Поняття про телескопи
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
1609 рік Голландія С. Марнус і Т. Гарріот першими використали оптичний інструмент для спостереження неба
Галілей першим описав реальну поверхню Місяця, яка «не имеет гладкой полированной поверхности, но представляет неровности и возвышения подобно земной поверхности, покрыта огромными горами, глубокими пропастями, обрывами», оцінив висоту гір Місяця (близько 7 км) і відмітив їхню кільцеподібну форму.
Найбільший оптичний телескоп Росії ( 6-ти метровий дзеркальний телескоп ВТА (Великийй Телескоп Азимутальний)
LAMA (Large-Aperture Mirror Array) Апертура – 42 м Унікальність цього телескопа, який нині перебуває на стадії конструкторської розробки, полягає в тому, що він складатиметься з рідких дзеркал, а це дозволить значно знизити витрати на будівництво телескопа. LAMA складатиметься з масиву 10-метрових телескопів на рідких ртутних дзеркалах, зібраних у компактну групу загальним діаметром 54 м. Додаткові дзеркала й активна оптика дозволяє кілька хвилин безперервно стежити за зоряними об’єктами. Для досліджень доступні 6% неба в зеніті. Найбільш вірогідне місце розташування LAMA – в Чилі або в Мексиці.
Cornell Atacama Telescope Апертура – 25 м Астрономи з Великобританії та США нещодавно оголосили про початок проекту створення нового 25-метрового інфрачервоного телескопа Cornell Atacama Telescope, який буде встановлений у високогірних районах Чилі на висоті 6000 м. Підсумкова вартість телескопа становитиме $100 млн. Відомо, що новий телескоп працюватиме в парі з уже побудованим Atacama Large Millimeter Array (ALMA). Згідно з планом, роботи над телескопом будуть завершені до 2013 року. З його допомогою астрономи зможуть вивчати далекі галактики і зірки в інфрачервоному діапазоні. Основними інвесторами виступили Каліфорнійський та Корнельський технологічні інститути і Британський астрономічний центр.
JWST (James Webb Space Telescope) Апертура – 6,5 м Космічний телескоп імені Джеймса Верба – орбітальна інфрачервона обсерваторія, яка за попередніми розрахунками займе місце космічного телескопа Габбла. JWST матиме величезне дзеркало – 6,5 м у діаметрі – та сонячний щит розміром із тенісний корт. JWST розташується на орбіті на відстані 1,5 млн. км від Землі в точці Лагранжа L2. Запуск обсерваторії запланований на червень 2013 року.
ATST (Advanced Technology Solar Telescope) Апертура – 4 м Новий телескоп розташується в Національному парку Галікала на одному з найбільших вулканів світу Галікала (острів Мауї, Гаваї). Телескоп буде створений спеціально для спостереження за Сонцем. Діаметр основного дзеркала становитиме 4 м. ATST з надзвичайною точністю дозволить виміряти магнітні поля Сонця. Оптична система телескопа – складна і комплексна. Окрім систем адаптивної оптики, вона матиме систему контролю хвильового фронту, інтегральної поляриметрії і численне постфокусне устаткування. Початок робіт запланований на 2009 рік. Очікується, що ATST побачить світ у 2015 році і стане найбільшим сонячним телескопом.
Обсерваторія Маунт-Лагуна Апертура – 2,5 м Обсерваторія Маунт-Лагуна була відкрита у 1968 році поблизу Сан-Дієго на території Національного парку. Саме тому дослідницький центр, розташований на висоті майже 2000 м, надійно захищений від вогнів міста (відсутність потужних джерел світла навколо – обов’язкова умова роботи обсерваторії). Для більш точних досліджень обсерваторія збирається побудувати високоавтоматизований телескоп діаметром 2,5 м.
Індійська астрономічна обсерваторія (Indian Astronomical Observatory) Апертура – 2 м Найбільш високогірна астрономічна обсерваторія у світі (доки не побудували телескоп Cornell Atacama) – це індійська обсерваторія на горі Сарасваті (хребет Ладакх на північ від Гімалаїв) поблизу міста Ханле. Обсерваторія має оптичний інфрачервоний телескоп діаметром 2 м. Дослідний центр розташований на висоті 4517 м над р. м., що дає багато переваг для вивчення небесних тіл: безхмарне небо, сухий холодний клімат, жодних автомобільних фар, атмосферного забруднення тощо. Обсерваторія підтримує зв’язок з геосинхронним супутником, що дозволяє передавати дані спостережень дистанційно.
Астрофізична обсерваторія Домініона (Dominion Astrophysical Observatory) Апертура – 1,86 м Обсерваторія Національної дослідної ради Канадського центру оптичної астрономії розташована поблизу міста Вікторія. Вона відома своїми роботами з вивчення зірок і галактик. З 1918 року в галереї функціонує телескоп діаметром 1,86 м, вага його дзеркала становить 2000 кг.
«Левіафан» із Парсонстауна Апертура – 1,8 м У 1845 році в Бір-Касле (Ірландія) граф Росса побудував надзвичайний телескоп, який здавався Левіафаном серед інших тогочасних телескопів (звідси й назва). «Левіафан» залишався найбільшим телескопом у світі, аж доки не побудували телескопа Маунт-Вілсонської обсерваторії (діаметр – 2,5 м). Дзеркало «Левіафана» виготовлене з металу-віддзеркалювача. І хоча цей телескоп вперше дозволив вивчати небесні тіла так близько і з такою точністю, ірландський клімат не сприяв астрономічним пошукам – дзеркало постійно псувалося від вологи, і врешті-решт телескоп поламався. Проте в результаті його роботи були досліджені деякі туманності, сузір’я, спіралеподібна структура деяких галактик.
Телескоп-комаха (Hexapod Telescope) Апертура – 1,5 м Інженери компанії Vertex спільно з ученими Німецького університету астрономії (місто Бохум) винайшли революційний телескоп. Унікальність Hexapod’a полягає в тому, що замість традиційної установки на двох осях дзеркало телескопа підтримують шість опор. Це нагадує комаху (звідки й назва: hexapod у перекладі з англійської означає «комаха»). Ця конфігурація дозволяє телескопу переміщуватись у шести площинах і надає пристрою великої міцності. Телескоп Hexapod встановлений у пустелі Атакама, Чилі.
Телескоп Семюеля Осчина (Samuel Oschin Telescope) Апертура – 1,2 м Унікальний телескоп належить Паламарській обсерваторії (Сан-Дієго, Каліфорнія). За допомогою цієї установки зроблені епохальні відкриття: у 2003 році – мала планета Седна, а в 2005 – об’єкт 2003UB313. За розмірами він у півтора раза більший за Плутон, тож астрономи ще вагаються, чи визнавати 2003UB313 десятою планетою Сонячної системи.
Єрська обсерваторія (Yerkes Observatory) Апертура – 1 м Єрська обсерваторія належить Чиказькому університету. Вона була заснована ще в 1897 році, а сьогодні тут стоїть найбільший у світі рефракторний телескоп діаметром 102 см. Обсерваторія займається дослідженнями міжзоряної речовини, навколоземних об’єктів, інфрачервоним аналізом тощо. Фокусна відстань телескопа – 19 м. Для зйомки використовують скляні фотопластини 20х25 см. Вони мають таку високу жорсткість, що не деформуються навіть через 100 років.
Обсервато рія (від лат. observo — спостерігаю, уважно слідкую) — наукова установа, в якій за допомогою спеціальних інструментів провадять астрономічні, магнітні, сейсмологічні, метеорологічні та інші спостереження, а також обробляють одержані результати. Андрушівська астрономічна (приватна) обсерваторія, що на Житомирщині, сьогодні входить до двох міжнародних програм із вивчення орбіт та фізичних властивостей малих тіл Сонячної системи
Схожі презентації
Категорії