X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Особливості роботи медичної сестри в нейрохірургії

Завантажити презентацію

Особливості роботи медичної сестри в нейрохірургії

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Особливості роботи медичної сестри в нейрохірургії

Слайд 2

Головний мозок

Слайд 3

Ділянки головного мозку

Слайд 4

Вроджені дефекти та деформаціЇ При затримці розвитку кісток черепа в ембріональному періоді через щілини склепіння черепа можуть вип’ячуватися мозкові оболонки або тканини мозку, внаслідок чого утворюються вроджені мозкові грижі.

Слайд 5

Мозкова грижа в ділянці перенісся

Слайд 6

Мозкова грижа в ділянці потилиці

Слайд 7

Лікування . Хворі з вродженими мозковими грижами підлягають оперативному втручанню. Операцію краще проводити після першого року життя дитини. Суть операції полягає у видаленні мозкової грижі і наступному пластичному закритті дефекту в кістках.

Слайд 8

Пухлини м’яких покривів черепа Розрізняють доброякісні та злоякісні пухлини м’яких тканин черепа. Із доброякісних пухлин найчастіше зустрічаються атероми, ліпоми, фіброми, ангіоми. Із злоякісних – рак шкіри.

Слайд 9

Запальні захворювання м’яких тканин голови Фурункул, карбункул – запальний процес волосяного фолікула і сальної залози. Флегмона волосяної частини голови - розвивається, як правило, внаслідок інфікування ран, гематоми, остеомієліту кісток черепа і т. ін.

Слайд 10

Пошкодження м’яких тканин, кісток черепа та головного мозку ЧМТ– це механічне пошкодження кісток черепа, головного мозку та його оболонок. За даними ВОЗ на автомобільних дорогах щорічно гине 250 тис, 1 мл отримують травми. . Серед усіх травм на сьогодні ЧМТ займає 30 %. З них 10-12 % випадків закінчуються смертю, (в Україні щорічно гине 9 тис,) 19 % – інвалідністю і 47 % – зниженням працездатності.

Слайд 11

Пошкодження м’яких тканин черепа Прийнято розрізняти відкриті і закриті. Вони складають 10 % від загальної кількості травмованих. Закриті пошкодження м’яких тканин черепа виникають при забоях голови важким предметом. Відкриті пошкодження за характером травм поділяють: рани і відкриті переломи кісток черепа.

Слайд 12

Лікування. При закритих ушкодженнях: призначають болезаспокійливі, накладають стискальну пов’язку, прикладають до голови міхур з льодом, при наявності великих гематом їх розкривають або пунктують через товсту голку. При відкритих ушкодженнях: з рани слід видалити сторонні тіла, бруд, обробити краї рани спиртом або іншим антисептиком, накласти стерильну пов’язку і направити хворого в нейрохірургічне відділення. У стаціонарі хворому проводять ретельну первинну хірургічну обробку рани.

Слайд 13

Пошкодження кісток черепа Розрізняють переломи склепіння та основи черепа. За характером: осколочні; дірчасті і у вигляді тріщин або лінійних переломів. Переломи склепіння можуть бути: повними, коли пошкоджується вся товща кістки, і неповними, коли ламається тільки її зовнішня або внутрішня пластинка. При осколкових переломах може травмуватись тверда мозкова оболонка або сама мозкова речовина. При пошкодженні судин можуть утворюватися зовнішні і внутрішньомозкові гематоми.

Слайд 14

Осколковий перелом кісток склепіння

Слайд 15

Лінійний перелом тім’яної і потиличної кісток з переходом на основу

Слайд 16

Лікування При наявності відкритої черепно-мозкової травми на місці пригоди не можна проводити ніяких маніпуляцій у мозковій рані. У разі наявності поверхнево-розташованих сторонніх тіл або бруду їх видаляють, краї рани обробляють спиртом, люголівським розчином, а на рану накладають лише легку стерильну пов’язку.

Слайд 17

У разі зупинки серцевої діяльності, дихання медичний працівник повинен терміново провести закритий масаж серця і ШВЛ за загальноприйнятою методикою. Госпіталізацію здійснюють в нейрохірургічне або реанімаційне відділення у лежачому положенні, краще на ношах. Під час транспортування потерпілого його голову необхідно покласти на ватно-марлевий круг, шину Єланського або спеціально сконструйовані сітчасті крамерівські шини

Слайд 18

Слід пам’ятати, що при черепно-мозкових травмах не можна призначати наркотичні препарати, особливо морфін, через можливе пригнічення дихального центру. Забороняють ін’єкції камфори, кордіаміну, вдихання кисню, вживання води. При судомах травмованому слід забезпечити абсолютний спокій, ввести 1 мл 2,5 % розчину аміназину (протипоказано при зниженні артеріального тиску і розладах дихання), зробити клізму з 3-5 % розчином хлоралгідрату (30-40 мл).

Слайд 19

Шина Єланського для транспортної іммобілізації голови

Слайд 20

Переломи основи черепа Виникають при падінні з висоти на голову або ноги, при ударах по голові. За локалізацією можуть бути переломи: 1) передньої черепної ямки; 2) середньої; 3) задньої.

Слайд 21

Переломи основи черепа: а – середньої черепної ямки; б – поздовжній перелом основи черепа.

Слайд 22

Поєднанні переломи кісток черепа і обличчя

Слайд 23

Клініка При ушкодженні передньої черепної ямки з’являються крововиливи в ділянці очних орбіт, повік, симптом “окулярів”, можуть бути носові кровотечі. При ушкодженні основи черепа в ділянці середньої і задньої черепних ямок виникають крововиливи в ділянці горла і кровотеча з вух. При ушкодженні задньої черепної ямки – крововиливи і синці в ділянці соскоподібних відростків. Інколи спостерігають витікання спинномозкової рідини (ліквору) з вух і носа.

Слайд 24

Лікування Постраждалих із переломами основи черепа укладуть на спину. При кровотечах із слухового проходу і носа не рекомендують їх промивати й очищати, вводити марлю або вату в ніс, вухо при кровотечі. Тампонаду носа слід проводити тільки при сильних кровотечах. Зовнішній слуховий прохід тампонують сухою або змоченою в антисептичному розчині марлею. Якщо постраждалий без свідомості, його голову слід повернути на бік.

Слайд 25

Закриті травми головного мозку – це струс (commotio cerebri); забій (contusio cerebri); стиснення головного мозку (compresio cerebri). При всіх закритих травмах головного мозку виникає : 1) порушенням кровообігу; 2) підвищенням внутрішньочерепного венозного тиску; 3) розвиток мозкового набряку та набуханням мозкової речовини.

Слайд 26

Слайд 27

Струс головного мозку Дія короткого і сильного удару за законами гідродинаміки призводить до надмірного хвильового коливання тканин головного мозку, ліквору, крові. При цьому, проходять фізико-хімічні зміни на рівні синапсів, аксонів, а також виникають ультраструктурні зміни в клітинах, порушую-ться міжнейронні зв’язки, виникає рефлекто-рний спазм артеріальних судин, венозний застій, що призводить до набряку мозку, його оболонок.

Слайд 28

Клінічні ознаки струсу головного мозку Основними ознаками є: втрата свідомості, ретроградна амнезія, брадикардія. Загальними ознаками е: блювання, головний біль, загальна слабість, блідість шкірних покривів та ін

Слайд 29

Забій головного мозку (contusio cerebri) характеризується пошкодженням окремих ділянок мозкової тканини (розчавлення, розрив і т. ін.) в місці прикладання травмуючої сили, внаслідок чого розвивається вогнище геморагічного некрозу.

Слайд 30

Патанатомія

Слайд 31

Слайд 32

Забій легкого ступеня. Точкові крововиливи.

Слайд 33

Забій головного мозку середнього ступеня

Слайд 34

Забій конвекси-тальної поверхні лобних долей

Слайд 35

Забій головного мозку важкого ступеня

Слайд 36

Забій головного мозку середнього ступеня важкості

Слайд 37

Забій головного мозку тяжкого ступеня

Слайд 38

Залежно від клінічного перебігу Розрізняють два типи забою головного мозку: 1) із сприятливим перебігом, при якому після проходження загальномозкових ознак залишаються вогнищеві ознаки (анізокорія, паралічі кінцівок, афазія та ін.), але й вони поступово зникають; 2) із несприятливим перебігом, коли на фоні деякого покращання стану хворого (“світлого проміжку”) настає його погіршення за рахунок наростання загальномозкових ознак (втрати пам’яті, вираженої брадикардії, розширення зіниць тощо) та розвитку вогнищевої симптоматики (порушення дихання та серцево-судинної діяльності, паралічі і т. ін.)

Слайд 39

Стиснення головного мозку (compressio cerebri) Основною причиною стиснення мозку є крововилив. Він може виникнути: епідурально (над твердою мозковою оболонкою), субдурально (під тверду мозкову оболонку), субарахноїдально (під павутинну мозкову оболонку) або інтрацеребрально (при гіпертонічній хворобі).

Слайд 40

Епідуральна гематома

Слайд 41

Епіду-ральна гематома зліва Субду-ральна гематома справа

Слайд 42

Внутріш-ньомозкова гематома

Слайд 43

Клінічна картина стиснення головного складається з поступового наростання загальномозкових і вогнищевих ознак. інколи вона розвивається через декілька годин після так званого “світлого проміжку”. З часом хворий втрачає свідомість і розвивається церебральна кома.

Слайд 44

Головна тріада стиснення мозку Анізокорія Брадикардія Прогресивне порушення свідомості

Слайд 45

Підгостра субдуральна гематома справа

Слайд 46

Внутрішньо-мозкова гематома

Слайд 47

Шкала ком Глазго

Слайд 48

Оцінка стану свідомості

Слайд 49

Тяжкість ЧМТ Легкий (13-15 балів) – струс головного мозку, забій головного мозку легкого ступеня Середньої тяжкості (8-12 балів) – забій мозку середнього ступеня, підгостре і хронічне стиснення мозку Тяжкий (3-7 балів) - забій мозку важкого ступеня, дифузне аксональне пошкодження мозку, гостре стиснення мозку

Слайд 50

Перша допомога та лікування. Оцінка вітальних функцій та надання допомоги за програмою АБС. Усім постраждалим з порушенням свідомості здійснюють іммобілізацію шийного відділу хребта. Доступ до периферичної вени та швидке введення ізосомальних рідин. Призначення седативних та протисудомних перепаратів за показаннями. Усі постраждалі з закритою ЧМТ повинні бути госпіталізовані в нейрохірургічне відділення ! Транспортування здійснюють обережно в горизонтальному положенні. В основі лікування хворих з ЧМТ на госпітальному етапі є: забезпечення ліжкового режиму; ретельний догляд за постраждалим; заходи спрямовані на зменшення набряку мозку. .

Слайд 51

Стандарт надання допомоги на госпітальному етапі Оцінка життєво важливих функцій (дихання і кровообігу) та надання невідкладної допомоги за алгоритмом АВС Зупинка зовнішньої кровотечі Оцінка стану свідомості за шкалою коми Глазго Оцінка соматичного статусу: мозковий і лицевий череп, грудна клітка, живіт, кінцівки. Оцінка неврологічного статусу. Виконання додаткових методів обстежень

Слайд 52

А (airway) – оцінка та забезпечення прохідності дихальних шляхів - звільнення верхніх дихальних шляхів від слизу, блювотних мас, крові, зубів, ін. - встановлення воздуховоду при потребі - інтубація трахеї показана усім потерпілим при 8 балах за ШКГ і менше. В. (breathing) – оцінка і забезпечення адекватності дихання. - Киснева маска усім потерпілим із порушенням свідомості по типу сопора і глибокого оглушення (9-12 балів за ШКГ) - інтубація трахеї та ШВЛ показана при тахіпное (понад 30 дихальних рухів за хв), гіпоксемії (SaO2

Слайд 53

С (circulation) – оцінка та забезпечення адекватності кровообігу. - пріоритетним є утримання середнього артеріального тиску не менше 100 мм рт.ст. - інфузійна терапія: для пацієнтів у сопорі та комі – поповнення об’єму циркулюючої крові за рахунок швидкого внутрішньовенного введення рідини -

Слайд 54

Основні типи оперативних втручань при ЧМТ ПХО ран голови Трепанація черепа - видалення внутрішньочерепних гематом (епідуральних, субдуральних, внутрішньомозкових). Дренування бокових шлуночків. Діагностичні фрезьові отвори

Слайд 55

Доступ до потиличної долі головного мозку

Слайд 56

Видалення епідуральної гематоми

Слайд 57

Пункція інтрамедулярної гематоми.

Слайд 58

Трепанація черепа.

Слайд 59

Дякую за увагу !!!

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина