X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Поняття про ендоскопію

Завантажити презентацію

Поняття про ендоскопію

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Ендоскопія

Слайд 2

План: 1 Історія ендоскопії 2 Використання методів ендоскопії в медицині 3 Види ендоскопії 4 Ендоскопічна хірургія Література

Слайд 3

Гнучкий ендоскоп

Слайд 4

Гастрофіброскоп

Слайд 5

Бронхофіброскоп

Слайд 6

Дуоденофіброскоп

Слайд 7

1. Історія ендоскопії У своєму розвитку ендоскопія пройшла через кілька стадій, характеризувалися вдосконаленням оптичних приладів і появою нових методів діагностики та лікування. До певного часу огляд внутрішніх органів без хірургічного втручання був неможливий.

Слайд 8

Лікарям були доступні тільки такі неінвазивні методи дослідження внутрішніх органів, як пальпація, перкусія і аускультація.

Слайд 9

Перші спроби застосування ендоскопії були зроблені вже наприкінці XVIII століття, але це були небезпечні і нездійсненні спроби. Тільки в 1806 Філіп Боззіні (Ph.Bozzini), що вважається в даний час винахідником ендоскопа, сконструював апарат для дослідження прямої кишки і порожнини матки. Апарат був жорстку трубку з системою лінз і дзеркал, а джерелом світла була свічка.

Слайд 10

У подальшому свічку в ендоскопії змінила спиртова лампа, а замість жорсткої трубки вводився гнучкий провідник. Однак, головними ускладненнями обстеження залишалися опіки, від яких медики частково позбулися тільки з винаходом мініатюрних електроламп, які зміцнювалася на кінці вводиться в порожнину апарату. У закриті порожнини, що не мають природного зв'язку із зовнішнім середовищем, апарат вводився через створюване отвір (прокол у стінці живота чи грудної клітини). Тим не менш, до появи волоконно-оптичних систем ендоскопічна діагностика не отримала широкого застосування.

Слайд 11

Можливості ендоскопії істотно розширилися з 2-ої половини XX століття з появою скляних волоконних світловодів і на їх основі - приладів волоконної оптики. Огляду стали доступні майже всі органи, збільшилася освітленість досліджуваних органів, з'явилися умови для фотографування та кінозйомки (ендофотографія і ендокінематографія), з'явилася можливість запису на відеомагнітофон чорно-білого або кольорового зображення (використовуються модифікації стандартних фото-і кінокамер).

Слайд 12

Документування результатів ендоскопічного дослідження допомагає об'єктивно вивчати динаміку патологічних процесів, що відбуваються в будь-якому органі.

Слайд 13

2. Використання методів ендоскопії в медицині В даний час ендоскопічні методи дослідження використовуються як для діагностики, так і для лікування різних захворювань. Сучасна ендоскопія відіграє особливу роль в розпізнаванні ранніх стадій багатьох захворювань, особливо - онкологічних захворювань (рак) різних органів ( шлунок, сечовий міхур, легкі). Найчастіше ендоскопію поєднують з прицільною (під контролем зору) біопсією, лікувальними заходами (введення ліків), зондуванням.

Слайд 14

3. Види ендоскопії Бронхоскопія - огляд бронхів Гастроскопія - огляд шлунку Гістероскопія - огляд порожнини матки Колоноскопія - слизової оболонки товстої кишки Кольпоскопія - входу в піхві і вагінальних стінок Лапароскопія - черевної порожнини Отоскопія - зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки Ректороманоскопія - прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки Уретероскопія - сечоводу

Слайд 15

Холангіоскопія - жовчних проток Цистоскопія - сечового міхура Езофагогастродуоденоскопія - огляд стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки Фістулоскопія - дослідження внутрішніх та зовнішніх свищів Торакоскопія - грудної порожнини Кардіоскоп - порожнин (камер) серця Ангіоскопія - судин Артроскопія - суглобів Вентрікулоскопія - шлуночків мозку

Слайд 16

4. Ендоскопічна хірургія Прогрес у розвитку ендоскопічної апаратури та створення мікроскопічного інструментарію привів до появи нового виду оперативної техніки - ендоскопічної хірургії. В порожнисті органи або в черевну порожнину під час такої операції через ендоскоп та гнучкі фіброаппарати вводяться спеціальні інструменти-маніпулятори, керовані хірургом, що спостерігає за своєю роботою на моніторі.

Слайд 17

Ендоскопічна хірургія зараз дозволяє уникнути великих порожнинних операцій при хворобах жовчного міхура, апендициті, видаленні лімфовузлів, пухлин, при усуненні склеротичної патології в судинах, під час шунтування у випадку ішемічної хвороби серця при видаленні гриж міжхребцевих дисків. Зараз це найбільш щадна, малотравматична, безкровна хірургія, що дає мінімальний відсоток ускладнень у післяопераційний період. Можливо, ендоскопічна хірургія стане одним з основних хірургічних принципів в недалекому майбутньому.

Слайд 18

Ендоскопічна діагностика Ендоскопічна діагностика Інструментальна діагностика (УЗД) Комп'ютерна томографія (КТ) Магнітно-резонансна томографія (МРТ) Рентгенологічні дослідження Функціональна діагностика (ЕКГ, допплерографія)

Слайд 19

Ендоскопічні дослідження - це огляд всередині органів, які мають хоча б мінімальний простір - порожнина. До таких органів відносяться стравохід, шлунок і кишечник, жовчний міхур, бронхи. Є черевна порожнина, порожнину плеври, порожнину суглобів. Сучасні технічні засоби дають можливість оглянути всі ці порожнини і дати характеристику тим тканинам, які видно при огляді.

Слайд 20

Для ендоскопічних досліджень використовуються два види приладів - «жорсткі» і «гнучкі». Перші являють собою металеві трубки невеликої довжини і різного діаметру, на одному кінці яких знаходиться освітлювальна лампочка або внутрішній волоконний освітлювач, на іншому окуляр, що дозволяє збільшувати зображення. Жорсткі ендоскопи короткі, тому що вводити їх можна на короткі відстані, щоб не спотворювалося зображення. За допомогою «жорстких» приладів досліджуються пряма кишка, сечовий міхур, черевна порожнина. Справжню революцію в медицині принесли «гнучкі» ендоскопи. У них зображення передається по пучку спеціальних оптичних волокон. Кожне волоконце в пучку дає зображення однієї точки слизової органу, а пучок волокон - зображення цілої ділянки. При цьому зображення залишається чітким при вигині волокон і передається на велику довжину. Застосування гнучких ендоскопів дозволило досліджувати практично весь шлунково-кишковий тракт - стравохід, шлунок, тонку і товсту кишку, а також бронхи, суглоби.

Слайд 21

Цілі дослідження: За допомогою ендоскопічних методів дослідження можна розпізнавати пухлинні і запальні захворювання шлунку, товстої кишки, печінки і жовчних шляхів, бронхів, суглобів, сечового міхура. Під час дослідження є можливість проведення біопсії підозрілих на пухлину ділянок слизових органів. Під час ендоскопічного дослідження можна проводити операційні втручання. Все частіше методи ендоскопічного дослідження використовуються при проведенні профілактичних оглядів, оскільки дозволяють виявляти ранні ознаки захворювань. Ці методи дозволяють також контролювати ефективність лікування захворювань.

Слайд 22

Як виконується дослідження?

Слайд 23

Загальним принципом виконання ендоскопічних досліджень є введення апарату для ендоскопії через природні отвори організму. При дослідженні стравоходу, шлунка, тонкої кишки ендоскоп вводиться через рот. При бронхоскопії апарат вводиться через рот і далі в дихальні шляхи. Пряма і товста кишка досліджується шляхом введення ендоскопів через задній прохід. Виняток становлять лапароскопія, артроскопія - дослідження черевної порожнини і суглобів - тут шляхом проколу створюються штучні отвори для введення апаратів. Природно, що дані процедури створюють суб'єктивні незручності для хворих і вимагають застосування тих чи інших маніпуляцій для знеболювання, частіше за все це не дуже обтяжливо для хворих. Після введення ендоскопів вони просуваються у напрямку до досліджуваного органу, ділянці органу. Оглядається порожнину і слизові оболонки, в більшості випадків можна зробити фотографічні знімки тих ділянок, які «зацікавили» лікаря. З прогресом техніки з'явилася можливість записати весь процес дослідження на відеоплівку. Під час дослідження, особливо при підозрі на пухлинний процес проводиться біопсія (взяття маленького шматочка тканини на дослідження).

Слайд 24

Основні види ендоскопічних досліджень: Аноскопія Бронхоскопія Відеоколоноскопія Відеофіброгастроскопія Гастродуоденоскопія Гастроскопія Колоноскопія Кольпоскопія Лапароскопія Ректороманоскопія Фібробронхоскопія Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС) Фіброколоноскопії

Слайд 25

Фіброректосігмоскопія Фотокольпоскопія Цистоскопія Езофагоскопія Ендоскопічна внутрішньошлункової ph-метрія Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) Стерилізація інструментів в ендоскопії. Обробка інструментів в операційній

Слайд 26

Для подальшого зберігання ендоскопів та інструментів необхідно після операції провести їх очищення, дезінфекцію, предстерилизационную підготовку та стерилізацію. У такому вигляді вони зберігаються і транспортуються (при необхідності) в спеціальному контейнері для запобігання ушкоджень. Термін зберігання стерильних ендоскопів складає не більше 3 діб. Особливості обробки кабелів, Шнурів, різних додаткових ендоскопічних приладів та інструментів більш докладно описується в інструкції по їх експлуатації.

Слайд 27

Очищення. Щоб уникнути прісиханія крові з ендоскопів та інструментів негайно видаляють забруднення з зовнішньої поверхні серветками, з робочих каналів - за допомогою спеціальних йоржиків, щіток, губок, їх промивають водою, продувають повітрям. Ендоскопи проходять цей етап в розібраному стані. Дезінфекція повинна проводитися відповідно до експлуатаційними документами (паспорт, опис, інструкція з експлуатації). Зазвичай використовують рідкі дезінфікуючі засоби. Можна застосовувати 05% розчин водного або спиртового хлоргексидину біглюконат, 70% спиртовий розчин, препарат «Cidex» в концентрації 25%. Спеціально для обробки ендоскопів розроблені дезінфікуючі розчини, наприклад «Alydex», «Gigasept», «Korsolin». Хлорвміщуючі препарати викликають корозію, тому їх застосування обмежують. Час дезінфекції визначається видом дезрозчину. Після закінчення процедури інструменти виймають і готують до стерилізації.

Слайд 28

Передстерилізаційна підготовка. Спочатку інструменти замочують на 15 хв. в миючому розчині, що містить 3% перекис водню + миючий засіб (наприклад, «Лотос») + олеат натрію при температурі розчину 50 С. Потім їх послідовно обполіскують в проточній і дистильованій воді, сушать.

Слайд 29

Стерилізація. Існує значна кількість методів стерилізації ендоскопів та ендоскопічних інструментів: хімічними реагентами, газовими сумішами, термічною обробкою. Розроблені методики в однаковій мірі ефективні і рекомендовані для використання їх в клініці. При виборі методу стерилізації потрібно зупинятися на самому щадному з них - для більшої тривалості експлуатації інструмента.

Слайд 30

Хімічна стерилізація увазі замочування інструментарію в різних розчинах: 25% «Cidex», 10% «Korsolin», глютаровий альдегід та ін Після необхідної експозиції прилади виймають і очищають від стерилізуючого розчину. Так зазвичай стерилізують гнучкі ендоскопи та прилади, Що мають різні оптичні та оптико-волоконні системи, які не витримують високих температур. При газової стерилізації використовують пари формальдегіду в етиловому спирті в дозі 150 мг/дм3 при температурі 422 і 80% вологості. Інструменти пакують і герметизують за допомогою лейкопластиру (можна використовувати вощений папір, поліетиленову плівку і т.д.) і укладають в портативний апарат для стерилізації (об'ємом 70 дм3), щільно закривають. Апарат повинен мати штуцер для подачі стерилізуючого агента. Для створення необхідної вологості на дно апарату наливають 50 см3 води. Час стерилізації 3:00.

Слайд 31

Термічної стерилізації піддаються інструменти, які витримують високі температури. Вони мають спеціальний напис Autoclav. Найчастіше використовують два основні методи: • паровий: Стерилізація водяним насиченим паром при температурі 132 С, під тиском 02 МПа протягом 20 хв.; • повітряний: Сухим гарячим повітрям при температурі 180С протягом 60 хв.

Слайд 32

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина