Захист прав дитини державою
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Як держава захищає права дитини в сім′ї Паунко Г.В. вчитель вищої категорії, старший вчитель ЗОШ №46 м.Миколаєва Урок з правознавства в 9класі
Мета: Ознайомити учнів з органами захисту прав дитини, які існують в Україні;з підставами і процедурою позбавлення батьківських прав;з поняттями “ усиновлення ”,”опіка”, ”піклування”. Розвивати вміння, аналізувати життєві ситуації з точки зору норм права. Виховувати розуміння важливості сімейного виховання, правову свідомість і культуру, повагу до норм права і моралі.
Сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Конституція України стаття 51
Обладнання: підручник, методична література, Конституція України, Сімейний кодекс України, Конвенція ООН про права дитини. Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку 1.Організаційний момент. 2.Актуалізація опорних знань. 3.Мотивація навчальної діяльності. 4.Вивчення нового матеріалу. a)Шляхи захисту прав дитини. б)Позбавлення батьківських прав. в)Влаштування дитини, яка залишилася без батьківської опіки. 5.Підсумки уроку. 6.Домашнє завдання.
Вивчення нового матеріалу. 1. Учням було дано попереднє завдання підготувати повідомлення про випадки порушення прав дитини в сімї. Учні зачитують свої повідомлення. Аналізуючи кожну ситуацію, вони відзначають які права дитини порушено і як, на їхню думку, можна захистити права дітей в цих випадках. Урок проходить в формі ток-шоу, на якому обговорюються питання захисту прав дітей. Роль ведучого виконує вчитель, а учні класу розподілені на групи: 1)журналісти; 2)батьки; 3)органи опіки і піклування; 4)юристи; 5)вчителі, громадськість.
На обговорення класу виноситься конкретна життєва ситуація, про яку розповідає ведучий. До Ленінського райвідділу внутрішніх справ звернулися сусіди громадянки Петренко В.І. В заяві вказано, що Петренко В. І. ,мати 8-річної Іринки, часто випиває, приводить додому „товаришів по пляшці”, часто залишає її саму вдома, дівчинка голодна, не доглянута. В дитини немає змоги готувати домашні завдання, вона нерідко пропускає школу, жебракує. Сусіди вимагають допомогти Іринці, а матір позбавити батьківських прав. Ведучий пропонує обговорити дану ситуацію: - виступи сусідів; виступ самої мами, виступ представників органів опіки та піклування.
Журналісти: Статистичні дані, отримані вченими США в багатьох державах світу, зареєстрували понад один мільйон випадків негативного поводження батьків з дітьми. Із них 217 тисяч дітей зазнають фізичних кривджень, 113 тисяч – сексуальних, 507 тисяч – занедбання, майже 2 тисячі дітей померли від різних видів фізичного насильства. Всеукраїнська громадська організація „ Жіночий консорціум України” провела дослідження в 4-областях держави й виявила, що від 24 до 37% дітей зазнають насильства вдома. В зв’язку з цим в лютому 2010 року Міністерство освіти і науки України видало наказ № 59 „Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми”.
Юристи: Насильство в сімї – це будь-які навмисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сімї стосовно іншого, якщо вони порушують конституційні права й свободи члена сімї як людини й громадянина й завдають йому моральних страждань, шкоди фізичному чи психічному здоровю. Юристи коротко розповідають, що таке фізичне, сексуальне, психологічне, економічне насильство.
Насильство в сім’ї - це будь-які навмисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї стосовно іншого, якщо вони порушують конституційні права й свободи члена сім’ї як людини й громадянина та завдають йому моральних страждань, шкоди фізичному чи психічному здоров’ю.
Ведучий: отже, сімейна жорстокість-це застосування щодо дітей різних видів сімейного насильства: занедбання дітей; сексуальне насильство; недоїдання; психічний тиск і погрози; приниження; економічні утиски; побиття та інші види фізичного насильства.
Ведучий до аудиторії: Як ви думаєте, які причини сімейної жорстокості? Приблизні відповіді аудиторії: 1) недостатній рівень вихованості серед дорослих; 2) зловживання спиртними напоями; 3) кризові явища в суспільстві; 4) існування традиційного способу виховання різкою; 5) психологічна неврівноваженість дорослих; 6) небажання розібратись в справжніх причинах дитячих невдач і намагання ліквідувати лише привід, що спричиняє поглиблення проблем та інші.
Ведучий до аудиторії: Як же захистити права дітей? Представники служби в справах неповнолітніх називають шляхи захисту прав дитини: 1) самозахист дитини; 2) звернення до органів опіки та піклування; 3) звернення до органів державної влади або місцевого самоврядування; 4) захист з боку батьків; 5) звернення до суду; 6) звернення до громадських організацій.
Юристи : звертають увагу аудиторії на нормативні документи: Конституцію України ст..51, Сімейний кодекс України ст..150, 152. Вони відзначають, що в ст.. 152 Сімейного кодексу вказано, що дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла 14 років.
Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання стаття 152 Сімейного кодексу Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов’язків щодо неї Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування. Інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла 14 років
Повернення до ситуації із сім’єю Петренко. Ведучий до аудиторії: Який вихід можна знайти в цій складній життєвій ситуації? Як допомогти дівчинці? Аудиторія висловлює свої думки з цього приводу. Більшість присутніх схиляється до того, щоб позбавити матір батьківських прав. Юристи розповідають про підстави позбавлення батьківських прав. Вони записані в ст..164 Сімейного кодексу України:
Підстави позбавлення батьківських прав Залишення дитини в пологовому будинку або лікарні(протягом 6 місяців) Хронічний алкоголізм чи наркоманія батьків Ухилення від виконання обов’язків щодо виховання дитини Експлуатація дитини, примушення її до жебракування та бродяжництва Жорстоке поводження з дитиною Засудження за вчинення тяжкого злочину щодо дитини
Далі юристи коментують ст.. 165 Сімейного кодексу, в якій вказані особи, що мають право звернутися до суду про позбавлення батьківських прав: 1) один із батьків; 2) опікун чи піклувальник; 3) особа, в сімї якої проживає дитина; 4) орган опіки чи піклування, прокурор; 5) навчальний чи медичний заклад, в якому перебуває дитина; 6) сама дитина, яка досягла 14 років.
Ведучий: Якщо Петренко В. І. Буде позбавлена батьківських прав, якими для неї будуть правові наслідки? Юристи коментують ст.. 166 Сімейного кодексу: I.Особа, позбавлена батьківських прав: 1)втрачає особисті немайнові права щодо дитини, та звільняється від обов’язків щодо її виховання; 2)перестає бути законним представником ; 3)втрачає права та пільги та державну допомогу, що надаються сімям з дітьми;
4)не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5)не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних з батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди в разі втрати годувальника, право спадкування); 6)втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
II. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. Суд може вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Ведучий: давайте повернемось до нашої Іринки, що буде з нею, коли маму позбавлять батьківських прав? Юристи: є декілька шляхів влаштування дітей, які залишилися без батьківської опіки: усиновлення; встановлення опіки чи піклування; патронат. Юристи: Сімейний кодекс р.4 регулює всі питання, пов’язані з всиновленням, встановленням опіки та піклування та патронату над дітьми.
Усиновлення Опіка та піклування Патронат Особи, щодо яких установлюється Неповнолітня або повнолітня особа До 14 років – опіка, з 14 до 18 піклування Неповнолітня особа Особи, які мають право здійснити Повнолітня дієздатна особа Повнолітня дієздатна особа Сім’я Орган, який приймає рішення Суд Орган опіки та піклування або суд Орган опіки та піклування Порядок здійснення Безоплатно Безоплатно За плату згідно з договором Строк, на який установлюється Безстроково Опіка – до 14 років, піклування – до повноліття До повноліття
Ведучий звертається до органів опіки і піклування: Якими будуть ваші подальші дії стосовно гр.. Петренко В.І.? Працівники органів опіки та піклування: Ми вже підготували документи до суду на позбавлення її батьківських прав. Гр.. Петренко: Я буду виправлятися, я зміню свій спосіб життя, тільки не забирайте в мане дочку. В аудиторії йде обговорення: вчителі, батьки дають свої поради матері Іринки. Юристи: Якщо ви виправите свою поведінку, не будете зловживати спиртними напоями, то суд за вашою заявою, прийме рішення про поновлення батьківських прав.
Підсумки уроку. Учні за допомогою вчителя визначають механізм захисту прав дитини в сім’ї: 1) дитина має право усно чи письмово звернутися до правоохоронних, освітніх, медичних, соціальних органів, заявивши про факти сімейної жорстокості; 2) ці заклади протягом доби зобов’язані повідомити службу у справах неповнолітніх про факти сімейної жорстокості; 3) органи кримінальної міліції у справах неповнолітніх можуть зробити батькам офіційне попередження під розписку про неприпустимість жорстокої поведінки в родині;
4) винесення батькам чи особам, що їх заміняють, захисного припису, який полягає в забороні чинити певні дії щодо жертви насильства сімї, отримувати інформацію про місце перебування жертви, розшукувати й відвідувати її, вести з нею телефонні розмови(термін дії припису 30 днів); 5) взяття батьків на профілактичний облік терміном на один рік; 6) служба в справах неповнолітніх може терміново вилучити дитину з родини, де з нею жорстоко поводяться, й вирішити питання про її подальше влаштування; 7) органи внутрішніх справ мають право накласти штраф або встановити виправні роботи на строк від одного до двох місяців із відрахуванням 20% заробітку; 8) служба у справах неповнолітніх може представляти інтереси дитини в суді.
Домашнє завдання: опрацювати параграф 19 підручника. запропонуйте шляхи вдосконалення системи захиступрав дитини в Україні.
Схожі презентації
Категорії