X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Вікові особливості водного і мінерального обмінів та кислотно-основного стану організму у дітей. Порушення водно-мінерального обміну та клінічні прояви. Догляд за хворими з розладами водно-сольового стану.

Завантажити презентацію

Вікові особливості водного і мінерального обмінів та кислотно-основного стану організму у дітей. Порушення водно-мінерального обміну та клінічні прояви. Догляд за хворими з розладами водно-сольового стану.

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Вікові особливості водного і мінерального обмінів та кислотно-основного стану організму у дітей. Порушення водно-мінерального обміну та клінічні прояви. Догляд за хворими з розладами водно-сольового стану.

Слайд 2

Вода, електроліти і рН крові в організмі знаходяться у постійній взаємодії.

Слайд 3

Значення води особливо велике для дитячого організму. Велика кількість води у тканинах – необхідна і постійна умова, що забезпечує можливість швидкого росту дитини. Всі основні життєві процеси, особливо ферментативні, і нормальна терморегуляція можливі тільки при достатній кількості води. Втрати води з калом – 3-10 % від поглинутої рідини, з сечею – 40-50 % і більше, через шкіру і легені – 50-75 %.

Слайд 4

Внутрішньошкірна проба Мак-Клюра-Олдріча Внутрішньошкірно вводять 0,2 мл 0,85 % розчину натрію хлориду в ділянку внутрішньої поверхні передпліччя: утворений міхур розсмоктується тим швидше, чим молодша дитина: у грудної дитини – за 30 хв, у дітей від 1 року до 5 років – за 35 хв, у школярів – за 50 хв.

Слайд 5

Водні простори 1. Екстрацелюлярний (позаклітинна рідина), що розділяється на внутрішньосудинний і інтерстиціальний. 2. Інтрацелюлярний (внутрішньоклітинна вода). 3. Трансцелюлярний простір.

Слайд 6

Розподіл рідини в організмі (70 %): Плазма – 5 % Тканинна рідина – 15 % Внутрішньоклітинна рідина – 50 %

Слайд 7

Загальний вміст води у новонароджених коливається в межах 75-80 %. У недоношених (1500-2500) – 81-85 %. Жирова тканина - бідна водою (22 %). Плазма крові і міжклітинна рідина є розчинами Na, Cl, HCO3, Ca, Mg, P, білка Позаклітина рідина забезпечує нормальний об’єм циркулюючої крові.

Слайд 8

В клітинному просторі визначаючим катіоном є К, аніонна група представлена фосфатами, сульфатами, білками, органічними кислотами, бікарбонатами. Na не проникає через клітинну мембрану завдяки механізму калій-натрієвого насосу, направленого на витіснення натрію з клітини. При зменшенні внутрішньоклітинного негативного заряду клітина стає доступною для Cl, що веде до підвищення осмотичного тиску в клітині.

Слайд 9

Об'єм крові, що циркулює в організмі, в мл/кг: У новонароджених – 98,3 ± 8,7 мл; У грудному віці – 83,0 ± 10; Від 1 до 5 років – 80,0; У чоловіків – 77,7 У жінок – 66,1.

Слайд 10

Позаклітинна рідина забезпечує : Будівельний матеріал; Поживні речовини; Температуру; Осмотичний тиск; рН; Концентрацію органічних та неорганічних сполук;

Слайд 11

Витрати позаклітинної рідини Грудна дитина Поступлення – 700 мл Позаклітинна рідина – 1400 мл витрати – 700 мл Доросла людина Поступлення – 2000 мл Позаклітинна рідина – 1400мл витрати – 2000мл

Слайд 12

Ниркова екскреція води і солей обмежена низькою гломерулярною фільтрацією, що складає у новонароджених 1/3- ¼ ниркової фільтрації дорослого. Осмолярна концентрація сечі у новонароджених у першу добу становить 308 мосм/л, на другу – 297 мосм/л, на третю – 209 мосм/л. Потреба у воді на 100 ккал основного обміну відповідає 1500 мл/м2. В розрахунках на 1 кг маси – 120-150 мл.

Слайд 13

Катіони позаклітинної рідини: Na+, K+, Ca²+, Mg²+ Аніони позаклітинної рідини: Cl -, HCO3-, ортофосфат, сульфат.

Слайд 14

Потреба в натрії – 3,5-5 ммоль/добу або 1ммоль/кг. Рівень натрію в сироватці крові: 135 – 150 ммоль/л; в середньому 142 ммоль/л; Під впливом введення гіпертонічного розчину NaCl виникає осмотична гіпертонія, збільшується об’єм плазми, з’являються набряки.

Слайд 15

Значення натрію: створення осмотичного тиску в рідинах і збереження на нормативному рівні обємів рідини; переміщення води проходить пасивно вслід за переміщенням іонів Na; визначає тонус артеріол;

Слайд 16

Виділяється: головним чином з сечею: в меншій мірі з калом; виділення з потом залежить від інтенсивності потовиділення; бере участь в хімічній регуляції кислотно – лужної рівноваги; необхідний для передачі збудженння по нервових волокнах; визначає стан нервово – мязової збудливості; сенсибілізує симпатичний відділ нервової системи; потенціює дію адреналіну.

Слайд 17

Потреба у Ca у доношених – 70-75 мг/кг/добу. У недоношених 200-225 мг/кг/добу. Са 2+ в плазмі крові є у 3 фракціях: вільні іони Са 2+; Са 2+ зв'язаний з білками; неіонізований Са.

Слайд 18

Значення Са: впливає на нервово – м'язову збудливість; бере участь у процесах росту; бере участь в мінералізації кісток; бере участь в згортанні крові; знижує проникність капілярів; Виведення з організму: з калом 70 %; з сечею 10 % Джерела Са: молоко, сир, зелені листостебельні овочі, молюски, устриці, консервований лосось.

Слайд 19

Потреба в магнії становить 11,5-14 мг/кг. Магній – 7-12 ммоль/л. В позаклітинній рідині – 1,2-2,5 ммоль/л. Внутрішньоклітинна концентрація становить – 10-15 ммоль/л. Значення Мg ² +: визначає нервово – м'язову збудливість; приймає участь в обміні фосфорних макроергічних структур;

Слайд 20

входить в склад різних ферментів обміну нуклеотидів; входить всклад кісткової тканини (в т.ч. зубів); основний катіон м'яких тканин; антагоніст Са Джерело: боби, злаки, горіхи, м'ясо , молоко.

Слайд 21

Фосфор – 40 мг/кг, у недоношених 100-150 мг/кг. Залізо – 10 мг/кг, у недоношених дефіцит проявляється анемією з мікроцитозом і поліхромазією еритроцитів. Запаси у новонароджених складають 200-300 мг, 80 % - залізо гемоглобіну, 8-10 % - міоглобіну, 1 % - тканинні цитохроми.

Слайд 22

Потреба цинку – 3 мг/добу. Мідь – 2,5 мг/добу. Кобальт знаходиться у вітаміні В12. Марганець необхідних для синтезу хрящової тканини, затримка росту. Йод – відображає кількість гормонів щитовидної залози. Натрій зосереджений в позаклітинній рідині і плазмі (98 %), 2 % - внутрішньоклітинно. При рівні 135 ммоль/л – гіпонатрійемія, вище 150 ммоль/л - гіпернатріемія.

Слайд 23

Хлор – основний аніон позаклітинної рідини. В організмі 30 ммоль/кг. В сироватці крові – 96-110 ммоль/л. У недоношених – 99-124 ммоль/л. Значення хлору: Нейтралізація позитивно заряджених іонів; Підтримання осмотичного тиску в біологічних рідинах.

Слайд 24

Калій в плазмі крові - 4,3-4,5 ммоль/л. В еритроцитах – 100 ммоль/л, в інтерстиціальній рідині – 150 ммоль/л. Значення калію: Один із найважливіших іонів в організмі; Основний соматично активний компонент інтрацелюлярної рідини; Бере участь у функції багатьох внутрішньоклітинних ферментів; Електрофізіологічні і енергетичні процеси всередині клітини і поза нею;

Слайд 25

Стимулює утворення ацитилхоліну; Забезпечує нормальний тонус мязів; Бере участь у синтезі білка і глікогену; Необхідний для діяльності м'язів. Синтез 1 грама білка потребує: ½ мекв (20 мг) К+ + 3 г води; Відкладання 1 г глікогену потребує: 1/3 мекв (13 мг) К +.

Слайд 26

Значення НСО3 -: - регуляція реакцій в біологічних рідинах; - основна частина бікарбонатного буфера; Концентрація НСО3-: у доношеної дитини (через 24 год) – 16,1 – 24,9 ммоль/л у недоношеної дитини – 10,9 – 29,1 ммоль/л

Слайд 27

Семіотика Гіпонатрійемія (менше 135 ммоль/л). Причини: хронічні захворювання, багаторазова блювота і діарея, кишкова непрохідність, утворення третього простору, велике потовиділення, безконтрольне застосування сечогінних препаратів, порушення мінералокортикоїдної функції наднирників (зменшується реабсорбція натрію)

Слайд 28

Клініка: відповідає гіпотонічній (соледефіцитній) дегідратації: поступовий розвиток, стійка блювота, переважає над рідким стулом, втрата маси тіла невелика, тахікардія, гіпотонія, гіпорефлексія, мармуровість, знижений тургор, запавше тім'ячко. Немає вираженої сухості слизових оболонок і шкіра волога, холодна, залишаються пальцеві вдавлення акроціаноз, Дитина п'є неохоче АТ знижений, м'язова гіпотонія, парез кишок.

Слайд 29

Гіпернатрійемія Концентрація більше 145 ммоль/л. Причини: зменшення об'єму води в організмі, втрата її при захворюваннях. Клініка: відповідає гіпертонічний дегідратації: виникає швидко, пронос переважає над блювотою, різко виражена сухість шкіри та слизових, афонія, олігурія, гіпертермія, тахікардія, задишка, судоми, різка спрага.

Слайд 30

Гіпохлоремія Причини: блювота, (пілоростеноз, непрохідність тонкої кишки) Довготривале дуоденальне відсмоктування Клініка: алкалоз, гіпонатрійемія.

Слайд 31

Гіперхлоремія Причини: такі ж як і при гіпернатріемії, зменшення об'єму води, застосування сечогінних, порушення функції наднирників. Клініка: набряковий синдром, метаболічний ацидоз.

Слайд 32

Гіпокалійемія Причини: шлунково-кишкові втрати (блювота, пронос), ниркові (хвороба Кушінга, синдром Конна, запальні захворювання), дія сечогінних, гострі хронічні захворювання нирок, значне кислотне навантаження, алкоз. Інші причини: стадія поліурії при ЦД, метаболічний ацидоз

Слайд 33

Клініка: м'язова слабість; поліурія; метеоризм.

Слайд 34

Гіперкалійемія Причини: дихальна, ниркова недостатність, адрено-генітальний синдром, хвороба Аддісона, введення калію. Клініка: парестезії, парези, зміни на ЕКГ. Концентрація калію 8-12 ммоль/л – зупинка скерця.

Слайд 35

Гіпомагнійемія Причини: профузні проноси, поліурія. Клініка: ністагм, позитивний симптом Бабінського, розвиток атетозу, пораження мірокарду з тахікардією і порушенням ритму.

Слайд 36

Гіпермагнійемія Причини: хвороба Аддісона, ниркова недостатність, діабетична кома. Клініка: м'язова слабість, гіпотонія, гіпорефлексія. ЕКГ: подовження інтервалу, PQ, розширення комплексу QRS, високий зубець Т.

Слайд 37

Гіпокальційемія Причини: недостатнє поступлення з їжею, порушення всмоктування, гіпофункція паращитовидних залоз, недостаток ергокальційферолу, масивна гемотрансфузія крові. Клініка: підвищення нервово-м'язової збудливості, тетанічні судоми, кишкова коліка, диплопія, стридор, диспноє. На ЕКГ: подовження інтервалів QT, SТ.

Слайд 38

Гіперкальційемія Причини: передозування ергокальцій феролу, підвищенна функція паращитовидних залоз, ієлома, саркоідоз, хронічний гломерулонефрит, переломи кісток, метастази пухлин у кістках. Клініка: порушуються функції легень, нирок, печінки, травного каналу та постійніссть гомеостазу.

Слайд 39

Метаболічний ацидоз Виникає в результаті накопичення іонів водню або втрати вуглекислоти. Клініка: глибоке токсичне дихання, втрата свідомості, що з'являються при рН- 7,0-7,2, порушення збудливості дихального центру, розвиток брадіпное, зниження об'єму дихання, зупинка серця.

Слайд 40

Метаболічний алкалоз Причини: гострий панкреатит, блювота, цироз печінки, масивна крововтрата, значна гіповолемія, масивне переливання крові при здоровій печінці. Клініка: метаболічний алкалоз компенсується розвитком дихального ацидозу, це веде до гіпервентиляції легень.

Слайд 41

Утворення метаболічної води: 1 г глюкози 0,6 мл води окислення (4 кал) 1 г білка 0,41 мл води окислення (4 кал) 1 г жиру 1,07 мл води окислення (9 кал) Чим молодша дитина – тим більша потреба у воді на 1 кг маси; Чим старша дитина – тим більша загальна потреба у воді

Слайд 42

Шляхи виведення води з організму: З сечею; Через дихальні шляхи (перспірація) Випаровуванням з поверхні шкіри; З потом; З калом

Слайд 43

Дихальний ацидоз Причини: масивна пневмонія, ателектаз легень, бронхіальна астма, обструктивний бронхіт, пневмоторакс, плеврит. Клініка: рН менше 7,35 компенсується шляхом розвитку метаболічного алкалозу.

Слайд 44

Дихальний алкалоз Причини: надлишкова штучна вентиляція легень. Клініка: компенсується розвитком метаболічного ацидозу. Корекція: нормалізація зовнішнього дихання.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина