США в кінці ХХ на початку ХХІ с.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
“Вплив Другої світової війни на розвиток провідних країн Заходу в післявоєнний час” Виконала: учениця 10 - Г класу Абрамчук Тетяна Комунальний заклад “Луцька вечірня (змінна) школа Луцької міської ради” Проект на тему Луцьк-2015р
Науковий керівник: Дроботько Тарас Валентинович, вчитель історії комунального закладу “Луцька вечірня (змінна) школа Луцької міської ради” Виконала: Абрамчук Тетяна Миколаївна, учениця 10-Г класу
Мета проекту: З'ясувати вплив Другoї світової війни на розвиток Західної Європи та США у воєнно-політичній, економічній сферах, як вона позначилась на цінностях Західного світу в повоєнний час.
Вступ Друга світова війна стала одним із переломних етапів історії, сучасного світу. Змінилася політична карта світу, намітилися основні тенденції післявоєнного роз-витку. Розглянемо, як війна вплинула на розвиток США і Західної Європи.
Територіальні і політичні зміни в Західній Європі - Кардинально змінилося співвідношення сил всередині Європи. Великобританія і Франція втратили статус загальноєвропейських гегемонів; - Соціально-політичне життя західноєвропейських країн значно полівішало: різко посилився вплив соціал-демократичних і комуністичних партій; - Серйозно змінились кордони в Західній Європі (розкол Німеччини на дві держави, ряд територій втратила Італія тощо).
Злочини нацистів були розглянуті на судовому процесі в Нюрнберзі (Німеччина) з 20 листопада по 1 жовтня 1946 рр. За рішенням трибуналу12 підсудних було засуджено до страти, ще кількох – до ув’язнення. Більше того, фашизм (нацизм) зазнав нищівної поразки . Фашистські режими були ліквідовані, фашистські партії заборонені, фашистські ватажки справедливо покарані. Дискредитувала себе фашистська (нацистська) ідеологія. Перемога над фашизмом була перемогою демократії, що зміцнила свої позиції у світі і стала визначальною силою суспільного розвитку. Поразка фашизму (нацизму) і перемога демократії
Початок “холодної війни” Після закінчення Другої світової війни зміцнилися позиції у світі країн-переможниць, особливо СРСР і США. Однак це привело до зростання між ними суперництва і протистояння, що вилилось в «холодну війну». Важлива роль в цьому процесі відіграв Західний світ. У березні 1946 року колишній прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчілль у виступі в американському місті Фултон заявив, що «комуністичний тоталітаризм» замінив собою «фашистського ворога» » і планує підкорити світ. За його словами, через усю Європу від Балтики до Адріатики — пролягла «залізна завіса». Його промову прийнято вважати початком “холодної війни”. Холодна війна
4 квітня 1949 р. – створення Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Це військово-політичний союз західно-європейських країн, США та Канади (для “стримування комунізму”). Прапор НАТО Північноатлантичний пакт підписали у Вашингтоні представники Бельгії, Великобританії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції. Утворення НАТО різко загострило протистояння між західним світом і країнами «соціалістичного табору».
Гонка ракетно-ядерних озброєнь 1949 р. – випробування ядерної бомби в СРСР 1952 р. – випробування в США першої водневої бомби Американські ракети “Першінг-2” в Європі З утворенням біполярного світу, США і країни Західної Європи були втягнуті в гонку ракетно-ядерних озброєнь. Повітряні сили США
Післявоєнна розруха Після завершення Другої світової війни, Європа сильно страждала від її руйнівних наслідків. Її поля були зорані траншеями, нашпиговані мінами, снарядами, осколками. На розвитку країн Європи позначались великі людські втрати. Змінилась чисельність і якість робочої сили. Економіка багатьох європейських країн, особливо Німеччини, була зруйнована, було знищено цілі міста з їх виробничими потужностями. Всюди бушувала інфляція. Мільйони людей залишилися без роботи, даху над головою, втратили заощадження, потерпали від голоду, опинилися на чужині.
Сполучені штати, які найменше постраждали під час війни, змогли накопичити значні ресурси. Вони вкрай потребували стабільного зовнішнього ринку для збуту своїх товарів. За цих умов у 1947 р. був прийнятий план Маршалла (за іменем державного секретаря США Дж. Маршалла). Він передбачав допомогу економіці Європи, недопущення дальшої радянської експансії. Внаслідок реалізації “плану “Маршалла”: відбулось швидке відновлення економіки країн Західної Європи на принципах розвитку ринкових відносин; стабілізувалось їхнє внутрішньополітичне становище; посилились інтеграційні процеси; згодом план перетворився на програму надання допомоги військового характеру і призвів до розгортання “холодної війни”, посилення залежності західноєвропейських країн від США.
Інтеграційні процеси в Європі Події Другої світової війни показували необхідность єдності Європи. Тож у 1949 р. було створено Раду Європи, яка сприяла співробітництву між країнами Європи в області стандартів права, прав людини, демократичного розвитку, законності. Бажання уникнути війни було також однією з причин створення Європейського об'єднання вугілля і сталі (ЄОВС), що було попередником ЄЕС та ЄС. . Прапор ЄОВС Зала засідань Ради Європи 1957 р. — створення Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) — «Спільний ринок». Грудень 1957 р. — створення Європейського товариства з атомної енергії (Євроатом). 1960 р. — створюється асоціація вільної торгівлі. 1992 р. – підписання членами ЄЕС договору про Європейський Союз (ЄС) у м. Маастрихт.
Висновки Таким чином, хоча і країни Заходу (за винятком США), дуже постраждали від наслідків Другої світової війни, але разом з тим, бачимо цілий ряд позитивних зрушень: 1) зазнав поразки фашизм (нацизм) - одна з найбільш реакційних і людоненависницьких моделей тоталітаризму; 2) на Заході утверджується демократія; 3) події Другої світової війни дали поштовх інтеграційним процесам в Європі, спонукали США надати допомогу країнам Європи згідно плану Маршалла, що сприяло їх економічному відродженню, стабілізації внутрішнього становища. Водночас сформувався біполярний світ, розгорнулась “холодна війна”, в якій брали участь країни Заходу на чолі зі США. Проявами “холодної війни” з боку даних країн стало створення НАТО, гонка озброєнь тощо. Друга світова війна також спонукала до встановлення кордонів в Європі, позначилась на суспільно-політичному житті (полівішання). Загалом, можна сказати, що війна відіграла дуже вагому роль у формуванні основних тенденцій політичного та економічного життя країн Західної Європи і США в наступні кілька десятиліть.
Список використаних джерел: 1. Воронков Л.С. О многообразии интеграционных процессов в Европе //http://vestnik.mgimo.ru/taxonomy/term/319/feed. 2. Городской пейзаж // https://yandex.ua/clck/redir/ 3. Европейская безопасность и российский ракетний вопрос //http://russiancouncil.ru/blogs/riacexperts/?id_4=1102. 4. Електронний конструктор уроку. Всесвітня історія. 11 клас. Методичний комп’ютерний посібник. 5. Європейська спільнота з вугілля та сталі // http://uk.wikipedia.org/wiki/ 6. Завершення і підсумки Другої світової війни //http://svitppt.com.ua/vsesvitnya-istoriya/zavershennya-ta-pidsumki-drugoi-svitovoi-viyni.html. 7. Ладиченко Т.В. Всесвітня історія: підручн. Для 11 кл. згальноосвіт. навч. закл.: профіл. рівень / Т.В. Ладиченко, Ю.І. Заблоцький. – К. : Генеза, 2011. – 320 с. : іл., карти. 8. Міщук С., Міщук Г. Основні підсумки та уроки Другої світової війни // http://eprints.zu.edu.ua/6559/2/ 9. НАТО вбивает клин между Януковичем и Медведевым // http://gigamir.net/news/politics/pub58675 10. Перегони озброєнь //http://uk.wikipedia.org/wiki/ 11. Підсумки Другої світової війни //http://www.teacherjournal.com.ua/attachments/ 12. План Маршалла // http://www.partner-inform.de/partner/detail/2003/3/230/6112/plan_marshalla 13. Послевоенное мирное урегулирование в Европе – Презентации по истории //http://pwpt.ru/presentation/istoriya/poslevoennoe_mirnoe_uregulirovanie_v_evrope/ 14. Рада Європи //http://uk.wikipedia.org/wiki/ 15. Совет Европы //https://ru.wikipedia.org/wiki/ 16. Териториальные изменения после Второй Мировой войны //http://istoria-mira.ru/karty/territorialnye-izmeneniya-posle-vtoroj-mirovoj-vojny/. 17. Холодна війна: ідеологічне протистояння та методи боротьби //http://ito.vspu.net/intel/files/konkyrs/shahina_intel-2013/intel3/Preview/f/Portfolio%20_Gula_Sergiy/uchnivski_priklady/prezentacia_uchnivska/Prezentaciya_Holodna_viyna.pptx.
Схожі презентації
Категорії