Василь Стефаник
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
(1871-1936) Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові. Василь Стефаник
Основні події життя В.Стефаника Дата Події 14 травня 1871 Народився ус.РусовіСвятинськогоповіту наСтаніславщині(ниніІвано-Франківщина) у заможній селянській родині. 1878-1883 Навчався у початковій школі в с.Русові, у другому класіСнятинськоїшколи 1883-1892 Навчається у Коломийській польській чоловічій гімназії, прилучається до просвітительської роботи; здружився з Лесем Мартовичем 1890-1892 Виключений з гімназії“заполітику”. Сьомий і восьмий клас закінчує у Дрогобичі, де знайомиться з І.Франком. Стає членом радикальної партії, створеної І.Франком та М.Павликом, бере участь у написанні її програми.
школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. Школа в селі Русові, де навчався Василь Стефаник.
1892-1904 Навчається на медичному факультетіЯгеллонськогоуніверситету в Кракові, вступає в студентське товариство“Академічнагромада”; починає писати. На шевченківському вечорі в Кракові знайомиться з родиноюМорачевських 1897 Опубліковано в газеті перші новели В.Стефаника 1898-1999 Літературно-науковий вісник надрукував новели 1900 -1901 Помирає мати, батько одружується вдруге, В.Стефаник пориває з батьком і більше не навідується вРусів. Залишає університет. Виходить збірка новел“Синякнижечка”,“Каміннийхрест”,“Дорога.Новели”. 1902 Помирають рідні, сам В.Стефаник важко хворіє. 1904-1906 Одружується з ОльгоюГаморак, живе з дружиною і синами у с.Стецеві. Виходить четверта збірка“Моєслово”.
1908 - 1910 Селяни обирають послом від радикальної партії до австрійського парламенту; 10 років перебуває у Відні, захищаючи селян. У Коломиї надрукована збірка“Українськановела”. 1914-1917 Новелою“Дівочапригода”розпочинається другий період творчості. Повертається у ріднийРусів. 1919 На чолі великої галицької делегації їздив до Києва на церемонію Злуки УНР із ЗНР 1924-1926 Виходять збірки“Кленовілисточки”,“Оповідання”,“Лесевафамілія“Земля”; громадськість відзначила 55-річчя з дня народження В.Стефаника, відбувся літературний вечір з нагоди 25-річчя літературної діяльності. 1928 Уряд Радянської України призначив В.Стефаникупожиттєвупенсію в розмірі 150 крб. на місяць.
У 1926-1927 роках широко відзначалося 30-річчя літературної діяльності Стефаника. Ім'я письменника стає широко знаним у світі. Його втори перекладаються багатьма мовами. Одного разу, розповідають, Василь Стефаник з цікавістю і подивом запитав письменника Гната Хоткевича, автора великих прозових творів: - Я не розумію, як ви можете так багато і так легко писати? Хоткевич відповів: - Бачите, така вже несправедливість на цьому світі. Вам досить написати кілька сторінок, щоб сказати, що ви маєте талант, а мені треба – цілу книжку. У цій іскорці гумору є глибока і влучна характеристика одного з найславніших майстрів української літератури Василя Семеновича Стефаника.
1930 Письменник переніс частковий параліч. 1931 Громадськість широко відзначає 60-річчя з дня народження письменника, відбувається урочистий вечір. 1933 У Львові виходить книжка“Твори”. 1936 Здоров’я погіршується, трапляються часті серцеві напади, потім долучається ще запалення легенів. 7 грудня 1936 р Письменника не стало. Похований у с.Русові.
Періоди творчості І період : 1897-1901рр 897-1901рр 39 новел – 4 збірки:“Синякнижечка”,“Каміннийхрест”,“Дорога”,“Моєслово”. Теми: Австроцісарськарекрутчина і її трагічні наслідки, еміграція трударів за океан, швидке зубожіння і пролетаризація широких мас, породжувані крайньою бідністю сімейні драми та перші гострі класові зіткнення на селі на грані двох століть. Життя селянина описано через динаміку почуттів, зміну емоційних станів.
ІІ період : 1916-1933 рр 20 новел – 2 збірки: «Земля» та книжка «Твори» Теми: трагедія селян під час війни, мораль і моральність у роки війни та галицьке стрілецтво і його місце в історії України (“Дівочапригода”,“Воєннішколи”; жіноча недоля, гріх, народження нешлюбної дитини в роки війни (“Пістунка”) спрямування проти мілітаристської політики панівних класів -“Марія”; тема національної ідеї -“Сини”,“ДідГриць”
Між першим і другим періодом творчості – 15 літ. П'ятнадцять літ він мовчав, п'ятнадцять літ його карали за мовчання. Питаєте, чому я все мовчу, П'ятнадцять літ лютую німотою, П'ятнадцять літ я корчусь від плачу. Що ж! тільки плач на мене йде ордою… І я спитаю: чом ви мовчите, Коли я вам підняв таке громов’я, І горе люду, чорне і тверде, Боров, як борють власне безголов’я?!.. Я ж вам гармати слів повиставляв Я ж ніс за вас камінного хреста, Аж захлиналась у сльозах земля Так чом же вам заціпило вуста?! (І.Драч)
Прообраз новели “Камінний хрест” Прообразом Івана Дідуха була реальна особа – русівський селянин – Стефан Дідух.
Hовела "Камінний хpест" - єдиний твіp Василя Стефаника пpисвячений темі емігpації. В основу твоpу покладено спpавжній факт. Односелець письменника, емігpуючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хpест. Він і понині стоїть на найвищому пагоpбі в Русові. Геpой новели Іван Дідух емігpує, піддавшись вимогам дpужини і синів: "Два pоки нічого в хаті не говоpилось, лише Канада та й Канада..." Іван не тішив себе ніякими ілюзіями. Він пеpеконаний, що Канада - це могила для нього і дpужини.
Коли почуєш, як в тиші нічній Залізним шляхом стугонять вагони, А в них гуде, шумить, пищить, мов рій, Дитячий плач, жіночі скорбні стони, Важке зітхання і гіркий проклін, Тужливий спів, дівочії дисканти, То не питай: Сей поїзд – відки він? Кого везе? Куди? Кому вздогін? Се – емігранти. І. Франко
“ Вижу їх, як дубів, тих мужиків, що їх вода підмиває, корінь підмулює, як хитаються, як падають, як їх пхають на желізниці і везуть як дерево на опал. Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між її (громади) серцем і селом, і мені рвуться, чую їх жаль і муку”. В.Стефаник
Я люблю мужиків за їх тисячолітню історію, за культуру... за них я буду писати і для них. В.Стефаник Його новели – як найкращі народні пісні, в яких нема риторики, ані сентиментальності, а тільки наочне, голе, просте, непідфарбоване життя, дуже часто сумна дійсність, але оздоблена золотом найправдивішої поезії. Іван Франко
В українській літературі елементи експресіонізму використовували: Л.Курбас, М.Хвильовий, О.Довженко, В.Підмогильний, М.Бажан, Т.Осьмачка, але експресіонізм в українській літературі не склався в окрему течію.
В.Стефаник поєднує у своїй творчості засоби художньої виразності експресіонізму з глибиною реалізму, змальовуючи ті обставини, у яких формуються і діють персонажі, а характери героїв розкриваються через показ їхніх вчинків, дій, переживань. В основі більшості новел Стефаника лежить один якийсь найтрагічніший момент з життя героя з незавершеним, відкритим сюжетом.
Схожі презентації
Категорії