ВУГЛЕВОДИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ТЕМА: ВУГЛЕВОДИ: Класифікація; хімічні і фізичні властивості; структура моно-, оліго- та полісахаридів. Лектор: асист. Медвідь І.І.
План Вуглеводи. Біологічні функції вуглеводів. Класифікація вуглеводів. Моносахариди: класифікація, будова молекули, властивості. Олігосахариди: будова, біологічні функції. Гомо- та гетерополісахариди: будова молекули, біологічні функції.
Багато простих вуглеводів мають емпіричну форму СnН2nОn. Було доказано, що вони складаються з Карбону, Оксигену і Гідрогену, при чому співвідношення між воднем і киснем таке як у воді, тому їх назвали “вуглеводи” – “гідрати карбону” Сn(Н2О)n Вуглеводи це численна група природних i синтетичних сполук, які є за хімічною будовою полігідроксильними речовинами, що містять альдегідну або кетонну групи, або ж утворюючими їх при гідролізі.
Біологічні функції вуглеводів Енергетична – при окисленні 1 грама вуглеводів виділяється 17,2 кДж/г Резервна: глікоген. Вуглеводи є джерелом Карбону з якого синтезуються інші речовини (білки, ліпіди, нуклеїнові кислоти). Вуглеводи є структурними одиницями ДНК і РНК (рибоза дезоксирибоза). Олігосахаридні комплекси глікопротеїни і гліколіпіди мембран утворюють центри розпізнавання біомолекул, виконують роль антигенів.
Класифікація вуглеводів Моносахариди – прості вуглеводи, полігідроксиальдегіди і полігідроксикетони. Наприклад: глюкоза, рибоза, ксилоза, фруктоза Олігосахариди – вуглеводи молекули яких містять 2-10 моносахаридних залишки. Наприклад сахароза, лактоза, маноза, рафіноза.. Полісахариди – вуглеводи молекули яких містять велику кількість моносахаридних залишків Наприклад: целюлоза, крохмаль, глікоген, гепарин.
Класифікація моносахаридів. За природою карбонільної групи: Кетози – містять кетонну і декілька гідроксильних груп. Альдози – містять альдегідну і декілька гідроксильних груп. За кількістю атомів Карбону: Тетрози; Пентози; Гексози; Гептози.
Стереоізомерія – явище існування декількох просторових ізомерів: геометрична, оптична. Оптичні ізомери – це сполуки, які мають один або декілька асиметричних (хіральних) атоми карбону. Енантіомери: – Це просторові ізомери, які відносяться один до одного як предмет і його дзеркальне відображення (D і L конфігурація). – вони повертають площину поляризованого світла в різних напрямках: правоповертаючі – за годинниковою стрілкою (+) і лівоповертаючі (-) – проти годинникової стрілки (енантіомери). Діастаріоізомери – оптичні ізомери, які не є дзеркальними відображеннями один одного. Епімери – це оптичні діастеріоізомери, які відрізняються положенням функціональних груп лише біля одного асиметричного атома.
Мутаротація. При розчиненні моносахаридів у воді циклічні -, -фуранозні, піранозні форми і альдозна форми переходять одна в одну. Це явище називають цикло-оксо-таутомерією. Цей процес супроводжується спонтанною змінною величини кута повороту площини поляризованого світла і називається мутаротацією.
Окислення При окисненні моносахаридів слабкими окисниками утворюються альдонові (гліконові) кислоти. При окисненні глюкози утворюється глюконова кислота.
Сильні окисники окиснюють моносахариди до дикарбонових кислот (альдарових – цукрових кислот) глюкоза окиснюється до гюкарової кислоти.
В біологічних процесах ферменти здатні окиснити первину спиртову групу моносахаридів до карбоксильної при цьому утворюються уронові кислоти, для глюкози – глюкуронова кислота.
Відновлення. При відновленні альдоз і кетоз утворюються багатоатомні спирти (цукрові спирти). Глюкоза відновлюється до сорбіту.
Хімічні властивості вуглеводів у циклічній формі. 1. Утворення глікозидів. -D-глюкопіраноза метил- -D-глюкопіранозид метил- -D-глюкопіранозид Молекули глікозидів складаються з цукрової частини і аглікону (нецукрової частини). Прикладом глікозидів є серцеві глікозиди, флавоноїди. В назві глікозиду вказують все: вихідний вуглевод, величину циклу, конфігурацію, радикал (нецукрова частина), його розміщення. Закінчення –ид вказує на відсутність в молекулі вільного напівацетального гідроксилу. Глікозиди не здатні до мутаротації.
Глікозиди стійкі до дії лугів, але у водних розчинах кислот вони гідролізують. При гідролізі відбувається розщеплення глікозиду на аглікон і цукровий компонент і утворюється суміш - і -аномерів глікопіранозидів. Розрізняють різні глікозиди. Як аглікони можуть виступати кисневмісні сполуки, стероїди інші речовини. Коли зв’язок Аглікону з аномерним атомом Карбону здійснюється через атом оксигену, то це О-глікозиди. N-глікозиди містять в ролі аглікону аліфатичні, ароматичні аміни або N-вмісні гетероцмклічні аміни. S-глікозиди – похідні тіоспиртів та тіофенолів.
2. Алкілування При взаємодії моносахаридів з галогеналканами або диметилсульфатом (CH3)2SO4 алкілування проходить за участю всіх гідроксильних груп, включаючи і напівацетальний гідроксил. В кислому середовищі такі сполуки гідролізують тільки за участю глікозидного зв’язку:
3. Ацилювання При ацилюванні вуглеводів ангідридами карбонових кислот легко утворюються складні ефіри (естери)
Окремі представники. Вітамін С (аскорбінова кислота) В промисловості аскорбінову кислоту одержують з D-глюкози.
Потреба у вітаміні С для людини – 50-70 мг на добу. Його недостача в організмі понижує опірність організму до інфекційних хвороб Глюкозамін (2-дезокси-2-аміноглюкопіраноза) Глюкозамін – це основна частина полісахариду хітину. Він входить до складу антибіотику стрептоміцину. Це сильна основа, що з мінеральними кислотами утворює солі.
Реакція утворення дисахаридів Моносахарид + Моносахарид = Дисахарид + Н2O Ди- і полісахариди Дисахариди C12H22O11 – білі кристалічні речовини, солодкі на смак, добре розчині у воді, під час гідролізу яких утворюються два моносахариди. Олігосахариди - вуглеводи, під час гідролізу яких утворюється ввід 2 до 10 моносахариди.
Дисахариди поділяють на відновні і невідновні Мальтоза (4-О-( -D-глюкопіранозидо)- -D-глюкопіраноза) Молекула мальтози складається з двох залишків D-глюкопіранози, зв” язаних 1,4-глікозидним зв”язком:
За участю циклічних форм мальтоза, аналогічно моносахаридам, утворює прості і складні ефіри за участю всіх гідроксильних груп:
Целобіоза 4-О-( -D-глюкопіранозидо)- -D-глюкопіраноза Целобіоза розчинна у воді, але не розщеплюєтьсяя в організмі людини і тому не може бути використана як продукт харчування
Полісахариди поділяються на гомополісахариди (побудовані тільки із ланок моносахаридів одного типу) та гетерополісахариди (побудовані із ланок моносахаридів різних типів Крохмаль складається із амілози і амілопектину Амілоза – лінійний полімер, побудований із залишків - D-глюкопіранози, з”єднаних 1,4-глікозидним зв”язком, і складаєтьс з 200-350 ланок Амілопектин – полімер розгалуженої будови, що містить понад 1000 залишків D-глюкози, які з”єднані як 1,4-, так і 1,6-глікозидним зв” язком.
(1,4)-O- -D-Глюкоріранозилуронова кислота(1,3)-2-ацетиламідо-2-дезокси- -D-глюкопіраноза Гіалуронова кислота - містить N-ацетилглюкозамін і глюкуронову кислоту зв'язані (1 - 3) і (1-4) глікозидними зв'язками . Є основою сполучної тканини, міститься у синовіальній рідині, шкірі, хрящах, скловидному тілі ока, пупковині. Синовіальна рідина містить 0.02 – 0.05% гіалуронової кислоти.
Хондроітин сульфат. Складається N-ацетил глюгозамін-6 сульфату і глюкуронової кислоти або L-ідуронової кислоти. (1,4)-O- -D-глюкопіранозилуронова кислота-(1,3)-2-ацетоаміно-2-дезокси-6-O-сульфо- -D-галактопіраноза
Гепарин. (1,4)-O- -D-глюкопіранозилуронова кислота-2-сульфо-(1,4)-2-сульфоамідо-2-дезокси-6-O-сульфо- -D-глюкопіраноза
Дайте відповідь на наступні запитання: 1. Що таке мутаротація? 2. Назвіть невідновлюючий дисахарид.
Схожі презентації
Категорії