Результати моделюючої резекції головки стегнової кістки у дітей та підлітків.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Т.р. 8057-7041465, 8050-6347105 E-meil: aleks_korolkov@mail.ru E-mail Інституту: ipps-noo@ukr.net О. І. Корольков Результати моделюючої резекції головки стегнової кістки у дітей та підлітків.
Мета роботи – представити результати виконання моделюючої резекції головки стегнової кістки у дітей та підлітків у випадках різної патології кульшового суглоба.
Види хірургічних втручань, які застосовувались при лікуванні деформації ГСК моделююча резекція головки стегнової кістки (МРГСК) в “чистому” вигляді у поєднанні з м’якотканинною декомпресією; МРГСК у поєднанні із відкритим вправленням стегна (ВВ) по типу артропластики; МРГСК у поєднанні із коригуючою міжвертлюговою остеотомією (КМО) стегнової кістки, у тому числі і із скороченням стегна; МРГСК у поєднанні із остеотомією великого вертлюга (ОВВ); МРГСК у поєднанні із використанням апарата зовнішньої фіксації (АЗФ) по системі «таз-стегно» у післяопераційному періоді.
Методика виконання моделюючої резекції ГСК. Перший етап - м’якотканинна декомпресія КС; Другий етап - доступ до КС, який залежав від особливостей хірургічного втручання: - при виконанні МРГСК у чистому виді або при поєднанні з відкритим вправленням ГСК, застосовували передній доступ до КС, з якого виконували всі необхідні маніпуляції, як на суглобі, так і на ГСК; - при поєднанні МРГСК із остеотомією великого вертлюга застосовували латеральний доступ до КС через остеотомію вертлюга. Після виконання МРГСК, виконували зведення і латералізацію великого вертлюга на заздалегідь підготовлену площадку по латеральній поверхні ПВСК із металоостеосинтезом
Методика виконання моделюючої резекції ГСК (продовження). - при виконанні МРГСК у поєднанні із із КМО застосовували комбінацію переднього доступу (для маніпуляцій на суглобі ) і латерального доступу. При виконанні КМО поряд з корекцією ШДК, усуненні патологічної ретро- або антеторсії, проводили медіалізацію дистального фрагмента стегнової кістки. Третій етап – виконання суто моделюючої резекції ГСК при максимальному збереженні її хрящового покрову
Методика виконання моделюючої резекції ГСК (продовження). Четвертий етап – виконання ВВ стегна, ОВВ і/або КМО за загальноприйнятою методикою. У випадку використання АЗФ, спочатку виконували внутрішньо-суглобовий етап втручання, а потім монтували АЗФ по системі «таз-стегно» за методикою Інституту. Післяопераційний період: в дітей у віці 3-11 років проводили іммобілізацію гіпсовою кокситною пов'язкою до 1 місяця (2-3 тижні), а у підлітків 11-18 років, як правило, іммобілізацію проводили в деротаційному чобітку з накроватним витягом на протязі 1,5-2міс. Етап післяопераційної реабілітації проводився відповідно до схеми ІПХС ім. Ситенко і включав наступні періоди: відновлювальний – від 1 до 6 міс. після втручання; навантажувально-тренувальний - від 6-12 міс. після операції і до 1,5-3 років.
Основою нашої тактики при лікуванні дітей і підлітків з вираженою деформацією ГСК різного генезу є формування суглобової поверхні головки стегнової кістки за формою наближеної до нормальної, усунення просторових, об'ємних і м'якотканинних невідповідностей у компонентах КС із центрацією ГСК у КЗп з обов’язковою декомпресією суглобових поверхонь.
Клінічний приклад №1. Хворий К., 16 років, діагноз: асептичний некроз ГСК зліва, деформація ГСК, підвивих стегна.
Клінічний приклад №1 (продовження). Хворий К., 16 років, діагноз: асептичний некроз ГСК зліва.
Клінічний приклад №2. Хворий К., 14 років, діагноз: післятравматичний асептичний некроз ГСК зправа з деформацією та переломом гвинтів.
Клінічний приклад №2 (продовження) Хворий К., 18 років, діагноз: стан після оперативного лікування з елементами моделюючої резекції ГСК.
Клінічний приклад №3. Хвора К., 13 років, діагноз: стан після перенесеного артриту правого КС, асептичний некроз ГСК справа – незадовільний результат моделюючї резекції ГСК.
Висновки. 1. Моделююча резекція головки стегнової кістки у дітей і підлітків є ефективним методом хірургічного лікування патології КС, який усуває виражені пору-шення анатомічної будови головки стегнової кістки. 2. Показаннями до проведення моделюючої резекції головки стегнової кістки в дітей та підлітків є: - значні кістково-хрящові розростання в області ГСК і/або сідлоподібна деформація ГСК, які перешкоджають центрації ГСК у КЗп; - випадки, коли деформована частина ГСК займає від ¼ до ½ її діаметра при вираженій децентрації та підвивиху стегна; - достатній обсяг рухів у сагіттальній площині та вік пацієнтів від 2 до 18 років.
Висновки. 3. Післяопераційне лікування дітей після моделюючої резекції ГСК повинне грунтуватися на основі принципів етапності, комплексності та максимальній функціональності (ранні рухи і пізнє навантаження) з використанням усього арсеналу методів консервативного лікування (лікувальної фізкультури, фізіо-терапевтичного, медикаментозного, протезно-ортопедичного та санаторно-курортного лікування). 4. Незадовільні результати після моделюючої резекції ГСК обумовлені в першу чергу вихідним станом КС на момент проведення хірургічного втручання і особливостями основного захворювання (найбільший відсоток незадовільних результатів (24%) отримано нами в підгрупі хворих, які перенесли запальні процеси у ПВСК та з патологічним вивихом і підвивихом стегна, а найменший - у хворих з АНГСК (9%)).
Схожі презентації
Категорії