Музичанська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Музичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів побудована в 1973 році В школі навчається 241 учень Їх навчають 32 педагоги з яких:
Завдання школи – навчити жити. Наша школа – школа життя. Ми повинні виховувати людину, здатну ствоити своє власне життя, здатну до самовизначення. Павло Блонський
Тема: "Формування хіміко- екологічної компетенції учнів на уроках хімії та в позакласній роботі"
Земля не належить нам, це ми належимо Землі. Ми не плетемо павутину життя, ми лише нитки в ній. Щоб ми не робили з цим павутинням, ми робимо це з собою (народна мудрість). Любов до природи, бережливе ставлення до неї , усвідомлення природи, як єдиного цілого у взаємозв’язку із суспільством мають виховуватися з раннього віку. Кожен учень повинен знати завдання і методи захисту від забруднення навколишнього середовища; самого учня необхідно залучати до захисту природи . Майбутні покоління не мають права на аморальні рішення й дії щодо оточуючого середовища. Важливо, щоб кожна людина була екологічно освіченою та вихованою. Це завдання школи. Людина повинна прикрашати планету, забезпечити їй ще більший розквіт. Розум захистить природу, візьме її під своє заступництво. Вивчення хімії в школі має велике значення не лише для наукового сприйняття світу але й, у першу чергу, для розвитку творчих здібностей учнів, уміння мислити й використовувати свої знання на практиці.
Основні завдання природоохоронного напрямку курсу хімії Формування екологічної компетенції учнів з засобами хімічної освіти. Побудувати і пройти такий логічний ланцюжок: екологічні знання – екологічне мислення – екологічний світогляд – екологічна етика – екологічна культура. Сформувати на основі фундаментальних хімічних відомостей системні знання про хімічну екологію та екологічні проблеми. Сприяти оволодінню науковими знаннями для розуміння взаємозв’язку у системі «людина» - «природа». Допомогти учням у набутті практичних вмінь і навичок, які дозволяють їм самим аналізувати міру хімічного забруднення, передбачити наслідки згубної дії на природу різних хімічних сполук; дозволяють брати участь у посильних заходах з охорони природи. Розкрити єдність неорганічного і органічного світу, показавши вплив діяльності людини на оточуючий світ, на цій основі, необхідність бережливого ставлення до природи.
Хімія, 9 клас Тема: Вода – найважливіший природний оксид. Вода – чудо природи. Мета: дати уявлення про воду як про природний оксид, призначення води в природі і житті людини, властивості води; розширити науковий кругозір учнів з хімії, переконати в необхідності вивчення хімії як науки, що має тісний зв'язок з іншими предметами: фізикою, математикою, біологією, географією, екологією; формувати в учнів вміння працювати з науковою літературою, розвивати активність, самостійність і творчість учнів; виховувати в учнів позитивне відношення до хімічних професій, повагу до людей науки, відповідальне відношення до екологічних проблем води: забруднення промисловими та сільськогосподарськими відходами, комунальними стоками. Обладнання: плакати під загальною назвою вода, повідомлення учнів, кулестрижнева модель молекули води. Колба з водою, лужні метали: Na, Li, лужноземельні: Ca, кухонна сіль, цукор, чай у пакетиках, лікарські трави. Тип уроку: науково-практична конференція.
Хід уроку Організаційна частина Основна частина На уроці присутні вчителі – предметними в ролі жюрі. Вчитель: Вода є унікальним елементом земної поверхні, і саме через наявність великої кількості води нашу Землю також називають «блакитною планетою». Більша частина води міститься в океанах і морях, і тільки 0,6% загальної кількості води придатні для споживання. За ступенем водозабезпечення Україна посідає одне з останніх місць у Європі. Водні ресурси України використовуються у сільському господарстві (зрошення), промисловості (як сировина, як охолоджувальний та нагрівальний засіб), для побутових цілей (споживання, особистої гігієни, миття, відпочинку тощо), оскільки всі ми споживаємо воду, то й несемо відповідальність за її збереження. Сьогодні ми з вами присвячуємо наш урок речовині, про яку французький письменник Антуан де Сент-Ек-зюпері писав: «Вода, в тебе немає ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке». Надаємо слово нашим вченим хімікам.
1.Хімік-лірик В природу із добром іди, Вона ж тобі – як мати. Змайструй шпаківню, Посади калину біля хати. Й пташки на різні голоси, Співатимуть для тебе, І в краплях чистої роси Побачиш чисте небо. Й віддячить за добро тобі Земля теплом родинним, Люби і бережи її, Буть гідним її сином! Вода – це життя для всіх. Так навік з поклоном усі до тебе йдуть. Людина, птах, звірина, Коли тебе не стане тут,то все тоді загине!
2. Хімік-історик. Вода знайома і незнайома Що таке вода? Чим вона дивна і як вона з’явилася? Довгий час люди вважали воду простою речовиною. В 1885 році хіміки Лавуазьє і Міньє встановили, що вода складається з 2-х частин водню і 16 частин кисню. Класична формула H2O запропонована в 1805 році А. Гумбольтом і Ж. Гей-Люсаком. При нормальних атмосферних умовах температура кипіння води 100оС, а температура замерзання – 0оС. вода – чудовий розчинник, безколірна, немає запаху і смаку. Але вода – це не просто Н2О. в 1932р американські фізики Г. Юрі і Е. Осборн відкрили, а в слідуючому році Г. Люіс і Г.Магдональд вперше виділили сполуку, яка описувалася такою ж формулою і була подібна до звичайної води, але молекулярна маса не 18, а 20. В склад цієї води входили ізотопи Гідрогену. Більш важкий ізотоп Гідрогену назвали дейтерієм, а сполука двох атомів дейтерію з атомом Оксигену – важкою водою. Важка вода кипить при температурі 101,42оС, замерзає при 3,82оС, її густина вища за 10%, якщо важкою водою напоїти тварин, вони загинуть від спраги. Насіння рослин, полите важкою водою не проростає. Це «мертва» вода. На Україні важка вода вперше була одержана в 1934 році, що мало важливе значення для розвитку ядерної фізики і використання атомної енергії в народному господарстві.
Пізніше виявили важкий ізотоп Гідрогену – радіоактивний тритій. З атомом Оксигену він утворює зверхважку воду. Температура кипіння – 104оС, а лід з неї плавиться при 9оС. використовують в термоядерних реакціях, біохімічних дослідженнях: Чи така проста вода? Взявши кухоль води з річки, озера чи водопроводу, ви певно не підозрюєте, що п’єте складну суміш із 135 ізотопних різновидностей, які можуть мати п’ять ізотопів Гідрогену і дев’ять – Оксигену. Отже, вода в річках, озерах, морях і океанах, що прикрашає сніговими шапками гірські вершини, падає на землю дощем, біжить із кранів – це не просто Н2О. Це складна суміш різних видів води, молекули яких мають різні фізичні і хімічні властивості. В 1962 році в м. Кострама Н.Н. Федякін відкрив нову різновидність хімічної чистої незамерзаючої води – аномальної води, що утворюється із звичайної при конденсації парів у кварцових пластинах. Це аморфно скловидна маса з консистенцією вазеліну, її густина 1,4. Відомо також тала, омагнічена і срібна вода. Вода – це мінерал, мінерал самий істинний. Воду як і інші мінерали, народила Земля, ще в ті часи, коли була розжарена. З’єднавшись з розплавленими породами, вона застигла пізніше в гранітах і базальтах. Отже, вода – це саме дивне, незвичайне і далеко не розгадане чудо природи.
3. Хімік – геолог. Народження води Згідно найбільш поширеній і загальноприйнятій гіпотези О. Ю. Шмідта, Земля утворилася з газопилової хмари галактичної речовини. Гіпотеза передбачає, що в цій хмарі міститься і вода (до 1%) у вигляді льодяного пилу. Згідно розробок А.П. Виноградова, походження води і гідросфери на нашій планеті тісно пов’язані з формуванням Землі. Таким чином, суша і море нерозривно зв’язані єдністю спільних процесів. Загальноприйнята гіпотеза походження води Світового океану зводиться до того, що майже вся маса води і розчинені в ній речовини поступили із глибинних надр Землі – мантії. Можна передбачити, що вода була високо мінералізованою і солоною, так як виділялась разом із розплавами, газами, парами і димами при підвищеній температурі. Ще одним джерелом поповнення маси води є метеорити, а також льодяні ядра комет, якими, згідно існуючої гіпотези, оточена Сонячна система. При згорянні їх в атмосфері також утворюється вода. Одна з достовірних звісток про такі метеорити на Україні поступила з м. Яготина Київської області, де 8 травня 1970 року з ясного неба впала зелена маса льоду вагою до 16 кг. Передбачається, що земна кора утворилася 4,5 млрд. років тому. І якщо вода утворилася разом з корою, то всі ці 4,5 млрд. років продовжується поповнення води Світового океану. Щороку рівень води підвищується н а1 міліметр в рік.
4. Хімік-гідролог. Скільки води на планеті Біля 96,5% поверхневих вод нашої планети належить Світовому океану а 3,5% - внутрішнім водоймам і водостокам, тобто озерам і рікам. Найновіші виміри показали, що об’єм світового океану рівний 1338 млн. км. Об’єм води акумульований в льодовикових покривах Антарктиди і Арктики – 24 млн. км3. Об’єм підземних вод орієнтовно – 23,4млн. км3. Об’єм води у руслах рік виміряти практично неможливо, бо він постійно змінюється. Але гідрологи все ж таки визначили, що в руслах всіх рік світу міститься біля 2120 км3. води. За рік ріки несуть в океан біля 45 тис. км3. води. У штучних водоймах всього світу зберігається 2300 км3. води. Озерні резервуари – 176 тис. км3. Води, у вигляді водяної пари – 12, 9 тис. км3. води. І, нарешті, вода живих організмів близько 1120 км3. На Землі достатньо води. Людині лише потрібно виправити помилки природи, перерозподіливши прісні води, так як це необхідно. Але потрібно берегти це саме розповсюджене і саме незамінне багатство природи – воду.
5. Хімік – біолог. Океан - колиска життя людства Доля людини пов’язана з океанами і морями з найдавніших часів. Протягом тисячоліть людина, що жила біля морського узбережжя, вчилася використовувати «дари моря» для харчування, а потім стала освоювати водні шляхи як засіб сполучення. Як відомо,Світовий океан займає площу 361млн. км3 , або 71% поверхні Землі в ньому зосереджено 97% всіх запасів води нашої планети. Основною особливістю Світового океану є те,що тільки він міг стати джерелом життя на Землі. На думку вчених, первісне морське середовище могло стати сприятливим для зародження життя на Землі. Підтвердження цього факту вчені бачать втому, що склад крові тварини і людини близький по геохімічному складу морській воді, тобто, склад нашої крові повторює хімічний склад того середовища, в якому відбулося зародження і розвиток життя. Так, вміст хлору складає в крові людини складає49,2%, в Світовому океані - 55%, вміст Натрію – відповідно 30 – 30,6%, Оксигену -9,9 і 5,6%, Калію – 1,8 і 1,1%, Кальцію – 0,8 – 1,2%. Зв’язок між водою і життям наскільки великий, що дозволив академіку В.І. Вернадському розглядати життя як «особливе царство природних вод», так як вода – неодмінна складова частина всіх живих організмів. Океан – це самий велике і об’ємне джерело планети. Уже зараз він годує мільйони людей. Океан зберігає в своїй товщі вдесятеро більше рослинної і тваринної маси ніж вона є на поверхні Землі; 40% кисню поступає в атмосферу. Океан – це також джерело невичерпних багацтв. Вода є чудовим розчинником, тому у Світовому океані зосереджені 44 елементи таблиці Менделєєва. Недаремно вчені називають морську воду «рідкою рудою». Тільки в 1 м3 – 35кг різних солей. В Світовому океані їх 50.1015тон. Якщо розподілити по поверхні земної кулі, то це буде товщина 45м.
6. Хімік – чарівник із країни казок. «Про живу і мертву воду» Серед великої кількості казок і сказань різних народів пройшла легенда про «живу воду» яка зцілювала рани, оживляла мертвих, збільшувала сили. У найдавніших книгах є відомості, що ще 4 000 років тому назад хворих лікували в купелях при храмах з мінеральної води. Із мінеральних вод найцінніші – карбонатні. Вони регулюють кровообіг, покращують процеси обміну в м’язах серця. Лікувальні властивості води визначають 6 головних йонів: три катіони – Na+, Ca2+,Mg2+ і три аніона – Cl-, SO42-, HCO3-. Україна багата мін водами. Учні називають: «Миргородська», «Свалява», «Поляна квасова», «Лужанська», «Київська», «Оболонська». В країнах СНГ є біля 3500 мінеральних джерел. Корисну дію на живі організми виявляє тала вода. Тала вода з льоду і снігу збільшує урожайність сільськогосподарських культур, позитивно впливає на ріст тварин. Пройшли роки і люди навчилися створювати «живу» і «мертву» воду. Мертва вода – це важка вода – виробляють із звичайної води шляхом електролізу, конденсації. «Жива» - це омагнічена, посріблена вода, теж створюється із звичайної води.
7. Хіміки – фізики. Характеристика складу води 1. Структура води: а) якісний склад води, б) кількісний склад води: обрахування масових часток Гідрогену і Оксигену у воді. 2. Складання кулестрижневих моделей молекули води (колективна робота). 8. Хіміки – практики. Сім аномалій води
Перша аномалія води – виключно висока теплоємність в порівнянні з іншими рідкими і твердими тілами , яка рівна при 15o С – 1кал. Значення для ртуті і платини – 0.003 кал., для заліза і міді – 0.1кал. , для піску, скла і кам’яної солі – 0.2 кал. , для повітря – 0.24 кал., для дерева 0,6 кал. Завдяки високій теплоємності воду широко використовують в якості теплоносія. Друга й третя аномалія – у води сама висока в світі мінералів схована теплота випаровування і плавлення. Щоб перетворити 1г льоду в рідину необхідно витратити 80 кал. Сама ж речовина (лід – вода) ні на долю градуса не підвищить свою температуру. В той же час вода із навколишнього середовища повинна поглинати 80кал/г. Таку ж саму примху ми спостерігаємо при переході води в пару. Щоб випарити воду з чайника, тепла потрібно в 5.5 р більше, ніж для того, щоб закип’я тити його без підвищення температури киплячої води, яка незмінно (при тиску 1 атм) буде рівна 100о С. Четверта аномалія – замерзаючи вода розширюється на 9% у відношенні до попереднього об’єму. Густина льоду – 0.924г/см3, тому він легший від води і спливає наверх. Це звичайний лід. Вченими виявлено 6 різновидностей льоду. Особливим з них є гарячий лід, що отриманий під тиском 21тис.атм., має температуру + 76о С і плавиться при температурі + 192о С. П’ята аномалія – сама незвичайна. Вода стискається від холоду, доки стовпчик термометра не покаже +4оС. Сама густа і важка вода при +4оС (1см3 має масу 1г). Тому взимку холодна вода опускається на дно водойми і не замерзає. Шоста аномалія – у води, як і ртуті, самий більший поверхневий натяг. Всередині рідини притягання молекул одна до одної зрівноважено а на поверхні – ні. Молекули води, які лежать глибше тягнуть вниз самі верхні молекули. Тому крапля води як би затягує себе у вузлик. Крапля води упакована в свою поверхневу плівку, яка дуже міцна. По цій плівці бігають комахи, повзають равлики. Сьома аномалія води – вода – добрий розчинник. Завдяки цьому вона стала носієм життя на Землі.
Тепер ми знаємо, що в цьому винна не сама вода, а домішки мінерального, органічного і, особливо, бактеріологічного походження. Швидкий ріст промислового виробництва і урбанізація. А також впровадження хімії в побут і виробництво дають велику кількість промислових стоків в ріки і моря, які швидко забруднюються. Як же захистити ріки і моря від забруднення шкідливими відходами? Щоб відповісти на це питання, необхідно дослідити джерела і об’єми забруднення водного середовища, переглянути взаємозв’язки людини і природи. Космічні дослідження показали, що річки у верхів’ях чисті, але по мірі того, як вбирають в себе різні відходи, стають каламутними і несуть весь бруд в моря і океани. В прибережній зоні трапляються плями нафти. Щороку моря й океани скидають 6 млн тонн нафти різними шляхами від підприємств на березі, при підводному бурінні, під час аварій підводних нафтопроводів, танкерів. Важко уявити, що одна тонна нафти може покрити 12км2 водної поверхні. Вчені підрахували – якщо в 1 літрі води міститься 0,1 мг нафтопродуктів, то така риба неїстівна. А ще, розлившись по поверхні моря, нафта знищує все живе в ньому.
9. Хімік – лаборант. Виконання хімічних експериментів 1. Взаємодія води з хімічно активними металами: 2. Вода як розчинник: виготовлення розчинів із заданою концентрацією. 10. Хімік- еколог. Прісна вода – безцінне багатство народу Протягом всієї історії вода несла людству радість і довголіття, але в деякі періоди з еліксиру життя перетворювалася в еліксир смерті, швидко поширюючи епідемічні захворювання, сіючи смерть і страх
Примножують ці невтишні факти і інші приклади: із забрудників повітряного середовища характерні різні гази, пил пари – близько 500 видів. Частина з них з атмосферними осадами потрапляє у водойми. Крім того, у водоймах є різні кислоти, метали, солі тощо. Кількість забруднювачів збільшується і дія, зокрема, свинцю, ртуті, миш’яку виявляється непомітною до появи захворювання. У водойми нашої планети щорічно надходить понад 500км3 стічних вод, з яких 200км3 забруднені промисловими відходами. Людина також умудрилася засмітити моря і ріки масою 20млн тонн – від консервних банок до радіоактивних відходів, від отрутохімікатів до людських екскрементів. Одним із забруднювачів навколишнього середовища є комунальні підприємства. Щодня у видойми України скидається близько 4 млрд. т брудних стоків. Життя переконує, що і в умовах інтенсифікації виробництва можна зберегти в чистоті озера, моря й океани. Облагороджувати природу, допомагати природі повніше розкрити її життєві сили – це завдання людства, яке потрібно енергійніше впроваджувати в життя. В кінці конференції гостей пригощають розчинами: чай, трав’яні настої. Оцінювання навчальних досягнень учнів проводять вчителі – предметники, аналізуючи виступи учнів.
Позакласна робота - залучення творчих, талановитих, здібних та обдарованих дітей до науково-дослідницької роботи
Схожі презентації
Категорії