X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
АКУШЕРСЬКО-ГІНЕКОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ. УРОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Завантажити презентацію

АКУШЕРСЬКО-ГІНЕКОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ. УРОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

СПЕЦІАЛЬНІ ХІРУРГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ АКУШЕРСЬКО-ГІНЕКОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ. УРОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

Слайд 2

Їх поділяють на акушерські та гінекологічні, а також інструменти, які застосовують при ембріотомії. До акушерських належать: стетоскоп акушерський, тазомір, щипці акушерські, ножиці для розсічення пуповини. Стетоскоп акушерський застосовують для прослуховування серцебиття плоду у вагітних жінок. Виготовляють з дерева (береза, клен, бук) або з пластмаси. Тазомір призначений для вимірювання розміру зовнішнього тазу вагітної жінки з метою вияснення його внутрішнього розміру, від якого залежить проходження головки плоду. Тазомір має вигляд великого циркуля з лінійкою. Виготовлений із сталі з глянцевим гальванічним покриттям. Щипці акушерські застосовують для витягування плоду за головку під час пологів. Складаються з 2-х розгалужених гілок, кожна з яких має ложку, замок і рукоятку. Ложки мають згини відповідно головній і тазовій кривизні; головна моделює форму головки плода, а тазова відповідає родовому каналу, тобто профілю таза. Матеріал – сталь марки В 7А.

Слайд 3

ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ЕМБРІОТОМІЇ Ембріотомія - операція по розчленуванню плода і послідовному витягуванню його по частинах. До інструментів для ембріотомії відносяться: перфоратор, краніокласт, гачок декапітаційний і ножиці акушерські для розсічення плоду Перфоратор призначений для розсікання головки плода з метою зменшення її розмірів. Промисловістю випускається перфоратор списовидний, який має вигляд прямолінійного стержня із списовидним стальним ножем і ручкою, які прикріплені до іншої гілки з таким же списовидним ножем з відігнутою ручкою. Краніокласт призначається для витягування плоду за перфоровану головку. Має вигляд потужних щипців.

Слайд 4

Гачок декапітаційний застосовується для поломки шийних хребців при декапітації плоду. Ножиці акушерські для розсікання плоду застосовують при декапітації та інших плодоруйнуючих операціях (розтин тулубу, ключиці тощо).

Слайд 5

ГІНЕКОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ До них відносять: дзеркала гінекологічні, зонд матковий з діленнями, катетер жіночий, шприц для внутрішньоматкових вливань, щипці кульові одно- і двозубчасті, кюретки, розширювач каналу шийки матки, підйомник гінекологічний, щипці для видалення плодного яйця з вікончатими губками. Дзеркала гінекологічні застосовують для відтиснення стінки і відкриття слизової оболонки піхви, а також шийки матки, її зовнішнього зеву для обстеження і виявлення можливих запалень, ерозій, язв, поліпів, початкових форм раку. Випускають дзеркала гінекологічні одно- і двобічні, а також двостулкові Зонд матковий з діленнями застосовують для визначення розмірів порожнини матки, її направлення, тобто положення. Катетер жіночий застосовують для спринцювання і зрошення, дозволяє одночасно вводити рідину у піхву і порожнину матки і виводити її зовні.

Слайд 6

Шприц для внутрішньоматкових вливань – для введення лікарських речовин у порожнину матки. Нагадує шприц «Рекорд», але має довжину 160 мм, трохи зігнутий наконечник і довгий шток з кільцем. Щипці кульові одно- і двозубчасті застосовують для захоплення і утримання шийки матки. Розширювач каналу шийки матки за Гегаром. Підйомник гінекологічний використовують при застосуванні жолобкуватого дзеркала для підйому стінки піхви. Кюретки – для скоблення слизової оболонки матки з діагностичною та лікувальною метою. Щипці для видалення плодного яйця з вікончатими губками , з насічкою. Ними виймають плідне яйце, а його залишки видаляють кюретками. За формою нагадують корнцанг, але без кремальєри, з вікончатими губками, на робочій поверхні яких є насічки.

Слайд 7

УРОЛОГІЧНІ ІНСТРУМЕНТИ До них відносяться інструменти, які застосовують при діагностиці і лікуванні захворювань сечостатевої системи ( уретри, сечового міхура, сечоводу, ниркових лоханок, нирок ). Це катетери металеві ( чоловічі, жіночі і дитячі), катетери еластичні, катетер сечовиду; бужі металеві – прямі і зігнуті, з еластичним провідником, еластичні конічні, літотриптор та інші. Катетери застосовують для звільнення сечового міхура від сечі та його промивання. Вони бувають гумові ( м'які ), еластичні ( напівм'які) і металеві (тверді). Металеві в залежності від форми і розмірів поділяються на чоловічі, жіночі та дитячі. Металевий катетер – це прямолінійна трубка, в якій один кінець (дзьоб) заокруглений, зігнутий і не має центрального отвору. Майже в кінці катетера є 2 отвори овальної форми, які знаходяться на 2-х протилежних боках. Інший кінець катетера має центральний отвір з ледь потовщеним краєм у вигляді ободку, біля якого до катетера прикріплені одне або два вушка. Вони служать для прикріплення катетера (якщо катетеризація проводиться протягом кількох днів), а також вказують напрям його дзьобу. Виготовляють з Л 62 або з нейзільберу.

Слайд 8

Випускають катетери уретральні чоловічі металеві, які мають довжину 258 мм і значну кривизну робочої частини; уретральні жіночі металеві, які мають довжину 150 мм і малий зігнутий дзьоб. Вушко тільки одне, прикріплене в одній площині з дзьобом. Уретральний дитячий металевий катетер має довжину 150 мм і відрізняється від чоловічого тільки розмірами. Катетери еластичні застосовують найчастіше для дослідження сечового міхура, особливо у осіб похилого віку при підозрі на гіпертрофію передміхурової залози. При цьому застосовувати гумові, тобто м'які катетери, незручно, а металеві , тверді, можуть травмувати уретру. Виготовляють еластичні катетери з шовкової або мерсеризованої бавовняної пряжі і просочують або покривають індиферентними для організму лаками – етилцелюлозним або капаловим.

Слайд 9

Випускають катетери еластичні головчасті та зігнуті. Катетер сечовиду застосовують для катетеризації сечовивідних шляхів. Його вводять у сечовий міхур і, користуючись цитоскопом / або під контролем ока, просувають через сечовид у ниркову лоханку. Виготовляють ці катетери з щільної шовкової або бавовняної мерсеризованої пряжі, покриваючи капаловим лаком. Довжина катетера 60-70 см. Він забарвлений по всій довжині то чорною, то червоною фарбою, з проміжками в 1 см, що дозволяє визначати висоту введення катетера. Катетер має бронзовий або латунний дротяной мандрен. Бужі – це інструменти, які проводять через сечовивідний канал з діагностичною або лікувальною метою. Випускають бужі уретральні металеві, конічні еластичні, металеві прямі та зігнуті, металеві з ґудзиком, металеві з еластичним провідником. Бужі уретральні металеві застосовують для механічного розширення стриктур в уретрі шляхом послідовного введення в неї бужів більшого калібру. Це суцільнометалевий стержень циліндричної форми з заокругленим робочим кінцем. Другий кінець бужа має пластинку, що замінює рукоятку, на якій нанесений номер інструмента. Виготовляють ці бужі з Л 62, нікелюють і глянцюють.

Слайд 10

Бужі уретральні металеві прямі – для бужування тільки передньої уретри. Бужі уретральні металеві зігнуті – для бужування як передньої, так і задньої уретри. Вони більш довгі, ніж передні, і мають характерний згин. Бужі уретральні металеві з еластичним провідником застосовують у випадку різкого звуження уретри. На зігнутий буж нагвинчується еластичний провідник, який вводять в уретру; збільшуючи калібр бужа, досягають розширення уретри. Бужі уретральні еластичні конічні застосовують для встановлення наявності і кількості звужень (стриктур), місця їх знаходження і ступеня звуження. Виготовляють з шовку або бавовняної тканини, покривають лаком.

Слайд 11

Інструменти для подрібнення каменів З цією метою застосовують літотриптори – вікончасті та ложкоподібні. Літотриптор вікончастий складається з 2-х стержнів, зігнутих ,як чоловічі катетери. Один з них є стовбуром або корпусом літотриптора. Інший стержень пересувається в середині стовбура повздовж його осі. Стовбур являє собою металеву трубку, яка утворює на одному кінці губку в формі ложки, зігнутої під тупим кутом до осі стовбура. На другому кінці стовбур має циліндричну ручку з накаткою для зручності тримання в руці. Ручка має пружинну гайку з замком. Повздовж стовбура, з переднього його боку, проходить паз, по якому пересувається основа губки, що виступає над стовбуром. В губці є вікно для виходу продуктів подрібнення. Стержень на одному кінці має губку трохи меншого розміру, а на другому – гвинт, який поміщений у рамку з насадженим на нього маховичком. На рамку нанесена шкала, по якій вимірюють розміри захопленого губками каміння.

Слайд 12

Принцип дії літотриптора полягає в тому, що цей пристрій вводиться в сечовий міхур із зімкнутими губками. Потім, розсуваючи губки і обертаючи стовбур літотриптора навколо його осі, захоплюють каміння, роздавлюють його зближенням губок шляхом обертання маховичка, при цьому скалки каміння видавлюються в порожнину сечового міхура через вікно в губці стовбура. Літотриптори вікончасті відрізняються конструктивно від літотрипторів ложкоподібних як формою і величиною вікна в губці стовбура, так і рельєфом поверхні губок. В літотрипторах вікончастих вікно має зубчасту форму, а на поверхні губки стержня є масивні зубці, які при стиканні губок входять у просвіти між зубцями вікна. В літотрипторах ложкоподібних вікно овальної форми, менше за розміром, а на губці стержня є тільки дрібна насічка. Тому літотриптори вікончасті застосовують для подрібнення твердого каміння, а літотриптори ложкоподібні – м'якого каміння, наприклад, фосфатів, інкрустованих солями згустків крові або фібрину, дрібних скалок твердого каміння, які утворилися після подрібнення вікончастим літотриптором.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина