Микола Аркас і “Просвіта”
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
:Відділ освіти Брастької райдержадміністрації Новокостянтинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Микола Аркас і “Просвіта”
Народився у 1853 році,. У двадцятирічному віці розпочав службу у морському відомстві міста Миколаєва. Але щодня йому боліла Україна, в якої відбирали історію, культуру, мову.
Я бачу вже життя нове, Нове, щасливе, вільне, братське, Задля всіх рівне, дороге, Іде воно, воно іде… Безповоротне і могутнє, Як повідь бистра, весняна Все на шляху своїм злива.
Так загусло наше болото, що тяжко зворушити його; розгорнеш його, думаєш, от прочистив, знайшов світові водички, а воно засмокчеться знов, затягнеться і тільки ще гірше засмердить. Але збуджувати сонних треба, журчати у вуха, поки схаменуться від довгого сну…
У приміщенні «Просвіти» проводилися літературно-музичні, літературно-наукові, сімейно-літературно-музичні вечори із танцями, українське фольклорне свято «Сорочинський ярмарок», діячами «Просвіти» були поставлені спектаклі «Запорожець за Дунаєм», «Мартин Буруля», «Наталка-Полтавка», «Сто тисяч», «Наймичка», «Шельменко-денщик» та ін.
Якщо проглянути список членів «Просвіти», то можна побачити як українські, так і російські, єврейські, німецькі та інші прізвища: Г.Біленко, Г.Блоха, М.Ващенко, Н.Кудрявцева, Г.Ємельянов, І.Бердичевський, М.Левин, А.Міллер, Е.Елерт та інші.
Миколаївська «Просвіта» активно виступала за впровадження української мови як мови викладання предметів у школі.
Могила Миколи Миколайовича в сімейному склепі Аркасів Діяльність миколаївської «Просвіти» пішла на спад після хвороби і смерті Аркаса.
м. Миколаїв, вул. Адміральська. Пам'ятний знак М.М.Аркасу на місці колишнього дому Аркасів. Встановлено у 1992 р., автор Ю.Макушин.
Схожі презентації
Категорії