Органічні розчинники і їх застосування
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Що таке «розчинники»? Розчи нники — індивідуальні хімічні сполуки або суміші, здатні розчиняти різні речовини
Органічні розчинники дуже широко застосовуються у виробництві пластмас, лаків і фарб, синтетичних волокон, смол, клеїв в гумовій промисловості, при екстракції рослинних жирів, для хімічного чищення одягу; крім того, їх використовують для очищення хімічних сполук перекристалізацією
Можна виділити групи розчинників залежно від інших характеристик: Температури кипіння: низькокиплячі розчинники (наприклад, етиловий спирт метилацетат) висококиплячі розчинники (наприклад ксилол) Відносній швидкості випаровування: швидковипарні Повільновипарні Полярності: неполярні (вуглеводні, сірковуглець) полярні (наприклад, вода, спирти ацетон)
Технічні умови на розчиннику зазвичай містять дані і по температурі спалаху, по межах вибухонебезпечних концентрацій пари в повітрі, по тиску пари при стандартних температурах, а також по розчинювальній здатності — для якого типу речовин можна використовувати даний розчинники (для розчинення масел і жирів, смол, фарбників, каучуків натуральних і синтетичних тощо).
Застосування Наприклад, етанол - розчинник, що застосову ють для виготовлення парфумів, лікувальних екстрактів і настоянок, інших лікарських засобів. Ним вибавляють плями від трави (адже хлорофіл добре розчиняється в етиловому спирті), фломастерів. Спирт денатурований, або розчинник денатурат, - рідина з неприємним запахом, виготовлена з від ходів лікеро-горілчаного або спиртового виробництва з добавлянням речо вин і барвників. Як розчинник спирт-денатурат використовують для вибавляння плям, ви робництва лакофарбових матеріалів, знежирювання поверхонь тощо. Засто сування метанолу як розчинника обмежує його висока токсичність.
Також розчинники використовують для розбавляння фарб, емалей і ла ків, аби надати потрібної консистенції. Розчинниками очищають і знежирюють поверхню перед фарбуванням, очищують інстру менти (пецзлі, фарбувальні пульти) після завершення роботи. У промисло вості і виробництві, в автосервісах розчинники використовують для очи щення і промивання деталей.
ГОЛОВНЕ Органічні розчинники широко застосовують у техніці й побуті. До складу органічних розчинників входять представники різних кла сів органічних сполук. Токсична дія органічних розчинників пов’язана з їхньою здатністю розчинятися в жирах. Органічні розчинники (особливо легкозаймисті рідини) потребують неухильного дотримання певних правил під час використання, збері гання і транспортування. Захист довкілля від забруднення органічними розчинниками — на гальна і складна проблема.
Схожі презентації
Категорії