X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Василь Стефаник

Завантажити презентацію

Василь Стефаник

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Василь Стефаник

Слайд 2

(1871-1936) Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові. Василь Стефаник

Слайд 3

Основні події життя В.Стефаника Дата Події 14 травня 1871 Народився ус.РусовіСвятинськогоповіту наСтаніславщині(ниніІвано-Франківщина) у заможній селянській родині. 1878-1883 Навчався у початковій школі в с.Русові, у другому класіСнятинськоїшколи 1883-1892 Навчається у Коломийській польській чоловічій гімназії, прилучається до просвітительської роботи; здружився з Лесем Мартовичем 1890-1892 Виключений з гімназії“заполітику”. Сьомий і восьмий клас закінчує у Дрогобичі, де знайомиться з І.Франком. Стає членом радикальної партії, створеної І.Франком та М.Павликом, бере участь у написанні її програми.

Слайд 4

Село Русів.

Слайд 5

Хата, в якій народився В.Стефаник.

Слайд 6

школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. школа в селі Русові де навчався Василь Стефаник. Школа в селі Русові, де навчався Василь Стефаник.

Слайд 7

1892-1904 Навчається на медичному факультетіЯгеллонськогоуніверситету в Кракові, вступає в студентське товариство“Академічнагромада”; починає писати. На шевченківському вечорі в Кракові знайомиться з родиноюМорачевських 1897 Опубліковано в газеті перші новели В.Стефаника 1898-1999 Літературно-науковий вісник надрукував новели 1900 -1901 Помирає мати, батько одружується вдруге, В.Стефаник пориває з батьком і більше не навідується вРусів. Залишає університет. Виходить збірка новел“Синякнижечка”,“Каміннийхрест”,“Дорога.Новели”. 1902 Помирають рідні, сам В.Стефаник важко хворіє. 1904-1906 Одружується з ОльгоюГаморак, живе з дружиною і синами у с.Стецеві. Виходить четверта збірка“Моєслово”.

Слайд 8

Титульна сторінка до збірки новел “ Синя книжечка ”

Слайд 9

1908 - 1910 Селяни обирають послом від радикальної партії до австрійського парламенту; 10 років перебуває у Відні, захищаючи селян. У Коломиї надрукована збірка“Українськановела”. 1914-1917 Новелою“Дівочапригода”розпочинається другий період творчості. Повертається у ріднийРусів. 1919 На чолі великої галицької делегації їздив до Києва на церемонію Злуки УНР із ЗНР 1924-1926 Виходять збірки“Кленовілисточки”,“Оповідання”,“Лесевафамілія“Земля”; громадськість відзначила 55-річчя з дня народження В.Стефаника, відбувся літературний вечір з нагоди 25-річчя літературної діяльності. 1928 Уряд Радянської України призначив В.Стефаникупожиттєвупенсію в розмірі 150 крб. на місяць.

Слайд 10

У 1926-1927 роках широко відзначалося 30-річчя літературної діяльності Стефаника. Ім'я письменника стає широко знаним у світі. Його втори перекладаються багатьма мовами. Одного разу, розповідають, Василь Стефаник з цікавістю і подивом запитав письменника Гната Хоткевича, автора великих прозових творів: - Я не розумію, як ви можете так багато і так легко писати? Хоткевич відповів: - Бачите, така вже несправедливість на цьому світі. Вам досить написати кілька сторінок, щоб сказати, що ви маєте талант, а мені треба – цілу книжку. У цій іскорці гумору є глибока і влучна характеристика одного з найславніших майстрів української літератури Василя Семеновича Стефаника.

Слайд 11

В.Стефаник, Леся Українка, О.Кобилянська. Худ. П.Сахро.

Слайд 12

1930 Письменник переніс частковий параліч. 1931 Громадськість широко відзначає 60-річчя з дня народження письменника, відбувається урочистий вечір. 1933 У Львові виходить книжка“Твори”. 1936 Здоров’я погіршується, трапляються часті серцеві напади, потім долучається ще запалення легенів. 7 грудня 1936 р Письменника не стало. Похований у с.Русові.

Слайд 13

В.Стефаник, Л.Мартович, М.Черемшина. Худ. В.Касіян.

Слайд 14

Літературно-меморіальний музей В.Стефаника в с.Русові

Слайд 15

Періоди творчості І період : 1897-1901рр 897-1901рр 39 новел – 4 збірки:“Синякнижечка”,“Каміннийхрест”,“Дорога”,“Моєслово”. Теми: Австроцісарськарекрутчина і її трагічні наслідки, еміграція трударів за океан, швидке зубожіння і пролетаризація широких мас, породжувані крайньою бідністю сімейні драми та перші гострі класові зіткнення на селі на грані двох століть. Життя селянина описано через динаміку почуттів, зміну емоційних станів.

Слайд 16

ІІ період : 1916-1933 рр 20 новел – 2 збірки: «Земля» та книжка «Твори» Теми: трагедія селян під час війни, мораль і моральність у роки війни та галицьке стрілецтво і його місце в історії України (“Дівочапригода”,“Воєннішколи”; жіноча недоля, гріх, народження нешлюбної дитини в роки війни (“Пістунка”) спрямування проти мілітаристської політики панівних класів -“Марія”; тема національної ідеї -“Сини”,“ДідГриць”

Слайд 17

Між першим і другим періодом творчості – 15 літ. П'ятнадцять літ він мовчав, п'ятнадцять літ його карали за мовчання. Питаєте, чому я все мовчу, П'ятнадцять літ лютую німотою, П'ятнадцять літ я корчусь від плачу. Що ж! тільки плач на мене йде ордою… І я спитаю: чом ви мовчите, Коли я вам підняв таке громов’я, І горе люду, чорне і тверде, Боров, як борють власне безголов’я?!.. Я ж вам гармати слів повиставляв Я ж ніс за вас камінного хреста, Аж захлиналась у сльозах земля Так чом же вам заціпило вуста?! (І.Драч)

Слайд 18

Новела “Камінний хрест”

Слайд 19

Прообраз новели “Камінний хрест” Прообразом Івана Дідуха була реальна особа – русівський селянин – Стефан Дідух.

Слайд 20

Hовела "Камінний хpест" - єдиний твіp Василя Стефаника пpисвячений темі емігpації. В основу твоpу покладено спpавжній факт. Односелець письменника, емігpуючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хpест. Він і понині стоїть на найвищому пагоpбі в Русові. Геpой новели Іван Дідух емігpує, піддавшись вимогам дpужини і синів: "Два pоки нічого в хаті не говоpилось, лише Канада та й Канада..." Іван не тішив себе ніякими ілюзіями. Він пеpеконаний, що Канада - це могила для нього і дpужини.

Слайд 21

Коли почуєш, як в тиші нічній Залізним шляхом стугонять вагони, А в них гуде, шумить, пищить, мов рій, Дитячий плач, жіночі скорбні стони, Важке зітхання і гіркий проклін, Тужливий спів, дівочії дисканти, То не питай: Сей поїзд – відки він? Кого везе? Куди? Кому вздогін? Се – емігранти. І. Франко

Слайд 22

На Краківському вокзалі. Худ. В.Касіян.

Слайд 23

За море. Худ. О.Кульчицька

Слайд 24

“ Вижу їх, як дубів, тих мужиків, що їх вода підмиває, корінь підмулює, як хитаються, як падають, як їх пхають на желізниці і везуть як дерево на опал. Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між її (громади) серцем і селом, і мені рвуться, чую їх жаль і муку”. В.Стефаник

Слайд 25

Я люблю мужиків за їх тисячолітню історію, за культуру... за них я буду писати і для них. В.Стефаник Його новели – як найкращі народні пісні, в яких нема риторики, ані сентиментальності, а тільки наочне, голе, просте, непідфарбоване життя, дуже часто сумна дійсність, але оздоблена золотом найправдивішої поезії. Іван Франко

Слайд 26

Кадр з фільму «Камінний хрест»

Слайд 27

Кадр з фільму «Камінний хрест»

Слайд 28

В українській літературі елементи експресіонізму використовували: Л.Курбас, М.Хвильовий, О.Довженко, В.Підмогильний, М.Бажан, Т.Осьмачка, але експресіонізм в українській літературі не склався в окрему течію.

Слайд 29

В.Стефаник поєднує у своїй творчості засоби художньої виразності експресіонізму з глибиною реалізму, змальовуючи ті обставини, у яких формуються і діють персонажі, а характери героїв розкриваються через показ їхніх вчинків, дій, переживань. В основі більшості новел Стефаника лежить один якийсь найтрагічніший момент з життя героя з незавершеним, відкритим сюжетом.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біографія