X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Л. Костенко - «Маруся Чурай»

Завантажити презентацію

Л. Костенко - «Маруся Чурай»

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Л. Костенко «Маруся Чурай»

Слайд 2

Історична основа: історичні події, зв’язані з боротьбою народу за поновлення своєї державності (боротьба народу проти польської шляхти); Персонажі твору згадують далекі часи, коли на півдні України, за Дніпровськими порогами, зароджувалось українське козацтво, запорожці; Згадується перший гетьман українського козацтва Дмитро Вишневецький

Слайд 3

Фольклорна основа: Маруся Гордіївна Чурай (Маруся Чураївна) – поетеса – співачка з Полтави, жила 1625-1650р.р.; любила хлопця Григорія Бобенка; той зрадив дівчину, одружившись з Галею Вишнявкою; Марія помстилась за зраду, її засуджено на страту; від смерті врятувала грамота гетьмана – помилувано за заслуги як авторки пісень; жила недовго: померла від сухот, чи пішла до Полтави у монастир. Висновок: ці усні народні оповідки документально підтвердити не вдалося, бо судові акти Полтавського магістрату згоріли під час пожежі.

Слайд 4

Жанр. Сюжет. Композиція Жанр: найбільший за обсягом твір Л.Костенко; історичний роман у віршах; цей жанр в літературі зустрічається не часто, класичним його зразком вважається “Євгеній Онєгін” О. Пушкіна. Сюжет - дві лінії (особиста та історична) – між собою тісно переплітаються. Композиція : злагоджена; роман складається з 9 розділів, різних за обсягом; загальне знайомство з розділами; перегляд діафільму

Слайд 5

Робота над змістом “Якби знайшлась неопалима книга”. яку позицію в картині суду займає козацтво? Хто з козаків виступає? “Полтавський полк виходить на зорі”. - в атмосфері тривожного чекання козацького походу вчувається нота збентеження. Не з чистим сумлінням Полтава віддає на смерть свою дочку. Чому? Яке закінчення розділу ( “ Лиш не заплаче Марусенька свої карі очі...)

Слайд 6

Сповідь. як відтворено життя українського суспільства ХVII ст. через спогади Марусі? ( психологія, ст. обстановка) 1 ніч: “ Прощайте хлопці, бийтесь до ладу, А я вже вам і пісні не складу”. 2 ніч: звичай – ніч на Купала, щедрування, Спаса, побут (дитинство, з Грицем у дідову Галерникову балку). навчання в школі; кобзар доносить пісню про батька; спогад про молоду матір; ідеал кохання: “ Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі”.

Слайд 7

Соціальна нерівність: умови життя Чураїв, Вишняків, Бобренчихи; спогади про хату, криницю; підготовка Гриця до весілля. 3 ніч: сповідь Сонцю; спогади про вечорниці і танець Гриця з Галею; Гриць просить прощення; п’є зілля. “ Гінець до гетьмана”. що говорить про державця – Хмельницького? що говорить про нього як людину, мислителя?

Слайд 8

“Страта”. психологічний момент перетворення юрби в гурт людей з індивідуальними проявами. “ Проща”. - з якою метою вводиться образ мандрівного дяка? історичний образ зрадника Яреми Вишневецького ( іст. образ) VII. “ Дідова балка”. - Образ діда Галерника – сприйняття читачем широкомасштабного народного руху, що буде в наступному розділі ( коли 1651р. в Білій Церкві – угода, шляхта знову кинулась привласнювати українські землі, а Полтава зустріла їх на фортечних валах).

Слайд 9

VIII. “ Облога Полтави”. кульмінація II сюжетної лінії; мислячий воєнн. Мартин Пушкар. IX. “ Весна, і смерть, і світле воскресіння”. епілог до роману; роздуми про скороминущість людського життя. Але що залишив по собі? 1 лінія – героїня жива символічно; 2 лінія – не має теж розв’язки, козаки виходять в похід.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література