Утвердження сімейних цінностей в творі О.Коломійця «Дикий Ангел»
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета: допомогти учням розширити уявлення про післявоєнну радянську сім’ю, змальовану на сторінках п’єси; розвивати навики характеристики головного героя,аналітичне та критичне мислення; виховувати повагу до сімейних традицій, шанобливе ставлення до батьків.
Тип уроку: комбінований Вид уроку: урок-гра Обладнання: портрет письменника, підручник, слайди, ноутбук, проектор, екран Дидактичне забезпечення: картки, кольорові картки Міжпредметні зв’язки: народознавство, філософія, інформатика
Хід уроку І. Вступне слово вчителя -Діти, всі ви знаєте комп’ютерну гру «Маріо». В ній головний герой проходить певні рівні гри, щоб визволити свою кохану від змія. Ми з вами сьогодні так само, як і Маріо, будемо проходити рівні нашого уроку, але будемо боротися за правильну ідею, а саме «Сімейні цінності. Святі поради батьків. Повага до батька та матері» на основі твору О.Коломійця «Дикий Ангел» Перед учнями поставлено проблемне завдання: - Дайте визначення поняттю «епіграф». (Епіграф – це короткий текст, який вміщується перед текстом; передає основну ідею, настрій твору, натякає на те, що буде побачено в творі) Перший рівень «Завоювання території» !
До вашої уваги пропонується декілька варіантів епіграфу до нашого уроку. Виберіть той, який, на вашу, думку більше стосується теми та мети уроку Батьки дали вам крила щоб літати Тож не забудь про рідну маму й тата. І встигни добре слово їм сказати Допоки ти живеш у рідній хаті. Сім’я тим і відрізняється від інших колективів, що заснована на взаємній повазі, на близьких стосунках. Повага до старших – основа кожної сім’ї. Сімя – це маленька держава з більшими чи меншими потребами й можливостями сповідувати цінності
ІІ. Перевірка домашнього завдання Гра «Чарівне віяло запитань» (Викладач утворює із запитань по творчості О.Коломійця чарівне віяло. Учні за бажанням витягують по черзі питання. Серед питань є сюрприз – питання , яке одразу оцінюється в 10 балів, якщо учень правильно відповів) Назвіть роки народження О.Коломійця. Ким працював О.Коломієць. Чи приймав участь письменник у Другій вітчизняній війні? Де похований О.Коломієць? Які за жанром писав твори О.Коломієць? Назвіть першу п’єсу О.Коломійця. Як її сприйняли глядачі ? Який прийом використав автор у п’єсі «Фараони»? (10 б) Яка п’єса удостоєна премією ім. Т.Г.Шевченка? Про що розповідається в п’єсі «Голубі олені»?
Другий рівень «Боротьба за бонуси. В підземеллі теорії» Назвіть роди художньої літератури. ? Твір О.Коломійця «Дикий Ангел» за жанром п’єса. На слайді №2 зображено декілька варіантів визначення п’єси. Оберіть правильне визначення п’єси. Назвіть ознаки п’єси, які ви помітили в творі. ? Оберіть із запропонованих варіантів правильне визначення сюжету твору (слайд №3): ! Визначіть всі складові сюжету п’єси «Дикий Ангел». (слайд №4) !
Експозиція: Зав’язка: Розвиток дій: Кульмінація: Розв’язка: Знайомлення із родиною Платона Ангела, законами та порядком, які вирують у сім'ї. Одруження молодшого сина Павлика без батькового дозволу, самостійне життя молодят (Павлика та Олі). Сімейне життя Ангелів. Розмова сусіда Крячка з Платоном Ангелом про виховання дітей. Платон Ангел дізнається, що його син Петро підписав документ на будування будинку в непринадному для проживання місці й змусив його відмовитися від проекту, через що син втрачає високу посаду. Вся родина збирається в батьковому будинку. Дружня вечеря. Помирає Платон Ангел.
Третій рівень «Знайомлення з героями підземелля» Коментування асоціативної схеми. ! Платон Ангел Петро – старший син Тетяна - дочка Федір – син Павлик – молодший син Уляна - дружина Крячко - сусід Клава Оля Віля Оля
Мозкова атака. Які часи зображені в п’єсі «ДикийАнгел»? (60-ті – 70-ті роки ХХ ст. Період технічного прогресу: поява телевізорів, магнітофонів, автомобілів) Як ви думаєте, чому образ Платона Ангела в центрі схеми? ( всі проблеми, які порушені в творі торкаються головного персонажа – Платона Ангела) За що Платон "поважає" гроші, чому виховує в дітей ощадливість? (Ангел добре знає, що гроші — мірило достатку, а заробляються вони працею. Хизуватися бідністю, злиднями, на його думку, соромно: Ангел виступає за сувору економію, бо в ній — запорука добробуту. Які ж, на думку Платона Микитовича, основні принципи вихован ня дітей у родині? Учні записують визначені принципи з твору в зошити. 1-й принцип – людина виховується в праці; 2-й принцип – діти повинні звітувати про вчинки та виконану працю; 3-й принцип – негативно ставиться до ранніх шлюбів; 4-й принцип – вчить дітей відповідати за свої вчинки перед майбутнім; 5-й принцип – виховувати дітей до самої смерті.
Як ставиться Платон Ангел до ранніх шлюбів? "Закінчиш інститут, попрацюєш, щоб у гаманці завелося, а тоді й женися. Інакше як жити?“ (цитата) Як ви оцінюєте вчинок батька, який проганяє сина з дому за непослух? Виганяючи сина з дому, Платон дає йому зрозуміти, що не так-то легко будучи студентом, піклуватися про сім’ю. Павлик потім це зрозуміє. Чи погоджуєтеся з реплікою Ліди, ніби "З милим рай і в курені"? "В курені живуть злидні, а злидні перегризають горло коханню, хоч би яке воно було!" - це позиція Платона Ангела. У чому суспільне значення позиції Ангела? Дії та вчинки головного персонажа спрямовані не на забезпечення власного добробуту, а, головним чином, на удосконалення різних ланок суспільного життя. "У держави — вас мільйони — за всіма і не встежиш, а в мене вас четверо. Кожного мушу бачити і за кожним наглядати! Споконвіків так велено батькам!" Який персонаж в п’єсі є негативним, протилежним Платону Ангелові. В чому це видно? Крячко. Його ставлення до виховання дітей, заздрість Платону Ангелові, радіє, коли в родині Ангелів виникають конфлікти Як Платон Ангел віднісся до стосунків Федора з Клавою? Батькові не сподобалось, що син водиться із заміжньою жінкою. Просить Федора, щоб він не приховував стосунки з Клавою й розповів правду її чоловікові. Адже Платон Ангел виховує у своїх дітей правду.
Четвертий рівень «Підняття на поверхню. Наближення до істини» Гра «Під прикриттям» (Учням зачитуються цитати з п’єси, а вони повинні відгадати ,кому вони належать ) «У всьому , у малому й великому, єдиний порадник – правда! Чуєш, правда!» Горілка – це ліки від хандри, від горя, від щастя, від безділля, від перевтоми, від кохання, від ревнощів – єдині, універсальні ліки. До них треба звикнути» «Кохала, було. Потім ти почав кожного дня давати коханню отрути по краплі, по крапелині. Труїв, труїв… Я його лікувала, рятувала, ночами над ним плакала, а воно все кволішало і померло.» «Як їм сказати, що в них уже немає тата! Уже немає батька! Уже немає Платона» «Шукачі женьшеня довго, дуже довго ходять тайгою, поки знаходять заповітний корінь. Отак і я серед людської тайги шукаю того, хто засвітиться в мені… засвітиться – того й пишу» "У держави — вас мільйони — за всіма і не встежиш, а в мене вас четверо. Кожного мушу бачити і за кожним наглядати! Споконвіків так велено батькам!“
Гра «Розшифровування символів» (Робота над іменами героїв та назвою п’єси) Платон Чому автор обирає ім’я головного героя Платон? Головний герой все своє життя живе за власною справедливою філософією. А як ми знаємо, в давньому римі жив відомий філософ Платон. Можливо тому О.Коломієць називає головного персонажа ім’ям філософа. Адже Платон по-філософськи відноситься до життя. Він постійно розмірковує над життєвими ситуаціями, навчає дітей мудрості та правди. Ангел Чому О.Коломієць обирає прізвище головного персонажа Ангел? Як відомо ангели – це охоронці людей. Можливо Платон був своєрідним «ангелом», охоронцем своєї сім'ї, своїх дітей. Він їх охороняв від поганих стежин, кривдних поглядів на життя. Завжди направляв дітей на праведні стежини. “Дикий Ангел” Поясніть назву твору «Дикий Ангел» В радянські часи і в наш час таких людей, як Платон Ангел було дуже мало. Адже жити за його критеріями та правилами для людей це було дико. Ні сусід Крячко, ні інші люди не сприймали адекватно погляди Платона на життя: він жив чесно, заробляючи на життя як і для своєї родини, так і для держави
П’ятий рівень. «Істина в руках» Метод світлофору Позитивне ставлення Негативне ставлення Вагаюся відповісти Як ви відноситись до принципів виховання Платона Ангела? Засуджуєте його виховання дітей чи підтримуєте? В комп’ютерній грі Маріо на останньому рівні перемагає змія й визволяє дівчину-красуню. На вашу думку, вам вдалося визволити ідею, істину, за яку боролися протягом уроку?
Нагородження переможців гри 10 балів 7-9 балів Учні, які активно проходили рівні гри, протягом уроку Учні, які старалися, але є незначні недоліки в грі
ІІІ. Домашнє завдання Метод чарівних чисел Учням пропонується обрати будь-яке число від 1 до 10. Під кожним числом на слайді написані прислів’я, крилаті вислови про сім’ю. Яке прислів’я трапиться, то на таку тему написати твір-мініатюру. 1 3 2 4 5 Сім’я міцна – горе плаче Вся сім’я вмісті – так і душа на місці Біля рідної хатки добре дитятку Як не навчиш дитину в пелюшках, то не навчиш і в подушках Хто дітям потаче, той сам плаче
6 8 7 9 Не навчив батько – не навчить і дядько 10 Як батька покинеш, той сам загинеш Без сім'ї нема тижня на землі Який рід, такий плід, яке коріння, таке й насіння Умій дитину народити, умій і навчити
Використана література Барабан Л. На щедрій ниві: Про українського драматурга О.Коломійця //Дніпро. – 1970. – №10 Грицина Г. Уроки української літератури. 11 клас: Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 240 с. Коломієць О. Пєси: У 2-ох томах. – Т. 1. – К., 1988. – 230 с. Словник літературознавчих термінів// Українська література у таблицях і схемах: 5-11 кл./Упоряд.: О.Г. Противенська, М.І. Мещерякова, Я.В. Теміз. – Х.: Країна мрій, 2002. – С.80 – 97. Українська література: Хрестоматія для 11 кл./ Упоряд.: Харахоріна Т.О., Ткачук Т.В., Адаменко В.С. – Донецьк: ВКФ «БАО», 2000. – 700 с.
Схожі презентації
Категорії