Історія України в кінці XVIII на початку XX століть
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Російсько-турецька війна 1768— 1774 рр завершилася підписанням Кючук-Кайнарджийської мирної угоди. До Росії відійшли частина Керченського півострова, Азов із прилеглими землями, територія між Дніпром і Південним Бугом.
російсько-турецька війна 1787—1791 рр. Очаків (1788 р.) фортецю Ізмаїл (1790 р.). підписано Яську мирну угоду: Росії відійшла територія між Південним Бугом і Дністром, включаючи Очаків. Туреччина остаточно визнала приєднання Криму до Росії, а також кордон по р. Кубань у Передкавказзі.
1776 р. засновано Катеринослав, у 1778 — Херсон — перший порт на Чорному морі, у 1783 — Севастополь. 1784 р. на землях Кримського ханства створено Таврійську область.
1788 р. Миколаїв, де почали будувати кораблі Чорноморського флоту, у 1794 р. на місці колишньої фортеці Хаджибей — Одеса, яка стала центром усієї південноросійської торгівлі. Населяли міста люди різних національностей, але переважали українці.
перший поділ Польщі У 1772 р. Росія отримала Полоцьке, Вітебське, Мстиславське і частину Мінського воєводства. Австрія 1774 р. Буковину.
Другий поділ Польщі 1793 р. Росії Правобережна Україна — Київщина, Брацлавщина, Волинь, Поділля, Мінське воєводство. Пруссія отримала м. Гданськ і території по річках Варта і Вісла в західній Польщі
Третій поділ Польщі 1795 р. Росії відійшли Західна Волинь, східна частина Холмщини, частина Білорусі, Литви. Південна Польща з Любліном і Краковом відійшла до Австрії. Пруссія здобула Центральну Польщу з Варшавою.
Декабриський рух «Союз порятунку» засноване в Петербурзі 1816 року. 1821 р. утворилося Північне товариство в Петербурзі Південне товариство з центром в Тульчині на півдні України
програма «Руська правда» передбачала скасування нерівності, модернізацію господарства країни, сувору централізацію правління.
листопад 1830 року таємне товариство молодих польських офіцерів підняло повстання проти росіян. 1831 році повсталі рушили на Волинь. гасло «За вашу і нашу свободу».
В листопаді 1831 р. цар Микола 1 утворив у Києві соціальну комісію у справах західних губерній. Закриті польські школи, навчання російською мовою. В Києві засновано російський університет Св. Володимира.
товариство «Руська Трійця» - Шашкевич, Вагилевич і Головацький, які прагнули звільнити українську мову від церковних діалектів і довести її до літературної мови.
«Русалка Дністрова» містила вірші, пісні, оповідання українською мовою без діалектів. З 1837 р. Шашкевич емігрував в Будапешт, де продовжив видавати альманах.
Кирило-Мефодіївського товариство 1845 – 1847 рр. історик Костомаров, письменник П. Куліш та поет Т. Шевченко.
Реформи Олександра II 19 лютого 1861 р. – ліквідацію кріпацтва; 1864 р. – земська реформа, передбачала появу місцевого самоврядування в більшості регіонів Російської імперії; 1864 р. – судова реформа; 1864 р. – реформа системи народної освіти
1864 р. – Військова реформа На Україні створювалися Київський, Одеський і Харківський військові округи. У 1888 р. уряд ліквідував Харківський округ, а чотири губернії були приєднані до Київського округу. Відповідно до статуту 1874 р. вводився загальний військовий обов'язок і термін військової служби скорочувався: в сухопутній армії — до 6 років, на флоті — до 7 років.
Промисловий переворот в Російській імперії переважання іноземного капіталу в інвестуванні промисловості (90% від загальної кількості капіталів); високий ступінь концентрації виробництва (відразу створювалися великі підприємства з великою кількістю робітників); високі темпи промислової революції: на Донбасі промисловий переворот був здійснений за 20 років;
велика роль держави в підтримці та заохоченні приватних підприємців; нерівномірність економічної модернізації (поєднання сучасного промислового виробництва у центрах індустріалізації із відсталими, архаїчними формами господарювання в сусідніх з ними районах); дешева робоча сила.
1865—1871 рр. перша залізниця довжиною 219 верст була прокладена між Одесою і Балтою у 1869 р. була побудована Курсько-Харківсько-Азовська залізниця, у 1870 р. — Курсько-Київська, потяги пішли по лінії Київ — Одеса. У 1879 р. відкрита Донецька залізниця, загальна довжина залізниць в Україні досягла 4,5 тис. верст.
1894—1900 рр. в Донбасі були побудовані металургійні заводи: Дружбівський, Петровський в Єнакієві, Донецько-Юзівського металургійного товариства в Алчевську, Ольховський, Краматорський, Кадієвський Алмазного кам'яновугільного товариства, Макіївського Нікополь-Маріупольського гірничого і металургійного товариства, Маріупольського бельгійського товариства, Таганрозький.
За період з 1863 по 1897 р. населення десяти українських губерній збільшилося з 13,4 млн. чоловік до 23,4 млн.
Рух народників 60—80-ті XIX ст. роки 1873—1874 рр. демократична інтелігенція під виглядом вчителів і майстрів почала масове «ходіння в народ». народницькі групи діяли у Києві, Одесі, Харкові, Житомирі, Чернігові, Полтаві, Херсоні, Миколаєві
У кінці 70-х років народницький рух розколовся на дві течії: Помірний «Чорний переділ», радикальний — «Народна воля», В березні 1881 р. вбивство царя Олександра III.
ідеологія марксизму сформувалася соціал-демократична течія. В. І. Ленін у 1895 р. створив петербурзький «Союз боротьби за звільнення робітничого класу»: об'єднання робітників у Києві, Катеринославі, Миколаєві.
1898 р. у Мінську відбувся І з'їзд Російської соціал-демократичної робітничої партії (РСДРП)
1903 р. у Брюсселі та Лондоні проходив II з'їзд РСДРП, на якому були прийняті Статут і Програма цієї партії
РСДРП розкололася на дві фракції — більшовиків ( з Леніним) і меншовиків (на чолі з Мартовим).
Схожі презентації
Категорії