ЛІТЕРАТУРНІ РОДИ ТА ЖАНРИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Кузьма Н.В. Літературний жанр (фр. genre — рід, вид) — тип літературного твору, один із головних елементів систематизації літературного матеріалу, класифікує літературні твори за типами їх поетичної структури. Літературний рід — узагальнююче поняття, один з головних елементів систематизації літературного матеріалу, категорія вищого порядку. За родами література поділяється на епос, лірику, драму.
Епос – (від гр. «слово, розповідь») Основні особливості епосу: розповідь про події як такі, що вже відбулися; зображення людини через її вчинки, поведінку, особливості мови тощо; описи різних видів; рівний («епічний») тон викладу; менш інтенсивне, ніж у ліриці використання образотворчих засобів; прозова форма (крім байки). Кузьма Н.В.
По вість — епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням. Кузьма Н.В.
Оповіда ння — невеликий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажа. Невеликі розміри оповідання вимагають нерозгалуженого, як правило, однолінійного, чіткого за побудовою сюжету. Характери показані здебільшого у сформованому вигляді. Описів мало, вони стислі, лаконічні. Важливу роль відіграє художня деталь (деталь побуту, психологічна деталь та ін.). Оповідання дуже близьке до новели. Іноді новелу вважають різновидом оповідання. Відрізняється оповідання від новели більш виразною композицією, наявністю описів, роздумів, відступів. Конфлікт в оповіданні, якщо є, то не такий гострий, як у новелі. Розповідь в оповіданні часто ведеться від особи оповідача Кузьма Н.В.
Рома н (фр. roman — «романський») — літературний жанр, найбільш поширений у XVIII—XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів. Роман у листах Роман у віршах Роман у новелах Роман-хроніка Роман-репортаж Роман-памфлет Роман-притча Роман-сага Роман-епопея За формою вони поділяються на : Кузьма Н.В.
Епос за напрямком : Роман готичний Роман просвітницький Роман середньовічний Роман бароковий Роман сентиментальний Роман романтичний Роман постмодерний Кузьма Н.В.
Лірика – зображення людини через відтворення її почуттів, переживань, роздумів. Основні особливості лірики: вираження почуттів і роздумів, викликаних зовнішніми обставинами; елементи розповіді та описи; висока образність і емоційність; інтенсивне використання образотворчих засобів; стислість викладу; віршова форма; малий обсяг. Кузьма Н.В.
Тематичний поділ ліричних творів: філософська (роздуми про сенс людського життя); громадянська (суспільно-політична) (розуміння поетом сучасного йому життя і ставлення до нього); пейзажна (ставлення до природи, описи природи допомагають у розкритті думок і почуттів, психологічного стану героя); інтимна (любовна) (почуття і переживання, пов’язані з особистим життям людини). Кузьма Н.В.
Драма – зображення людини в дії, у конфлікті, у розмові. Особливості драматичних творів: зображення людини через її вчинки, поведінку, висловлювання; рушій дії – гострий конфлікт; відтворення подій як живого процесу, що протікає в даний момент; діалогічний виклад художнього матеріалу; поділ тексту на дії, картини, яви; наявність ремарок; призначення твору для вистави на сцені; прозова форма (зрідка – віршова). Кузьма Н.В.
Кузьма Н.В. Ліро-епічний твір – це літературний твір, в якому гармонійно поєднуються зображально-виражальні засоби, притаманні ліриці та епосу, внаслідок чого утворюються якісно нові сполуки. Жанри ліро-епічних творів: балада; співомовка; ліро-епічна та драматична поема; роман у віршах; кіноповість; дума та балада; поезія в прозі. .
Особливості ліро-епічних творів: сполучає елементи епосу та лірики: сюжетність; характеристика дійових осіб; розповідь; відтворення почуттів і роздумів героя; ліричний герой; віршова форма; описи. Кузьма Н.В.
Різновиди поеми: бурлескно-травестійна (І.Котляревський “Енеїда”) – зміст твору серйозного, нерідко героїчного характеру, викладається у жартівливій формі, вульгарно, грубо; героїко-романтична (Т.Шевченко “Гайдамаки”) – розв’язується соціальний конфлікт; відтворюються важливі події історії або сучасного життя; тон викладу піднесений; соціально-побутова (Т.Шевченко “Катерина”) сатирична (Т.Шевченко “Сон”). Кузьма Н.В.
Схожі презентації
Категорії