X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Мойсей

Завантажити презентацію

Мойсей

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Іван Франко (1854-1916) письменник, громадський діяч, учений-літературознавець, філософ, критик і теоретик літератури

Слайд 2

Поема «Мойсей» — одна з вершин творчості Івана Франка Пролог до поеми — духовний заповіт українському народу

Слайд 3

Епіграф Все, що мав у житті, він віддав Для одної ідеї, І горів, і яснів, і страждав, І трудився для неї Іван Франко

Слайд 4

Мета уроку: ознайомитися з поемою “ Мойсей ”; пояснити біблійну основу поеми; дослідити історію написання твору і прологу до поеми; з’ясувати, хто з письменників і діячів мистецтва звертався до образу Мойсея; усвідомити ідейно-художні особливості прологу, його значення; розкрити алегоричність образу Мойсея; розвивати вміння висловлювати власні думки пояснимо біблійну основу поеми;

Слайд 5

Очікуваний результат уроку: отримати нові знання; пробудити почуття національної гідності й свідомості; з’ясувати, чи дійсно пролог до поеми можна вважати заповітом українському народові

Слайд 6

Групи учнів І група «Історики» - досліджують історію створення поеми І. Франка «Мойсей» ІІ група «Дослідники Біблії» - з’ясовують, як трактується образ Мойсея в Біблії ІІІ група «Мистецтвознавці» - вивчають, як образ Мойсея розкрито у мистецтві ІV група «Літературознавці» - працюють над літературним аспектом поеми «Мойсей»

Слайд 7

План уроку Історія створення поеми «Мойсей» Біблійне трактування образу Мойсея Образ пророка у шедеврах світової культури та літератури Жанрова своєрідність поеми «Мойсей» Особливості сюжетно-композиційної організації поеми Пролог до поеми – заповіт українському народу Тема та ідея поеми І. Франка «Мойсей» Система образів поеми Поема «Мойсей» в оцінці літературної критики

Слайд 8

Історія створення поеми “ Мойсей ” Задум написати про Мойсея виношував митець понад 20 років 1904 рік – під час перебування в Римі І. Франко побачив величну скульптуру Мойсея, створену на п. ХVІ ст. італійським скульптором Мікеланджело Буонорроті.

Слайд 9

Мікеланджело Буонарроті скульптура Мойсей

Слайд 10

М. Коцюбинський: “ У своїй убогій хатині сидів він за столом босий і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті і писав поему “ Мойсей ” 1905 рік – завершена робота над поемою “ Мойсей ” І. Франко: “ Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм народом . Поема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і заснована на біблійнім оповіданні ”

Слайд 11

Трактування образу Мойсея в Біблії Мойсей – взятий від води

Слайд 12

Сорок довгих літ блукав по пустелі Мойсей-поводир, хоча цей шлях можна було пройти за сорок днів, але непроста доля з випробуваннями була вказана пророку Господом Богом

Слайд 13

Опрацювавши всі джерела, Франко створює свій образ Мойсея, трансформувавши біблійний сюжет на рідний український грунт

Слайд 14

Образ Мойсея у мистецтві Картина “Мойсей перед палаючим кущем” Художник: Доменіко Феті Роки написання: 1613-1614 Місце знаходження: Художньо-історичний музей, Відень(Австрія)

Слайд 15

Картина “ Молитва Мойсея ” Автор: Іван Крамськой Рік написання: 1861 Місце знаходження: Художній музей, Мінськ (Білорусь)

Слайд 16

Кінофільм “ Мойсей ” Країна : США Рік виходу на екран: 1996 Жанр: драма Режисер: Роджер Янг

Слайд 17

Опера “Мойсей” Мирослав Скорик Епізод з опери

Слайд 18

Сторінками поеми “ Мойсей ” Сорок літ проблукавши Мойсей По арабській пустині, Наблизився з народом своїм О межу к Палестині

Слайд 19

І зневірився люд і сказав: “ Набрехали пророки!..” Та тепер його голос зомлів, І погасло вітхіння, І не слухає вже його слів Молоде покоління  

Слайд 20

Обгорнула мене самота, Як те море безкрає, І мій дух, мов вітрило, її Подих в себе вбирає. “ Сорок літ, мов коваль, я клепав їх серця і сумління. І до того дійшов, що уйшов Від їх кпин і каміння. І ось сумнів у душу мені Тисне жало студене… О всесильний, озвися, чи ти Задоволений з мене?

Слайд 21

Се Мойсей на молитві стоїть, Розмовляючи з Богом, І молитва та небо боде, Мов поломінним рогом

Слайд 22

Затремтіло щось людське, м'яке В старім серці пророка, І понизила лет свій на мить Його дума висока. “О Ізраїлю! Якби ти знав, Чого в серці тім повно! Якби знав, як люблю я тебе! Як люблю невимовно!”

Слайд 23

І ворушиться в серці грижа: Може, я тому винен? Може, я заповіти твої Не справляв, як повинен?

Слайд 24

І безмежна скорбота лягла На затвердле сумління, І весь табор мов чаром попав В отупіння й зомління

Слайд 25

Тема поеми “ Мойсей ” Показ сповненого неймовірних труднощів сорокарічного блукання єврейського пророка Мойсея разом зі своїм народом у пошуках обітованої землі; З'ясування взаємин вождя і народу у скрутні часи. Зображення складного і тернистого шляху народу до самовизначення, змалювання глибокої віри у невичерпні сили народу, в те, що попри тяжкі поневіряння народ має право на щасливе життя.

Слайд 26

Жанрова приналежність поеми 1. Як у літературознавчій науці визначено жанр поеми ? 2. Якими ознаками характеризується цей жанр? 3. Які історіософічні проблеми порушуються в поемі? 4. Які начала органічно поєднано у творі?

Слайд 27

Літературознавчі терміни Філософська поема-притча Поема - ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань, роздумів. Притча- повчальна алегорична оповідь найчастіше філософсько-релігійного змісту, що складається з фабули(сюжету) й моралі

Слайд 28

Особливості сюжетно-композиційної організації поеми Поема складається з прологу і 20 пісень Композиція ускладнена позасюжетними елементами: опис побуту кочового народу; притча про терен; міф про Оріона; внутрішні монологи-звертання Мойсея, його молитви.

Слайд 29

Особливості сюжету Двоплановий зміст втілений у дві сюжетні лінії: перша сюжетна лінія – історія Мойсея та єврейського народу; друга сюжетна лінія – історія українського народу і , власне, самого автора, Івана Франка

Слайд 30

За змістом поема поділяється на дві частини: І – стан депресії маси; ІІ – історія душевних мук Мойсея, його боротьба із самим собою

Слайд 31

Композиція поеми експозиція: виникнення і наростання конфлікту між пророком і народом; зав’язка: народ, підбурюваний Датаном і Авіроном, не розуміє Мойсея і не хоче йти з ним до омріяної мети – Землі Обітованої; розвиток дії: усамітнені роздуми Мойсея над драматичною долею свого народу і 40річним шляхом до омріяної землі

Слайд 32

кульмінація: розмова Мойсея з Єговою сумніви Мойсея стосовно правильності, доцільності своїх дій, покарання Мойсея смертю. розв'язка: після смерті Мойсея народ карає псевдовождів Датана і Авірона, висуває зі свого середовища нового поводиря Єгошуа, який закликає свій народ до походу за нове життя Стверджуються ідеали, за які боровся і загинув Мойсей.

Слайд 33

Пролог – духовний заповіт українському народу Знаменитий пролог до поеми написаний випадково, бо під час друку сталася технічна помилка – пусті перші сторінки. За ніч великий майстер пише неперевершений, славетний шедевр “ Тут автор отожнюється із співцем, трибуном свого народу…”

Слайд 34

Ідейно-тематичні особливості прологу 1. Яким настроєм сповнений вступ до поеми? 2. Які питання Франко порушує в ньому? 3. Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле? 4. Що постає перед читачем у хвилюючих, натхненних рядках прологу? 5. Зачитайте рядки ,в яких автор згадує славне минуле, констатує трагічне існування і передрікає щасливе майбутнє свого народу.

Слайд 35

Провідна ідея прологу Неминучим є визволення українського народу з-під ярма колоніального, національного, соціального гноблення:

Слайд 36

Пророцтво Франка …Та прийде час - і ти огнистим видом Засяєш у народів вільних колі, Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом, Покотиш Чорним морем вільні хвилі, І глянеш, як хазяїн домовитий, По своїй хаті і по своїм полі

Слайд 37

Літературознавчі терміни Терцина – строфа з трьох рядків п'ятистопного ямба, у якій середній рядок римується з крайніми (1 і 3) рядками наступної строфи. Завершується твір, написаний терцинами, окремим рядком, що римується з другим рядком попередньої строфи. Першим застосував терцину Данте Алігері в “ Божественній комедії ”

Слайд 38

Поема “ Мойсей ” в оцінці літературної критики М. Коцюбинський: “ Сердечно дякую Вам за цей прекрасний, високопоетичний і глибокий твір. Тепер, коли кордон фактично отворений, “ Мойсей ” побачить і український світ…” За життя І. Франка поема була перекладена російською, польською, німецькою мовами Сьогодні маємо 9 іншомовних перекладів.

Слайд 39

Закріплення вивченого матеріалу Як ви розумієте епіграф? Про кого йдеться в цих рядках? У якому році була написана поема? Які події в царській Росії були своєрідним поштовхом до написання поеми «Мойсей»? У чому, на вашу думку, історична доля українського народу схожа з долею єврейського народу?

Слайд 40

В чому ж автор вбачає трагедію народу? Чи перегукується доля єврейського народу з долею українців? Чи справдилися сподівання І. Франка? Чому І. Франка називають українським Мойсеєм?

Слайд 41

Домашнє завдання Опрацювати критичну статтю в підручнику (стор. 129-132); Скласти асоціативний кущ “ Ким є для нас Мойсей ” (ІІІ гр.); Скласти план до характеристики образу Мойсея (ІІ гр.) написати твір на тему «Кого я бачу сучасним Мойсеєм» (І гр.)

Слайд 42

Побажання - настанова Мудрий не той, хто багато знає, а той, чиї знання корисні давньогрецький драматург Есхіл

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література