Ендоскопічне лікування поверхневих пухлин сечового міхура з застосуванням лазерного хірургічного комплексу «Лазуріт»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Ендоскопічне лікування поверхневих пухлин сечового міхура з застосуванням лазерного хірургічного комплексу «Лазуріт» В.І.Білик, В.В. Велігоша, О.В.Гончар МІНІСТЕРСТВО ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ УКРЗАЛІЗНИЦЯ ДЕРЖАВНИЙ ЗАКЛАД Дорожня клінічна лікарня №2 ст.Київ ДГТО «Південно-західної залізниці» Відділення спеціалізованої хірургічної допомоги Урологічний підрозділ
Мета дослідження підвищити ефективність хірургічного ендоскопічного лікування поверхневих пухлин у хворих на рак сечового міхура за допомогою лазерного комплексу «Лазуріт»
Задачі дослідження: Впровадити в практику, ендоскопічного лікування поверхневих пухлин сечового міхура, лазерну методику випромінювання, за допомогою лазерного комплексу “Лазуріт”; Оцінити ефективність даної менодики у лікуванні хворих на рак сечового міхура; Дослідити степінь постоопераційної макрогематурії , реабілітації та частоти рецидивів після трансуретральної резекції (ТУР) стінки сечового міхура з пухлиною, при застосуванні лазерного комплексу «Лазуріт»;
Для вирішення поставлених завдань було досліджено 42 пацієнта на поверхневий рак с/міхура (Та,Т1) в період з 2010 по 2012р.р, які були розділені на дві групи: Перша контрольна група пацієнтів, яким на протязі з 2010р. по 2011р. виконувалася ТУР пухлини стінки с/міхура з електрокоагуляцією кровоточащих судин; Друга основна група пацієнтів, яким після ТУР, виконувалася лазерна коагуляція ложа пухлини, що досліджувалася в період з 2011р-по 2012р.
З метою встановлення діагнозу рак сечового міхура, оцінки стадії ураження та поширеності онкологічного процесу всім пацієнтам проводилось необхідне комплексне обстеження, яке включало: об'єктивний огляд; лабораторні та інструментальні методи дослідження.
Лабораторні дослідження: Загальний аналіз сечі Бактеріологічний посів сечі; Цитологічне дослідження сечі; Загальний аналіз крові Біохімічні дослідження крові; Коагулограма Група крові, RW тощо.
Інструментальні дослідження: Ультразвукове дослідження (УЗД); Комп'ютерна томографія (КТ) або МРТ ОЧП та малого тазу; Цистоскопія в поєднанні з біопсією; Рентгенографія органів грудної клітки, радіологічне дослідження (остео-сцинтіграфія).
Для оцінки ефективності лікування у всіх пацієнтів досліджувалися наступні показники: Частота місцевих та загальних рецидивів відносно стадій захворювання на 3, 6, 12, 24міс. спостереження. Тривалість знаходження хворих на уретральному катетері; Тривалість післяопераційного ліжко-дня; Степінь післяопераційної макрогематурії, що оцінювалася в першу добу після хірургічного втручання.
Було виділено 3 ступеня макрогематурії: 1 ступінь - незначно виражена: сеча кольору «м'ясних помиїв»; 2 ступінь - помірно виражена: сеча яскраво-рожевого кольору без згортків крові; 3 ступінь - виражена: сеча інтенсивно забарвлена кров'ю зі згортками
Перша контрольна група (група «ТУР») складалася з 22пацієнтів: 17чоловіків і 5 жінок, у віці від 37 до 81 року. Поодинокі пухлини у 18 осіб, з них: у 13 пацієнтів пухлини на широкій основі; у 5 - «на ніжці». Множинні пухлини у 4 пацієнтів (у 2 пацієнтів - по 2 пухлини, і у 2 пацієнтів - по 3 пухлини). Розміри новоутворень коливалися від 4 мм до 30 мм, в середньому 15 мм.
Всім пацієнтам першої контрольної групи виконана ТУР стінки сечового міхура з пухлиною і подальшою електрокоагуляцією кровоточащих судин. У 1 пацієнта макрогематурія не відзначалася, у 7 – макрогематурія першого ступеня, у 11 – другого ступеня, і у 3 – третього ступеня. 1-му пацієнту з третім ступенем макрогематурії знадобилася ендоскопічна ревізія сечового міхура, евакуація згортків і додаткова електрокоагуляція кровоточащих судин. Уретральний катетер видалявся на 3 – 5 добу після операції, в середньому через 3,8 доби. Тривалість післяопераційного ліжко-дня склала від 3 до 7 днів (у середньому 4,2 дня).
Друга основна група (група «ТУР + лазер») складалася з 20 пацієнтів : 16чоловіків і 4 жінки, віком від 26 до 84 років. Час спостереження складав від 3 до 12 місяців. Поодинокі пухлини спостерігалися у 14 пацієнтів, з них: у 10 - на широкій основі; у 4 - «на ніжці». Множинні пухлини виявлені у 6 пацієнтів (у 5 пацієнтів - по 2 пухлини, і в одного пацієнта - 3 пухлини). Розміри новоутворень коливалися від 5 мм до 30 мм, в середньому 14 мм.
Всім пацієнтам другої групи була виконана ТУР стінки сечового міхура з пухлиною і подальшою лазерною коагуляцією ложа. У 4 пацієнтів макрогематурія не відзначалася, у 12 пацієнтів визначена макрогематурія першого ступеня, у 4 – другого ступеня. Третій ступінь гематурії не виявлено. Уретральний катетер видалявся на 1 - 3 добу після операції, в середньому через 1,6 дня. (У 4-х пацієнтів катетер видалений через 10:00 після оперативного втручання.) Тривалість після операційного ліжко-дня склала від 2-6 днів (в середньому 3,1 дня).
Всім пацієнтам, обох груп спостереження, без виключення, в перші 6 год після операції, одноразово вводився протипухлинний препарат, з вираженою антинеопластичною активністю, у вигляді доксірубіцину 50 мг в 50 мл ізотонічного р-ну натрія хлорида. Препарат вводився внутрішньоміхурово через стерильний катетер. В послідуючому, всім хворим проводилася внутрішньоміхурова імунотерапія препаратом Уро –BCG ,на протязі року, з метою зниження рецидивування, попередження прогресії пухлини.
Критерії оцінки ефективності лікування Перша група (ТУР) Друга група (ТУР+лазер) Післяопераційна макрогематурія: Гематурія не відзначалася; Гематурія першого ступеню; Гематурія другого ступеню; Гематурія третього ступеню 1 7 11 3 4 12 4 0 Середня тривалість знаходження на уретральному катетері 2,8 дня 1,8 дня Середня тривалість післяопераційного ліжко-дня 4,2 дня 3,1 дня Частоти рецидивів через 3,6,12 міс. 2 рецидиви (1 місцевий) Не виявлено Частоти рецидивів через 24міс., 6 рецидивів (3 місцеві) ??? (в процесі дослідження)
ВИСНОВОК Отже, результати лікування із застосуванням заявленої технології у пацієнтів, які страждають поверхневим раком сечового міхура, ефективне, безпечне, та дозволяє значно зменшити кількість місцевих рецидивів, а також поліпшити степінь вираженості макрогематурії в ранньому післяопераційному періоді, що в свою чергу скорочує терміни післяопераційної реабілітації пацієнтів та прискорює початок проведення внутрішньоміхурової BCG імунотерапії, з метою попередження прогресії розвитку пухлини.
Схожі презентації
Категорії