Стратегічне партнерство в глобалізованому світі: можливості і напрями реалізації
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Львів-2008 д.е.н., проф. Мокій А.І., ЛКА, НІСД к.е.н., доц. Флейчук М.І., НІСД Стратегічне партнерство в глобалізованому світі: можливості і напрями реалізації
Глобалізація: формування мегатсистеми світової економіки. Мета: надання глобальній економіці системних характеристик. Керуюча підсистема: формується під домінуванням світових лідерів. Керована підсистема: соціальні та економічні відносини між країнами.
1-обсяги портфельних інвестицій на одну особу; 2-прямі іноземні інвестиції на одну особу; 3-міжнародні грошові трансферти; 4-обсяг міжнародної торгівлі у відношенні до ВВП; 5-кількість міжнародних дзвінків на одну особу; 6-обсяг міжнародної міграції на одну особу; 7- кількість користувачів Інтернет на одну особу; 8-кількість Інтернет хостингів на одну особу
Зростання або зниження тіньової економіки в країнах ОЕСР у період з 1998 до 2007 рр. у % від ВВП
Мета стратегічного партнерства: забезпечення структурно збалансованого економічного розвитку країн-партнерів. Індикатори досягнення мети: інтегральна соціально-економічна ефективність.
Економічний розвиток багатовимірний процес, який передбачає глибоку модернізацію та переорієнтацію всієї економічної та соціальної системи і, поряд із зростанням доходів і виробництва, передбачає здійснення радикальних змін в інституційній, соціальній та адміністративній структурах. полягає у простому збільшенні реального ВВП країни в одному періоді порівняно з іншим (зазначимо, що, очевидно, у наявних програмах більшості політичних партій України при визначені стратегії йдеться швидше про економічне зростання, а не розвиток). Економічне зростання -
Економічний розвиток: де: Y – темпи зростання валового національного продукту; f – функція; Р – чисельність працездатного населення (а не загальна чисельність населення); R – сумарна вартість капітальних активів; Т – рівень розвитку технічних засобів та технологій; Х – якість суспільних інституцій; Т – якість довкілля.
R=0,97; R2=0,94; DW=1,85 X1 - кількість організацій, які виконують наукові дослідження і розробки; x2 - чисельність студентів у вищих навчальних закладах ІІІ–ІV рівнів акредитації; X3 - валове виробництво сільськогосподарської продук ції; Х4 - прямі інвестиції з України; Х5 - чисельність спеціалістів, які виконують наукові і науково-технічні роботи; Х6 - кількість впроваджених нових технологічних прогресивних процесів; Х7 - економічно активне населення у віці 15-70 рр; Х8 - чисельність студентів у вищих навальних закладах І-ІІ рівнів акредитації; Х9 - рентабельність продукції сільського господарства; Х10- обсяг шкідливих викидів; Х11 - обсяг виробництва цукру.
Інноваційна модель транскордонного співробітництва (Програмований розвиток організаційно-правових форм та інституційної бази інноваційної моделі транскордонного співробітництва)
Кооперативна модель партнерства (Ресурси для реалізації): сировинні (гарантований ринок сільськогосподарської продукції); виробничі (321 хлібозавод і пекарня, 201 підприємство з виробництва ковбас і копченостей, 121 скотозабійний пункт, 37 консервних заводів, 49 підприємств з сушіння, соління та іншої переробки овочів і фруктів, 138 – з виробництва безалкогольних напоїв, 133 – з переробки риби, 146 – з виготовлення непродовольчих товарів, тари, торговельного обладнання тощо); фінансово-матеріальні (власні кошти споживчої кооперації, кошти пайовиків, кошти з державного та місцевих бюджетів, іноземні та вітчизняні інвестиції, кредити іноземних держав і програми технічної допомоги, банківські кредити, кошти, одержані від зарубіжних партнерів споживчої кооперації тощо); організаційні (відділи центрального апарату Укоопспілки, облспоживспілок, ЗО „Укоопзовнішторг”, а також спеціалізовані робочі групи та комісії з конкретних питань ЗЕД при взаємодії з науковими, освітніми установами та відповідними підрозділами законодавчої та виконавчої влади, а також іншими вітчизняними та зарубіжними підприємствами); кадрові (понад 121 тис. працівників, з них 13% з повною та базовою вищою освітою та 33% з неповною вищою освітою); соціальні (позитивний імідж кооперації серед населення та владних структур); інфраструктурні (понад 120 заготівельно-збутових баз, 3,5 тис. заготівельних пунктів, майже 25 тис. продовольчих магазинів і не менше 600 ринків); науково-інноваційні (спеціально підготовлені спеціалісти в галузі міжнародного кооперативного співробітництва у Львівській комерційній академії, Полтавському університеті споживчої кооперації України, кооперативних вищих навчальних закладах І рівня акредитації).
Стратегічні пріоритети поглиблення міжнародного кооперативного співробітництва реалізація програм цільового пошуку партнерів для конкретних інвестиційних проектів; узгодження зусиль з кооперативними організаціями країн Центральної та Східної Європи щодо оптимізації структури виробництва і розміщення виробничих потужностей; розвиток прикордонної торгівлі через встановлення прямих торговельних зв’язків кооперативних організацій і підприємств районної ланки з іноземними партнерами; створення міжрегіональних кооперативних об’єднань за прикладом скандинавських кооперативів; формування системи інформаційного та маркетингового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності.
Модель міжнародної технологічної інтеграції Об’єкти впливу – економічні відносини, пов’язані з трансфером технологій, на різних рівнях ієрархії управління (мегарегіональних об’єднань країн; окремих країн; мезо-, мікрорівні): Країни ЄС-15; Країни ЄС-10; Країни СНД; Країни ОЧЕС; Регіони країн ЄС; Регіони України; Прикордонні регіони України; Суб’єкти науково-технічної діяльності; Суб’єкти економічної діяльності; Суб’єкти інституціональної інфраструктури трансферу технологій; Суб’єкти інфраструктури інноваційної діяльності.
Головні цілі та очікувані наслідки інституціональних змін Забезпечення можливості застосування селективної протекціоністської ліцензійної політики і практики. Усунення асиметрії технологічного обміну, поглиблення інтеграції в Європейський дослідницький простір при збереженні можливостей селективного протекціонізму в сфері МТТ. Зміцнення екологічної безпеки у процесі технологічного обміну та інноваційної діяльності. Підвищення ефективності функціонування національної інновацій ної системи, протидія нелегальному трансферу технологій, зміцнення екологічної безпеки. Поглиблення секторальної інтеграції в науково-технологічній сфері, збереження і розвиток її потенціалу. Забезпечення ефективності діяльності в сфері МТТ та інновацій, збільшення обсягу попиту на ОІВ. Покращання системи управління обміну ОІВ та інноваційної діяльності.
Інші пріоритетні сфери і форми стратегічного партнерства: Туристcько-рекреаційна (форма кластерна модель співробітництва у сфері туризму, рекреації, народних промислів); Освітня (форма – міждержавні вищі навчальні заклади); Охорона здоров’я (форма – спільні приватні медичні установи з розвитком у медичні кластери: освіта-лікарні-діагностичні центри); Екологія (масштабні інвестиційно-інноваційні проекти рекультивації, ревіталізації, діагностики стану довкілля).
Критерії відбору сфер і форм партнерства: Максимізація інтегрального соціально-економічного ефекту партнерства; Стратегічний (довготривалий) характер; Мінімізація загроз і ризиків; Інституціональні та структурні зміни.
Схожі презентації
Категорії