Лев Толстой - Життєвий та творчий шлях письменника
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Толстой Лев Миколайович -російський письменник і громадський діяч, автор романів «Війна і мир», «Анна Кареніна».
Народився 26 серпня (9 вересня) 1828 в садибі Ясна Поляна Тульської губернії, в одному з найзнатніших російських дворянських родин.
Дуже рано, в півторирічному віці, він втратив матір Марію Миколаївну, жінку емоційну і рішучу. Толстой знав багато сімейних розповідей про матір. Образ її був овіяний для нього найсвітлішими відчуттями. Батько, Микола Ілліч, відставний полковник, дружив з декабристами Ісленьєвим і Колошиним. Він відрізнявся гордістю і незалежністю у відносинах з представниками влади. Для Толстого-дитини батько був втіленням краси, сили, пристрасної, азартної любові до радощів життя. Від нього він успадкував захоплення псовим полюванням, красу і азарт якої багато років опісля Толстой виразив на сторінках романа «Війна і мир» в описі цькування вовка гончаками старого графа Ростова.
Теплі і зворушливі спогади про дитинство були зв'язані у Толстого і зі старшим братом Николенькою. Николенька навчив маленького Льовушку незвичайним іграм, розповідав йому і іншим братам історії про загальне людське щастя.
У 1837 сім'я Толстого переїздить з Ясної Поляни до Москви. У Казані пройшла юність Толстого. Тут в 1844 він поступив на філософський факультет університету. Вчився несистематично, пропускав лекції і в результаті не був допущений до перехідних іспитів. Не отримавши допуску до здачі екзамена з історії, він в 1845 переходить на інший факультет – юридичний. Але і на цьому факультеті викладали історію, заняття якої йому здавалися нудні і неприємні.
12 квітня 1847 Толстой, розчарований в університетській освіті, подав прохання про виключення з університету. Він відправився в Ясну Поляну, сподіваючись випробувати себе на новому терені — впорядкувати побут своїх кріпосних селян.
Восени 1859 відкриває в Ясній Поляні школу для селянських дітей. Він займався з дітьми історією, давав їм теми для творів. У 1862 школа була закрита після поліцейського обшуку. Причиною стали підозри влади в тому, що студенти, що викладали в яснополянській школі, займалися антиурядовою діяльністю.
У 1862 одружується з дочкою московського лікаря Софією Андріївною Берс. Весіллю передували сумніви Толстого в силі і глибині свого відчуття, в здатності принести щастя майбутній дружині і знайти самому заспокоєння і радість в новому, сімейному житті. Після весілля молоде подружжя виїжджає в Ясну Поляну.
З початку 1880-х у відносинах між Толстим і його дружиною і синами наростає взаємне відчуження. Толстой відчував муки і сором через багатство, яким володів. У 1880-х між Толстим і Софією Андріївною виникає конфлікт з-за майна і доходів від видань творів письменника. 21 травня 1883 він надав дружині повну довіреність на ведення всіх майнових справ, через два роки розділив все своє майно між дружиною, синами і дочками. Він хотів роздати нужденним все своє майно, але його зупинила загроза дружини оголосити його божевільним і заснувати над ним опіку. Софія Андріївна відстоювала інтереси і благополуччя сім'ї і дітей.
Відчуваючи неможливість збереження миру в сім'ї і бажаючи повною мірою послідувати ідеалу опрощення і трудового життя, Толстой о п'ятій годині ранку 28 жовтня 1910 разом з своїм доктором Д.П.Маковицьким залишив Ясну Поляну. Через кілька днів до них приєдналася дочка Льва Миколайовича Олександра Львівна. Толстой мав намір їхати на південь, потім, ймовірно, за кордон. Хотів стати селянином.
О шостій годині тридцять п'ять хвилин вечора 31 жовтня поїзд, що слідував в Ростов-на-Дону, прибув на станцію Астапово Рязано-Уральської залізниці. Толстой, у якого піднялася температура, був вимушений зупинитися в будиночку начальника станції. Лікарі визначили запалення легенів. О шостій годині п'ять хвилин 7 листопада (20 листопада) 1910 Толстой помер.
Важко знайти людину, яка б не чула про цього письменника. Толстой вірив,що тільки з любов’ю до ближнього можна по-справжньому повноцінно жити.
Схожі презентації
Категорії