О, вишня – Матінко Всевишня.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
О, вишня – Матінко Всевишня. О, вишня – Матінко Всевишня. Весь білий світ – то вишні цвіт. Правічне дерево Вкраїни - Її безсмертя в плині літ.
Пісня «Мамина вишня» Знову наснилось дитинство, Тепле, як гарна весна. Вишня вдяглася в намисто, Мама щаслива й сумна. Там за село проводжала Долю мою молоду… Щедро мені щебетала Мамина вишня в саду. Вдаль голубими вітрами Весни за обрій пливли. Раннім туманом у мами Коси, як дим, зацвіли. Мати в тривогах вінчала Щастя жадане й біду… Радо мене зустрічала Мамина вишня в саду. Здавна близьке й сокровенне Все там, аж терпне душа. Начебто й мама до мене Стежкою в сад поспіша. Знов, як бувало, до столу Кличе, лиш в хату зайду... Ронить зацвіток додолу Мамина вишня в саду. Пісня любові й дитинства В серці бринить, як струна. Наче священна молитва З рідного краю луна. Та не порадує літо Душу мою молоду... Плаче тепер білим цвітом Мамина вишня в саду.
Вишня звичайна(вишня кисла) Середнього розміру дерева із гладенькими листками, гарними білими квітками, що зібрані у суцвіття – щиток. Плоди – соковита кістянка.
Черешня — вишня пташина. Найсмачніші ягоди серед рослин підроду вишня має черешня. До речі слово “черешня” походить від латинської назви вишні – “cerasi” (звідси англійська назва – “cherry”).
Японська вишня - сакура Найбільш знаменита рослина Японії. Традиційний символ жіночої молодості і краси.
Вишня Максимовича і вишня залозиста Струнке дерево до 15 м заввишки і чагарник до 1,5 м висотою. Об’єднує ці два види вишні гарні великі квітки.
Вишня степова Найбільш зимостійка і посухостійка з усіх вишень. Представляє інтерес для декоративного садівництва завдяки ранньому рясному цвітінню і барвистому плодоношення.
Вишня – символ світового дерева, життя, символ України, рідної матері, дівчини-нареченої, любові, злагоди. Одні вчені доводять, що дерево потрапило на наші землі з теплих країв з Близького Сходу чи Китаю, Японії, інші доводять, що вишня у нас відома з давніх-давен.
Б.Грінченко у своєму «Словнику» записав слово «вишній», т.т. високий, верховний, небесний, Божий, і наводить приклад: «Господи вишній, чи я в тебе лишній?».
У давнину наші предки-хлібороби святкували новий рік у березні з 21 на 22, у день весняного рівнодення. Вишня тоді була ритуальним деревом, як тепер ялинка. Ялинки тоді не прикрашали, бо вона, за народним повір’ям, несла смерть до хати. А вишню ще восени садили з коренем у дерев’яну діжечку з землею, поливали водою, яку принесли тільки в роті. У березні з’являвся білий, біло-рожевий цвіт. За цим цвітом визначали врожайність, а дівчата – свою долю: вийдуть заміж чи ні.
Символіка вишні простежується в народних піснях різних жанрів. У прадавній щедрівці вишню порівнюють з «красною дівчиною. Запалилася вишня – черешня од Сонця, Гей, од Сонця! Порозкривай-но, красна Ганнусю, віконця, Бо прийдуть до тебе 120 коней на твій двір, Гей, на твій двір! Вибирай собі, красна Ганнусю, котрий твій! В іншій, дуже давній, пісні-щедрівці зображено звичай прогнозування долі дівчини. Де стояла вишня-черешня …
Образ вишні Т.Шевченко підніс до вершин національного символу. «Садок вишневий коло хати» - ідеальний гімн рідній оселі, рідному краєві, Україні. І.Франко у поемі «І. Вишенський» через образ вишневого цвіту яскраво передав патріотичні почуття героя, який був у чужому краї, в Греції, в місті Афоні, згадав про рідну Україну й повернувся до неї.
Народнопісенний символ вишні – дівчини-нареченої оригінально опоетизувала Ліна Костенко. Ще сніг ковтала повідь широченна, І рала ждав іще тужливий лан, А під горою вишня-наречена Вже до віночка міряла туман. У поемі І. Драча «Смерть Шевченка» вишневий цвіт асоціюється із безсмертям Великого Кобзаря.
О, вишня – Матінко Всевишня. Весь білий світ – то вишні цвіт. Правічне дерево Вкраїни - Її безсмертя в плині літ.
Жила колись в Україні одна родина: батько і мати та дав їм Бог п’ятеро синів і дочку. Чоловік хазяйнував, сіяв хліб. Жінка йому допомагала і доглядала за дітьми. Зіп’ялись на ноги господарі. Милувались у вільну хвилину своєю донечкою-писанкою і синами-соколами. Обминало їхню оселю нещастя. Та прийшло лихо. Напали на Україну монголо-татарські загарбники. Захищати рідний дім вийшли батько з синами. Люті вороги порубали й порізали їх. Кинулись ординці до хати. А на порозі стояла з мечем мати. Порубала вона ворогів, але й сама впала на порозі рідної хати. Залишилась в живих одна донечка. Вона й поховала матір. І сталося диво. Виросло на тому місці деревце, яке на весні зацвіло пишним цвітом, а на літо налилося червоними ягодами, схожими на краплини крові. Милувалась дівчина сиротина цвітом деревця, а як з’їла смачних ягід, то враз заснула. Приснилось їй, що з деревця вийшла мати і сказала: «Видиш ня, донечко». З того часу це деревце і називають «Виш-ня». Пройшли роки, навколо вишні розрісся великий сад. В цьому саду співають солов’ї , зустрічаються закохані, плине життя. Легенда про вишню
ОЙ У ВИШНЕВОМУ САДОЧКУ Ой у вишневому садочку Там соловейко щебетав, Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Там соловейко щебетав. Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Там соловейко щебетав. Ой у зеленому садочку Козак дівчину увіщав, Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Козак дівчину увіщав. Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Козак дівчину увіщав. — Ой ти, дівчино чорноброва, А чи підеш ти за мене? Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, А чи підеш ти за мене? Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, А чи підеш ти за мене? — Моя матуся тебе знає, Чи той козак, що все гуляє, Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Чи той козак, що все гуляє. Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Чи той козак, що все гуляє. А я матусі не злякаюсь, Якщо з тобою покохаюсь, Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Якщо з тобою покохаюсь. Віть-віть-віть, тьох-тьох-тьох, А-я-я, ох-ох-ох, Якщо з тобою покохаюсь.
Запитання: Які вороги напали на рідну землю? Як довго тривало монголо-татарське іго? На якій річці була битва з монголо-татарами? Де знаходиться річка Калка в сучасній Україні? Назвіть правителів ханів. На кого схожа вишня у цвіту? У якому садочку соловейко щебетав? Які страви готують з вишні? Яке дерево садять, коли жінка стає мамою? Дерево-символ Японії. Хто стояв під вишнею, під черешнею? Віночок вишневих пісень. Вишнева фотовиставка та виставка малюнків, вишивок.
Схожі презентації
Категорії