Л е к с и к о л о г і я
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Л е к с и к о л о г і я Виконав учень 6-Б класу Валківського ліцею ім. О.Масельського Дригайло Владислав
Матеріал цієї презентації допоможе зрозуміти, яка різноманітна лексика за походженням, уживаністю, поширенням різних лексичних груп.
Лексикологія – наука, яка вивчає лексику. Лексика – усі слова, які вживаються в мові, становлять її словниковий склад. Кожне слово щось означає: називає предмет, дію, ознаку, тобто має лексичне значення. Лексичне значення мають тільки самостійні частини мови.
Лексичне значення слова розкривається в тлумачних словниках ШКОЛА - навчальний заклад, який здійснює загальну освіту і виховання молодого покоління. Початкова школа Середня школа Базова школа Вечірня школа Школа подовженого дня Школа – інтернат Спортивна школа Художня школа Музична школа Школа мистецтв Школа сліпих Недільна школа Єпархіальна школа …
Однозначні та багатозначні слова Слова з одним лексичним значенням називаються однозначними. Наприклад: магніт, лазер, підручник. Слова, які мають кілька лексичних значень, називаються багатозначними. Наприклад: земля 1. Назва планети. 2. Верхній шар земної кори. 3. Країна, край, держава. 4. Ґрунт. 5. Суша.
Багатозначні слова можуть вживатися в прямому і переносному значеннях Пряме значення – це властиве слову звичайне значення. Переносне значення – це образна назва предмета, ознаки предмета, явища, дії. ПОРІВНЯЙТЕ:
Групи слів за походженням: корінна українська лексика – це слова, що виникли в українській мові або були успадковані нею від давніх мов – праслов’янської та давньоруської, від якої вона утворилася запозичена лексика – це слова іншомовного походження, які прийшли в українську мову (таких слів близько 10 відсотків) спільна для багатьох слов’янських мов; слова старослов’янської мови; властиві тільки українській мові. слова польської мови; слова неслов’янських мов.
Значення та походження запозичень розкриваються у словнику іншомовних слів У словнику іншомовних слів слова-терміни супроводжуються позначками, що вказують на сферу вживання слова та скорочення назв мов
Активна і пасивна лексика Пасивна лексика – це слова, що вийшли з ужитку (застарілі слова), а також ті, які щойно з’явилися в мові Активна лексика – це загальновживані слова, які використовуються найчастіше У словнику української мови відбуваються постійні зміни. З’являються нові слова для називання нових предметів, понять. Водночас виходять з ужитку певні предмети, а з ними – і їхні назви.
Пасивна лексика складається з історизмів, архаїзмів, неологізмів Історизми – це назви предметів і понять, пов’язані з історичним минулим народу. У сучасному житті їх не вживають, але звертаються до них у підручниках з історії, художніх творах Архаїзми – це давні назви предметів і понять, яким у сучасній мові відповідають загальновживані слова Неологізми – це нові слова, які щойно з’явилися в мові. Одні з них увійшли в мову з новими предметами, поняттями, а інші результат словотворчості письменниів
Групи слів за вживанням Загальновживана лексика використовується в усіх стилях . Стилістично забарвлена лексика використовується тільки в певних стилях
Групи слів за значенням Синоніми – це слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням. Диск Коса Лава
Групи слів за значенням Антоніми – це слова з протилежним лексичним значенням. День - ніч Плакати - сміятися Чистий - брудний
Групи слів за значенням Омоніми – це слова, що за однакового звучання і написання мають різне лексичне значення. Атлас (світу і тканина) Замок (палац і для дверей)
Послідовність лексичного розбору слова Визначте, повнозначним чи неповнозначним є слово. З’ясуйте лексичне значення слова (якщо воно повнозначне). Визначте, однозначне воно чи багатозначне. Поміркуйте: у прямому чи переносному значенні вжито слово в реченні (якщо багатозначне). Скажіть, чи має слово синоніми, антоніми: якщо має, доберіть їх. З’ясуйте, яке слово за походженням: належить до корінної української лексики чи запозичене. Якщо слово запозичене, з’ясуйте, з якої мови (за словником). Визначте, до активної чи пасивної лексики належить слово. Якщо до пасивної, то воно застаріле (архаїзм або історизм) чи неологізм. Визначте, яке це слово: загальновживане чи стилістично забарвлене.
Схожі презентації
Категорії