X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Догляд за онкологічними хворими

Завантажити презентацію

Догляд за онкологічними хворими

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Догляд за онкологічними хворими

Слайд 2

Поняття про онкологію Галузь медицини, що вивчає причини виникнення, перебіг пухлин, розробляє методи їх профілактики та лікування, називається онкологією (від грец. оnkos – пухлина і logos – наука).

Слайд 3

Лат. cancer – злоякісна пухлина). Інша назва – “рак” – зумовлена з особливостями росту злоякісних пухлин (інфільтративний ріст – подібно щупальцям і клешням крабів, раків).

Слайд 4

Поширеність пухлин В Україні щорічно реєструють 160 тис. нових випадків захворювання на рак (щодня 400 хворих!). З виявлених 160 тис. хворих протягом року помирає 100 тисяч.

Слайд 5

Поняття про пухлинний процес Пухлина (tumor, новоутворення, хвороба Петрова та ін.) – патологічний утвір, що розвивається без видимих причин шляхом неконтрольованого розмноження різних клітин організму (автономний ріст), що відрізняються своєю будовою (поліморфізм) та особливістю росту (атипія клітин).

Слайд 6

Теорії виникнення пухлин Теорія Р. Вірхова (1821-1902 – причи-ою виникнення пухлин є механічна травматизація різних органів (стравохід; кардіалний, вихідний відділ шлунка; пряма кишка, шийка матки та ін.). Д. Конгейм (1839-1884) додав, що не тільки різні механічні а і хімічні подразники, діючи на “дрімаючі” ембріональні клітини організму, стимулюють їх ріст та розмноження. Значення хімічних канцерогенів у виникненні пухлин описав у 1775 р. англійський хірург Персівал Потт (Percivall Pott), що дьоготь, скіпідар і креозот, чадний газ здатні викликати рак шкіри, горла і бронхів; бензол – гострий лейкоз. α, β і γ-іонізуючі промені (рак щитовидної залози, лейкози), ультрафіолетове опромінення (рак шкіри у представників білої раси, які проживають у тропічних країнах). Вірусна теорія Л.А. Зільбера (1894-1966), згідно з якою, віруси, що потрапили в клітини організму, виділяють спеціальний онкоген, який представляє собою фрагмент ДНК, що зумовлює ненормальне розмноження і ріст клітин. Імунна теорія, спадковість

Слайд 7

Класифікація пухлин. 1. Залежно від характеру росту і поширення клітин в організмі розрізняють доброякісні та злоякісні пухлини. 2. За видом тканини вони можуть бути: епітеліальні, сполучнотканинні, м’язові, судинні, нервові та змішані. 3. За локалізацією: рак легень, шлунка, шкіри, печінки та ін.

Слайд 8

Доброякісні пухлини Папілома –розвивається із епітеліальної тканини, частіше виникає на шкірі, слизовій оболонці (шлунка, кишечника, сечового міхура). Епідермальні кісти – це порожнисті, мішкоподібні утвори, що виникають внаслідок проникнення в глибину тканин невеликих частин шкіри в період ембріонального розвитку (дермоїди, тератомами). Атерома – ретенційна кіста, яка виникає при закупорці вивідної протоки сальної залози і накопичення її секрету. Аденома – це пухлина, яка утворюється із залозистої тканини. Фіброма – доброякісна пухлина із сполучної тканини. Ліпома – доброякісна пухлина, що розвивається з жирової тканини. Хондрома – пухлина, що розвивається з хрящової тканини. Остеома – пухлина, що розвивається з кісткової тканини. Ангіома –розвивається з кровоносних (гемангіома) судин. Міома – пухлина, що розвивається з м’язової тканини. Невринома – зі шванівської оболонки периферичних нервів

Слайд 9

Аденома правої частки щитоподібної залози

Слайд 10

Ліпома спини.

Слайд 11

Гемангіома обличчя

Слайд 12

Лімфангіома обличчя.

Слайд 13

Злоякісні пухлини Рак – найпоширеніша злоякісна пухлина. Вона становить 90 % від усіх злоякісних пухлин, виникає з епітеліальної тканини (аденокарцинома, плоскоклітинний рак і т. ін.). Саркома - злоякісна пухлина із сполучнотканинних структур і других тканин мезенхімального походження (кісткова, судинна, м’язова).. Таку назву ці пухлини одержали тому, що на розрізі мають вигляд риб’ячого м’яса (“саркос” – м’ясо).

Слайд 14

Рак шкіри.

Слайд 15

Рак пілоричного відділу шлунка і дванадцятипалої кишки: а - шлунок; б - дванадцятипала кишка.

Слайд 16

Лімфосаркома

Слайд 17

У формуванні патологічного процесу виділяють три стадії: 1) передракового стану та передракових захворювань; 2) доклінічна, на цій стадії відбувається ріст пухлини, вона перебігає без клінічних ознак і функціональних порушень ураженого органа; 3) клінічна, на цій стадії уже виникають функціональні порушення ураженого органа і клінічні ознаки захворювання.

Слайд 18

У клінічному перебігу злоякісних пухлин виділяють чотири синдроми: синдром малих ознак, порушення функції органу, наявність патологічних виділень, “плюс тканина”.

Слайд 19

Додаткові методи дослідження 1) ендоскопічне дослідження (гастродуоденоскопія, колоноскопія, бронхоскопія, цистоскопія); 2) біопсія, цитологічне дослідження; 3) ультрасонографія (ехографія); 4) комп’ютерна томографія; 5) визначення онкомаркерів – спеціальних речовин, які продукуються пухлинними клітинами (α –фетопротеін – для раку печінки, карціно-ембріональний антиген – для аденокарціноми шлунка, товстої кишки і т. ін.).

Слайд 20

Класифікація пухлин за стадіями та групами І стадія – пухлина займає обмежену ділянку органа, не проростає в сусідні органи, не дає метастазів; її можна оперувати, прогноз хороший; ІІ стадія – пухлина великих розмірів, може проростати в стінку органа, але не виходить за його межі, можливі поодинокі метастази в регіонарні лімфатичні вузли першого порядку; її можна оперувати, але при цьому немає впевненості в її повному видаленні; ІІІ стадія – пухлина великих розмірів, виходить за межі ураженого органа, проростає в навколишні тканини, дає множинні метастази в регіонарні лімфатичні вузли другого порядку; пухлина операбельна, але в більшості випадків не резектабельна; ІV стадія – метастази пухлини у віддалені органи і лімфатичні вузли; пухлина не операбельна, прогноз поганий.

Слайд 21

Міжнародна класифікація пухлин: T, N, M, P, G. Т – tumor, характеризує розмір первинної пухлини і відображає стадію пухлини (Т1-4). Т1 – пухлина займає частину стінки кишки; Т2 – пухлина займає половину окружності кишки; Т3 – займає всю окружність кишки; Т4 – циркулярно звужує просвіт кишки, викликаючи кишкову непрохідність. Для пухлин молочної залози: Т1 – пухлина розміром до 2 см; Т2 – пухлина розміром 2-5 см, втягнутий сосок, шкіра; Т3 – пухлина розміром 5-10 см, зрощена з шкірою або фіксована до грудної клітки; Т4 – пухлина розміром більше 10 см з ураженням шкіри грудної стінки або із розпадом. N – nodes, характеризує ураження лімфатичних вузлів. М – metastasis, вказує на наявність віддалених метастазів. Р – penetration, проростання стінки порожнистого органа. G – grade, ступінь диференціації клітин (злоякісності)

Слайд 22

Лікування. Існують три основних методи лікування: хірургічний (радикальні, паліативні та симптоматичні операції ); променева терапія; медикаментозна терапія – хіміо- і гормонотерапія: 1) алкілувальні препарати (цитостатики) – циклофосфан, тіофосфамід (Тіо-Теф), дегранол, сарколізин тощо); 2) антиметаболіти – меркаптопурин; 5-фторурацил, фторафур, метотрексат тощо; 3) протипухлинні антибіотики, андріаміцин, блеоміцин, дактиноміцин Д, мітоміцин С, спірубіцин, брунеоміцин, рубоміцин, сарколізин та ін.; 4) препарати рослинного походження: алкалоїд чистотілу – "Україн“, фітопрепарат Яворського, арменікум та ін. 5) імунні препарати (хрящ акули, (катрекс), вітурид Воробйової; 6) гормони (андрогени) - тестостерон, метилтестостерон, синестрол, діетилстильбестрол та ін.

Слайд 23

Первина документація обліку онкологічних хворих На кожного вперше виявленого хворого із злоякісною пухлиною заводять форму № 281. Це сигнально-оперативний документ, який протягом 3 днів необхідно надіслати в онкологічний диспансер. На кожного хворого, у якого виявлено злоякісну пухлину, у стаціонарі заповнюють "Виписку" – форму № 27-онко, яку теж надсилають в онкодиспансер. На основі цих документів в онкодиспансері заводять "Контрольну карту диспансерного спостереження (онко)" (форма № 30). У випадках виявлення у хворих запущеної форми злоякісної пухлини складають протокол за формою № 027. .

Слайд 24

Презентація відеофільмім Методика обстеження хірургічного хворого

Слайд 25

Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Медицина