Соціальна психологія сучасного суспільного розвитку
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Соціальна психологія суспільного розвитку Навчальній посібник в 2-х ч. Київ, “Мілленіум”, 2007р. Мейжис І.А., Почебут Л.Г.
Методологічні засади сучасної соціальної психології Еволюційна теорія, як принцип життя всього живого на Землі Антропологічний підхід. Антропологія за останні 40 років дала науці нове знання про особливості життя людей і людських спільнот. Культурно-історичний підхід Л.С.Вигодського, визнаний світовою соціально-психологічною
Еволюційна теорія соціальної поведінки Соціальну поведінку з точки зору еволюції почали розглядати через 100 років після винахіду Ч.Дарвіна. Виживання людству забезпечила просоціальна поведінка, яка передбачає альтруізм, взаємодопомогу, співробітництво і конкуренцію.
Антропологічний підхід Антропологія як наука виникла в середині ХІХ ст. і пов’язана з ім’ям Едварда Тайлора, автора книги “Первісна культура”(1871р.). 1962 р. – подружжя Лікі в щелині Олдувай (Танзанія) знаходить останки первісної людини, вік якої визначили 1,3 млн. років. Пізніше були знайдені кістки ще більш стародавніх пралюдей. Великі винаходи були зроблені в ході розкопок на території Європи. Вони дали уявлення про особливості життя первісних мисливців-збирачів 25-40 тис. років тому.
Культурно-історичний підхід Автор культурно-історичного підходу великий психолог радянської доби Л.С.Виготський (1896-1934) з'єднав наукові данні вікової і соціальної психології, керуючись тим, що існують дві лінії розвитку людської поведінки: природна і культурна. «Особистість є поняття соціальне, воно охоплює надприродне, історичне в людині. Вона не вроджена, але виникає в результаті культурного розвитку, особистість тому є поняттям історичним»- Виготський Через присвоєння культурного досвіду людина прилучається, входить і живе у визначеній культурі. З культурою зв'язується розвиток усіх так званих вищих психічних функцій.
Методологічний висновок Еволюційний, антропологічний та культурно-історичний підхід дає можливість сформулювати наступне: Психологічні якості людей і людських спільнот формувалися протягом мільйонів років. Головні людські якості обумовлені завданнями виживання людини і спільноти. Соціальна психологія вивчає особливості поведінки людей як членів малих і великих груп, а також взаємини між ними
Наприкінці XX ст. виникли нові напрямки в сучасній соціальній психології Соціальна психологія розвитку Крос-культурна психологія
Психологія розвитку Психологія розвитку об'єднала вікову та соціальну психологію. Західні спеціалісти називають її пост-Виготською. Головний напрямок досліджень – природа, процеси і зміст соціалізації, успішність якої залежить від взаємодії дитини з іншими людьми. Метод досліджень – відеозапис, який дозволяє “зупинити” момент.
Крос-культурна психологія Процеси глобалізації сприяли появі ще одного напрямку соціальної психології – крос-культурна психологія. В процесі еволюції сформувались антропологічні типи людей, відмінності між якими обумовленні природно-кліматичним фоном їх життя. Полілінійність розвитку суспільств, коли на Землі одночасно присутні первісні спільноти людей, родоплемінний устрій в деяких державах Африки, Аграрні та Індустріальні суспільства Європи, Південої Америки і Азії, Інформаційні Суспільства Північної Європи та Японії.
Інформаційне Суспільство (ІС) Постіндустріальне суспільство. Термін на початку 60-х років запропонував Д.Белл, він виявив, що більше 60% працездатного населення США зайняте у сфері послуг. Інформаційне Суспільство Фінляндії визначається слідуючим: В сфері послуг зайнято більше 70% населення; Перше місце в світі за кількістю телефонів і розвитку комп’ютерних мереж
Структура видання 1. Історія розвитку і предмет соціальної психології. 2. Соціальна психологія особистості. 3. Психологія відносин. 4. Психологія малих груп. 5. Психологія великих груп.
Схожі презентації
Категорії