Іван Сірко – найвідоміший кошовий отаман Запорозької Січі
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Іван Сірко народився приблизно між 1605—1610 роками. Сучасні дослідники вважають, що Іван Сірко походив зі Східного Поділля . Результати досліджень кошовому отаманові на момент його смерті було 70-75 років 1663 році Іван Сірко вперше став кошовим отаманом Війська Запорозького.
Родина І. Сірка Софія Сірчиха — дружина Івана Сірка. Народила Івану двох синів — Петра і Романа, і двох доньок. Син: Петро Сірченко — одружений на доньці молдавського господаря Хінкула. Син: Роман Сірченко — одружений 1679 року з донькою покійного гетьмана Івана Брюховецького . Донька: ім'я невідоме — дружина Івана Сербина, мереф'янського козака . Донька: ім'я невідоме — дружина Івана Артеменка (Артеміва), козака Харківського полку.
Участь у Тридцятилітній війні Сірко брав участь у Тридцятилітній війні (1618—1648) на стороні французів. Проте дослідження сучасних істориків доводять, що в джерелах, які присвячені Тридцятирічній війні, ім'я Івана Сірка не згадується.
Кошовий отаман У 1663 році він здійснив два вдалі походи до Криму ,завдавши відчутних поразок ханським ордам. Після укладання Андрусівського перемр’я 1667 року Сірко деякий час підтримував Петра Дорошенка. У 1667 році Іван Сірко став полковником Харківського полку і здійснив похід до Криму. У 1670 році запорожці знову обрали Сірка кошовим. У 1671 році Сірко присягнув Речі Посполиті і зобов’язався воювати з Кримським ханством. У 1675 році він здійснив похід на Крим і зруйнував столицю ханства Бахчисарай.
У 1676 під час зречення влади П.Дорошенка Іван Сірко прийняв від нього клейноди гетьмана. 1677 і 1678 рр. Сірко здійснив Чигиринські походи проти турецько – татарських військ.
"Султан Мухаммед IV запорізьким козакам! Я, султан, син Мухаммеда, брат Сонця і Місяця, внук і намісник Бога, власник царств Македонського, Вавілонського, Єрусалимського, Великого і Малого Єгипту, цар над царями, володар над володарями, незвичайний лицар, ніким непереможний воїн, невідступний охоронець гробу Ісуса Христа , опікун самого Бога, надія і втіха мусульман, збентеження і великий захисник християн - наказую Вам, запорозьким козакам, здатися мені добровільно без жодного опору і мене Вашим нападом не змушувати безпокоіться " Султан турецький Мухаммед IV. Лист турецького султана Мухаммеда IV
Козаки пишуть лист турецькому султану Відомий лист Запорізьких козаків до султана Туреччини Мехмета IV 1676 р. підписано Іваном Сірком, що показано у відомої картині Іллі Рєпіна.
"Запорізькі козаки турецькому султану! Ти, шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш і самого люцеперя секретар, якой ти в чорта лицар? Чорт викидай, а твоє Військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських пид собою мати, твого війск НЕ Боїмів, землею і водою будем битися з тобою. Вавілонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський Броварник, олександрійський козолуп, Великого й Малого Єгипта свинар, Армянська злодіюка, татарський сагайдак, кам'янецький кат, самого гаспіда внук і всього світу блазень, і нашого Бога дурень, Свиняча морда, кобиляча сука, разніцка собака, нехрешеній лоб, хай би взяв тебе чорт. Від так тоби козаки відказав, плюгавче. Невгоди єси матері вирових християн! Числа не знаєм, бо календаря не маєм, місяць у неба, рік у князя, а день такий у нас, Як і у Вас, поцілуй за те ось куди нас! Кошовий отаман Іван Сірко зо всим кошем запорозьким ". Відповідь Івана Сірка на лист турецького султана.
Свій останній похід Іван Сірко здійснив на початку 1679 року. Улітку 1680 року старший кошовий занедужав і незабаром помер.
Те про , що ми не знали Похований І.Сірко біля Чортомлицької Січі (тепер село Капулівка, Нікопольського району Дніпропетровської області). 1967 року його перепоховали на іншому краю села, через те, що води Каховського водосховища наблизилися до могили. Щороку,1-2 серпня, на могилі І. Д. Сірко (що за 2 кілометри від с. Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської обл.) проводиться вшанування пам'яті Славного Кошового Отамана. Яке збирає тисячі українців з усієї країни та закордону.
Сірко - характерник Вважалося, що Сірко лежить у землі без голови: череп деякий час «мандрував» — до Москви в антропологічну лабораторію, до Нікополя, й нарешті опинився у Дніпропетровському історичному музеї. На хресті, що стояв на могилі Сірка, деякий час, був напис: «Хто буде сім років перед Великоднем виносити по три заполи на мою могилу, то буде мати таку силу, як я, і знатиме стільки, скільки я». Турки і татари прозвали Сірка Урус-Руський.
Схожі презентації
Категорії