X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Олесь Гончар - Новела «Залізний острів»

Завантажити презентацію

Олесь Гончар - Новела «Залізний острів»

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Олесь Гончар Новела «Залізний острів»

Слайд 2

При народженні: Біличенко Олександр Терентійович Дата народження: 3 квітня 1918 Місце народження: Ломівка, УНР Дата смерті: 14 липня 1995 (77 років) Місце смерті: Київ, Україна Національність: українець Мова творів: українська Рід діяльності: Прозаїк Напрямок: соціалістичний реалізм Жанр: роман, повість Портфоліо письменника

Слайд 3

Кожен художній текст О.Гончара нагадує мені прозору стіну щоглистого лісу, крізь яку видно широченні простори, залиті полуденним сонцем, вродливих людей, наповнених світлом благородства. До тих людей хочеться прийти, хочеться ввійти в диво їхнього життя,вчитися в них і любити їх. Д.Павличко

Слайд 4

Яким світлим, яким багатонадійним і радісним почуттям душа моя бриніла, коли я «Тронку» перечитував. П.Тичина

Слайд 5

Так широко, правдиво і поетично, як Олесь Гончар, у нас ще мало хто наважувався осмислити другу половину двадцятого століття. Д. Павличко

Слайд 6

«Тронка» (1963) (первісна назва «Полігон») змалювання чабанського краю, України на тлі світових катаклізмів; показ життя конкретної людини в тісних зв’язках з буттям планети. Тема:

Слайд 7

Ідея: уславлення людей, які здатні взяти на себе відповідальність за долю планети, які високодуховні, кмітливі, є носіями народної мудрості і снаги, які розуміють призначення людини на землі; заклик до збереження й захисту людського єства перед загрозою цивілізаційних процесів.

Слайд 8

Жанр: роман в новелах

Слайд 9

Роман — великий за обсягом і складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені важливі й складні суспільні процеси, всебічно і в розвитку показані численні персонажі. У романі розвивається кілька сюжетних ліній, пов’язаних з долею головних героїв.

Слайд 10

Види роману: За змістом: • роман автобіографічний; • роман біографічний; • роман історичний; • роман пригодницький; • роман соціально-побутовий; • соціально-психологічний роман; • роман фантастичний; • роман філософський; • роман детективний. За будовою: • роман у віршах; • роман у новелах.

Слайд 11

Рома н у нове лах — один із різновидів роману, який використовує новелу як основну композиційну одиницю. Ця форма зародилася в європейській літературі («крутійській» роман). Вирізняються кілька способів побудови роману в новелах — ланцюговий, паралельний та інші. В українській літературі цей жанр започаткував Юрій Яновський романом «Вершники».

Слайд 12

Типи роману у новелах за будовою: Східчастий Кільцевий Рівнобіжний З метою спостереження поступального руху у романі кожен новий епізод розширює тематичний матеріал, кожна нова пригода складніша попередньої; відкриваються нові сторони внутрішнього світу героя Новела, яка обрамляє роман, розсовується. Виклад її розтягується на весь роман, в неї впроваджуються, як перебуваючі епізоди, всі інші новели. Персонажі поділяються на кілька самостійних груп. Історія кожної групи, їхньої дії складають особливий «план». Герої одного плану переходять у рівнобіжний потік – у інший план, відбувається обмін персонажами й мотивами між оповідальними планами.

Слайд 13

Словник: Тронка – невеличкий дзвоник на шиї у вівці, щоб та не заблукала. Символічна назва роману: Тронка – це голос українського степу, голос життя поетичного образу України.

Слайд 14

Композиція: 12 новел «Тронки» – це дванадцять завершених історій,об’єднаних авторським задумом,а також спільними героями чи проблемою або темою. Проблематика: *екологія; *гармонія природи і людини; *ставлення людини до праці як мірило духовності; * взаємини батьків і дітей; *війна і мир.

Слайд 15

Герої роману: *Старий Горпищенко, *Дорошенко, *Лукія Рясна, *Тоня, *Віталик, *Уралов, *Гринь Мамайчук, *Яцуба та ін.

Слайд 16

Новела «Залізний острів Фабула: Віталик і Тоня кохають одне одного. Через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який служить полігоном для нічних бомбардувань. Їхній човен відв’язався, і вони не можуть повернутися на берег. Однак дівчина і юнак не впадають у відчай, прагнуть знайти порятунок, не втрачають гідність.

Слайд 17

Тема новели: розповідь про романтичну подорож закоханих Тоні і Віталика на старий залізний крейсер, яка мало не закінчилася трагедією; показ уміння молодих людей знаходити вихід із будь-якої ситуації.

Слайд 18

Ідея новели: уславлення кохання,яке робить людину сильною,відповідальною за долю іншої; засторога рятувати гуманістичні цінності і саме життя перед загрозою цивілізаційних процесів.

Слайд 19

Жанр твору: Нове ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.

Слайд 20

Образи-символи в новелі: «Залізний острів» – зловісне унаочнення найжахливішого «варіанту», перед яким може опинитися цивілізація(під удар поставлена вся планета). Крейсер – привид трагічного минулого. Степ – велич нашої планети, щедро наділеної Богом лісами,степами... Море – символ плинності життя, якому немає ні початку, ні кінця. Птах – символ спокою. Танок Тоні на «рудо-іржавому вогні розпеченої палуби» – прочитується як танок безтурботного людства на вістрі дедалі загострюванішої небезпеки.

Слайд 21

Словник: Дредноут — великий військовий корабель-панцерник, озброєний великокаліберною артилерією. Миля — міра відстані. Є морська миля — 1,652 км і сухопутна — від 0,52 до 11,2 км в різних країнах. Вузол — міра швидкості руху судна — 1 миля за 1 годину. Камбуз — кухня на кораблі.

Слайд 22

Образ Тоні: Дочка Горпищенка(чабана); життєрадісна; комунікабельна; ніжна; щира; любить пригоди; зачарована красою природи; виважена у своїх діях; схильна до фантазування.

Слайд 23

Образ Віталика: Занурюється у зміст життя, у його наповнюваність; Шукає відповіді на питання: - невже всьому кінець; - боротися, але як; - що буде далі з нашою планетою.

Слайд 24

Новела «Залізний острів» побудована на контрасті. Протиставлення невмирущої краси природи й неприрод ності «залізного острова» — старого проіржавілого корабля, який служить мішенню для літаків, протиставлення миру й праці — воєнній загрозі, світлої радості життя — безглуздій смерті. У новелі розкривається одвічна, як і людство,— тема першого юнацького кохання. Вона теж сприймається чита чами по-різному — залежно від віку, життєвого досвіду, харак теру, естетичних смаків, загального розвитку кожного з них.

Слайд 25

Спільне й відмінне в романах «Вершники» Ю. Яновського та «Тронка» О. Гончара «Вершники» Ю. Яновського «Тронка» О. Гончара Відмінне Усі новели об’єднані між собою ідейним задумом, спільною темою, часом і місцем дії, головними персонажами, мовностилістичними особливостями. Яновський не дотримується хронологічного принципу в показі подій Кожна новела має своїх героїв, однак локальна закінченість розвитку характерів не відділяє якоюсь прірвою розділ від розділу. Кожна з новел не тільки досліджує характери (Горпищенка, Лукії, Дорошенка, Віталика, Ліни, Уралова та інших), не тільки показує його формування, а й ставить героїв у такі умови, у яких повинне виявитися їхнє ставлення до проблем.

Слайд 26

Ю. Яновський прагнув створити узагальнений образ народу, якого поса-дила на коня революція, романтична подача матеріалу. Перед нами прозовий, спокійний, часом досить тонкий малюнок, поданий реалістично. Спільне Порушення важливих суспільно-політичних і морально- етичних проблем. Через обидва романи проходить уславлення творчої праці людини, несумісність творення й руйнування. В обох творах — гуманістичне розв’язання проблеми війни й миру. І хоч у романі Яновського — класова боротьба, а в «Тронці» — мирне будівництво, твори обох письменників наснажені спільною думкою: люди повинні будувати, а не руйнувати.

Слайд 27

Спільне Обидва письменники широко використовують зорові, слу хові, психологічні подробиці, які надають творам емоцій ного забарвлення. Обидва письменники — майстри пейзажних картин. Пейзажі Ю. Яновського вражають психологічною настроєністю, яскравою метафоричністю. 0. Гончар досить часто подає картини в динаміці й контрасті. Як правило, вони підпорядковані розкриттю душевних переживань героїв.

Слайд 28

Новела «Залізний острів» - твір-засторога Новелу названо твором-засторогою. Адже гуманістичні цінності, та й саме життя людини часто опиняється під загрозою цивілізаційних процесів. Зберегти здатність людини до захисту свого єства, своїх почуттів. Любов Тоні й Віталика витримала випробування на міцність: жодних сліз, жодних докорів! Лише прагнення знайти розумний вихід, не втрачаючи своєї людської гідності, своїх почуттів! Та головне — вони залишилися гідними звання людини, не зрадили своєї любові.

Слайд 29

Фільм “Тронка” (1971). За мотивами однойменного роману Олеся Гончара. У зйомках брали участь працівники радгоспу "Південний" Голопристанського району Херсонської області. Режисер: Артур Войтецький Сценарій: Олесь Гончар, Артур Войтецький, Євген Хринюк Оператор: Валерій Башкатов Художник: Михайло Юферов Композитор: Олександр Білаш Вокал: Ніна Матвієнко, Валентина Ковальська, Марія Миколайчук (народні пісні)

Слайд 30

Сюжет фільму: Тронка - це дзвіночок, зроблений із бойової гільзи, який вішають на шию вівцям, щоб вони не загубилися. В українському степу, де бродять під звуки тронок отари овець, розташований військовий полігон. Сім'ї чабанів давно подружилися з офіцерами, один з яких, майор Уралов, знаходить собі тут дружину. Були в житті Уралових і радості, і страшне горе, яке вони важко пережили, але не були ним зломлені. У фільмі відображені не просто взаємини людей, а філософські проблеми життя, смерті, взаємодія далеких, різних епох - сивої давнини та сучасності ...

Слайд 31

У ролях: Армен Джигарханян, Маргарита Кошелєва, Іванка Миколайчук, Хельмут Калниньш, Володимир Олексієнко, Наталія Гебдовська, Тетяна Майдебура, Віталій Дорошенко, Костянтин Кульчицький, Євген Коваленко, Олександр Таран, Петро Філоненко

Слайд 32

Твори О.Гончара:

Слайд 33

Тестові завдання: З вибором однієї правильної відповіді: 1.Державу премію УРСР імені Т.Г. Шевченка в 1962 р.О. Гончар одержав за твір А) «Прапороносці»; Б) «Собор»; В) «Модри-Камінь»; Г) «Циклон»; Д) «Людина і зброя». 2.Хто з персонажів є героєм новели «Залізний острів»? А) Єлька; Б) Микола; В) Тоня; Г) Вірунька. 3. У новелі «Залізний острів» головна героїня працює А)вожатою у дитячому таборі; Б) чабаном у колгоспі; В)учителькою в школі; Г) продавцем у магазині.

Слайд 34

4.Головні герої творів О.Гончара: А) представники влади; Б) прості люди;) В) історичні особи;) Г) видатні особистості. 5.Жанровий різновид твору «Тронка»: А) історична повість; Б) соціальний роман; В) романтичне оповідання; Г) психологічна повість; Д) роман у новелах. 6.Думка про те, що гуманістичні цінності під загрозою цивілізаційних процесів, утверджуються у творі: А) «Залізний острів»; Б) «За мить щастя»; В) «Таврія»; Г) «Перекоп».

Слайд 35

7. Новела «Залізний острів» є складовою роману А) «Собор»; Б) «Тронка»; В) «Людина і зброя»; Г) «Циклон». З вибором двох і більше правильних відповідей: 8.Героями новели «Залізний острів» є: А) дід Горпищенко; Б) Віталик; В) Лукія Назарівна; Г) Тоня; Д) Кирило Заболотний. 9.Характер конфлікту в романі «Тронка» є: А) соціальний; Б)побутовий; В) національний; Г) внутрішній; Д) морально-етичний.

Слайд 36

Завдання з відкритою відповіддю: 10.Темою новели-застороги «Залізний острів» є … 11.Новела — це … 12.Пояснити назву новели-застороги «Залізний острів» із роману «Тронка» Олеся Гончара. 13.Кількість новел, що входять до роману «Тронка»? 14.Які образи-символи використав О.Гончар у новелі «Залізний острів»? 15. Яка роль новели «Залізний острів» у романі О.Гончата «Тронка»?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література