X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ РІЗНИХ ГРУП

Завантажити презентацію

ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ РІЗНИХ ГРУП

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ РІЗНИХ ГРУП

Слайд 2

Зберігання лікарських засобів регламентується наказом МОЗ України від 16.03.93 р. № 44 „Про організацію зберігання в аптечних установах різних груп лікарських засобів і виробів медичного призначення”, який встановлює вимоги до приміщень, де зберігаються лікарські засоби, до обладнання і санітарного стану. Високі вимоги ставляться до зберігання ЛЗ і ВМП. Їх розташовують з урахуванням найбільш повного використання площ, створення найкращих умов доступу до лікарських засобів і виробів медичного призначення, можливості застосування засобів механізації та забезпечення фармацевтичного порядку. Лікарські засоби і вироби медичного призначення розташовуються на стелажах, у шафах, а при необхідності, просто на підлозі, попередньо підклавши під них піддон, підтоварник або спеціальну плиту.

Слайд 3

Загальні правила зберігання ЛЗ і ВМП - Лікарські засоби повинні зберігатися тільки у відповідній тарі та упаковці. - Тара, в якій зберігаються ЛЗ, повинна бути надійно закупорена. - Упаковка повинна мати чіткі інформативні написи, встановлені НТД. - Упаковка для речовин, які змінюються під дією світла, повинна бути з темного скла або іншого непрозорого матеріалу. - Не рекомендується розташовувати поруч ЛЗ, співзвучні за назвою; сильнодіючі лікарські засоби для внутрішнього застосування, які сильно відрізняються вищими дозами; розташовувати лікарські засоби в алфавітному порядку.

Слайд 4

При зберіганні в приміщенні лікарські засоби розміщуються окремо: в суворій відповідності з токсикологічними групами: отруйні, наркотичні і психотропні; сильнодіючі; ЛЗ загального списку; лікарські засоби отруйні (наркотичні, психотропні) та сильнодіючі повинні зберігатися у відповідності з фармакологічними групами; в залежності від способу вживання (внутрішнє, зовнішнє); лікарські засоби „ангро” – відповідно з агрегатним станом (тобто рідкі окремо від сипких, мазеподібних тощо); у відповідності з фізико- хімічними властивостями лікарських засобів і впливу різних факторів зовнішнього середовища; з врахуванням встановлених термінів придатності лікарських засобів; з врахуванням характеру різних лікарських форм.

Слайд 5

Вироби медичного призначення слід зберігати окремо за групами: - гумові вироби; вироби з пластмас; перев'язувальні засоби і допоміжні матеріали; вироби медичної техніки. Всі лікарські засоби в залежності від фізичних і фізико-хімічних властивостей, дії на них різних факторів зовнішнього середовища діляться на такі групи: що вимагають захисту від дії світла; що вимагають захисту від дії вологи; що вимагають захисту від випаровування; що вимагають захисту від дії підвищеної температури; що вимагають захисту від дії пониженої температури; що вимагають захисту від дії газів, що містяться в навколишньому середовищі; пахучі; барвні; дезінфікуючі засоби.

Слайд 6

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від дії світла До лікарських засобів, що вимагають захисту від дії світла, відносяться: антибіотики, вітаміни та вітамінні препарати, ефірні олії, галенові та новогаленові препарати, кортикостероїди, лікарська рослинна сировині, аміназин та інші похідні фенотіазину, калію та натрію бромід, калію та натрію йодид, резорцин, фенол, адреналіну г/х або г/тартрат, кислота аскорбінова, вікасол, діазолін, димедрол, йод, кислота нікотинова, кодеїн та його солі, жирні масла, морфіну г/х, новокаїн, прозерин, срібла нітрат, спазмолітин, еуфілін, ефедрину г/х та інші препарати.

Слайд 7

Їх слід зберігати в тарі із світлозахисних матеріалів (скляна тара з оранжевого скла, металічна тара, пластмасова тара, забарвлена в чорний, коричневий або оранжевий колір, упаковка з алюмінієвої фольги), у темному приміщенні або у шафах, пофарбованих усередині чорною фарбою, з щільно підігнаними дверцятами або у щільно збитих ящиках з кришкою. Для зберігання особливо чутливих до світла ЛЗ (срібла нітрат, прозерин, солі адреналіну тощо) скляну тару обклеюють чорним світлонепроникним папером.

Слайд 8

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від дії вологи До лікарських препаратів, які вимагають захисту від дії вологи, відносяться: аміназин, амонію хлорид, солі бензилпеніциліну, глюкоза, гліцерин, гірчичники, дибазол, димедрол, ізоніазид, калію йодид, калію та натрію бромід, кальцію хлорид, натрію хлорид, норсульфазол-натрій, пепсин, прозерин, протаргол, танін, хлорамін Б, сухі та густі екстракти, еритроміцин, етамінал-натрій, лікарська рослинна сировина, ферменти, лікарські речовини, які характеризуються дуже доброю розчинністю, а також ті, вміст вологи яких не повинен перевищувати рівень, встановлений ДФ та іншою НТД. Ці ЛЗ слід захищати від дії атмосферних парів води, зберігати в прохолодному місці у щільно запакованій тарі з матеріалів, що не пропускають пари води (скло, метал, алюмінієва фольга, товстостінна пластмаса).

Слайд 9

ЛЗ з виявленими гігроскопічними властивостями (глюкоза, кальцію хлорид, натрію бромід тощо) слід зберігати в сухому приміщенні в скляній тарі з герметичною закупоркою, залитою зверху парафіном. Гірчичники слід зберігати в пачках, упакованих в пергаментний папір або поліетиленову плівку, які вкладаються в щільно закупорену тару (картонні коробки, обклеєні всередині полімерною плівкою).

Слайд 10

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від звітрювання (випаровування) До таких препаратів належать: власне леткі речовини (розчин аміаку, йод, йодоформ, камфора, метилсаліцилат, ментол, тимол, формальдегід, хлоралгідрат, ефірні олії); ЛЗ на леткому розчиннику (спиртові розчини, спиртові настойки та екстракти); Розчини та суміші летких речовин (ефірні олії, розчин аміаку, формальдегіду, кислоти карболової, етиловий спирт різної концентрації); лікарська рослинна сировина, що вміщує ефірні олії (листя м'яти, шавлії, евкаліпту); лікарські препарати, що вміщують кристалізаційну воду, тобто кристалогідрати (атропіну сульфат, вікасол, заліза -2 сульфат, кальцію глюконат, кальцію хлорид, кофеїн, магнію сульфат, міді сульфат, метиленовий синій, морфіну г/х, ПАСК, рутин, норсульфазол-натрій, теофілін, фтивазид, хініну сульфат, хлорамін Б, цинку сульфат, етилморфіну г/х тощо); лікарські препарати, які розкладаються з утворенням летких продуктів (йодоформ, перекис водню, натрію гідрокарбонат); лікарські речовини із встановленим НТД нижнім рівнем вмісту вологи (магнію сульфат, натрію сульфат, ПАСК);

Слайд 11

Лікарські засоби, що вимагають захисту від звітрювання (випаровування), необхідно зберігати в прохолодному місці, в герметично закупореній тарі з матеріалів, які не пропускають леткі речовини (скло, метал, алюмінієва фольга). Кристалогідрати в залежності від відносної вологи повітря можуть проявляти властивості як гігроскопічних, так і звітрюючих речовин. Тому їх слід зберігати в прохолодному місці в герметично закупореній скляній, металевій або в товстостінній пластмасовій тарі при відносній вологості повітря 50-65%.

Слайд 12

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від дії підвищеної температури До таких препаратів належать: лікарські засоби, які вимагають захисту від звітрювання (вказані вище); легкоплавкі речовини ( ментол, жирні масла, мазі, супозиторії, ланолін); бактерійні препарати (вакцини, сироватки, бактеріофаг); антибіотики; гормональні та органопрепарати (АКТГ, інсулін, адреналіну г/х, лідаза, гепарин, пепсин, АТФ, панкреатин); вітаміни та вітамінні препарати; препарати, що вміщують глікозиди ( розчин корглікону, строфантину, дигоксин); медичні жири і масла (масло камфорне, шипшини, облепіхи, гарбуза); мазі на жировій основі та інші речовини ( мазі еритроміцинова, тетрациклінова, левосин, левомеколь, лініменти, пластири, сиропи, хлороформ, ефір для наркозу тощо).

Слайд 13

Ці лікарські засоби слід зберігати при кімнатній (18-25 град. С) або прохолодній (12-15 град. С.) температурі. В окремих випадках вимагається більш низька температура (для АТФ 3-5 град. С), що повинно бути вказано на етикетці або в інструкції до застосування. Бактерійні препарати слід зберігати в промисловій упаковці окремо за найменуваннями при температурі, вказаній для кожного препарату на етикетці або в інструкції до застосування. Найчастіше температура їх зберігання не повинна бути менше 2 град. С і не більше 8 град. С. Бактерійні препарати одного й того ж найменування зберігають по серіях, із врахуванням терміну їх придатності. В процесі зберігання їх візуально оглядають не рідше 1 разу у 3 місяці.

Слайд 14

Антибіотики повинні зберігатися в промисловій упаковці при кімнатній температурі, якщо відсутні інші параметри зберігання. Органопрепарати зберігають в захищеному від світла, прохолодному і сухому місці при температурі 0+ 15 град. С, якщо немає інших вказівок на етикетках або в інструкціях по застосуванню.

Слайд 15

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від дії пониженої температури До таких препаратів відносяться такі, фізико-хімічний стан яких змінюється після замерзання і при наступному зігріванні до кімнатної температури не відновлюється. Розчин формальдегіду (формалін) зберігають при температурі не нижче 9 град. С. При появі осаду препарат витримують при кімнатній температурі, після чого обережно зливають і використовують, враховуючи фактичний вміст формальдегіду. Медичні жирні масла зберігають при температурі не нижче 10 град. С. При появі осаду препарат витримують при кімнатній температурі, зливають і перевіряють на відповідність вимогам ДФ.

Слайд 16

Зберігання лікарських засобів, які вимагають захисту від дії газів, що є в навколишньому середовищі До таких препаратів належать: речовини, які реагують з киснем повітря, а також речовини, які реагують з вуглекислим газом повітря. До речовин, які реагують з киснем повітря, відносяться: фенольні та поліфенольні сполуки, морфін та його похідні з незаміщеними гідроксильними групами, ферменти, органопрепарати, кислота аскорбінова, сульфацил-натрій, натрію сульфіт, натрію тіосульфат, аміназин та інші похідні фенотіазину тощо. Ці лікарські засоби зберігають в сухому приміщенні в скляній герметичній тарі, залитою парафіном.

Слайд 17

До речовин, які реагують з вуглекислим газом повітря, відносяться: барбітал-натрій, дифенін, магнію оксид, норсульфазол-натрій, цинку оксид, етамінал-натрій, еуфілін, темісал тощо. Такі речовини зберігають в герметично закупореній тарі з матеріалів, що не пропускають гази; по можливості тара заповнюється по самі вінця. Натрієві солі барбітурової кислоти ( барбаміл, барбітал-натрій ) слід зберігати в герметичній тарі, залитій парафіном, з матеріалів, непроникливих для парів води та вуглекислого газу.

Слайд 18

Зберігання пахучих та барвних лікарських засобів До пахучих лікарських засобів відносяться ті, що мають сильний запах ( розчин аміаку, валідол, дьоготь, йодоформ, камфора, ментол, нашатирно-анісові краплі, фенол, розчин формальдегіду, хлорамін Б, ефірні олії тощо ). Їх слід зберігати ізольовано в герметично закритій тарі, що не пропускає запахи, окремо за найменуваннями. До барвних лікарських засобів відносять такі, що залишають забарвлений слід на тарі, закупорювальних засобах, устаткуванні, який не змивається звичайною санітарно-гігієнічною обробкою ( діамантовий зелений, метиленовий синій, калію перманганат, рибофлавін, фурацилін, етакридину лактат ). Барвні лікарські засоби слід зберігати в спеціальній шафі в щільно закупореній тарі, окремо за найменуваннями. Для роботи з ними окремо для кожного найменування слід виділити спеціальні ваги, ступку, шпатель тощо.

Слайд 19

Зберігання лікарської рослинної сировини Лікарська рослинна сировина на складах повинна зберігатися в паках, паперових багатошарових або тканинних мішках, у ящиках. В аптеках рослинна сировина зберігається в заводській картонній упаковці або в скляній, металевій тарі чи в ящиках з кришкою. Приміщення для зберігання повинно бути сухим з доброю вентиляцією. Тара – суха, без сторонніх запахів і однорідна для кожної партії сировини. Оптимальні умови для зберігання – температура 18-25 град. С, вологість повітря – 30-40%. В складських приміщеннях сировина повинна зберігатися на стелажах, встановлених на віддалі від підлоги не менше 15 см. Оптимальні умови штабелювання – не більше 2,5 м для ягід, насіння, бруньок; не більше 4 м – для листя, квітів, трав; більше 4 м – для інших видів сировини ( стебла, коріння ).

Слайд 20

Штабель розміщується на віддалі не менше 25 см від стін з проміжками між штабелями не менше 80 см. На кожному штабелі повинна бути етикетка розміром 20х10 см із вказівкою назви сировини, підприємства-відправника, року і місця заготівлі, номера партій, дати надходження для сировини, що містить серцеві глюкози, дані про її біологічну активність. В залежності від наявності в рослинах діючих речовин останні поділяються на такі групи: 1. Рослинна сировина, що містить отруйні і сильно діючі речовини (листя наперсника, блекоти, дурману, олеандру, пагони багна звичайного, листя конвалії, трава чистотілу, горицвіту весняного, термопсису, беладонни, барвінка малого, софори, квіти полину цитоварного, насіння строфанту, блювотного горіху, збори протиастматичний і для виготовлення мікстури за прописом М.Н. Здренка). Лікарську рослинну сировину, що містить отруйні та сильнодіючі речовини, зберігають в окремому приміщенні або в окремій шафі під замком. Для рослинної сировини, що вміщує серцеві глікозиди, ДФ встановлює більш суворі терміни зберігання та повторного переконтролю на вміст біологічної активності.

Слайд 21

Рослинна сировина, що вміщує поживні речовини (листя підбілу, подорожника великого, собачої кропиви, трава череди, квіти арніки, бузини чорної, глоди, нагідків, безсмертника, плоди глоду, малини, суниць, горобини, жостеру, калини, чорної смородини, чорниць, шипшини, насіння гарбуза, льону, коріння алтеї, родіоли рожевої, щавлю кінського, кореневище змійовика, перстачу, чага). Для запобігання псуванню лікарської рослинної сировини, що містить поживні речовини, амбарними шкідниками, рекомендується розташувати в місцях зберігання сировини флакон з хлороформу, в крок якого вставляють трубочку для звітрювання парів хлороформу. Час від часу, по мірі звітрювання, необхідно доливати хлороформ у флакон.

Слайд 22

Рослинна сировина, що вміщує ефірні олії (листя м'яти, шавлії, евкаліпту, бруньки березові, сосни, квіти ромашки, арніки, пижма, липи, трава деревію, материнки, полину гіркого, чебрецю, анісу, ялівцю, кмину, кропу, кореневища і корені оману, валеріани, шишки ялинки звичайної). Цю лікарську рослинну сировину зберігають ізольовано в добре запакованій тарі. Рослинна сировина, що проявляє подразнюючу дію (нирковий чай, трава хвоща, фіалки, корінь солодки, плід сучкового перцю, кореневища і корені синюхи). Деякі гігроскопічні трави, листя та плоди необхідно зберігати в скляній або металевій тарі, геометрично закупореній і, при необхідності, залитій парафіном (листя наперсника).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина