Д.І.Мендєлєєв Життя та наукова діяльність вченого
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Д.І.Мендєлєєв. Життя та наукова діяльність вченого (над презентацією працювала учениця 9 класу Куцарєва Ганна) 2008 рік
Освіта Дмитро Іванович Менделєєв народився 8 лютого 1834 року в Тобольську, у родині директора місцевої гімназії. З 1850 р. навчався на фізико-математичному факультеті Петербурзького педагогічного інституту. У 1855 р. закінчив його з золотою медаллю і був направлений учителем гімназії спочатку в Сімферополі, а потім в Одесі.
Перші успіхи У 1861 р. Менделєєв написав перший у Росії підручник з органічної хімії. Навесні 1862 р. підручник був визнаний гідним повної Демидівської премії. У 1863 р. він отримав місце професора у Петербурзькому технологічному інституті, де читав лекції з органічної, неорганічної і технічної хімії. У 1865 р. Менделєєв захистив докторську дисертацію на тему: «Про сполуки спирту з водою».
У 1867 р. Менделєєв перейшов у Петербурзький університет на посаду професора хімії, де повинен був читати лекції з неорганічної хімії. Однак, на його думку, ні в Росії, ні за кордоном не було курсу загальної хімії, який можна було б рекомендувати студентам. Дмитро Іванович вирішив написати його сам… Так з'явився підручник “ Основи хімії”.
Д.І. Менделєєв у всьому полюбляв точність… Написавши на окремих картках назви елементів з позначенням їхньої атомної маси і основних властивостей, Менделєєв став розкладати їх у різноманітних комбінаціях, переставляючи і змінюючи місцями. Справа ускладнювалася тим, що багато елементів тоді ще не були відкриті, а атомна маса уже відомих визначена з великими похибками. Однак Дмитро Іванович все одно виявив певні закономірності.
Передбачення Менделєєва Зіставляючи властивості елементів, що потрапили у вертикальні стовпчики, можна було ясно бачити, що вони періодично змінюються із зростанням атомної маси. Незбіжності у своєму періодичному ряді Менделєєв пояснив тим, що науці відомі ще не всі хімічні елементи. Він залишив у таблиці незаповнені клітинки і спрогнозував атомну масу і властивості цих елементів. Він також виправив неточно визначені відносні атомні маси елементів. Але до його відкриття майже ніхто не відносився серйозно.
Здійснення прогнозу Менделєєва Ставлення до періодичного закону змінилося тільки в 1875 році, коли був відкритий елемент галій, властивості якого збігалися з прогнозами Менделєєва. Новим тріумфом Менделєєва стало відкриття в 1879р. скандію, а в 1886 р. германію, властивості яких також відповідали описам Менделєєва.
Ще дещо про Менделєєва… У наступні роки з-під пера Менделєєва вийшло ще кілька наукових праць з різних розділів хімії. Його повна наукова і літературна спадщина величезна і містить 431 роботу. Праці Менделєєва отримали широке міжнародне визнання. Він був обраний почесним членом багатьох академій наук та наукових товариств.
Останні роки… Пішовши в 1890 р. у відставку, Менделєєв брав активну участь у виданні Енциклопедичного словника Брокгауза й Ефрона, був консультантом у пороховій лабораторії при Морському міністерстві, де усього за три роки розробив ефективний склад бездимного пороху. У 1893 р. Менделєєв був призначений хранителем Головної палати мір і ваги. Помер у лютому 1907 р. в Санкт-Петербурзі від запалення легенів.
Схожі презентації
Категорії