Григорій Косинка - Творча біографія прозаїка. Новела «В житах» як пошуки порушеної гармонії
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Григорія Косинки, зокрема трагічною його долею; сприяти розумінню позаідеологічності творів митця, психологізму художньої деталі; розвивати вміння переказувати сюжет твору, визначати основні мотиви; формувати власне ставлення до таких особистостей, як Г. Косинка; виховувати розуміння великої сили синівських почуттів.
Цілий ряд його творів — це гімн життю, що проростає на обпаленому війною полі наперекір нищівній силі тваринного в людині, це утвердження думки, що навіть, здавалося б, вкрай понівечена людська душа може і повинна повернутися у свій нормальний стан. А цей стан характеризується наповненістю серця людини радістю, людяністю, любов’ю й закоханістю в життя.
Косинки умів декількома фразами, нюансом світлотіней, образом або символом передати найширшу гаму почуттів, думок, ідей. Недарма ж класик української новелістики Василь Стефаник називав Григорія своїм онуком.
Літературне об’єднання ”Ланка” (згодом — МАРС — Майстерня революційного слова). Зліва направо: Борис Антоненко-Давидович, Григорій Косинка, Марія Галич, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Тодось Осьмачка. Київ, 1925 рік.
Зі спогадів Тамари Михайлівни Мороз-Стрілець про чоловіка: «дуже любив квіти..., а серед них... червоні косинці». Квітка ця по-науковому названа «плакун верболистий», має чимало народних назв: «залізняк червоний», «болотний бурячок» та інші. Від неї й походить літературний псевдонім Григорія Михайловича Стрільця – «Косинка». Тамара Михайлівна розповіла це, щоб знали: письменник узяв його від квітки. Щоб не думали, що то хустинка. Дружина письменника Тамара Михайлівна Мороз-Стрілець (1905 — 1994)
Григорій Михайлович Стрілець (таким було справжнє прізвище письменника) народився у бідній селянській родині 29 листопада 1899 р. в селі Щербанівці, тепер Обухівського району Київської області. Сім'я не вилазила із злиднів. Батько щоліта мандрував на заробітки, а восени наймався до цукроварні. І все мріяв про кращі часи, «про землі вільні», як напише згодом Г. Косинка.
Евристична бесіда Хто такий дезертир? Які причини можуть бути дезертирства? Якою людиною може бути дезертир? Уявіть собі , що ваш товариш, призваний до лав армії, раптом стає дезертиром. Змоделюйте ситуацію зустрічі з ним.
Словник дезертир; ч. (фр., від лат., втікач, зрадник) 1. Зрадник, утікач; той, хто залишає військо без дозволу. 2. перен. Особа, яка уникає певної роботи, ухиляється від обов'язків і т. ін.
Нове ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією. Жанр твору: Ідея новели – з'ясування сенсу людського існування, адже інколи все своє життя людина чекає на одну мит щастя, а це наштовхує на думку, що життя кожної миті ставить нас перед вибором, як і героя твору.
Дослідження ситуації Як умовна ситуація показує нам героя? Чи викликає він у нас відчуження? Як допомагає природа показати його стан? Які зорові образи постають перед нами?
Пояснення й обговорення Чому? Що, якщо… Чому б не… За даними формулами домислити питання, дати на них відповіді, сформувати драматичні ролі для обох героїв в залежності від їх навантаження.
Диференційоване завдання виконують рядами, можна спілкуватись, обговорювати, працювати колективно. І ряд Можливі питання. Чому він не повернувся в рідне село? Чому, ставши дезертиром, потрапив до банди Гострого? Чому всі свої вчинки звіряє по Гострому?
ІІ ряд Можливі питання. Що, якщо б він не зустрів Уляну? Що, якщо б він зайшов у село? Що, якщо б його побачив Гострий з Уляною? Що, якщо б він вистрелив тоді, в житах, у Дзюбу?
ІІІ ряд Можливі питання. Чому б не зробити йому по-іншому? Чому б не понести покарання, а потім жити чесно? Чому б не набратися сміливості і повстати проти бандитів?
Бесіда з учнями • Чому Г. Косинка був такий популярний у 20-30-х рр. ХХ ст.? • Чому, на вашу думку, він був репресований одним із перших? • Якою мірою власний життєвий досвід митця відобразився в його новелах? • Які, на ваш погляд, теми були найулюбленішими для Г.Косинки? • Які стильові тенденції переважають в індивідуальному стилі письменника? • Якими художніми засобами користується автор для донесення до читача основної ідеї твору? • Чому Г.Косинка так любив свою новелу «В житах»? • Який настрій переважає в цій новелі? Що в неї найголовніше: враження від подій чи самі події? • Знайдіть описи природи? Яка їхня роль у новелі?
Бюст Г. М. Косинки на будинку по вул. Володимирській Григорію Косинці Ми тебе шукаєм по росинці В Щербанівці, серед тополин, І виходить мати у косинці Виглядає, чи не прийде син. Не приймав ти підлості нітрохи, Прогримів, немов весняний грім, І стоїть замучена епоха Над безсмертним іменем твоїм. Андрій Малишко 1956 р.
Домашнє завдання : Вивчити біографію Г. Косинки; прочитати й проаналізувати новели «Змовини», «На золотих богів», «Фавст». Написати твір «Наскрізний пафос життєствердження в новелі Григорія Косинки «В житах» або «Мої роздуми про новелістику Г.Косинки».
Автор презентації : вчитель української мови та літератури Іршавської ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Кузьма Наталія Василівна
Схожі презентації
Категорії