Гендерні ролі і стереотипи
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета : дати визначення та характеристику поняттю гендерного стереотипу в контексті різних соціологічних теорій; висвітлити проблеми його формування та становлення як важливого аспекту життєдіяльності людей сучасного суспільства.
Від народження батьки виховують дитину відповідно до її статі. З цього приводу в усіх країнах існує чимало традицій. Наприклад: дівчаткам купують одяг рожевого кольору, а хлопчикам – блакитного; дівчаткам дарують ляльки, а хлопчикам – машинки.
Гендер - одна з базових характеристик особистості, що обумовлюють психологічний і соціальний розвиток людини.
Багатокомпонентна структура гендера визначається чотирма групами характеристик: біологічна основа; гендерні стереотипи; гендерні норми; гендерна ідентичність.
Різниця між біологічними і гендерними ролями Приклад біологічної ролі - тільки жінка може народжувати дитину. Приклад гендерної ролі - піклування про немовлят (тому що і чоловік, і жінка мають біологічну можливість виконувати цю роль)
Різниця між біологічними і гендерними ролями Якщо чоловіка заохочувати піклуватися про немовля або маля, він швидко може помітити, яку користь це приносить для нього, для дитини та для його стосунків із сім’єю.
Гендерні ролі: усвідомлюються в процесі виховання та навчання; різні в різних культурах та часових рамках; змінюються з плином часу; змінюються відповідно до соціального та економічного рівнів розвитку.
Cпрощені уявлення про те, як мають поводитися люди різної статі, який одяг мають носити і чим займатися, називають гендерними стереотипами.
Більшість гендерних стереотипів допомагають хлопчикам і дівчаткам підготуватися до соціальних ролей, які вони виконуватимуть у дорослому житті – матері си батька, чоловіка чи дружини.
Також важливо памятати, що гендерні стереотипи відображають те, що є характерним для більшості людей тієї чи іншої статі, і не враховують індивідуальних особливостей.
Наприклад, емоційність вважається характерною жіночою рисою, а стриманість – чоловічою. Однак є чимало емоційних чоловіків і стриманих жінок.
Використана література: Барц Э. Игра в глубокое: Введение в юнгианскую психодраму. Берн Ш. Гендерная психология. Вейнингер О. Пол и характер: Принципиальное исследование. Говорун Т. В., Кікінежді О.М. Стать та сексуальність: Психологічний ракурс. Горностай П. П. Социализация личности и психологические роли // Теоретические и прикладные вопросы психологии Джонсон Р. А. Он. Глубинные аспекты мужской психологии.Джонсон Р. А. Она. Глубинные аспекты женской психологии.
Схожі презентації
Категорії