X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
тарас бульба

Завантажити презентацію

тарас бульба

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

М. Гоголь «Тарас Бульба». Піднесено-героїчний образ головного героя Автор проекту: Молодець О. М., учитель Борівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Слайд 2

Створення повісті Над твором письменник працював 9 років: з 1833 по 1842 рік. Уперше повість надрукована у збірці «Миргород». 1842 р. в другому томі своїх «Сочинений» Гоголь умістив нову редакцію повісті. У першій було 9 розділів, у другій—12.

Слайд 3

Запорізька Січ—українська вольниця

Слайд 4

Чим починається повість? Картина Т. Шеченка «Тарас Бульба з синами»

Слайд 5

Історичні часи в повісті Чи вказує автор на конкретні роки і події? «то був один із тих характерів, які могли з'явитися лише тяжкого 15 сторіччя…» Які реальні історичні особи згадуються у творі? Гетьман Остряниця, Северин Наливайко, котрий очолив повстання проти польських панів (17 століття).

Слайд 6

Робота за змістом повісті Звідки приїхали Тарасові сини додому? Що ми дізнаємось про вдачу Остапа? Чому батько вирішив їх повезти на Січ? Як він реагує на жінчині сльози? Що ми дізнаємось із цього епізоду про сімейні стосунки в ті часи?

Слайд 7

Зачитайте відповідний уривок Ілюстрація О. Мусіна

Слайд 8

А. Куїнджі «Степ. Ниви»

Слайд 9

Міркуємо Чому Тарас хоче обрати на Січі нового кошового? Яким чином його переобирали? Які вісті дійшли до козаків про поляків? Яке місто було вирішено взяти в облогу?

Слайд 10

С. Васильківський «Козаки в степу»

Слайд 11

Сюжетна лінія Андрія Коли Андрій вперше закохався в панну? Хто його сповістив, що панна чекає на його допомогу? Що він приніс коханій? Як Тарас дізнається про зраду Андрія? Як ви розцінюєте вчинок Андрія? Що зробив Тарас із сином-зрадником?

Слайд 12

Облога міста Дубно

Слайд 13

Сюжетна лінія Остапа Що є визначальним у характері Остапа? Як батько характеризує сина на початку повісті? Чи виправдав син надії Тараса? У якому місті стратили Остапа? Ілюстрація О. Мусіна

Слайд 14

Образ Тараса Бульби Прокоментуйте слова Касяна Бовдюга: «Нема в нас нікого, хто зрівнявся б із ним відвагою…» У яких епізодах повісті розкривається високе військове мистецтво Тараса Бульби? Доведіть, що родинна трагедія не зламала духовної міці Тараса. Як загинув Бульба?

Слайд 15

Героїчна смерть Бульби Процитуйте останні слова Тараса перед смер- тю. Про що вони свідчать?

Слайд 16

Виконайте тест 1 . До якого епічного жанру належить твір М.В. Гоголя «Тарас Бульба» ? а ) роман- епопея; б ) роман; в ) повість; г ) розповідь. 2. . Вкажіть основну тему твору: а ) історія родини Тараса Бульби; б ) любов Андрія до полячки; в ) героїчна боротьба українського народу з польською шляхтою; г ) побут і звичаї Запорізької Січі.

Слайд 17

3. Повість написана в стилі: а) епічної оповіді; б) сімейної хроніки; в) історичного дослідження. Г) літописної розповіді. 4.Сини Тараса Бульби з повісті М.Гоголя навчалися: а) у київській академії; б) у Острозькій академії; в) за кордоном; Г) в Петербурзькій академії. 5. Тарас Бульба мріяв: а) одружити синів; б) дати їм роботу; в) відвезти їх на Січ; Г) дати їм гарну освіту.

Слайд 18

6. Мати сприйняла рішення Тараса про негайний від’їзд на Січ: а) із здивуванням; б) з радістю; в) з тугою; г)посварилась із чоловіком. 7. Тарасові не до душі було гуляще життя на Січі, бо: а) він хотів справжнього діла; б) бажав збагатитися; в) старий козак хотів відпочити; Г) бажав захистити свій народ від наруги. 8. Битва з поляками відбулася під містом: а) Львовом; б) Переяславом; в) Дубном; Г)Острогом.

Слайд 19

9. Вкажіть правильне тлумачення слова «бурса» а ) місто на північному заході Туреччини; б ) гуртожиток для бідних студентів; в ) духовне училище; г ) університет. 10. Тарас Бульба на ворожій землі потрапив у полон, бо не захотів залишити: а ) шаблю; б ) коня; в ) медальйон; г ) люльку. 11. . Вкажіть причину зради Андрія: а ) небажання воювати з поляками; б ) сварка з батьком; в ) любов до красивої полячки; г ) бажання слави.

Слайд 20

12. Як називається прийом , використовуваний у наведеному нижче уривку ? «Степ що далі, то все кращав… Крізь тонкі та високі стебла трави пробивалися блакитні, сині й фіялкові волошки; жовтий дрок стримів своєю пірамідальною верхівкою; біла кашка своїми шапками-парасольками рябіла на поверхні». а ) портрет; б ) пейзаж; в ) інтер'єр; г ) деталь. 13. Кому належать вирази: " Терпи козак , - отаманом будеш! " , "Є ще порох в порохівницях!" ? а) Тарасу Бульбі; б) Остапу; в) курінному отаману; г) Андрієві.

Слайд 21

14. Яким чином Андрій потрапив до полячки, що опинилася в обложеному місті? а) через підземний хід; б) підкупив охорону; в) здався у полон; г) заліз до неї в кімнату через димохід. 15. З ким порівнюється Остап під час власної смерті? а) з пораненим орлом; б) з могутнім левом; в) з велетнем; г) із сильним звіром. 16. Як закінчив своє життя Андрій? а ) батько його вбив за зраду; б ) Андрій одружився на полячці і помер ; в) його вбили запорожці.

Слайд 22

17. . Сенс життя Тараса Бульби полягав у: а ) вихованні синів; б ) щасливому сімейному житті; в ) служінні Батьківщині та захисту її від ворогів; г ) підтримці традицій Запорізької Січі. 18 .На Січ (за повістю Миколи Гоголя «Тарас Бульба») прибули козаки зі звісткою, що на Гетьманщині… а) панує мир і спокій; б) хазяйнують татари; в) піднялося селянське повстання; г) ляхи запрягають уже не коней, а православних християн.

Слайд 23

19. Про що Тарас Бульба (повість М.Гоголя) говорить: “Там вам школа; там тільки наберетесь розуму»? а) про київську бурсу; б) про сімейне життя; в) про життєвий досвід; Г) про Запорізьку Січ. 20. Хто перший повідомив Тарасу про зраду Андрія (М.Гоголь «Тарас Бульба»)? а) Остап; б) Янкель; в) Кукубенко; г) він сам побачив. 21. Після повернення з Київської академії Остап та Андрій (М.Гоголь «Тарас Бульба») пробули вдома: а) місяць; б) тиждень; в) одну ніч; г) один день.

Слайд 24

22. За повістю Гоголя створив цикл ілюстрацій А) Т. Шевченко; б) О. Мусін; в) С. Васильківський; г) А. Куїнджі. 23. Наведіть художні засоби, використані автором у описах природи. Наведіть 2-3 приклади до кожного з них (1 бал).

Слайд 25

Домашнє завдання Виписати цитати для характеристики образів Тараса та Остапа; Підготувати повідомлення про закони Запорізької Січі та утиски поляків проти українців у 17 ст. Підготуватись до контрольної роботи.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література