Органогенні елементи
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Періодична система Д.Менделєєва стала важливою віхою у розвитку атомно-молекулярного вчення. Завдяки їй склалося сучасне поняття про хімічний елемент, були уточнені уявлення щодо простих речовин і сполук. Із понад 100 хімічних елементів в організмах зустрічаються понад 80. Одні з них є обов’язковими в усіх організмах без винятку, інші – лише в окремих. Хімія в організмах
Чотири елементи відносять до органогенних, оскільки їхня сумарна частка становить майже 98% маси живих істот. Вони є основними складовими органічних сполук. До них належать: Гідроген – Н; Карбон – С; Нітроген – N; Оксиген – О. Хімія в організмах
Гідроген (Н) - хімічний елемент, що є складовою частиною майже всіх природних неорганічних та органічних сполук, найважливіша з яких вода. Він входить до складу нафти, кам‘яного вугілля, деяких мінералів. Сполуки з неметалами та металами називаються гідриди. Гримучий газ - суміш водню з киснем є вибухонебезпечним. Гідроген (Н)
Проста речовина Гідрогену - водень H2 - газ без кольору, запаху і смаку. Погано розчинний у воді та інших розчинниках, а добре в багатьох металах. Водень найлегший газ, він легший за повітря в 14,5 разів. Молекули водню рухаються швидше молекул будь-якого іншого газу і тим самим швидше можуть передавати теплоту від одного тіла до іншого. Він виникає при гнитті і бродінні органічних речовин, тому міститься в кишкових газах людини і тварин. Гідроген (Н)
Карбон є складовою частиною молекул усіх органічних і багатьох неорганічних сполук. Входить до складу зовнішнього скелету: черепашок форамініфер, молюсків, кутикули десятиногих раків також до складу внутрішнього скелету хребетних тварин. Карбон (С)
Карбон входить до складу вуглекислого газу, який фіксують рослини в процесі фотосинтезу, чим забезпечує їхнє повітряне живлення. Деякі інші організми здатні також до фотосинтезу: пурпурні та зелені сіркобактерії, ціанобактерії, евгленові. З виникненням життя єдиним джерелом вуглецю для утворення органічної речовини є вуглекислий газ біосфери. Карбон (С)
Атоми Нітрогену входять до складу мінеральних сполук, які споживають з грунту рослини, тому сполуки Нітрогену сприяють росту рослин та підвищенню їхньої зимостійкості. Азот переважає серед інших атмосферних газів – близько 79%. Його засвоюють з атмосфери азотфіксуючі та ціанобактерії. Завдяки цьому сполуки Нітрогену надходять у грунт, зберігаючи та підвищуючи його родючість. Нітроген (N)
Нітроген входить до складу білків та інших органічних речовин, його сполуки необхідні для нормального росту організмів. Нітроген входить до складу хітину – складової клітинної стінки грибів і зовнішнього скелету членистоногих, яка надає їм додаткової міцності. В медицині вуглець використовується під назвою “вугілля активоване”, яке використовують при диспепсії, метеоризмі, харчових та інших отруєннях в якості лікарського засобу. Нітроген (N)
Нітроген - хімічний елемент два атоми якого, об'єднюючись, складають молекулу хімічної речовини азоту, що є головною складовою частиною повітря. У формі нітратів і солей амонію, входить до складу вугілля, нафти, алкалоїдів, білкових речовин. Азот малорозчинний у воді. При звичайних умовах азот хімічно малоактивний, але при високих температурах і тиску та при наявності каталізаторів, азот утворює сполуки з воднем, металами, киснем. Нітроген (N)
Аміак - сполука азоту і водню застосовують для виробництва азотної кислоти і азотних добрив. Його використовують для добування аміачної води (розчин аміаку у воді), яку застосовують у с/г (як добриво), в медицині і в повсякденному житті. Аміачну воду іноді називають гідрооксидом амонію, а в побуті – нашатирним спиртом. Нітроген (N)
Оксиген (О) Оксиген - хімічний елемент, простими речовинами якого є гази кисень та озон. Кисень - безбарвний газ без запаху і смаку. При температурі 183°С він скрапляється у рідину голубуватого кольору, яка при 218,7°С замерзає в синю кристалічну масу. Розчинність кисню у воді невелика і при звичайній температурі становить всього 3,1 см³ в 100 г води. Для потреб поступає в сталевих балонах під тиском близько 150 атм.
Оксиген (О) Оксиген в цілому становить 30-85% маси тваринних і рослинних тканин. Він входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів. Зелені рослини і деякі бактерії є джерелом вільного кисню на Землі.
Оксиген (О) Вільний кисень відіграє велику роль в біохімічних і фізіологічних процесах, зокрема в диханні. Він забезпечує дихання більшості живих організмів на Землі. Крізь легені кисень потрапляє у кров, розноситься з нею по всьому організму і в клітинах забезпечує перебіг реакцій окислення. Реакції окислення відбуваються і в рослинах, які також поглинають кисень у час дихання.
При недостаньому постачанні організму тварин і людини киснем розвивається гіпоксія. Фізіологічна дія кисню різнобічна, але вирішальне значення має здатність відшкодовувати дефіцит кисню в тканинах організму при гіпоксії - недостатньому постачанні тканин киснем або порушенні його засвоєння. Оксиген (О)
Оксиген (О) Оксиген використовується для загального поліпшення обмінних процесів у комплексній терапії серцево-судинних захворювань, порушень обміну речовин та інших патологічних станів, пов'язаних з кисневою недостатністю організму. Чистим киснем користуються для дихання також льотчики при високих польотах, водолази, та на підводних човнах. Кисневі подушки застосовують при деяких захворюваннях для полегшення дихання.
В анестезіології кисень широко використовують в суміші із засобами для інгаляційного наркозу, а також призначають в післяопераційний період. Кисень ефективний для лікування гальмінтозів, аскаридозу, трихоценофельозу. Кисень володіє антисептичними властивостями, він використовується для анаеробної інфекції. Оксиген (О)
Схожі презентації
Категорії