X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
" ТАРАС БУЛЬБА "

Завантажити презентацію

" ТАРАС БУЛЬБА "

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Найдовершеніша лірико – драматична повість Миколи Гоголя

Слайд 2

Гоголь народився неподалік містечка Миргорода у селі Великі Сорочинці в Україні. Краса української природи, чарівність народних легенд, історичних переказів справили благодатний вплив на молодого письменника. Перші вірші написав у віці 5 років.

Слайд 3

Гоголь і література У 1818 році вступив до Полтавського повітового училища. У 1821- до Ніжинської гімназії вищих наук. У гімназії почав писати вірші, трагедії, поеми, сатири. У грудні 1828 року переїжджає до Петербурга. У 1829 році під псевдонімом видає свою першу поему “ Ганс Кюхельгантер”. Славу молодому письменникові принесли “Вечори на хуторі біля Диканьки” ( 1831, 1832)

Слайд 4

Дайте відповіді на запитання Що ще вам відомо з біографії М. Гоголя? Що вам відомо про роки навчання у Ніжинській гімназії? У літературу Гоголь увійшов як прозаїк, драматург, критик. Які твори письменника вам відомі? Чому “Вечори на хуторі біля Диканьки” стали такими популярними? Який твір Гоголя ви читали? Чим він вас вразив?

Слайд 5

Повість У 1835 році була надрукована повість “ Тарас Бульба “. Першочергове завдання письменника: не історично точний опис подій та деталей, а зображення сили національного характеру, козацької звитяги, духу самої епохи. Гоголь створив узагальнений образ козацтва, його боротьби, життя, звичаїв.

Слайд 6

Такими словами зустрів старий Бульба двох синів своїх, які вчилися у Київській бурсі і приїхали додому до батька. Знайдіть опис синів Бульби.

Слайд 7

Старий, корінний полковник Бульба був страшенно впертий. Весь він був створений для бойової тривоги й відзначався грубою щирістю своєї вдачі. Він любив просте життя козаків. Він клопотався, віддавав накази, вибирав коней і збрую для молодих синів своїх, навідувався і до стайні, і до комори.

Слайд 8

Дайте відповіді на запитання Скільки часу сини Бульби не були дома? Чому вони навчалися у бурсі? Як відбувалася сама зустріч? Чому? Знайдіть опис світлиці Тараса Бульби? Про що це свідчить? Чому полковник вирішив їхати на Січ?

Слайд 9

Скільки разів і чому Бульба змінював своє рішення? Яке? Чому не спала мати? Зачитайте уривки з тексту.

Слайд 10

Всі їхали мовчки. Молоді козаки їхали смутно й стримували сльози, боячись батька свого, що й сам був трохи збентежений, хоч намагався того не виявляти. Про що думали у дорозі молоді козаки? ( Розкажіть і зачитайте уривки з тексту ). Зачитайте опис степу. Які кольори та відтінки переважають у ньому? Чому?

Слайд 11

Розкажіть про життя та звичаї на Січі. Як розуміли побратимство запорожці на Січі? Як вели себе Андрій та Остап на Січі?

Слайд 12

Справжнього діла хотів він… Вже тиждень жив Тарас із синами на Січі. Остапові й Андрієві здалося надзвичайно дивним, що на Січ приходила сила – силенна народу. Як приймали людей на Січі? ( Зачитайте уривок з тексту ) Скоро обидва молоді козаки здобули собі добре ім”я серед козаків. Чому? Чим вони відзначилися? Чому старий Тарас не хотів залишатися на Січі, а придумував, як би підняти Січ на відважне діло? З якою метою були обрані нові старшина і кошовий? До якого відважного діла готувалися козаки?

Слайд 13

У похід! “ Вся Січ витверезилася!” А другого дня Тарас Бульба вже радився з новим кошовим… Про що вони радилися? Як козаки готуються до походу на татар? ( Зачитайте уривок з тексту ) Чому козаки збираються у похід? Які настанови дає кошовий? Якими були закони похідного життя? Як змінилися Тарасові сини?

Слайд 14

Біля міста Дубно У чому сила козаків у поході? Як сприйняли війну Остап і Андрій? Знайдіть опис міста Дубно. Що сталося під час облоги? Що бачить Андрій у місті?

Слайд 15

Дочка воєводи Чому козак пішов з татаркою? Як познайомилися Андрій і полячка? Як вони зустрілися у Дубно?

Слайд 16

Зрада Андрія Яким постає Андрій в очах полячки? А у ваших? Чому? Що усвідомлює дівчина? Що відповів її Андрій? “ А що мені батько, товариші, Вітчизна?” Як ставиться до його зради автор? Як ви ставитеся до зради козака?

Слайд 17

І загинув козак… Зачитайте уривок з тексту про те, як Андрій з”явився на полі бою? Хто за цим спостерігав? “ Бачив він перед собою тільки самого страшного батька”. Хто? Як закінчилася зустріч батька з сином на полі бою? Чи правильно зробив Тарас? А як ви оцінюєте вчинок Андрія Бульбенка? Чи є йому виправдання?

Слайд 18

З якими птахами порівнює автор козаків? Чому? Чому не загине козацька слава? Яка мета єднає козаків? “Послухайте, діти, старого”. “Перший обов”язок і перша честь козака - це додержати товариства”. Про що говорив козак? Як ви зрозуміли суть товариства? Чому всі його уважно слухали? Що запропонував Бовдюг? Зачитайте. Як козаки готуються у дорогу?

Слайд 19

Слайд 20

“ Ти – шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш, і самого люцифера секретар! Який ти в чорта лицар. Чорт викидає, а твоє військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських під собою мати; твого війська ми не боїмось, землею і водою будемо битися з тобою. Вавілонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, олександрійський козолуп. Великого і Малого Єгипту свинар, вірменська свиня, татарський козел, каменецький кат, подільський злодій, самого гаспида онук і всього світу і підсвіту блазень, а нашого Бога дурень, свиняча морда, кобиляча с…а, різницький собака, нехрещений лоб, хай би взяв тебе чорт! Отак тобі козаки відказали, плюгавче! Невгоден єси матері вірних християн! Числа не знаєм, бо календарю не маєм, місяць у небі, рік у книзі, а день такий у нас, як і у вас, поцілуйте за те ось куди нас!..” Кошовий отаман Іван Сірко зо всім кошом запорозьким.

Слайд 21

Чи не ослабла козацька сила? Знайдіть у тексті опис битви. Чим завершилася ця битва? Як ведуть себе козаки? “І натиснули козаки: зовсім змішалися всі ряди”. Якими художніми засобами передає автор силу та бойовий дух Тараса Бульби?

Слайд 22

Остапові, здавалося, на віку судилася бойова путь і трудна наука вершити воєнні справи. Ні разу не розгубився і не збентежився він ні у якій пригоді. Сила почувалася у його тілі. - О! та з цього колись буде добрий полковник! – казав старий Тарас.

Слайд 23

ОСТАП - Добре, синку!.. Добре, Остапе!..- кричав Тарас. Розкажіть про полонення Остапа. Яку роль відіграють гіперболи у цьому епізоді? Чому Тарас знепритомнів? Знайдіть у епізоді полонення Остапа порівняння. Розкрийте їх значення. Як ставиться автор до Остапа? У чому трагізм цієї ситуації?

Слайд 24

Сину мій! Остапе мій! Козаки йшли з відкритими головами. Попереду всіх йшов Остап. Старий Тарас дивився на нього з юрби і не пропустив жодного руху його.

Слайд 25

Добре, синку, добре! Йому першому судилося випити цю гірку чашу. Кат зірвав з нього лахміття. Йому прив”язали руки й ноги у навмисне зроблені станки і… Остап зносив муки й катування, як велетень.

Слайд 26

Батьку? Де ти? Чи чуєш ти? Ні крику, ні стогону не було чути навіть тоді, коли кати стали перебивати йому на руках і ногах кості. І повів він очима круг себе: “Батьку? Де ти? Чи чуєш ти?” “Чую!” – пролунало серед загальної тиші.

Слайд 27

Піднялася вся нація. Піднялися, щоб помститися за знущання, за ганебну зневагу до звичаїв, за наругу з віри предків. Очолював цю боротьбу Бульба. Все давало йому перевагу над іншими: і похилий вік, і досвідченість, і найсильніша за всіх ненависть до ворогів.

Слайд 28

Тарас гуляв по всій Польщі із своїм полком. Випалив 18 містечок,40 костьолів. “Це вам поминки за Остапом!” Чотири дні билися козаки. Та раптом зупинився Тарас… Що сталося? Розкажіть і зачитайте епізод полонення Бульби.

Слайд 29

Прощайте, товариші! Та не на багаття дивився Тарас. Чим Бульба допоміг своїм товаришам? Як загинув старий полковник? Чи є Тарасова смерть подвигом? Як автор звеличує свого героя?

Слайд 30

І розмовляли про свого отамана… Немала річка Дністер. Багато у ній заток, річкових густих очеретів, мілин та глибокодонних місць. Козаки швидко йшли на вузьких човнах, дружно гребли веслами, обережно минали мілини і розмовляли про свого отамана. Та хіба знайдуться у світі такі вогні, муки й така сила, що пересилила б руську силу!

Слайд 31

Дайте відповіді на запитання Як вчилися сини Бульби у бурсі? Якою вони побачили Запорізьку Січ? Як воював Остап? Як воював Андрій? Чому Андрій зрадив козаків? Чи можна назвати Тараса Бульбу жорстоким? У чому подвиг Остапа? Розкажіть про подвиг Тараса Бульби? ( Зачитайте уривок з тексту. ) Чому М. Гоголь не залишив нікого із синів Тараса Бульби у живих? Як ви думаєте? Чому загинув і сам Бульба? Чи не загине козацька слава? Хто із героїв повісті вам сподобався найбільше? Чим?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Зарубіжна література