Історичні пісні
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Українські історичні пісні У XV—XVI ст. східнослов'янські землі звільняються від двохсотлітнього монголо-татарського гніту, але народ продовжує боротьбу за свою незалежність з турками, татарами та польською шляхтою. У цей час зароджується й досягає свого розквіту новий народнопісенний шар — це думи, історичні, ліричні, жартівливі, танцювальні пісні та балади
Пісня - ліричний вірш куплетної будови, призначений для виконання співом. Історична пісня – ліро-епічний твір героїчного характеру про події минулого та відомих історичних осіб. Історичні пісні оспівують достовірні події, конкретних героїв. Це особливий музично-поетичний літопис історії українського народу.
Тематика украïнських iсторичних пiсень турецька неволя лицарська смерть козака, визволення з неволi та щасливе повернення до рiдного краю, визвольна вiйна пiд проводом Богдана Хмельницького.
Джерела свідчать, що ще за часів Київської Русі існували народні співці, які виконували твори на історичні теми, а пізніше їх прямі спадкоємці - кобзарі. Микола Васильович Гоголь вважав їх за охоронців бойової слави України. Минали роки, сторіччя, а українська історична пісня жила, розвивалася, передавалася з покоління у покоління. Чому ж не вмирають народні історичні пісні? А безсмертні вони тому, що в них живе сам народ, його мудрість, його джерельна совість. Українські народні історичні пісні - могутнє духовне джерело нашого народу. У народній пісні живе образ нашої славної України, її героїчна і водночас трагічна історія. Героями історичних пісень є видатні діячі народу, а також пересічні козаки й селяни, які за влучним висловленням М. Стельмаха, шаблею, списом і серцем боронили рідну землю.
Символіка українських історичних пісень Козак - сокiл дівчина, матір-Україна – калина могила – наречена смерть – червона китайка образ Богдана Хмельницького – символ визвольної боротьби українського народу 1648-1654 років
Висловлювання відомих людей про українську пісню Пісні для України – все: і поезія, й історія, і батьківська могила. М. Гоголь Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу. О. Довженко Українська народна пісня - це сторінка історії, частинка нашої душі. В народній пісні - біль і радощі часу, які через століття стають нашими болями й радощами… В.Дрозд А пісня - це душа. З усіх потреб потреба. Лиш пісня в серці ширить межи неба. На крилах сонце сяйво їй лиша - Чим глибше пісня, тим ясніш душа. Іван Драч Українська пісня - це бездонна душа українського народу, це його слава. О.Довженко
Перші історичні пісні Перші історичні пісні, що дійшли до нас із часів, коли українські землі були під владою Золотої орди, відтворюють важке життя народу під монголо-татарським гнітом.
Історична пісня «Зажурилась Україна» Хан Менглі-Гірей 1482 року здобув Київ, знищив його околиці, пограбував київські церкви
Татари спустошували землі України: Київщину, Поділля, Волинь, Галичину. До них приєднувалися й турки: грабували, забирали людей у неволю. Настало цілковите спустошення. Здичавілу і спустошену Наддніпрянщину прозвали «Диким Полем».
Тюркське за походженням слово “козак” означало вільних, незалежних від пана людей, які не мали чітко визначеного місця в суспільстві й населяли безлюдні окраїни.
Іван Дмитрович Сірко — в 1657—1679 рр. обирався багато разів кошовим отаманом Запорозької Січі; видатний військовий діяч; був організатором численних вдалих походів запорозьких козаків проти турецько-татарських і польських загарбників; очолював боротьбу козацтва і селян проти зрадників українського народу гетьманів Виговського, Тетері та інших. В1669 р. Сірко організував похід козаків на узбережжя Чорного моря, зруйнував турецьке місто Очаків, а в 1675 р. очолював спільний похід українських козаків і російського війська проти кримських татар.
Схожі презентації
Категорії