У ХХІ ст. вулкани – небезпечні сусіди та шкідливі друзі людини.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
У ХХІ ст. вулкани – небезпечні сусіди та шкідливі друзі людини. Робота Яричевської Валентини Василівни Фастенко Анни Василівни
Вчені з університету Північної Кароліни склали реєстр діючих вулканів. Вони нарахували 1500 небезпечних кратерів, з яких 50 вивергаються, а 11 викликають особливі побоювання. Ісландський вулкан Ейяфьятлайокудль, виверження якого на кілька днів зупинило авіаперельоти над усією Європою, вважається у світі вулканів "персонажем другого плану". Попри те, він за три дні він викинув в атмосферу 140 мільйонів кубометрів газу і пилу, стовп викидів піднявся на висоту 10 км. У стовпі попелу повітря настільки наелектризоване, що кожні 15 хвилин можна спостерігати неймовірні блискавки. До переліку найбільш небезпечних вулканів науковці включили філіппінський Пінатубо, який у 1991 році викинув в атмосферу стільки газу і попелу, що протягом двох наступних років в кліматі планети відзначалися зміни, а також італійські вулкани Стромболі та Етну. "За даними Європейського космічного агентства, в безпосередній близькості від вулканів проживає до 500 мільйонів людей. 90% з 1500 активних вулканів сконцентровані на 40 тисячах кілометрів "вогняного кільця" в районі Тихого океану", - пише газета La Repubblica. Видання нагадало, що тиждень тому найглибше виверження вулкана відбулося на глибині 1500 метрів під водою в районі Фіджі і Самоа. Щоб спостерігати за вулканом, знадобилося сконструювати камеру, яка б витримувала температуру плавлення свинцю. Натомість найбільш "холодне" жерло розташовується над крижаним панциром у районі Антарктиди. Виверження зазвичай починаються з глибокого "подиху". Земля навколо вулкана як би втягується. Потім гора починає тремтіти, спеціальні датчики фіксують струс ґрунту. Потім лунає глухий звук, що доноситься з глибин.
Вчені, які продовжують спостерігати за Ейяфьятлайокудлем, стурбовані не стільки ним самим (його поведінка вже здається стабільною), скільки розташованим в 20 км вулканом Катла: він у п'ять разів більший і в 100 разів потужніший, він здатен вивергати до мільярда кубометрів лави на секунду. Дані, отримані з апаратури спостереження, вказують на те, що вулкан незабаром прокинеться. На швидке виверження вказує і зміна напрямку течії місцевих річок. "Історія вказує на те, що дуже рідко Ейяфьятлайокудль оживає, не розбудивши вулкан Катла", - йдеться в доповіді Global Alliance for Disaster Reduction університету Північної Кароліни. У разі його виверження, передбачають вчені, можна очікувати феномена, який отримав назву "вулканічна зима": хмара попелу відбиває на висоті сонячні промені, заважаючи їм досягати поверхні землі. Одночасна активізація ісландських вулканів не здається експертам випадковою. Ймовірно, танення льодів послабило тиск поверхневих прошарків Землі, дозволивши магмі піднятися нагору. "У найближчі роки ми очікуємо в Ісландії більш часті і більш потужні виверження. Глобальне потепління призводить до танення льодів. Цей феномен впливає і на рух магми під поверхнею Землі", - пояснив геолог Фрейстейнн Зігмундссон. Але нинішнє виверження не здатне вплинути на клімат Землі, навіть якщо хтось вважає, що випущена вулканом хмара може сприяти зниженню середньої температури на планеті. Оскільки ісландський вулкан набагато слабкіший за філіппінський, який обіймає на 6-ю позицію з 8 можливих. "Ми не очікуємо нічого подібного від Ейяфьятлайокудля. Рівень його виверження занадто низький, щоб впливати на клімат", - пояснив Олав Хіджа з Норвезького інституту метеорології. Водночас не виключено, що найближчі 12-14 місяців Північна Європа спостерігатиме незвичайні заходи Сонця інтенсивно-червоного кольору.
Ісландський вулкан залишив Європу без авіасполучення В Європі порушено авіасполучення 16 квiтня, 09:31
Авіакомпанія Air France у зв'язку з виверженням вулкана в Ісландії, через що над Європою повисла величезна хмара попелу, скасувала всі рейси з Парижа і в Париж, заплановані на першу половину дня в п'ятницю, 16 квітня. Крім того, як повідомляє AFP, всі головні аеропорти французької столиці буде закрито щонайменше до 10 ранку за місцевим часом (11:00 за Києвом). Приймати і випускати літаки перестав також аеропорт Гельсінкі. Крім того, повідомляється, що закрито повітряний простір над північною частиною Польщі і, за повідомленням порталу Delfi, Латвії. Адміністрація міжнародного аеропорту Брюсселя, закритого раніше, повідомила, що польоти безумовно не поновляться до вечора 16 квітня. Таким чином, бельгійський аеропорт скасував у загальній складності 210 рейсів, якими повинні були летіти 20 тисяч пасажирів. Продовжено заборону на польоти в аеропортах Великобританії. Як повідомляє телеканал SkyNews, вона буде діяти, щонайменше, до 13:00 п'ятниці (15:00 за Києвом). Представники Європейської організації з безпеки повітряного руху (Eurocontrol agency), у свою чергу, заявили, що 16 квітня приблизно буде скасовано половину всіх трансатлантичних рейсів. Водночас, аеропорти Білорусі переведено в екстремальний режим роботи. Міністр транспорту країни Вадим Мельник зауважив, що вони готові прийняти повітряні судна, яким знадобиться зробити вимушену посадку.
В Ісландії евакуйовано 700 людей через загрозу чергового виверження вулкана Тим часом, ісландська влада евакуювала 700 людей через загрозу чергового виверження вулкана, розташованого біля льодовика Ейяфьяллайекюль на півдні країни. Як повідомляється, евакуація проводилася з районів, що прилягали до підніжжя вулкана, передає Associated Press. Нагадаємо, 14 квітня ц.р. в Ісландії сталося повторне виверження вулкана, розташованого біля льодовика Ейяфьяллайекюль. У результаті утворилися хмари вулканічного попелу, що простяглися спочатку до північної частини Шотландії, а потім рушили в бік Данії та інших північноєвропейських країн. Через вулканічний попіл, що може серйозно пошкодити двигуни літака, ще 15 квітня було скасовано сотні рейсів в Данії, Норвегії, Швеції і Фінляндії. Раніше сьогодні через хмари вулканічного попелу закрили аеропорти Великобританії. Повністю припинено роботу повітряних гаваней у шотландських містах Абердін, Едінбург і Глазго, ірландському Белфасті та англійському Ньюкаслі. Крім того, скасовано сотні рейсів з лондонського аеропорту Хітроу - найбільшого за пасажиропотоком в Європі; порушено роботу інших аеропортів британської столиці - Гетвік і Стенстед. Про скасування свого рейсу з Москви в Осло оголосив російський Аерофлот.
Прокинувся найактивніший вулкан Філіппін До вулкана заборонено наближатися ближче, ніж на 7 км 15 грудня 2009, 12:27
На Філіппінах прокинувся найактивніший вулкан країни Майон, розташований на південному сході основного острова Лусон неподалік міста Легаспі. З кратера стався сильний викид лави і попелу. Філіппінський інститут вулканології й сейсмології оголосив третій (серед п’яти можливих) рівень тривоги. Вогняна гора заввишки 2,5 км продовжує вивергати червону лаву. До вулкана заборонено наближатися ближче, ніж на 7 км. Загалом у цьому районі мешкає близько 50 тисяч людей, яких зараз спішно евакуюють за допомогою військових. З 1616 року вулкан Майон вивергався понад 50 разів. Через його активність неодноразово гинули місцеві жителі. Найбільш драматична подія сталася 1 лютого 1814 року, коли лава повністю знищила місто Кагсава, у якому мешкало понад 1,2 тис. осіб. З 2006 року він перебуває у "тихому виверженні" - з його гирла постійно йшов дим. Філіппіни входять до так званого тихоокеанського "Вогняного кільця" завдовжки 40 тис. км, що проходить по тектонічному розлому вздовж західного узбережжя двох Америк і східного узбережжя Азії. Тут розташовано 90% всіх активних вулканів планети
На Суматрі проснувся вулкан – після 400-річної сплячки На індонезійському острові Суматра прокинувся вулкан Сінабунг. Вважається, що останній раз він вивергався в 1600-му році, тому сейсмологи не знають, чого очікувати від вулкана на цей раз. Фахівці оголосили "червоний", самий небезпечний рівень вулканічного попередження. Більше 10 тисяч жителів змушені були залишити свої будинки, рятуючись від виверження вулкана. Вулкан, розташований в 60 км від адміністративного центру провінції Північної Суматри - Медана, викидає дим і попіл на висоту 1500 метрів. Інформації про постраждалих не надходило. Повітряне сполучення в районі виверження вулкана не порушено.
Упродовж останніх кількох місяців метеорологічні зведення стають не менш важливим джерелом інформації для учасників фінансових ринків, ніж безпосередньо біржові дані. Що не дивно, з огляду на ті численні природні катаклізми, що трапилися на планеті тільки у 2010 році. Землетруси, урагани, зсуви забирають тисячі людських життів і приносять величезні економічні збитки країнам, компаніям, населенню. У результаті землетрусів на Гаїті, в Чилі та Китаї загинуло понад 225 тисяч людей. Зруйнованими виявилися будинки та інфраструктура. Тільки від урагану "Ксінтія" у Західній Європі збитки склали близько 1 мільярда євро. На допомогу Гаїті світове співтовариство виділило понад 10 мільярдів доларів, приблизно стільки ж планується виділити ще. Обсяг збитку від різних катаклізмів за останнє десятиліття сягнув 1 трильйона доларів. Останнє стихійне лихо - виверження вулкана в Ісландії. І хоча цього разу обійшлося без людських жертв, економічні наслідки можуть виявитися значними. Прямі втрати туристичної індустрії та авіаперевізників за перші три дні з моменту закриття аеропортів перевищили 1 мільярд євро. Понад 60 тисяч рейсів через європейський континент були скасовані. Компаніям довелося за свій рахунок розмістити в готелях та нагодувати сотні тисяч пасажирів. Найбільший туристичний оператор Європи TUI Travel щодня втрачає через скасування авіарейсів 5-6 мільйонів фунтів стерлінгів. Втім, усе перераховане є лише вершиною айсберга - видимими збитками, які піддаються обчисленню. Однак є й довгострокові втрати. Попіл ісландського вулкану потрапив у верхні шари тропосфери і стратосферу, що може спричинити досить холодне літо. Частинки попелу та сульфати, які містяться у сірчистому газі, обмежують проникнення сонячних променів в атмосферу. У результаті, падає температура повітря. Подібне в історії людства було вже не раз. У 1601 році після виверження південноамериканського вулкана Уайнапутіна у Росії влітку настали сильні холоди. Урожай пропав, і за наступні три роки тільки у Москві загинуло від голоду 120 тисяч осіб. Це призвело до часів "Смути" та появи Лжедмитрія. Пізніший приклад - виверження вулкана Тамбора у 1815 році, після чого Європа позбулася літа. Заморозки призвели до неврожаю і масових смертей людей. Є й локальні приклади. У тій же Ісландії 1783 року виверження кількох вулканів убили половину поголів'я корів та коней, а населення країни зменшилося на 10 тисяч осіб і повернулося до попереднього рівня лише у 1811 році.
Якими ж можуть бути неочевидні, на перший погляд, наслідки нинішнього виверження вулкана в Ісландії? У першу чергу, ймовірне похолодання торкнеться фермерів. Заморозки, посуха і відсутність достатньої кількості сонячних днів може призвести до різкого зниження врожаю у 2010 році. Біда загрожує як західноєвропейським посівам, так і землям східноєвропейського регіону, включаючи Україну і Росію. У результаті, ціни на агрокультури можуть істотно зрости. Аналогічна динаміка спостерігалася восени 2009 року, коли на тлі посухи в Латинській Америці вартість кукурудзи і пшениці за півтора місяця підскочила більш ніж на 30%. Джерело: торгово-інформаційний термінал ITrader 8 Навряд чи Землю спіткає масовий голод. Проблеми, швидше за все, стосуватимуться найбідніших країн Центральної Африки. Тим не менш, споживачам доведеться затягнути паски. Різкий стрибок цін на агрокультури призведе до зростання інфляції у розвинених країнах, що змусить владу підвищити процентні ставки. Центральним банкам доведеться прискореними темпами посилювати монетарну політику, а це позначиться на посткризовому відновленні економіки. Провідні галузі - машинобудування та будівництво - вкрай потребують дешевого капіталу. Банкірам доведеться дисконтувати у ціні позикового капіталу зростаючу інфляцію. Це може призвести до того, що "зелені пагони" відновлення, які недавно проклюнулися у світовій економіці, ніколи не стануть повноцінними деревами. Нарешті, варто пам'ятати, що будь-яка медаль має два боки. Холодне літо і втрати врожаю знизять рівень нинішнього затоварення складів сільгосппродукцією, що трохи збалансує попит та пропозицію на ринку агрокультур.
Близько півмільярда років тому формування гір Аппалачі призвело до вимирання двох третин живих істот на землі. На думку вчених, вулканічна активність стала причиною різкого викиду парникових газів в атмосферу - концентрація вуглекислого газу в той період в двадцять разів перевищувала її сьогоднішнє значення. Викликаний цим парниковий ефект сприяв підтримці теплого клімату на Землі протягом десяти мільйонів років. У результаті цього утворилися вулканічні породи зазнали руйнування і осідали на дно океанів і морів у вигляді карбонатних відкладень. Після завершення періоду вулканічної активності, процес активного вивітрювання продовжилося, і вже через п'ятнадцять мільйонів років теплий клімат різко змінився холодним, що стало причиною загибелі двох третин теплолюбних тварин і рослин планети. Такий висновок зробили вчені з Університету Огайо після дослідження ізотопного складу осадових порід, що утворилися під час формування Аппалач, пише РИА Новости. Автори роботи вважають, що виникли в результаті зрушення тектонічних плит вулкани викидали в атмосферу величезну кількість парникових газів, які у той же час видаляли Аппалачі що формуються за рахунок активного вивітрювання. Після припинення вулканічної активності процес вивітрювання продовжувався, через що рівень вуглекислоти в атмосфері різко знизився. Це і призвело до різкого похолодання та настання льодовикового періоду близько 445 мільйонів років - саме в той час Антарктика покрилася могутнім крижаним щитом. Дослідники використовували у своїй роботі дані про вміст ізотопів неодиму та стронцію в осадових породах, і дані про вміст в скельних породах вулканічного попелу, на підставі яких вони визначили час завершення вулканічної активності, джерело осадових і природу скельних порід. Вчені вважають, що вивчення причин масового вимирання живих істот на Землі дозволить зрозуміти, до яких кліматичних змін може привести зміну вмісту вуглекислого газу в атмосфері.
Ясновидці та астрологи віщують, що кінець світу почнеться… з виверження вулкана. Знаменитий провісник Едгар Кейс в одному зі своїх пророчих снів побачив, що у перші десять років ХХI століття на півночі станеться гігантський геологічний катаклізм, внаслідок чого «вулкан вибухне, Сонце померкне, попіл сліпитиме очі». «Північна частина Європи зміниться миттю, - віщує він. - Земля трісне у західній частині. І все зануриться у море...» Не менш зловісний прогноз зробив відомий французький провісник і астролог Марі Дюваль, яка приїжджала до Москви у 2008 році. «Серйозних природних катаклізмів не уникнути через два роки, - сказала вона на зустрічі з журналістами. За її словами, у 2010 році три планети - Юпітер, Сатурн, Уран, які впливають на глобальні дії, - перебігатимуть із знаку у знак і назад, створюватимуть руйнівні конфігурації - квадрати і опозиції. Ця «суєта» різко міняє загальну енергетику Землі і прямо відбивається на її надрах». А ось як пояснює появу перших знаків прийдешнього кінця світу фахівець з астрології вед, керівник Академії світової астрології і метаінформації Рао Махараджа: «У 2012 році значна частина Європи, Азії і Америки зіткнеться з проблемами як техногенного, так і природного характеру». За словами Махарджа, з 2 квітня 2010-го по 1 квітня 2011-го наступив рік «вікріті». Цей рік принесе проблеми, пов'язані з дисбалансом у природі. Природні стихії (Земля, Вода, Вогонь, Повітря) можуть вийти з гармонії. Стихія Землі відповідає за вірогідність великих землетрусів. Стихія Води - за затоплення. Стихія Вогню може стати причиною підвищення рівня руйнувань, пов'язаних з пожежами, вибухами, Сонцем, радіацією. Стихія Повітря може вийти із рівноваги і стати причиною сильних вітрів, ураганів, смерчів. Далі з 2 квітня 2011-го по 1 квітня 2012 року почнеться місячний рік «кахара». Цей рік може забрати велику кількість людських життів. У 2012 році складеться негативна комбінація Юпітера і Сатурну, а також Сонця з Марсом, що призведе до глобальної катастрофи, яка стане серйозним випробуванням для всього людства.
Цікаво, що у священній книзі індійців майя «Чілам Балам» можна знайти пророцтва, які натякають на прийдешні тектонічні катастрофи. Так, в одному із майянских прогнозів сказано, що при закінченні епохи «відбудеться гуркіт від зіткнення Небес і Землі. У той рік - загальний землетрус по всій окрузі….» Що ж до ацтеків, то і вони вірять у те, що наша епоха П'ятого Сонця, яка закінчується 21 грудня 2012 року, повинна завершитися найбільшим землетрусом. Так, можливо, виверження вулкана в Ісландії і нещодавній жахливий землетрус на Гаїті є передвісниками цих пророцтв? Щоправда, у своїх книгах стародавні індійці користувалися такою образною мовою, що сприймати їх тексти буквально не можна. Наприклад, під «землетрусом» вони цілком могли розуміти назву календарного циклу. Річ у тім, що сама наша епоха почалася більше 5000 років тому під час циклу, який у майянскому календарі іменується Землетрус. І закінчитися вона, за правилами їхнього календаря, повинна теж під цим же знаком. Найцікавіше, що сучасна наука згодна з майя і ацтеками. За даними сейсмологів, упродовж останніх сторіч відбувається посилення тектонічних процесів. Особливо ця тенденція посилилася в останні десятиліття. Зокрема, за останніх 30 років швидкість міграції магнітних полюсів збільшилася у 4 рази, що свідчить про прискорення енергетичних процесів у глибинах нашої планети. Тому варто готуватися до майбутніх тектонічних катаклізмів. До речі, відомий український кліматолог Дмитро Атанасов заявив, що виверження Ейяф’яллаєкюля не тільки заважає літакам, але і здатне змінити клімат. Учений вважає: якщо вулкан бушуватиме і надалі, у найближчі кілька років у Європі похолодає. «Поки маси вулканічного пилу не настільки щільні, щоб заважати сонячним променям обігрівати Землю, - пояснює свою версію Дмитро Атанасов. - Але якщо вулкан не стихне, ми станемо свідками унікального явища. Велика кількість пилу може створити у верхніх шарах атмосфери екран, який затемнить Землю. Сповільниться зростання середньої температури, середньорічна зовсім упаде на 2-3 градуси. І не варто сподіватися, що як тільки вулкан заспокоїться, все тут же стане на свої місця. Для цього можуть знадобитися роки». Хтось скаже: «Що таке 2-3 градуси?». Так, для людини це небагато, а ось для природи – відчутно. Такі перепади викличуть нові катаклізми: землетруси, цунамі, урагани, потопи...
Бібліографія За матерiалами: Lenta.ru РИА Новости NEWSru.com Интерфакс РБК www.inright.ru www.manyava.ucoz.ua газета La Repubblica КП в Україні http://zymnavoda.org.ua/media/shpalery-zast/1302-vulkani-svtu.html
Схожі презентації
Категорії