X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Микола Вороний. «Євшан – зілля» - поема про необхідність повернення людині історичної пам’яті та усвідомлення своєї національної приналежності

Завантажити презентацію

Микола Вороний. «Євшан – зілля» - поема про необхідність повернення людині історичної пам’яті та усвідомлення своєї національної приналежності

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Батьківщино, земле рідна, Земле сонячна і хлібна, Ти навік у нас одна. Ти , як мати , найрідніша, Ти з дитинства нам миліша… М. Сингаївський

Слайд 2

Вже сніп у полі споловів, І став зіркішим дух полину, І червоніють кетяги калин На узліссі вечорів осінніх. Радію квітам я і травам, Що ще красуються в гаях, Вони – це спогад про життя яскравий, Про щось приємне у людських серцях.

Слайд 3

Тема уроку: «Микола Вороний. «Євшан – зілля» - поема про необхідність повернення людині історичної пам’яті та усвідомлення своєї національної приналежності»

Слайд 4

Вічні будьте, калина й верба, Мальви й ружі як спогад про матір стареньку. Дух полину хай пробудить у нашій душі Пам'ять про рідну Вітчизну-неньку.

Слайд 5

Микола Вороний 19 березня 1904 Розстріляний 7 червня 1938 Високих дум святі скрижалі, Всі наші радощі й жалі… Моя девіза – йти за віком І бути цілим чоловіком!

Слайд 6

ОСВІТА: Початкова школа Реальне училище Ростовська гімназія Університети Львова та Відня ЖИТТЄВА ПОЗИЦІЯ: Прихильник народницького руху; Співробітник журналів “Громадський друг” та “Зоря”; Член УСДРП; Емігрант із 1920 року; Патріот; 1926 – повернення в Україну; Переслідуваний більшовицькою владою; 1938 – розстріляний. НЕПЕРЕСІЧНІСТЬ ВОРОНОГО: Поет; Перекладач; Критик; Літературознавець; Публіцист; Актор; Режисер; Редактор; Музикознавець; Дослідник національного театру, світової та вітчизняної драматургії. Поетична творчість: 1893 – перший вірш; 1911 – збірка “Ліричні поезії”; 1920 – поетична збірка “Поезії”; 1929 – останнє прижиттєве в видання збірки “Поезії”.

Слайд 7

СЛОВНИКОВА РОБОТА Пояснити лексичне значення слів: Зацурали - …………………. Гудець - ……………….. Пустка - ………………. Ясир- ………………. Сірома - ………………. Блукати манівцями - ………………..

Слайд 8

( написав у 1899 році) «Повість минулих літ» Нестор Літописець

Слайд 9

ПОЛОВЦІ, КУМАНИ, КИПЧАКИ – “ ЛЮДИ ПОЛЯ ”

Слайд 10

Слайд 11

Р У С И Ч І

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

В. ВАСНЕЦОВ “ПІСЛЯ БИТВИ КНЯЗЯ ІГОРЯ З ПОЛОВЦЯМИ”

Слайд 15

Після смерті Ярослава у князівському роді почалися запеклі сімейні чвари та суперечки. Цим скористалися давні вороги держави - кочові племена половців. Вони вчинили кілька набігів на її території. Цієї тяжкої доби великокняжий престол посів новий видатний діяч - Володимир Мономах, онук Ярослава Мудрого. Завдяки своїм переможним походам на половців він завоював гучну славу і популярність у народі. Переказують, що ніби 83 рази князь виступав проти них і знищив 200 половецьких вождів. Володимир Мономах почав своє князювання у Києві в 60-річному віці, але вмілими дипломатичними й воєнними діями швидко досяг встановлення порядку в державі.

Слайд 16

Та не так жилося хану Без коханої дитини. Зажурився, засмутився… Вдень не їсть, а серед ночі Плаче, бідний, та зітхає, Сну не знають його очі. Ні від кого він не має Ні утіхи, ні поради. Світ увесь йому здається Без краси і без принади.

Слайд 17

Л І Р И К А вірші о д и сонети г і м н и епіграми е п о с оповідання повість роман н о в е л а н а р и с Д Р А М А комедія трагедія трагікомедія водевіль містерія ЛІРО-ЕПОС

Слайд 18

http://aida.ucoz.ru Б А Т Ь К І В Щ И Н А батьки, будинок тепло, турбота вірність, вічність, пам'ять надія, ніжність щирість, щастя бабуся, дідусь стежина, любов колискова пісня, казка верба, калина, мальви

Слайд 19

Слово "євшан" за походженням тюркське. У тлумачному словнику воно має кілька значень. 1 значення. Євшан-зілля /полин/ - символ пам'яті; рідної землі, Батьківщини; своєрідний пароль українців. 2 значення. Євшан-зілля /полин/ - степова запашна рослина з червоним або пурпуровим цвітом.

Слайд 20

Образ "євшан-зілля" зустрічається у творах Івана Франка, Олександра Олеся, Любові Забашти, Олеся Гончара та інших письменників. Євшан-зілля – символ вічної любові до Батьківщини, символ її незнищенності, символ єднання всіх, хто любить Україну, де б вони не жили - чи в Канаді, чи в Америці, чи в Австралії...»

Слайд 21

«НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ» Для хана євшан-зілля - це ….. Для співця євшан-зілля - це ….. Для сина євшан-зілля - це ….. Для ліричного героя євшан-зілля - це …..

Слайд 22

Дослідницько-пошукова робота у групах Етнографи та фольклористи: скласти план до характеристики юного половця із поданих цитат; Історики: визначити композицію поеми, розмістивши подані епізоди у правильному порядку. Літературознавці: знайти художні особливості поеми. Митці: визначити ідейно-тематичний зміст поеми “Євшан-зілля”.

Слайд 23

За Україну, За її волю, Зачесть і славу, За народ!

Слайд 24

Домашнє завдання: Дати відповіді на питання ( с. 41 ). 2. Записати терміни у зошит із теорії літератури, вивчити їх ( с.40 – 41). Творче завдання на вибір: Продовжити поему « Євшан – зілля» про повернення сина додому (с. 41 – з/д). Діалог у парі « Що таке патріотизм і чи потрібен він у сучасному житті ? ».

Слайд 25

Вічні будьте, калина й верба, Мальви й ружі як спогад про матір стареньку. Дух полину хай пробудить у нашій душі Пам'ять про рідну Вітчизну-неньку.

Слайд 26

У кожного є клаптик землі, де він народився. У кожного є зірка, яка благословила його у дорогу, У кожного є дерево роду, яке своїм корінням дістає Найглибших джерел і напуває його соками. У кожного є слово, від якого почався він як людина… Але не кожен має мужність і розум На все життя зберегти у собі відчуття свого клаптика землі, Висоту і незайманість своєї зірки, гордість свого дерева роду, Яке зробило його людиною… … І без якого немає і не буде йому вірної дороги у житті.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література