Панас Мирний. Хіба ревуть воли...
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Панас Мирний ( Панас Якович Рудченко ) 1849 - 1920 ” Моє невеличке серце ще змалечку пестила любов до тебе, мій обездолений краю”. Панас Мирний
Будинок у Миргороді, де 13 травня 1849 року народився Панас Якович Рудченко. Фото початку 20 століття
Батьки Панаса Мирного Батько – Яків Григорович, працював спочатку канцеляристом, потім бугхалтером у повітовому казначействі. Мати – Тетяна Яківна, походила з родини колезького регістратора Гординського.
Будинок Гадяцького повітового училища, де навчався Панас Рудченко Панас закінчив Гадяцьку повітову школу 1862 року, на цьому його шкільна освіта й закінчилася. Але ж учитися він не перестав - навпаки, він іще з більшою наполегливістю здобував освіту самотужки, перечитував твори українських, російських та світових класиків…
Свої думки Панас довіряв щоденнику. В ньому він скаржився на “ тягостное положение ”, лихих начальників, задушливу атмосферу царських установ у яких “ нема простору, нема свіжості, щоб дихнути на всі груди…”
З ранньої юності і до останніх днів життя довелося Панасові тягнути чиновницьку службу Кімната в будинку Полтавської казенної палати, в якій працював П. Рудченко
«СВІЖИЙ І СИЛЬНИЙ ТАЛАНТ» Уперше твори Панаса Мирного побачили світ на початку 70-х років XIX ст. Цим псевдонімом був підписаний вірш «Україні», опублікований у львівському народов-ському журналі «Правда» за 1872 р. Тоді ж у цьому журналі Мирний надрукував й оповідання «Лихий попутав»
Роман з народного життя ”Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Прагнення глибоко дослідити закономірності народного життя призвело Панаса Мирного до жанру великого епічного твору.
Співавтором роману є брат Панаса Мирного Іван Білик Саме на цій основі між братами зав'язалася міцна творча співдружність, так звана «братська спілка».
За визначенням Івана Франка, у романі ”змальовано майже столітню історію українського села, розкрито тогочасну дійсність в усіх її складностях і суперечностях”.
Важливим етапом у творчій передісторії роману став нарис Панаса Мирного ”Подоріжжя од Полтави до Гадячого”, написаний у 1872 році, в якому виявився інтерес автора до життя селянства в переломну історичну епоху.
«Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — назва алегорична. Вона пов'язана з первісним художнім задумом — проаналізувати причини протесту селян проти суспільних умов.
Тема роману: життя українського селянства протягом кількох поколінь-від заселення південних степів і закріпачення сіл до реформи 1861 р. і введення пореформених порядків.
Основні сюжетні лінії твору: життя, боротьба і шукання соціальної справедливості Чіпки; життєвий шлях Максима Ґудзя, змалювання його морального занепаду; зображення процесу закріпачення, кріпосницького свавілля, царської реформи і народних рухів проти гноблення на всіх етапах розвитку села Піски; історія династії панів Польських; життєвий шлях Грицька, Мотрі, Галі.
Композиція та сюжет роману підпорядковані головному завданню: розкрити соціально-психологічні мотиви протесту селянства, зокрема Чіпки, показати причини того, чому розумна, енергійна й здібна людина стає на шлях розбою.
Усе життя Мирний самовіддано служив рідній культурі. Тому й мав право сказати «дітям» і «внукам»: «Ми чесно свій вік прожили» все найвище носили в душі і найкраще гріли у серці».
Схожі презентації
Категорії