Семінар “ Створення ситуації успіху ”
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Семінар “ Ситуація успіху ” Вчителі Лісностінківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Куп’янської районної ради Харківської області. Заступник директора з НВР Самотуга О.М.
Нові орієнтації і цінності освіти підводять до нового розуміння виховання як діяльності, що базується на саморозвитку і його педагогічній підтримці. Ці нові цінності набувають особливої значимості в умовах суперечливості соціальних форм. Стають надзвичайно актуальними такі задачі, як поглиблення розуміння індивідуальності кожної дитини, орієнтація освіти на турботу про зростаючу людину.
Гуманізація сучасної освіти залежить від здатності педагогів повернутися до індивідуальності дитини. У цьому контексті педагогічна підтримка являє собою ту систему засобів, що реально допомагає дітям у їх самостійному моральному, громадському, професійному виборі; забезпечує умови для самостійного подолання труднощів їхнього саморозвитку в навчальній, комунікативній і дозвільній діяльності. Кожен педагог незалежно від своєї спеціалізації повинен вільно володіти даною технологією з метою індивідуального й особистісного розвитку дитини. Тільки в цьому випадку освіта і дитина зможуть стати вільними.
У словнику В.Даля слово «підтримка» пояснюється як дія за значенням дієслова «підтримати», «підтримувати» - служити підпорою для міцності (опорною точкою, надією, притулком); підставкою всьому, що підтримує тягар, всьому, що додає міцність, силу.
Таким чином, семантичне і педагогічне значення поняття підтримки може бути таким: підтримувати можна те, що вже існує.
Особистісно-професійні вимоги до педагогів, які надають педагогічну підтримку, дуже високі. Це стосується безумовного сприйняття дитини такою, якою вона є, а також виявлення у вихованців таких якостей, як об’єктивність, зацікавленість, відвертість у судженнях. Крім того, у спілкуванні з учнями педагог має зберігати конфіденційність, дотримуватися у ставленні до них принципів свободи вибору, добровільності у наданні допомоги. Ці вимоги є складовими частинами власне теорії та практики педагогічної підтримки. Саме тому педагог має досконально володіти прийомами, методами та формами проведення педагогічних спостережень, діагностики, бесід, індивідуальних та групових занять і консультацій.
До сфер індивідуальності належать: інтелектуальна, мотиваційна, емоційна, вольова, сфера саморегуляції та екзистенційна.
Які ж завдання постають перед педагогом-вихователем у процесі розвитку даних сфер учня і як справляються з такими завданнями на практиці педагоги Лісностінківської ЗОШ – дізнаємось з цієї презентації.
Харченко Н.А., вчитель географії, вища кваліфікаційна категорія Екзистенційна сфера – це формування свідомого ставлення до своїх дій, потяг до морального самовдосконалення. Турбота про красу тіла, мови, душі. Вміння людини управляти своїми відносинами. Це функція відбору ідей, позицій, поглядів.
І. Формування свідомого ставлення до своїх дій Спілкування вчителя з учнями. Учитель визначає задум уроку і програмує його. Імпровізація вимагає граничного контакту та відгуку аудиторії. За рівнем професійної підготовки криються роки внутрішньої душевної підготовки. У заняття з учнями вкладається зміст прожитого життя.
1. 6 клас Тема “ Політична карта світу ” Метод “ друкарська машинка ”. Розвиває активність, увагу, швидкість мислення. Завдання: Записати назви столиць, які починаються на букву “В”, або “К”. Записати і показати на карті країни, у яких такі самі назви столиць. Записати назви географічних об'єктів, пояснити, де вони знаходяться: р. Нігер – в Африці, Декан – плоскогір'я в Індії… Називаю столиці – учні – країну. Називаю державу – учень показує іі на карті та називає країни-сусіди.
Метод “ Мозковий штурм ” 1. Пропоную учням швидко прочитати текст і скласти до нього якнайбільше запитань. Питання мають охопити весь матеріал і врахувати найменші дрібниці. 2. Визначаю найдовший список питань. 3. Учні дають відповіді, я визначаю найактивніших
Метод “ Мозковий штурм “ По черзі учні дають визначення термінів. Якщо хтось не зумів цього зробити, то це робить наступний учень. (Терміни є на картках, або записані на дошці)
ІІ. Потяг до морального самовдосконалення Ознайомлення дітей з рідним краєм на уроках географії охоплює цілу систему різноманітної краєзнавчої роботи, що спонукає учнів до морального самовдосконалення, вихованню любові до себе та до інших людей, турботу про красу. Природа, на думку К.Д.Ушинського, має вивчатися від знайомого – до загального, від близького до далекого. Сидячи за партою і користуючись лише підручником, не можливо глибоко і повно пізнати світ. На допомогу приходить край, що простягається за вікнами школи, тобто: екскурсії, практичні роботи, метеорологічні та фенологічні спостереження, складання опису природного комплексу тощо. Це дає можливість істотно збагатити дітей емоційно, духовно. Розширити краєзнавчі знання та створити добрі передумови бережного ставлення учнів до навколишнього середовища.
ІІ. Потяг до морального самовдосконалення 9 клас тема: “ Система розселення і розвиток поселень ” Метод “ Допуск ” Проводиться на старті уроку, право голосу надається кожному учню. Ставляться запитання, на які учні відповідають по черзі. Учні, які не відповіли на запитання – піднімаються. Пропоную не залишати товаришів у біді – поставити їм додаткові запитання. Рятувальна операція триває доти, поки кожен учень не дасть правильної відповіді. В класі з'являється атмосфера єдності, доброзичливості, звучить корисна інформація – повторюється вивчене, необхідне для подальшого просування. Допускаю повторювання деяких питань декілька разів. Учні усвідомлюють це і стежать за відповідями. Розвивається спостережливість,увага, вміння слухати. Наприклад завдання для “ доступу ”: Що таке місто? Що називають селом? Поясніть поняття “ урбанізація ”. Що таке субурбанізація? Що називають агломерацією? Яка найбільша агломерація в Україні? В якій області найбільше міст? Які функції виконують міста? Які проблеми виникають у великих містах?
ІІІ. Турбота про красу тіла, мови і душі 8 клас Тема “ Україна – наш спільний дім ” В учнів формується громадська позиція свідомого ставлення до своїх дій, потяг до морального самовдосконалення. Україна!... В цьому слові – Дивна музика краси, Болю, радості, любові – Всі віки, в усі часи. (Обговорення поезії) Що ви уявляєте, почувши слово Україна? З чим асоціюється у вас назва нашої країни? Чому? Ви – майбутнє України, тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру, славте її.
Виховна година “ Алкоголь та його наслідки ” Виховання в учнів вміння керувати своїми вчинками, звичками. Переконання дітей у шкідливості вживання спиртних напоїв. Обговорення питань: 1. Чим відрізняється дитячий організм від дорослого? 2. Як діють спиртні напої на дитячий організм і на дорослий? 3. Що люди п'ють і наслідки цього. 4. Стадії алкогольної залежності. 5. Шкідливі наслідки вживання алкоголю. 6. Вікторина “ Небезпека зеленого змія ”. 7. Народна мудрість: “ Здоров’я входить золотниками, а виходить пудами .” 8. Підведення підсумків
ІV. Вміння людини управляти своїми відносинами Бесіда “ Конфлікт ” Виховувати повагу до прав іншої людини, вміти визначати шляхи розв'язання конфліктів, аналізування та уникання їх.
Творча робота “ Павутиння конфліктів ” конфлікт непорозуміння Війна бійка істерика образа несправедливість злість
Обговорення причин виникнення конфліктів Ревнощі Підлість Заздрість Егоїзм Нещирість Жадібність
Розв'язання конфліктів Черепаха (утеча) Акула (примушування) Плюшеве ведмежатко (згладжування) Лисиця (компроміс) Сова (конфронтація)
V. Функція відбору ідей 7 клас. Практична робота. Аналіз тематичних карт (географічних поясів і природних зон) 8 клас. ПТК, взаємодія факторів і компонентів, що їх формують Що таке компоненти? Які компоненти природи? Вони не існують незалежно один від одного, а тісно взаємопов'язані. Хто ж пов'язав між собою компоненти? Клімат. Бо чим тепліше і вологіше, тим багатший видовий склад рослин, тим більше тварин, бо рослини – це харчування, а для деяких видів – дім. Тільки там, де тепло, добре працюють бактерії гниття. Там, де є бактерії гниття – родючі ґрунти. Чому на планеті різні за родючістю ґрунти? Чому на планеті така різноманітна кількість рослин і тварин?
7 клас. Північний Льодовитий океан А вы знаете, что где-то Круглый год – зимой и летом – Океан укрыт от света Толстым белым слоем льда? Там стоит ужасный холод, Пароходы там не ходят, Лишь большие ледоколы Добираются сюда. Океан, який будемо вивчати – претендує на префікс НАЙ. Він – найменший за розмірами. Наймілкіший. Найменш досліджений. Найхолодніший. Це – Північний Льодовитий океан
5 клас. Природознавство. Вода – розчинник. Створення проблемної ситуації: чому сіль і цукор не видно у воді, а крейду помітно? сіль цукор крейда
Метод Е.Вена (функції відбору) 6 клас. Географія. Атмосфера Порівняти за планом показники погоди – температуру й атмосферний тиск і заповнити таблицю. Прилади для вимірювання. На кліматичних картах однакові показники позначають… Показники залежать… Одиниці вимірювання. Як змінюються з висотою?
Козубенко Н.М., вчитель світової літератури, вища кваліфікаційна категорія, “ Старший вчитель ” Зануртеся в літератури світ! Там все і справжнє і несправжнє: Там війни, радощі, страждання, Любові щирий первоцвіт…
Емоційне виховання на уроках світової літератури Жоден предмет, що вивчається в школі, не привертає до себе такої пильної уваги, як література. І це закономірно: відлуння літературної освіти відчуває кожен дім, кожна сім’я. адже зміст літературної освіти – це не тільки певна сума знань про авторів, героїв і відомості з теорії літератури, а й той рівень морально-естетичного розвитку, духовної культури, який формується мистецтвом слова, та здатність сприймати естетично-духовні сутності і розуміти їх як високі духовні цінності людського буття.
Література покликана формувати у дітей художньо-естетичні смаки, уподобання і на цій основі прищеплювати їй духовні, моральні цінності. Література впливає на весь спектр почуттів, думок людини, не залишає поза увагою жодну сферу її духовної діяльності. А це означає, що дитина збагачується новим змістом. Перед усім, в неї розвиваються образне мислення, любов до художнього слова, усвідомлення його безмежних можливостей в самопізнанні, самовдосконаленні, самореалізації.
А ще – підвищення культури почуттів. Література шліфує ці почуття. Не дає заснути, заскоругнути людській душі. вона облагороджує її, вселяє неспокій, стимулює думати, шукати, прагнути ідеалу – Краси і Гармонії. Тонкі, відточені почуття потрібні людині не менше, ніж допитливий розум.
Наслідки вивчення творів: Дж. Лондон “ Біле Ікло ”. Юрко Коваленко сказав, що у нього ніколи не підніметься рука, щоб скривдити тварину. Олексій Ростопіра приніс малюнок до цього твору, хоча завдання такого додому не було
Сонети В. Шекспіра. Двоє учнів написали вірші про кохання. Їхня душа відкрилася новим почуттям і враженням, у ній побільшало щирості, доброти, почуття. Одна учениця написала: “ Ваши уроки, не только школьные, но и жизненные не прошли для меня зря”.
Чи можна вважати уроки літератури « уроками людинотворення »? Методисти доводять, що виховна роль класики і літератури взагалі реалізовується лише сповна тільки тоді, коли художній твір прочитається адекватно авторському задуму, тобто на науковій, літературознавчій основі.
Д. Дефо “ Робінзон Крузо ” Підвівши шестикласників до розуміння просвітницького ідеалу “ природної людини ”, зупиняюсь на процесі людинотворення - як Робінзон вижив на безлюдному острові, як з дня на день творив себе, повторюючи шлях до цивілізації, як виховував дикуна П'ятницю.
Новела Ф. Кафки “ Перевтілення ” Щоб розкрити непростий внутрішній світ “ маленької людини ”, вияскравити трагедію відчуження особистості на тлі абсурдності світового буття ставлю такі запитання: 1. Які думки охопили Грегора, коли він усвідомив, що сталося з ним? 2. Чи змінилося ставлення рідних до Грегора після його “ перетворення ”? 3. Якими деталями підкреслює автор самотність Грегора, відірваність його від сім’ї, від людей? 4. Що могло б врятувати героя твору? Завдання додому – написати твір-роздум “ Якби я опинився на місці Грегора, як би моя родина поставилася до мене?”
Література – мистецтво слова, здатне робити людину кращою Притча: Якось чоловік вийшов прогулятися. Побачив у скелі печеру, вхід до якої був завалений величезним каменем з написом: “ Тут живе мольфар, який може виконати будь-яке бажання, зробити будь-яку роботу. Але якщо ти припиниш йому загадувати роботу, то він тебе знищить. ” чоловік подумав, що в нього так багато роботи, що її й за весь вік не переробити, тому й вирішив все-таки відкрити вхід до печери. Мольфар, вийшовши зі свого схову, одразу ж зажадав роботи. “ Збудуй мені палац ”, - попросив чоловік. Минуло три дні - і красень-палац радував око господаря. “ Розбий сад навколо палацу ”, наказав чоловік. Через тиждень сад прикрашав місцину навколо величезної будівлі. Мольфар вимагав нових наказів для роботи: “ Якщо ти мені не загадаєш нового завдання, я тебе вб'ю! ”. Чоловік поміркував і сказав: “ Мольфаре, зроби мене кращим!”. Хоч як це не дивно, але той Мольфар працює досі. Отака робота вчителя літератури – робити людину кращою.
Платоновська Н.М., вчитель початкових класів, кваліфікаційна категорія - спеціаліст Інтелектуальна сфера – формування знань про маральні цінності: моральні ідеали, принципи, норми поведінки
Моральне виховання Мета: Формування моральної свідомості й духовної культури особистості Створення умов для вільного вибору нею своєї світоглядної позиції Затвердження загальнолюдської моралі: Правди Справедливості Доброти Працелюбства Поваги до батьків, старших, жінки-матері
Завдання морального виховання Формування у людини вмінь і навичок та звичок культурної поведінки в суспільстві, у школі та вдома.
Чим вище рівень моральної свідомості вихованця, тим краще він ставиться до навчання, до праці, до інших людей. Процес формування моральних переконань складний і тривалий, він розпочинається в сім’ї з перших уявлень про доброту і справедливість, про зло і злочинність, про добрі та погані взаємини батьків. Ці уявлення, накладаючись на генетичну інформацію, формують у дитини моральні погляди й переконання, які стають мотивами та установками на поведінку і діяльність особистості.
Особливістю сьогодення є розподіл моралі на дві взаємопротилежні частини Мораль багатих Мораль бідних
Ефективність морального виховання залежить від педагогічної майстерності вчителя, від його вміння дбати про формування у вихованців соціально корисних умінь, навичок і звичок.
Показники рівня моральної вихованості: Стійкість моральної поведінки. Знання теорії моралі, етики, естетики, правил етикету. Почуття обов'язку та відповідальності, честі й гідності. Почуття патріотизму і гуманізму. Добропорядність і працелюбність. Уміння діяти відповідно до своїх моральних переконань. Уміння бути чесним за будь-яких умов. уміння сповідувати тверезий спосіб життя. Уміння передбачати наслідки своїх дій вчинків. Культура поведінки міжособистісних відносин. Культура мови й мовлення
Огарьова Л.І., вчитель початкових класів, вища кваліфікаційна категорія Мотиваційна сфера – ставлення до моральних норм: Гуманне ставлення до людини Потяг до ідеалу Цілі життя Сенс життя Правдивість Ставлення до своїх обов'язків
Як позбутися шкідливих звичок? 4 клас. Громадянська освіта. - На червоній кульці написати шкідливі звички. - Кульку проколоти. - Після цього уроку я зможу позбутися шкідливих звичок.
Складання правил життя Заповіді, яких потрібно дотримуватися: Бути ввічливим Поважати старших Берегти здоров’я Не обманювати
Складання кодексу обов'язків “ Я – член сім’ї ” Бути вдячним батькам за турботу Бути люблячим сином, донькою, братом, сестрою Бути слухняним, турботливим Чесно та добросовісно виконувати свої обов'язки члена сім’ї
Обговорення питань: Чому не треба завдавати шкоди собі та іншим? Людина народжується для щастя, добра, і любові.
Заповнення Сонечка щастя рисами характеру, що має щаслива людина Якості щасливої людини Щастя
Меньшикова Л.О., вчитель математики, друга кваліфікаційна категорія Сфера саморегуляції – формування моральної правомірності вибору: Совісність Самокритичність Вміння порівнювати свою поведінку з поведінкою інших Самоконтроль Рефлексія
Совість Головна функція совісті – самоконтроль. Совість нагадує людині про її моральні обов'язки, яку вона несе перед іншими і перед собою. Совісна людина – це людина з гострим почуттям морального обов'язку, що пред'являє до себе високі моральні вимоги. Совісний ніколи не ставиться до себе поблажливо. Тихий, але наполегливий голос совісті – наймогутніше знаряддя моральності. Совість тривожить особистість, не дає їй морально заснути.
Самоконтроль: Усвідомлювана регуляція людиною своєї поведінки та діяльності для забезпечення відповідності їхніх результатів поставленим цілям, вимогам, нормам, правилам тощо. Важливий засіб розумового та морального самовдосконалення особистості.
Рефлексія: Здатність людини неодноразово звертатися до початку своїх дій, думок, уміння посісти позицію стороннього спостерігача, розмірковувати над тим, що ти робиш, як пізнаєш, у тому числі і самого себе. Іншими словами – це механізм подвоєного, дзеркального відображення суб'єктів. Цими суб'єктами можуть бути як люди, так і різні “ Я ”: “ Я ” – що пізнає і “ Я ” – пізнане. “ Я ” – що спостерігає одночасно з “ Я ” – що пізнає і “ Я ” – пізнаним.
7 клас. Тема Рівняння та його корені Рефлексія. Ігровий момент. Учень 7 класу Петрик Тяпляпкін, розв'язавши завдання “ Чи є число 2 коренем рівняння !х!=2?” і отримавши ствердну відповідь, зробив висновок, що він розв'язав це рівняння. Чи правильний висновок зробив Петрик? Чому?
7 клас. Тема Лінійне рівняння з однією змінною Рефлексія. Ігровий момент “ Знайдіть помилку ” Учень 7 класу Петрик Тяпляпкін сказав, що дуже добре навчився розв'язувати рівняння, що зводяться до лінійних, і показав, як він розв'язує рівняння. Ось його розв'язання: а) Х-3 _ 2х-1 б) ІхІ-3І=2 2 3 х-3=2 х-3=2х-1 х=5 х-2х=-1+3 -х=2 х=-2 Чи згодні ви з такими розв'язаннями? Як би ви оцінили успіхи Петрика?
Тема Перетворення виразів Гра “ Кошик знань ” Кожен з учнів самостійно оцінює свої здобутки і кладе в “ Кошик знань “ відповідного кольору або форми предмет. (Наприклад, якщо учень вважає, що матеріал засвоєно ним повністю, то він кладе зелений кружечок; якщо вважає, що більшість матеріалу засвоєна, але залишились деякі незрозумілі моменти, то кладе жовтий кружечок; якщо ж вважає, що майже все на уроці було незрозумілим – кладе червоний кружечок) Після цього вчитель разом з учнями аналізує ситуацію, що склалася; з'ясовує які питання були найскладнішими і над чим треба ретельно попрацювати вдома.
6 клас. Тема Розв'язування вправ на всі дії з натуральними числами Звертаю увагу на плакат зі сходинками. На початку уроку ми були на першій сходинці. А де кожен з вас тепер? _я зможу _я вмію _І _я знаю ___І
Нечвоглод В.О., вчитель фізичної культури, перша кваліфікаційна категорія Формування морально-вольового прагнення для реалізації моральних вчинків: Мужності Сміливості Принциповості
Фізична культура – складова частина загальної культури, сфера соціальної діяльності, що представляє собою сукупність духовних і матеріальних цінностей, створюваних і використовуваних суспільством з метою фізичного розвитку людини, зміцнення його здоров’я, волі і вдосконалення його рухової активності.
Морально-вольові якості в структурі особистості підлітка У підлітків намічається перехід від дитинства до дорослості. Організм дитини починає швидко перебудовуватися і перетворюватися в організм дорослої людини. В нові стосунки з людьми підліток вступає, будучи інтелектуально досить розвиненою людиною
Для ефективних шляхів формування морально-вольових якостей є використання засобів фізичного виховання. До цього висновку можна прийти, внаслідок спостереження проблем серед підлітків: Слабкий фізичний розвиток підлітків. Відсутність інтересу до регулярних занять фізичними вправами. Відсутність у юнаків фізичної та психологічної витривалості. Відсутність культу здорового способу життя
Для загартування своєї волі необхідно: Систематично займатися спортом. Долати труднощі при заняттях фізичною культурою. Розвиток потреби до регулярних занять фізичною культурою і спортом.
Приклади вправ для розвитку морально-вольових якостей підлітка Утримання кута в упорі на брусах. З положення лежачи на грудях – вигнутись. Сидячи в положенні ноги нарізно – нахили, спина пряма, з вантажем. Присідання на одній та двох ногах без упору з вантажем. Утримання упору лежачи.
Приклади вправ для розвитку витривалості Біг з рівномірною і змінною швидкістю до 15 хвилин. Повторний пробіг відрізків 200-400 метрів. Біг на результат на 3000 метрів. Лижні гонки на 5000 метрів. Спортивні ігри. Вис на перекладині. Утримання вантажу 50% власної ваги.
Фізична культура і спорт є ефективними засобами виховання фізично і духовно здорового молодого покоління. Експериментальні дослідження доводять, що заняття фізичною культурою і спортом здійснюють позитивний вплив практично на всі функції і системи організму, є потужним засобом профілактики захворювань, сприяють формуванню морально-вольових і громадських якостей особистості.
Схожі презентації
Категорії