Загальні відомості , призначення, опис і бойові властивості пістолета
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
9-мм пістолет Макарова (Мал. 1) є особистою зброєю нападу і захисту, призначений для поразки супротивника на коротких відстанях.
Вогонь з пістолета найбільш ефективний на відстанях до 50 м. Забійна сила кулі зберігаеться до 350 м. Вогонь з пістолета ведеться поодинокими пострілами. Бойова скорострільність пістолета 30 пострілів за хвилину. Маса пістолета зі спорядженим магазином 810 гр. Для стрільби з пістолета застосовуються 9-мм пістолетні набої. Початкова швидкість польоту кулі 315 м/с Подача патронів у патронник при стрільбі відбувається з магазина ємкістю 8 патронів.
Пістолет має просту будову і простий у використанні, малий по своїх розмірах, зручний для носіння і завжди готовий до дії. Пістолет — зброя самозарядна, тому що його перезаряження під час стрільби відбувається автоматично. Робота автоматики пістолета заснована на принципі використання віддачі вільного затвора. Затвор зі стволом зчеп лення не має. Надійність запирання каналу ствола при пострілі досягається великою масою затвора і силою зворотньої пружини.
Завдяки наявності в пістолеті самовзводного ударно-спускового механізму куркового типу можна швидко відкривати вогонь безпосереднім натисканням на хвіст спускового гачка без попереднього взведення курка. Безпека поводження з пістолетом забезпечується надійно діючими запобіжниками. Пістолет має запобіжник,розташований на лівій стороні затвора. Крім того, курок автоматично стає на запобіжний взівід під дією бойової пружини після спуску курка («відбій» курка) і при відпущеному спусковому гачку. Курок під дією вигнутого (відбійного) кінця широкого пера бойовий пружини повернутий на деякий кут від затвора (це і є «відбій» курка) так, що носик шептала знаходиться перед запобіжним взводом курка. Після того як спусковий гачок буде відпущений, спускова тяга під дією вузького пера бойової пружини просунеться в заднє крайнє положення. Важіль взводу і шептало опустяться вниз, шептало під дією своєї пружини притисне до курка й автоматично курок стане на запобіжний взвод.
Пістолет складається з наступних основних частин і механізмів ( Мал.2): рамки зі стволом і спусковою скобою; затвора з ударником, викидачем і запобіжником; зворотньої пружини; ударно-спускового механізму; рукоятки з гвинтом; затворної затримки; магазин .
Мал. 2. Основні частини та механізми пістолета: 1 — рамка зі стволом та спусковою скобою; 2 — затвор з ударником, викидачем та запобіжником; 3 — затворна затримка; 4 — частини ударно-спускового механізму; 5 — зворотня пружина; 6 — магазин; 7 — рукоятка з гвинтом.
До кожного пістолета додаеться приладдя: запасний магазин, протирка, кобура, пістолетний ремінець. Для того щоб відбувся постріл необхідно натиснути вказівним пальцем на спусковий гачок. Курок при цьому завдає удару по ударнику, що розбиває капсуль патрона. В результаті цього загораеться пороховий заряд і утворюеться велика кількість порохових газів. Куля під тиском порохових газів викидається з каналу ствола. Затвор під тиском газів, що передаються через дно гільзи, відходить назад, утримуючи викидачем гільзу і стискаючи зворотню пружину. Гільза при зустрічі з викидачем викидається назовні через вікно затвора.
Затвор при відході в крайнє заднє положення повертає курок на цапфах назад і ставить його на бойовий взвод. Відійшовши назад до упору, затвор під дією зворотньої пружини повертається вперед. При русі вперед затвор досилачем подае з магазина черговий патрон і досилає його в патронник. Канал стовола замкнений вільним затвором; пістолет знову готовий до пострілу. Для проведення наступного пострілу потрібно відпустити спусковий гачок, а потім знову натиснути на нього. Так стрільба буде вестися до повного використання патронів у магазині. Після використання всіх патронів з магазина затвор стає на затворну затримку і залишається в задньому положенні.
Розбирання і збирання пістолета Розбирання пістолета може бути неповним і повним. Неповне розбирання проводиться для чищення, змащення й огляду пістолета, повне розбирання для чищення при сильному забрудненні пістолета, після перебування його під дощем, у снігу, при переході на нову змазку, а також при ремонті. Часте повне разбирання пістолета не допускається тому, що вона прискорює зношування частин і механізмів. При розбиранні і збиранні пістолета необхідно дотримуватись наступних правил: — розбирання і збирання робити на столі , а в полі — на чистій підстилці; частини і механізми класти в порядку розбирання, поводитися з ними обережно, не допускати зайвих зусиль і різких ударів; при збиранні звертати увагу на номерацію частин, щоб не переплутати їх з частинами інших пістолетів.
Неповне розбирання пістолета проводити в наступному порядку. 1) Витягти магазин з основи рукоятки . Утримуючи пістолет за рукоятку правою рукою, великим пальцем лівої руки відвести засувку магазина назад до упору, одночасно відтягаючи вказівним пальцем лівої руки виступаючу частину кришки магазина, витягти магазин з основи рукоятки.
Перевірити,чи немає патрона в патронику, для чого вимкнути запобіжник (опустити прапорець вниз), відвести лівою рукою затвор у заднє положення, поставити його на затворну затримку й оглянути патронник . Натиснувши великим пальцем правої руки на затворну затримку, відпустити затвор.
2) Відокремити затвор від рамки. Узявши пістолет у праву руку за рукоятку, лівою рукою відтягнути спускову скобу вниз і, перекосивши її вліво, уперти в рамку так, щоб вона утримувалася в цьому положенні. При подальшому розбиранні утримувати її в данному положенні вказівним пальцем правої руки. Лівою рукою відвести затвор у крайнє заднє положення і, піднявши його задній кінець, дати йому можливість просунутися вперед під діею зворотньої пружини .Від’єднати затвор від рамки та поставити спускову скобу на своє місце .
3) Зняти зі ствола зворотню пружину Утримуючи рамку правою рукою за рукоятку і обертаючи зворотню пружину на себе лівою рукою, зняти її зі ствола.
Зборку пістолета після неповного розбирання робити в зворотньому порядку. 1) Надіти на ствол зворотню пружину.Взявши рамку за рукоятку в праву руку, лівою рукою надіти зворотню пружину на ствол обов'язково тим кінцем, у якому крайній виток має менший діаметр у порівнянні з іншими витками.
2) Приєднати затвор до рамки. Утримуючи рамку за рукоятку в правій руці, а затвор у лівій, ввести вільний кінець зворотньої пружини в канал затвора (Мал.6) і відвести затвор у крайнє заднє положення так, щоб дульна частина ствола пройшла через канал затвора і виступила назовні. Опустити задній кінець затвора на рамку так, щоб по довжні виступи затвора помістилися в пазах рамки, і, притискаючи затвор до рамки, відпустити його. Затвор під дією зворотньої пружини енергійно повертається в переднє положення. Включити запобіжник (підняти прапорець вверх).
Мал. 7. Приєднання затвора до рамки Примітка. Для приєднання затвора до рамки не обов'язково відтягати вниз і перекошувати спускову скобу. При цьому, відводячи затвор у крайнє заднє положення, необхідно підняти його задній кінець вверх до відказу так, щоб не відбулося утикання нижньої передньої стінки затвора в гребінь спускової скоби, що обмежує рух затвора назад.
3) Приєднати магазин в основу рукоятки. Утримуючи пістолет у правій руці, великим і вказівним пальцями лівої руки приєднати магазин в основу рукоятки через нижнє вікно основи рукоятки (Мал. 8). Натиснути на кришку магазина великим пальцем так, щоб засувка (нижній кінець бойової пружини) заскочила за виступ на стінці магазина; при цьому повинно відбутися щеплення. Ударяння по магазину долонею не допускаються.
Перевірити правильність зборки пістолета після неповного розбирання. Виключити запобіжник (опустити прапорець вниз). Відвести затвор у заднє положення і відпустити його.Затвор,просунувшись трохи вперед, стає на затворну затримку і залишається в задньому положенні. Натиснувши великим пальцем правої руки на затворну затримку, відпустити затвор. Затвор під дією зворотньої пружини повинен енергійно повернутися в переднє положення, а курок повинен стояти на бойовому взводі. Вимкнути запобіжник (підняти прапорець вверх). Курок повинен зірватися з бойового взводу і заблокуватися.
1) Зробити неповне розбирання пістолета, керуючись ст. 7. 2) Відокремити шептало і затворну затримку від рамки. Взяти пістолет у ліву руку; притримуючи великим пальцем лівої руки голівку курка і натискаючи вказівним пальцем на хвіст спускового гачка, плавно спустити курок з бойового взводу. Виступом протирки зняти гачок пружини шептала з затворної затримки ( Мал. 9 ). Вказівним і великим пальцями правої руки повернути шептало вперед до збігу лиски на правій цапфі з прорізом цапфового гнізда в рамці; потім шептало і затворну затримку підняти вверх і відокремити їх від рамки ( мал 10 ).
Мал.10. Від’єднання шептала і зворотньої затримки від рамки Примітки: 1. В бойових умовах, якщо немає під руками протирки, гвинт можна викрутити відбивачем затворної затримки. 2. В пістолетах перших випусків бойова пружина кріпиться без засувки.
3) Від’єднати рукоятку від основи рукоятки і бойову пружину від рамки. Лезом протирки викрутити гвинт і, зрушуючи рукоятку назад, відокремити її від основи рукоятки (мал 11 ).
Притискуючи великим пальцем лівої руки бойову пружину до основи рукоятки, зрушити вниз і відокремити від основи рукоятки засувку бойової пружини і зняти бойову пружину з приливу основи рукоятки (Мал.12 ).
4) Відокремити курок від рамки, утримуючи рамку в лівій руці і повернувши спусковий гачок у крайнє переднє положення вказівним і великим пальцями правої руки повернути курок вперед до збігу лисок на його цапфах з прорізами і цапфовими гніздами в рамці, зрушити курок у бік ствола і вийняти його(Мал.13).
5) Відокремити спускову тягу з важелем взводу від рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою підняти задній кінець спускової тяги (Мал.14) і вивести цапфу з затвору спускового гачка.
6) Відокремити спусковий гачок від рамки . Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою відтягнути спускову скобу вниз, як це робиться при неповному розбиранні пістолета; повертаючи хвіст спускового гачка вперед, вивести цапфи спускового гачка з цапфових гнізд у рамці і відокремити спусковий гачок від рамки. Поставити спускову скобу на своє місце.
7) Відокремити запобіжник і ударник від затвора. Взявши затвор у ліву руку, великим пальцем правої руки повернути прапорець запобіжника вверх; потім вказівним і великим пальцями правої руки відвести прапорець із гнізда трохи вбік, повернути далі назад і вийняти з гнізда затвора.Легким ударом заднім кінцем затвора по долоні правої руки витягти з затвора ударник.
8) Відокремити викидач від затвора. Покласти затвор на стіл (ослін), правою рукою за допомогою виступу протирки утопити гніток викидача і, одночасно натискаючи вказівним пальцем лівої руки на передню частину викидача і повертаючи його навколо зачепа, вийняти його з паза; після цього обережно витягти з гнізда затвора гніток з пружиною.
9)Розібрати магазин. Взявши магазин у ліву руку, великим і вказівним пальцями цієї руки віджати пружину подавача до подавача, правою рукою зняти кришку магазина за її виступаючу частину (Мал.17) і вийняти з корпуса магазина пружину подавача і подавач.
1) Зібрати магазин. Утримуючи корпус магазина в лівій руці так, щоб виступ засувки магазина був в перед і вгорі, правою рукою вкласти подавач у корпус магазина. Вставити в корпус магазина пружину подавача невідігнутим кінцем вниз і, притисЀаючи пружину великим пальцем лівої руки (мал. 18), правою рукою насунути кришку на загнуті ребра корпуса так, щоб відігнутий кінецьпружини заскочив в отвір кришки.
2) Приєднати викидач до затвора (мал. 19). Покласти затвор на стіл (ослін), правою рукою вставити в гніздо затвора пружину викидача з гнітком (гнітком назовні). Поставити викидач в паз зачепом до чашечки затвора і, притримуючи його вказівним пальцем лівої руки в зачепі, утопити виступом протирки гніток в гніздо; одночасно притискаючи викидач до гнітка і вниз (повертаючи навколо зачепа), опустити його пяточку в гніздо затвора так, щоб голівка гнітка розташувалася над уступом пяточки викидача.
3) Приєднати ударник і запобіжник до затвору . Взяти затвор у ліву руку заднім кінцем до себе і вкласти ударник у канал затвора так, щоб його зріз в задній частині був повернутий до гнізда для запобіжника. Великим і вказівним пальцями правої руки вставити запобіжник в гніздо затвора (мал.20) і повернути його прапорець вниз до кінця
4) Приєднати спусковий гачок до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою відтягнути спускову скобу і перекосити її так, як це робиться при неповному розбиранні пістолета; вставити голівку спускового гачка у вікно стійки рамки так, щоб його цапфи ввійшли в цапфові гнізда рамки; поставити спускову скобу на своє місце.
5)Приєднати спусково тягу з важелем взводу до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці і відвівши хвіст спускового гачка назад, вставити цапфу спускової тяги в отвір спускового гачка і опустити задній кінець тяги в рамку на задню стінку основи рукоятки. 6)Приєднати курок до рамки. Утримуючи рамку за основу рукоятки лівою рукою повернувши спусковий гачок у крайнє переднє положення, правою рукою нахилити курок голівкою вперед, ввести його цапфи в цапфові гнізда в рамці (Мал. 21) і повернути голівку курка назад.
7) Приєднати бойову пружину до рамки і рукоятку до основи рукоятки. Покласти пістолет на долоню лівої руки; повернувши спусковий гачок вперед, а важіль взводу вверх, правою рукою ввести пера бойової пружини у вікно рамки і надягти пружину отвором на приплив основи рукоятки так, щоб широке перо бойової пружини розмістилось в поглибленні курка, а вузьке перо — на пяточці важеля взводу. Повернути пістолет так, щоб задня стінка основи рукоятки була повернута на себе, і, притримуючи великим пальцем лівої руки бойову пружину за засувку магазина, а вказівним передню стінку основи рукоятки, великим і вказівним пальцями правої руки надягти засувку бойової пружини (мал. 22 і 23). Перевірити правильність встановлення бойової пружини, для чого кілька разів легко натиснути на хвіст спускового гачка. Якщо курок відходить назад,то пружина встановлена правильно. Надягти рукоятку на основу рукоятки і закрутити до кінця гвинт, після чого гвинт відпустити на пів-оберта.
8)Приєднати затворну затримку і шептало до рамки. Утримуючи рамку в лівій руці, правою рукою вкласти затворну затримку у виріз рамки (мал. 24); взяти шептало так, щоб лиска на його правій цапфі була повернута вперед; вставити в цапфове гніздо рамки спочатку ліву цапфу шептала (на якій знаходиться пружина), а потім ввести праву цапфу шептала в цапфове гніздо в рамці. Повернути шептало назад. Виступом протирки надягти гачок пружини шептала на затворну затримку.
Мал.23. Закріплення бойової пружини задвижкою Примітка. Забороняється зводити курок натиском на хвіст спускового гачка і робити спуск курка, коли не приєднаний до рамки затвор
9) Зробити подальшу зборку, керуючись ст. 8. 10) Перевірити правильність роботи частин і механізмів пістолета після зборки, як зазначено в ст. 49.
Пістолет завжди повинен утримуватись в чистоті і справному стані. Це досягається своєчасним і правильним чищенням і змащенням, дбайливим поводженням з пістолетом і правильним збереженням його. Чищення пістолетів проводиться: у бойовій обстановці, на маневрах і тривалих навчаннях у полі—щодня під час затишку між боєм в перервах між заняттями; після навчань, нарядів і занять в полі без стрільби — негайно після закінчення навчань, нарядів чи занять; після стрільби — негайно після закінчення стрільби необхідно почистити і змазати канал ствола і патронник; остаточне чищення пістолета провести після повернення зі стрільби; у наступні 3—4 дні чищення пістолета робити щодня; — якщо пістолет знаходиться без використання — не рідше одного разу в 7 днів. Мастило наносити тільки на добре очищену і суху поверхню металу негайно після чищення, щоб не допустити впливу вологи на метал. Рядові і сержанти, озброєні пістолетами, чищення і змащення пістолетів проводять під керівництвом командира взводу (старшини роти). Він визначає ступінь розбирання пістолета, правильність і якість чищення, дає дозвіл на змащення і зборку, перевіряє правильність зробленого змащення і зборки. Офіцери чищення і змащення пістолетів проводять самостійно.
При казарменому чи табірному розташуванні чищення пістолетів проводиться в спеціально відведених місцях на обладнаних чи пристосованих для цієї мети столах, а в бойовій чи похідній обстановці — на підстилках, дошках, фанері і т.п., попередньо очищених від бруду і пилу. Для чищення і змащення пістолета застосовується: - рідке рушничне мастило — для чищення пістолета змащення його частин і механізмів при температурі повітря від +5 до—50° С; — рушничне мастило — для змащення каналу ствола, частин і механізмів пістолета після їхнього чищення; це мастило застосовується при температурі повітря від +5° С и вище; розчин РЧС (розчин чищення стволів) — для чищення каналів стволів і інших частин пістолета, які піддавались впливу порохових газів; ганчірка чи папір КВ-22 — для обтирання, чищення і змащення пістолета; пакля (коротке льоноволокно), очищена від костриці, — тільки для чищення каналу ствола. Для зручності чищення пазів, вирізів і отворів можна застосовувати дерев'яні палички. Чищення пістолета розчином РЧС проводяться тільки після стрільби на стрільбищі в казармі. Якщо після стрільби пістолет був вичищений рідким рушничним мастилом, то після повернення в казарму зробити чищення пістолета розчином РЧС. У польових умовах чищення пістолета проводиться тільки рідким рушничним мастилом .
Примітка. Розчин РЧС виготовляеться в підрозділі в наступному складі: вода, придатна для пиття,— 1 л; вуглекислий амоній — 200 г; двухромовокислый калій (хромпик) — 3—5 г. Розчин підготовлюється в тій кількості, яка необхідна для чищення зброї протягом однієї доби. Невелика кількість розчину РЧС дозволяється зберігати не більш 7 діб в пляшках, закупорених корком, в темному місці і подалі від нагрівальних приладів. В масльонки розчин РЧС наливати забороняється,
Чищення пістолета проводити в наступному порядку: Підготувати ганчір’я, паклю і мастильні матеріали. Оглянути приладдя, і підготувати його для використання при чищенні. Розібрати пістолет.
4. Прочистити канал ствола. Просмикнути через проріз протирки ганчірку або паклю; товщина паклі повинна бути такою, щоб протирка з паклею вводилася в канал ствола невеликим зусиллям руки. Просочити паклю рідкою змазкою для зброї.Ввести протирку в канал ствола з дульної частини. Покласти рамку пістолета на стіл і, утримуючи її лівою рукою, правою рукою плавно просунути протирку по всій довжині каналу ствола декілька разів. Замінити паклю і повторити чищення ще раз. Ретельно обтерти протирку. Насухо протерти канал ствола спочатку паклею, а потім чистим і сухим ганчір’ям. Оглянути ганчірку; якщо на ганчірці буде помітно нагар чи іржа, знову протерти канал ствола паклею, просоченою рідкою змазкою для зброї , а потім сухою паклею або ганчіркою. Чищення каналу ствола повторювати доти, поки ганчірка, витягнута з каналу ствола, не буде чистою. Таким же способом прочистити патронник. Патронник необхідно чистити тільки з казенної частини шляхом обертання протирки з паклею (ганчіркою), притиснутої до уступу патронника.
Чищення розчином РЧС робити в такому ж порядку, як і рідкою змазкою для зброї, і продовжувати до повного видалення нагару і томпакизації, тобто доти, поки змочений розчином йоршик чи пакля не буде виходити з каналу ствола без ознак нагару чи зелені. Після цього протерти канал ствола сухою паклею чи ганчіркою . Наступного дня перевірити якість зробленої частки і, якщо при протиранні каналу ствола чистим ганчір’ям на ній буде виявлений нагар, зробити повторне чищення в попередньому порядку. По закінченні чищення нарізної частини каналу ствола таким же порядком вичистити патронник. Ретельно оглянути канал ствола і патронник на світло. Особлива увага при огляді звертати на патронник і кути нарізів, у яких не повинно залишатися бруду і нагару.
Вичистити рамку пістолета зі стволом та спусковою скобою. Насухо протерти частини ганчір’ям до повного видалення бруду і вологи. Іржу вичищати паклею чи ганчіркою, змоченою рідкою змазкою для зброї . Вичистити затвор, зворотню пружину, затворну затримку і частини ударно-спускового механізму. Якщо чищення пістолета проводиться після стрільби, то чашечку затвора чистити паклею чи ганчіркою, змочиною рідкою змазкою для зброї чи розчином РЧС, до повного видалення нагару. Після чищення протерти її насухо. Якщо стрільба з пістолета не проводилась і на чашечці затвора немає нагару чи іржі, то протерти її сухим ганчір’ям. Інші металеві частини і механізми насухо протерти ганчір’ям до повного видалення бруду і вологи, застосовуючи для цього дерев'яні палички. Затвор, затворну затримку і частини ударно-спускового механізму після наряду чи заннять без стрільби чистити в зібраному стані, після стрільби, перебування пістолета під дощем і сильним забрудненням — в розібраному стані. Обтерти рукоятку сухим ганчір’ям чи паклею. Вичистити магазин. Чищення магазина після нарядів чи заннять проводиться в зібраному стані, а після стрільб, перебування пістолета під дощем чи сильного забруднення — у розібраному стані. Після нарядів і заннять протерти магазин насухо ганчіркою до повного видалення бруду чи вологи. Після стрільби нагар з подавача видалити паклею чи ганчіркою, змочиною рідкою змазкою для зброї чи розчином РЧС. Після чищення протерти подавач насухо. Витерти кобуру сухим ганчір’ям як із внутрішньої, так і з зовнішньої сторони до повного видалення бруду і вологи. Витерти насухо протирку.
Змащення пістолета робити в наступному порядку Змащити канал ствола. Просмикнути через проріз протирки ганчірку. Змочити ганчірку змазкою. Ввести протирку в канал ствола з дулової частини і плавно просунути її два-три рази по всій довжині каналу ствола, щоб рівномірно покрити тонким шаром змазки нарізи і поля каналу. Патронник змазувати з казенної частини, обертаючи протирку з ганчіркою.
Змазати інші металеві частини і механізми пістолета. Зовнішні поверхні змазувати за допомогою промасленої ганчірки. Для змазування каналів, гнізд і отворів застосовувати промаслену ганчірку, намотану на дерев'яну паличку. Змащення наносити тонким рівним шаром. Зайве змащення на частинах пістолета сприяє забрудненню і може викликати відмовлення в роботі пістолета. Кобуру не змазувати, а лише насухо протерти ганчіркою і просушити. Змазати протирку. По закінченні змащення зібрати пістолет, оглянути його, перевірити правильність зборки і роботу частин і механізмів пістолета. Пістолет, внесений з морозу в тепле приміщення, не можна змазувати, поки він не «зігріється»; коли з'являться краплі води, потрібно, не чекаючи висихання вологи, насухо протерти частини і механізми пістолета і змазати їх. Пістолет, що здається на тривале збереження, повинний бути ретельно вичищений (канал ствола й ударно-спусковий механізм змазані рідкою змазкою для зброї ), загорнути в один лист (шар) ингибитированного папера і два листи (шари) парафінованого паперу і покладенний у картонну коробку. Змазувати частини і механізми пістолета при температурі зовнішнього повітря + 5° С і нижче потрібно тільки рідкою змазкою для зброї .
ПРИЗНАЧЕННЯ І БУДОВА ЧАСТИН ТА МЕХАНІЗМІВ ПІСТОЛЕТА, ПАТРОНІВ І ПРИЛАДДЯ Призначення і пристрій частин і механізмів пістолета
Рамка зі стволом і спусковою скобою Ствол служить для напрямку польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, що в'ються ліворуч нагору праворуч. Нарізи служать для надання кулі обертального руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстанню між двома протилежними полями (по діаметру) визначається калібр каналу ствола; він дорівнює 9 мм. З казенної частини канал ствола гладкий і більший діаметром; він служить для розміщення патрона і називається патронником. Патронник має уступ.На казенній частині ствола є прилив для кріплення ствола в стійці рамки й отвору для штифта ствола. На приливі і в нижній частині патронника є скіс для напрямку патрона з магазина в патронник. Зовнішня поверхня ствола гладка. На ствол надівається зворотня пружина. Ствол з'єднується з рамкою пресовою посадкою і закріплюється штифтом.
Рамка служить для з'єднання всіх частин пістолета. Рамка з основою рукоятки складає одне ціле. В передній частині рамка має: зверху — стійку для кріплення ствола, знизу — вікно для розміщення спускового гачка і гребеня спускової скоби. На бокових стінках цього вікна — цапфові гнізда для цапф спускового гачка. Стійка рамки має: в верхній частині — отвір, у якому закріплюється ствол; знизу — вікно для розміщення голівки спускового гачка; праворуч — кривий паз для розміщення і руху передньої цапфи спускової тяги. В задній частині рамка має: зверху — виступи з цапфовими гніздами для цапф курка і шептала і з пазами для напрямку руху затвора (цапфові гнізда для цапф курка і праве цапфове гніздо для цапфи шептала мають прорізи); знизу — вікно для двох пер бойової пружини. В середній частині рамка має вікно для виходу верхньої частини магазина і виріз на лівій стінці для затворної затримки.
Мал. 25. Рамка зі стволом і спусковою скобою: А – ліва сторона; б – права сторона; 1- стійка для кріплення ствола; 2- виріз для затворної затримки; 3- цапфенні гнізда для цапф курка і шептала; 4- пази для направлення руху затвора; 5- вікно для двох пер бойової пружини; 6- прилив з різьбовим отвором для кріплення рукоятки з допомогою гвинта і бойової пружини з допомогою засувки; 7- основа рукоятки; 8- бокові вікна; 9- вікно для розміщення спускового гачка і гребня спускової скоби; 10- цапфенні гнізда для цапф спускового гачка; 11- гребінь для обмеження руху затвора назад; 12- ствол; 13-кривий паз для розхміщення і руху передньої цапфи спускової тяги; 14- спускова скоба;15- прилив з гніздом для кріплення спускової скоби; 16- виріз для защіпки магазина; 17- вікно для виходу верхньої частини магазина
Основа рукоятки служить для кріплення рукоятки, бойової пружини і для розміщення магазина. Воно має бокові вікна (праве і ліве) для зменшення маси пістолета; нижнє вікно для вставляння магазина; на задній стінці — прилив з різьбовим отвором для кріплення бойової пружини за допомогою засувки і рукоятки за допомогою гвинта; внизу— виріз для защіпки магазина; в передній стінці — прилив з гніздом для кріплення спускової скоби до рамки за допомогою осі.
Спускова скоба служить для запобігання хвоста спускового гачка від ненавмисного натискання на нього. Вона має на передньому кінці гребінь (прилив) для обмеження ходу затвора при русі назад. Спускова скоба утримується в рамці в верхньому положенні пружиною і гнітком, розташованими в гнізді на передній стінці основи рукоятки.
Затвор служить для подачі патрона з магазина в патронник, запирання каналу ствола при пострілі, утримання гільзи (викидання патрона) і постановки курка на бойовий взвід.
Мал. 26. Затвор: а — ліва сторона; б — вид знизу;1 — мушка;2 — цілик;3 — насічка; 4 —зуб для встановлення затвора на затворну затримку;5 — паз для відбивача;6 — повздовжні виступи для направлення руху затвора по рамці;7 — гребінь;8—гніздо для запобіжника;9 — паз для курка;10—виїм для розміщення роз’єднуючого виступу важиля взвода;11— виступ для роз’єднання важиля взвода з шепталом;12—паз для роз’єднуючого виступу важиля взводу;13 —виїм для раз’єднання шептала з важилем взвода;14— досилач;15 — вікно для викидання гільзи (патрона);16— канал для розміщення ствола з зворотньою пружиною
Зовні затвор має: мушку для прицілювання; поперечний паз для цілика; насічку між мушкою і ціликом для виключення відблиску поверхні затвора при прицілюванні; на правій стороні — вікно для викидання гільзи (патрона) паз для викидача; гніздо для гнітка з пружиною викидача; з лівої сторони — гніздо для запобіжника і дві виїмки для фіксатора запобіжника: верхню — для положення прапорця «запобігання» і для положення прапорця «вогонь»; поруч з верхньою виїмкою — червоний кружок, що відкривається при постановці прапорця в положення «вогонь» і закрѕвається прапорцем при включенні запобіжника; по обидва боки — насічку для зручності відведення затвора рукою; на задньому кінці затвора — паз для проходу курка.
Всередині затвор має: канал для приміщення ствола з зворотньою пружиною; подовжні виступи для напрямку руху затвора по рамці; зуб для постановки затвора на затворну затримку; гребінь; паз для відбивача; паз для роз'єднувального виступу важеля взводу; чашечку для розміщення дна гільзи; досилач для посилання патрона з магазина в патронник; виступ для роз'єднання важеля взводу з шепталом; виїмка для розташування роз'єднувального виступу важеля взводу при натиснутому спусковому гачку; на правій стороні гребеня затвора є виїм, призначений для роз'єднання шептала з важелем взводу при знятті затвора з затворної затримки при натиснутому спусковому гачку; каканал для розміщення ударника.
Ударник (мал.27)служить для розбиття капсуля. Він має: в передній частині — бойок, в задній частині — зріз для запобіжника, що утримує ударник в каналі затвора. Ударник виготовляється тригранним з метою зменшення його маси і зменшення тертьових поверхонь.
Викидач (мал.28) служить для утримання гільзи (патрона) в чашечці затвора до зустрічі з відбивачем. Він має зачіп, що заскакує в кільцеву проточку гільзи і утримує гільзу (патрон) в чашечці затвора, і пяточку для з'єднання з затвором; у задній частині пяточки викидача зроблений уступ для розміщення голівки гнітка. В задній частині викидача знаходиться виїмка для зручності утоплення гнітка виступом протирки при відділенні викидача від затвора. Викидач вставляється в паз в затворі. Гніток в головній частині стовщений. В стовщену частину упирається передній кінець пружини викидача, надітий на задню частину гнітка (меншого діаметра). Гніток з пружиною викидача вставляється в гніздо в затворі. Під дією пружини зачіп викидача весь час нахилений до чашечки затвора.
Мал. 28. Викидач: 1 — зачіп; 2 — пяточка для зєднання з затвором; 3 — гніток; 4 — пружина викидача
Гніток в головній частині стовщений. В стовщену частину упирається передній кінець пружини викидача, надітий на задню частину гнітка (меншого діаметра). Гніток з пружиною викидача вставляється в гніздо в затворі. Під дією пружини зачіп викидача весь час нахилений до чашечки затвора.
Запобіжник (мал.29) служить для забезпечення безпеки поводження з пістолетом. Він має: прапорець для переведення запобіжника з положення «вогонь» в положення «запобігання» і назад; фіксатор для утримання запобіжника в даному йому положенні; вісь, на якій зроблений уступ з поличкою для повороту шептала і звільнення курка від бойового взводу при переведенні запобіжника в положення «запобігання»; ребро для запирання затвора з рамкою при постановці запобіжника в положення «запобігання»; зачіп для запирання курка в положенні «запобігання»; виступ для сприйнята удару курка при включенні запобіжника. Запобіжник вставляється в гніздо затвора.
Мал.29 Запобіжник 1-виступ; 2-фіксатор; 3-прапорець запобіжника; 4-ребро; 5-зачіп; 6-виступ
Цілик разом з мушкою служить для прицілювання. Своєю основою він, вставляється в поперечний паз затвора. Зворотня пружина (мал.30) служить для повернення затвора в переднє положення після пострілу. Крайній виток одного з кінців пружини має менший діаметр в порівнянні з іншими витками. Цим витком пружина при зборці надівається на ствол, щоб забезпечити її надійне утримання на стволі при розбиранні пістолета. Пружина, надягнута на ствол, розміщується разом з ним в каналі затвора.
Ударно-спусковий механізм (мал.31) складається з курка, шептала з пружиною, спускової тяги з важелем взводу, спускового гачка, бойової пружини і засувки бойової пружини.
Мал. 31. Частини ударно-спускового механізма: 1 — спускова тяга з ричагом взводу; 2 — курок; 3 — шептало з пружиною; 4 — засувка бойової пружини; 5 — спусковий гачок; 6 — бойова пружина.
Курок (мал.32) служить для нанесення удару по ударнику. Він має: зверху — голівку з насічкою для взведення курка рукою; на передній площині — виріз для забезпечення вільного ходу курка при спуску його з бойового взводу; виїм для зачіпа запобіжника; в основі курка — два уступи: верхній — запобіжний взвод, нижній — бойовий взвод; з боків — цапфи, на яких обертається курок в цапфових гніздах рамки, і дугоподібні виточення для зменшення маси; праворуч — зуб самовзводу для взведення курка важелем взводу; ліворуч — виступ для запирання курка запобіжником; знизу — поглиблення для широкого пера бойової пружини; праворуч у нижній частині основи курка— кільцева виїмка для розміщення пяточки важеля взводу. Цапфи курка мають лиски для вільного від’єднання курка від рамки.
мал. 32. Курок: а — ліва сторона; 6 — правая сторона; 1 — голівка насічкою; 2 — виступ; 3— вїм; 4 — цапфи; 5 — зуб самовзвода; 6 — поглиблення, 7 — запобіжний взвод; 8—виріз; 9—бойовий взвод; 10—кільцевий виїм
Шептало (мал.33) служить для утримання курка на бойовому і запобіжному взводі. Воно має: носик для зчеплення з уступами курка; цапфи, на яких обертається шептало: в цапфових гніздах рамки; ліворуч — зуб для підйому шептала поличкою уступу запобіжника при переведенні запобіжника в положення «запобігання»; праворуч — виступ, на який діє важіль взводу при спуску курка. На лівій цапфі шептала надіта пружина. З'єднання пружини шептала з шепталом зроблено рознімним — кінець пружини входить в спеціальний отвір в стійці шептала. Вільний кінець пружини вигнутий в вигляді гачка для з'єднання з затворною затримкою. Пружина притискає носик шептала до курка. Цапфи шептала мають лиски для вільного відділення шептала від рамки.
мал.33. Шептало: 1-цапфи шептала; 2-зуб; 3-носик шептала; 4-виступ; 5-стійка шептала; 6-пружина шептала
Спускова тяга з важелем взводу (мал.34) служить для спуска курка з бойового взводу і взведення курка при натисканні на хвіст спускового гачка . Спускова тяга має на кінцях цапфи.Передньою цапфою вона з'єднується зі спусковим гачком, а задньою — з важелем взводу. Важіль взводу має: роз'єднувальний виступ , за допомогою якого він розчіплюється з шепталом при русі затвора назад; виріз для виступу шептала; виступ самовзводу, що зводить курок при натисканні на хвіст спускового гачка; пяточку, на яку спирається вузьке перо бойової пружини. Пяточка важеля взводу міститься в кільцевій виїмці курка.
Мал. 34. Спускова тяга з важелем взвода: 1-роз’єднувальний виступ ричага взвода; 2-виріз; 3-ричаг взвода; 4-спускова тяга; 5-цапф спускової тяги; 6-пяточка ричага взвода; 7-виступ самовзводу
Спусковий гачок (мал.35) служить для спуска курка з бойового взводу і взведення курка при стрільбі самовзводом. Він має: цапфи, що містяться в цапфових гніздах рамки; отвір для з'єднання зі спусковою тягою і хвіст. Спусковий гачок своєю голівкою вставляється у вікно стійки рамки.
Бойова пружина (мал.36) служить для приведення в дію курка, важиля взводу і спускової тяги .Вона має: широкое перо для дії на курок; вузьке перо для дії на важіль взводу і спускову тягу; в середній частині — отвір для надягання пружини на приплив з різьбовим отвором основи рукоятки. Нижній кінець бойової пружини являється зачіпом магазина. Кінець широкого пера бойової пружини вигнутий для забезпечення «відбою» курка, тобто для постановки курка на запобіжний взвод в спущеному положенні. Бойова пружина кріпиться на основі рукоятки засувкою.
Мал.36. Бойова пружина: 1-зачіпка; 2-отвір; 3-широке:перо; 4-відбійний кінець; 5-вузьке перо
Рукоятка з гвинтом (мал.37.) прикриває бічні вікна і задню стінку основи рукоятки і служить для зручності утримання пістолета в руці. Вона має: отвір для гвинта, що кріпить рукоятку до основи рукоятки; антабку для пристібування пістолетного ремінця; пази для вільного надвигания рукоятки на основу рукоятки; в задній стінці — виїмка для засувки магазина. В отворі для гвинта розташована металева втулка, що призначена для стопорення голівки гвинта від довільного відгвинчування. Рукоятка виготовлена з пластмаси. Гвинт рукоятки служить для кріплення рукоятки і засувки на основі рукоятки. Він має голівку і нарізну частину.
Затворна затримка (мал.38) утримує затвор в задньому положенні після використання всіх патронів з магазина. Вона має: в передній частині виступ для утримання затвора, в задньому положенні; кнопку з насічкою для звільнення затвора натисканням руки; в задній частині — отвір для з'єднання з лівою цапфою шептала; в верхній частині — відбивач для викидання назовні гільз (патронів) через вікно в затворі. Затворна затримка передньою частиною вставляється в виріз в лівій стінці рамки.
Мал.38 Затворна затримка 1 – виступ для утримання затвора. 2 – кнопка з насічкою; 3 – отвір; 4 – відбивач;
Магазин (мал.39) служить для розміщення восьми патронів. Він складається з корпуса, подавача, пружини подавача і кришки. Корпус магазина (мал.40.) з'єднує всі частини магазина. Верхні краї бічних стінок корпуса загнуті в середину для утримання патронів і подавача, а також для направлення патронів при подачі їх в патронник затвором. Він має: в бічних стінках — вікна для зменшення маси магазина і для визначення кількості патронів, що знаходяться в магазині; внизу - загнуті ребра для кришки магазина, виступ для защібки магазина, виріз для вільного проходу лівої стінки кришки магазина, жолоб для проходу зуба подавача. Магазин вставляється в основу рукоятки через нижнє вікно.
Мал.39 Магазин 1-подавач;2-корпус магазина; 3-кришка магазина;4-пружина подавача Мал.40 Корпус магазина: 1-вікно;2-виступ;3-загнуте ребро; 4-виріз;5-жолоб
Подавач Служить для подачі патронів. Він має два відігнутих кінці, що направляють рух його в корпусі магазина. На одному з відігнутих кінців подавача з лівої сторони є зуб для включення затворної затримки після використання всіх патронів з магазина.
Мал. 42 Пружина подавача служить для подачі вверх подавача з патронами при стрільбі. Нижній кінець пружини відігнутий для запирання кришки магазина.
Мал. 43 Кришка магазина Має отвір для відігнутого (нижнього) кінця пружини подавача і пази, якими вона надівається на загнуті ребра корпуса магазина. 1-отвір, 2-пази
Призначення і будова приладдя до пістолета В приладдя до пістолета входять кобура, протирка, запасний магазин, пістолетний ремінець. Кобура служить для носіння і збереження пістолета, запасного магазина і протирки . Кобура складається з корпуса, кришки кишені для запасного магазина, передньої і задньої носильних петель, застібки, петель для протирки і внутрішнього допоміжного ремінця. Протирка використовується для розбирання, збирання, чищення і змащення пістолета. Протирка має: на одному кінці — виступ для зняття і постановки гачка пружини шептала і для утоплювания гнітка при відділенні викидача; проріз для просмикування в неї паклі та ветоші; на іншому — кільце для утримання протирки при чищенні. На стику кільця мається лезо для вигвинчування і вгвинчування гвинта рукоятки при розбиранні і збиранні пістолета. Пістолетний ремінець забезпечує кріплення пістолета до поясного (брючного) ременю. Він складається з ременя, карабінчика і петлі для поясного (брючного) ременя.
Будова патрона 9-мм пістолетний патрон складається з гільзи, капсуля, порохового заряду, кулі. Гільза служить для розміщення порохового заряду і з'єднання всіх частин патрона; під час пострілу вона попереджає прорив газів з каналу стола через патронник. В дні гільзи є : гніздо для капсуля; наковальня, на якій бойком розбивається капсуль; два затравочних отвори, через які до порохового заряду проникає полум'я від ударного складу капсуля. Зовні в дні гільзи є кільцева проточка для зачепа викидача.
Загальний вигляд Мал.45 9-мм пістолетного патрона і його будова: 1-біметалева оболонка; 2-сталевий сердечник; 3-свинцева сорочка; 4-капсуль; 5-гільза; 6-пороховий заряд; 7-куля
Заряд складається з бездимного піроксилінового пороху. Капсуль служить для запалення порохового заряду. Він складається з латунного ковпачка з впресованним в нього ударним складом і фольговим кружком, що прикриває ударний склад. При ударі бойка вдарний склад спалахує. Куля складається з біметалічної (плакорованої) оболонки, в яку впресованний сталевий сердечник. Між кулею і сталевим сердечником є свинцева сорочка. Патрони для заряджання пістолета споряджаються в магазин на 8 патронів. Спорядження магазина проводиться шляхом вкладання та утоплення патронів рукою. Патрони упаковуються в штатні патронні дерев'яні ящики по 2560 шт. в кожному. В кожному ящику містяться дві залізні закатані чи запаяні оцинковані коробки, у які покладені патрони в картонних пачках, по 16 патронів в пачці. В одній залізній коробці міститься 80 картонних пачок. На бічних стінках дерев'яних ящиках є написи, що позначають номенклатуру патронів, покладених в ці ящики: номер партії патронів, місяць і рік виготовлення патронів і пороху, завод-виробник, марку і партію пороху, кількість патронів в ящику. Маса одного ящика з патронами близько 33 кг.
Положення частин і механізмів пістолета до заряджання Частини і механізми пістолета до заряджання знаходяться в наступному положенні: Затвор під дією зворотньої пружини — в крайньому передньому положенні; чашечка затвора впирається в казенний зріз ствола, в наслідок чого ствол замкнений вільним затвором. Подовжні виступи затвора входять в пази, що є в задній частині рамки. Затвор з рамкою замкнений ребром запобіжника. Курок під дією широкого пера бойової пружини спущений і впирається передньою площиною в виступ запобіжника так, що не може просунутися вперед. Шептало поличкою уступу на осі запобіжника піднято вверх і утримується в такому положенні так, що між запобіжним взводом курка і носиком шептала є невеликий зазор.
Спускова тяга з важелем взводу під дією вузького пера бойової пружини відведена в крайнє заднє положення; важіль взводу втоплений в рамку і його виступ самовзводу зчеплений з зубом самовзводу курка так, що при натисканні на хвіст спускового гачка курок не зводиться, але має деякий вільний хід назад. Магазин вставлений в основу рукоятки. Подавач знаходиться вверху і впирається в гребінь затвора. Зуб подавача натискає на затворну затримку. Прапорець запобіжника знаходиться в положенні «запобігання». При цьому виступ запобіжника опущений вниз і стикається з передньою площиною курка; поличка уступу на осі запобіжника дією на зуб шептала піднімає вверх шептало і утримує його в цьому положенні; зачіп запобіжника входить в виїмку курка і, впираючись в його виступ, замикає курок в положенні «запобігання» так, що він не може бути зведений; ребро запобіжника зайшло за лівий виступ рамки і замикає затвор з рамкою.
Робота частин і механізмів пістолета при заряджанні Для заряджання пістолета необхідно: — спорядити магазин патронами; — вставити магазин в основу рукоятки; — виключити запобіжник (повернути прапорець вниз); — відвести затвор в крайнє заднє положення і різко відпустити його.
При спорядженні магазина патрони лягають на подавач один на іншій в один ряд, стискаючи, пружину подавача; в міру наповнення магазина патронами пружина подавача стискається і, натискаючи на подавач знизу, піднімає патрони вверх. Верхній патрон утримується загнутими краями бічних стінок корпуса магазина. При вставлянні спорядженого магазина в основу рукоятки защібка магазина заскакує за виступ на стінці магазина і утримує магазин в основі рукоятки. Верхній патрон впирається в гребінь затвора. Подавач знаходиться внизу, його зуб не діє на затворну затримку. При вимиканні запобіжника (повороті прапорця вниз) виступ запобіжника піднімається і звільняє курок. При повороті запобіжника його зачіп, виходячи з виїмки курка, звільняє виступ курка, чим забезпечується вільне відведення курка назад. Поличка уступу на осі запобіжника звільняє шептало, що опускається під дією своєї пружини трохи вниз, і носик шептала стає попереду запобіжного взводу курка (курок стає на запобіжний взвод). При повороті запобіжника його ребро виходить з лівого виступу рамки і роз'єднує затвор з рамкою. При цьому затвор може бути відведений рукою назад.
При відведенні затвора назад відбувається наступне: Затвор, рухаючись на подовжніх пазах рамки, повертає курок. Шептало під дією пружини заскакує своїм носиком за бойовий взвод курка. Рух затвора назад обмежується гребенем спускової скоби. Зворотня пружина знаходиться в найбільшому стисненні. Курок при повороті передньою частиною кільцевої виїмки зміщує спускову тягу з важелем взводу вперед і трохи вверх, завдяки чому вибирається частина вільного ходу спускового гачка. При підйомі важеля взводу вверх його виріз підходить до виступу шептала. Подавач магазина під дією пружини подавача піднімає патрони вверх так, що верхній патрон стає попереду досилача затвора.
Мал.46. Положення частин і механізмів перед пострілом: 1-затвор; 2-викидач; 3-зворотня пружина; 4-спусковий гачок; 5-спускова тяга; 6-магазин; 7-бойова пружина; 8-шептало з пружиною; 9-важиль взводу; 10-курок
При відпусканні затвора зворотня пружина посилає затвор вперед. Рухаючись по подовжніх пазах рамки, затвор досилачем просуває верхній патрон в патронник. Патрон, ковзаючи по загнутих краях бічних стінок корпуса магазина і по скосу на приливі ствола і в нижній частині патронника, входить в патронник і упирається переднім зрізом гільзи в уступ патронника; канал ствола замкнений вільним затвором. Другий патрон під дією пружини подавача піднімається подавачем вверх до упору в гребінь затвора. Коли затвор дійде до крайнього переднього положення і дошле патрон в патронник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи. Курок — на бойовому взводі. Пістолет готовий до пострілу (мал. 46).
Робота частин і механізмів зарядженого пістолета при включенні запобіжника Якщо пострілу робити не потрібно, то, не спускаючи курка з бойового взводу, необхідно включити запобіжник, повернувши його прапорець вверх до упору так, щоб червоний кружок закрився прапорцем запобіжника. При повороті прапорця виступ запобіжника опускається і до початку підйому шептала встає на шляху руху курка; вісь запобіжника поличкою уступу піднімає шептало, внаслідок чого шептало повертається і звільняє курок; курок під дією широкого пера бойової пружини повертається і завдає удару по виступу запобіжника; ребро запобіжника, повертаючи, заходить за лівий виступ рамки і замикає затвор з рамкою. Зачіп запобіжника, опускється та входить в виїмку курка і замикає його так, що звести курок неможливо.
Якщо в цьому положенні виключити запобіжник, то курок завдяки «відбою» автоматично стає на запобіжний взвод. В цьому випадку пістолет готовий до негайного відкриття вогню самовзводом. Безпека поводження з пістолетом при випадкових ударах забезпечується автоматичною постановкою курка на запобіжний взвод. Якщо спуск курка робити не запобіжником, а вручну, тобто натисканням на хвіст спускового гачка вказівним пальцем правої руки з притриманям за голівку курка великим пальцем цієї ж руки, то курок після звільнення спускового гачка також автоматично (завдяки «відбою») стає на запобіжний взвод.
Робота частин і механізмів пістолета при пострілі Для проведення пострілу необхідно виключити запобіжник, звести курок і натиснути пальцем руки на хвіст спускового гачка. При вимиканні запобіжника і взведенні курка робота частин і механізмів пістолета відбувається, як описано в ст. 35. При натисканні пальцем на хвіст спускового гачка спускова тяга зміщується вперед, а важіль взводу, з'єднаний з заднім кінцем спускової тяги, повертається на задній цапфі спускової тяги і піднімається доти, поки не впреться своїм вирізом в виступ шептала; потім важіль взводу піднімає шептало і розчіплює його з бойовим взводом курка. Роз'єднувальний виступ важеля взводу входить в виїмку затвора.
Курок звільняється від шептала і під дією широкого пера бойової пружини різко повертається на цапфах вперед і вдаряє по ударнику. Ударник енергійно рухається вперед і бойком розбиває капсуль патрона; відбувається постріл. Тиском газів, що утворилися, куля викидається з каналу ствола; одночасно гази давлять на стінки і дно гільзи. Гільза розширюється і щільно притискається до стінок патронника. Тиск газів на дно гільзи передається на затвор, внаслідок чого він рухається назад.
Робота частин і механізмів пістолета після пострілу Затвор від тиску порохових газів на дно гільзи відходить назад разом з гільзою. На початку руху назад (на довжині 3—5 мм) затвор своїм виступом зміщує роз'єднувальний виступ важеля взводу вправо, розчіплюючи його тим самим з шепталом (відбувається роз'єднання). Звільнене шептало під дією пружини притискається до курка; коли курок повернеться назад до упору, носик шептала заскакує за бойовий взвід курка і утримує його до наступного пострілу. При подальшому русі затвора назад роз'єднувальний виступ важеля взводу ковзає по пазу затвора; гільза, утримується викидачем в чашечці затвора, вдаряєтья в відбивач і викидається назовні через вікно в стінці затвора. Подавач подає черговий патрон і ставить його перед досилачем затвора.
Затвор, дійшовши до крайнього заднього положення, під дією зворотньої пружини повертається в переднє положення; затвор досилачем виштовхує з магазина черговий патрон і досилає його в патронник. Коли затвор дійде до крайнього переднього положення і дошле патрон в патронник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи. Важіль взводу впирається в шептало (збоку), і роз'єднувальний виступ його знаходиться проти виїмки на затворі. Пістолет готовий до чергового пострілу. Для проведення наступного пострілу необхідно відпустити хвіст спускового гачка і знову натиснути на нього.
При відпусканні хвоста спускового гачка спускова тяга з важелем взводу під дією вузького пера бойової пружини відходить назад, одночасно важіль взводу опускається вниз і своїм вирізом заходить під виступ шептала. При натисканні на хвіст спускового гачка важіль взводу піднімає шептало і знову звільняє курок від шептала. Відбувається наступний постріл. Якщо затвор не дійде до крайнього переднього положення (зім'ятий патрон), то роз'єднувальний виступ важеля взводу не ввійде в виїмку на затворі, внаслідок чого важіль взводу не ввійде в зчеплення з шепталом і при черговому натисканні на спусковий гачок не поверне шептало і не зробить спуск курка. Цим виключається можливість пострілу, якщо патрон не цілком досланий в патронник.
Робота частин і механізмів пістолета при пострілі Для проведення пострілу необхідно виключити запобіжник, звести курок і натиснути пальцем руки на хвіст спускового гачка. При вимиканні запобіжника і взведенні курка робота частин і механізмів пістолета відбувається, як описано в ст. 35. При натисканні пальцем на хвіст спускового гачка спускова тяга зміщується вперед, а важіль взводу, з'єднаний з заднім кінцем спускової тяги, повертається на задній цапфі спускової тяги і піднімається доти, поки не впреться своїм вирізом в виступ шептала; потім важіль взводу піднімає шептало і розчіплює його з бойовим взводом курка. Роз'єднувальний виступ важеля взводу входить в виїмку затвора. Курок звільняється від шептала і під дією широкого пера бойової пружини різко повертається на цапфах вперед і вдаряє по ударнику.
Ударник енергійно рухається вперед і бойком розбиває капсуль патрона; відбувається постріл. Тиском газів, що утворилися, куля викидається з каналу ствола; одночасно гази давлять на стінки і дно гільзи. Гільза розширюється і щільно притискається до стінок патронника. Тиск газів на дно гільзи передається на затвор, внаслідок чого він рухається назад.
Робота частин і механізмів пістолета після пострілу Затвор від тиску порохових газів на дно гільзи відходить назад разом з гільзою. На початку руху назад (на довжині 3—5 мм) затвор своїм виступом зміщує роз'єднувальний виступ важеля взводу вправо, розчіплюючи його тим самим з шепталом (відбувається роз'єднання). Звільнене шептало під дією пружини притискається до курка; коли курок повернеться назад до упору, носик шептала заскакує за бойовий взвід курка і утримує його до наступного пострілу. При подальшому русі затвора назад роз'єднувальний виступ важеля взводу ковзає по пазу затвора; гільза, утримується викидачем в чашечці затвора, вдаряєтья в відбивач і викидається назовні через вікно в стінці затвора.
Подавач подає черговий патрон і ставить його перед досилачем затвора. Затвор, дійшовши до крайнього заднього положення, під дією зворотньої пружини повертається в переднє положення; затвор досилачем виштовхує з магазина черговий патрон і досилає його в патронник. Коли затвор дійде до крайнього переднього положення і дошле патрон в патронник, зачіп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи. Важіль взводу впирається в шептало (збоку), і роз'єднувальний виступ його знаходиться проти виїмки на затворі. Пістолет готовий до чергового пострілу. Для проведення наступного пострілу необхідно відпустити хвіст спускового гачка і знову натиснути на нього.
При відпусканні хвоста спускового гачка спускова тяга з важелем взводу під дією вузького пера бойової пружини відходить назад, одночасно важіль взводу опускається вниз і своїм вирізом заходить під виступ шептала. При натисканні на хвіст спускового гачка важіль взводу піднімає шептало і знову звільняє курок від шептала. Відбувається наступний постріл. Якщо затвор не дійде до крайнього переднього положення (зім'ятий патрон), то роз'єднувальний виступ важеля взводу не ввійде в виїмку на затворі, внаслідок чого важіль взводу не ввійде в зчеплення з шепталом і при черговому натисканні на спусковий гачок не поверне шептало і не зробить спуск курка. Цим виключається можливість пострілу, якщо патрон не цілком досланий в патронник.
Робота частин і механізмів пістолета при стрільбі самовзводом Якщо стрільба ведеться без попереднього взведення курка, то при натисканні на хвіст спускового гачка курок зводиться автоматично (Мал. 47). При цьому важіль взводу, ввійшовши в зачеплення своїм виступом самовзводу з зубом самовзводу курка, зводить курок. Курок, не стаючи на бойовий взвід (тому, що шептало в момент зриву виявляється піднятим в верхнє положення виступом важеля взводу), зривається з виступу самовзвода важеля взводу і вдаряє по ударнику; відбувається постріл.
Мал. 47. Положення частин і механізмів пістолета перед пострілом самовзводом: 1 — затвор; 2 — спускова тяга; 3 — викидач; 4 — зворотняя пружина; 5 — спусковий гачок; 6 - магазин; 7 — бойова пружина ; 8 — курок; 9 — важиль взвода; 10 — шептало з пружиною.
Робота частин і механізмів пістолета після використання патронів з магазина Після використання всіх патронів з магазина подавач магазина своїм зубом піднімає передній кінець затворної затримки вверх. Затвор, впираючись своїм зубом в виступ затворної затримки, зупиняється в задньому положенні. Курок поставлений на бойовий взвод. Пружина подавача має найменше стискання. Затвор залишається в задньому положенні також і після витягнення магазина з основи рукоятки пістолета, утримуючись на затворній затримці. Затвор знімається з затворної затримки (при витягнутому чи вставленому магазині) шляхом натискання пальцем руки на кнопку затворної затримки.
Затримки при стрільбі з пістолета і способи їхнього усунення Пістолет при правильному поводженні з ним, уважному догляді і збереженні є надійною і безвідмовною зброєю. Але при тривалій роботі внаслідок зносу частин і механізмів, а частіше при необережному поводженні і неуважному догляді можуть виникнути затримки при стрільбі.
Для попередження затримок прп стрільбі з пістолета і забезпечення безвідмовності роботи пістолета необхідно: правильно підготувати пістолет до стрілби; своєчасно і з дотриманням всіх правил оглядати, чистити і змазувати пістолет; особливо ретельно стежити за чистотою і змащенням поверхонь в пістолеті, що труться ; вчасно робити ремонт пістолета; перед стрільбою оглядати патрони; несправні, іржаві і брудні патрони для стрільби не застосовувати; під час стрільби і при пересуваннях оберігати пістолет від забруднення і ударів; якщо пістолет перед стрільбою знаходився тривалий час на сильному морозі, то перед заряджанням затвор кілька разів енергійно відвести рукою і відпустити , причому після кожного відведення і відпускання затвора робити спуск курка натиском на хвіст спускового гачка. Якщо при стрільбі відбудеться затримка, то її потрібно усунути перезарядженням пістолета. Якщо перезарядженням затримка не усувається, то необхідно з'ясувати причину затримки і усунути її, як зазначено нижче.
Загальні положення Для з'ясування стану зброї, його справності і бойової готовності проводяться періодичні огляди пістолетів в терміни, встановлені Статутом внутрішньої служби. Огляд пістолета прводиться в зібраному чи розібраному стані. Ступінь розбирання визначається перед кожним оглядом. Одночасно з оглядом пістолета проводиться огляд кобури, запасного магазина, протирки і пістолетного ремінця. Кожен співробітник ОВС, озброєний пістолетом, повинен оглядати пістолет щодня, перед виходом на заняття, перед стрільбою і під час чищення. Перед виходом на заняття і безпосередньо перед стрільбою пістолет оглядати в зібраному стані, а під час чищення —в розібраному і зібраному стані. При щоденному огляді пістолета необхідно перевірити:
чи немає на металевих частинах нальоту іржі, забруднення, подряпин, забоїн тріщин; в якому стані знаходиться змазка; чи справно діють затвор, магазин, ударно-спусковий механізм, запобіжник і затворна затримка; чи справна мушка і цілик; чи утримується магазин в основі рукоятки; чи чистий канал стовола. Несправності пістолета повинні усуватися негайно; якщо вони в підрозділі не можуть бути усунуті, пістолет необхідно відправити в ремонтну майстерню. Характерні несправності, що є причиною ненормального бою пістолета, слідуючі: мушка побита чи погнута — кулі будуть відхилятися вбік, протилежний переміщенню вершини мушки; цілк зміщений — кулі будуть відхилятися вбік зсуву цілика; забоини на дульному зрізі стовола — кулі будуть відхилятися вбік, протилежний забоинам; розтертість каналу ствола (особливо в дульній частині), зношенність (округлення) полів нарізів, подряпини і забоины в каналі ствола, хитання, цілика — все це збільшує розсіювання куль.
Огляд пістолета в зібраному стані При огляді пістолета в зібраному стані перевірити: 1) Чи немає на частинах пістолета нальоту іржі, подряпин, забоин і тріщин; чи відповідають номера на затворі, запобіжнику і на магазинах номеру на рамці. 2) Чи немає забоїн на мушці і в прорізі цілика, що заважають прицілюванню; чи міцно утримується цілик в пазі затвора і чи збігається ризка на цілику з ризкою на затворі. 3) Чи легко переключається запобіжник з одного положення в інше і чи надійно фіксується в крайніх положеннях. 4) Чи має курок «відбій»: при спущеному курку і відведеному до відказу назад спусковому гачку голівка курка при натиску на неї пальцем руки повинна подаватися вперед, а після припинення натиску енергійно повертатися в попереднє положення; при відпущеному спусковому гачку і після припинення натиску на голівку курка курок повинний встати на запобіжний взвод і в цьому положенні під досить сильним натиском руки не повинний зриватися з запобіжного взводу і зміщатися вперед.
5) Чи надійно утримується спускова скоба в рамці і чи встановлюється для відділення затвора в перекошене положення. 6) Чи довернуто гвинт рукоятки. 7) Чи немає в каналі ствола бруду, нальоту іржі і інших дефектів. Для цього необхідно затвор поставити на затворну затримку і подивитися в канал ствола з дульної частини, вставивши в вікно затвора білий папір. 8) Чи не погнуті стінки і верхні краї корпуса магазина і чи вільно пересувається подавач в магазині. 9) Чи вільно вставляється магазин (запасний магазин) в основу рукоятки і витягається з неї і чи надійно він утримується защібкою магазина. 10) Чи правильно працюють частини і механізми пістолета. Для перевірки потрібно виконати наступні дії.
Поставити прапорець запобіжника в положення «вогонь» (опустити вниз), відвести затвор рукою назад до упору і відпустити його; затвор, просунувши трохи вперед, під дією затворної затримки повинен залишитися в заднім положенні. Натиснути на кнопку затворної затримки; затвор під дією зворотньої пружини повинен енергійно повернутися в переднє положення, а курок повинен стояти на бойовому взводі. Натиснути на хвіст спускового гачка: курок повинен зірватися з бойового взводу і вдарити по ударнику. Витягти магазин з основи рукоятки пістолета і спорядити його навчальними патронами; вставити магазин в основу рукоятки пістолета, відвести затвор назад і відпустити його; при цьому затвор під дією зворотньої пружини повинен дійти до крайнього переднього положення і дослати патрон в патронник; при повторному відведенні затвора назад патрон повинен бути енергійно викинутий назовні через вікно в затворі.
Повернути прапорець запобіжника вверх в положення «запобігання»; при цьому курок повинен зірватися з бойового взводу, завдати удару по виступу запобіжника і залишитися в положенні, трохи відведеному назад; після цього затвор повинен бути замкнений, курок не повинен зводитися як при безпосередній дії на нього великим пальцем руки,так і при натиску на хвіст спускового гачка (самовзводом). Поставити прапорець запобіжника в положення «вогонь» і натиснути на хвіст спускового гачка; при цьому курок повинен зводитися і, не стаючи на бойовий взвод, завдавати удару по ударнику. Поставити курок на бойовий взвод і натиснути на голівку курка позаду; при цьому він не повинен зриватися з бойового взводу. Потім натиснути на хвіст спускового гачка; при цьому курок повинен зірватися з бойового взводу і завдати енергійного удару по ударнику. При наявності пружинних терез перевірити зусилля спуску курка з бойового взводу. Спуск курка з бойового взводу повинен відбутися від зусилля на спусковий гачок не менш 1,5 кгс і не більш 3,5 кгс.
11) Чи блокується курок виступом запобіжника при повороті запобіжника до початку підйому шептала. Перевірку робити в такий спосіб. Перевести прапорець запобіжника в положення «вогонь». Поставити курок на бойовий взвод.Утримуючи пістолет в правій руці стволом вниз і спостерігаючи через паз в затворі за шепталом, великим пальцем правої руки повільно зрушувати прапорець запобіжника вверх до моменту початку підйому шептала. Визначивши в такий спосіб положення запобіжника до моменту початку підйому шептала (тобто до моменту торкання поличкою уступу запобіжника зуба шептала) «дотримуючи курок великим пальцем правої руки, вказівним пальцем натиснути на спусковий гачок і, не відпускаючи його, повільно довести курок в переднє положення. При цьому курок повинен впиратися в виступ запобіжника, тобто блокуватися запобіжником (Мал.48), в результаті чого пострілу не відбувається.
Мал. 48. Схема блокування курка виступом запобіжника: 1— зуб шептала; 2 — поличка уступа запобіжника; 3 — виступ запобіжника.
Огляд пістолета в розібраному стані В розібраному пістолеті ретельно оглядаються кожна частина і механізм окремо, для того щоб перевірити, чи немає руйнування металу, зірваної різьби, подряпин і забоїн, погнутостей, висипки, іржі і забруднення, чи всі деталі мають однакові номери. При огляді рамки зі стволом і спусковою скобою особливу увагу звернути на стан каналу ствола. Канал ствола оглядати з дульної і з казенної частин. При цьому перевіряти чистоту каналу ствола, патронника і справність казенного зрізу ствола. Стволи можуть бути з хромованим і нехромованим каналом і патронником. При огляді нехромованого каналу ствола можуть спостерігатися наступні недоліки.
Сип — первинне враження металу іржею. Сип має вид крапок і цяточок, розташованих місцями чи по всій поверхні каналу ствола. Іржа — темний наліт на металі. Іржу, непомітну для ока, можна знайти, протираючи канал ствола чистим ветошом, на якому іржа залишає жовтуваті плями. Сліди іржі — темні неглибокі плями, що залишаються після видалення іржі. Раковини — значні поглиблення в металі, що виникли внаслідок тривалого впливу іржі. Видаляти їх у підрозділі забороняється. Оміднення з'являється при стрільбі плакованими кулями, покритими томпаком. Оміднення спостерігається у виді легкого мідного нальоту на стінках каналу ствола. Видаляється тільки в ремонтній майстерні. Подряпини — риски, іноді з помітним підйомом металу по краях. Виведення подряпин у каналі стовбура не допускається. Забоины — більш-менш значні поглиблення, іноді з підйомом металу. Роздуття ствола помітно в каналі ствола у виді поперечного темного суцільного кільця (півкільця) чи виявляється по випуклості металу на зовнішній поверхні ствола. Роздуття ствола не допускається. При визначенні якісного стану хромованих стволів керуватися Інструкцією з зазначенням категорій артелерійного озброєння.
При огляді затвора з викидачем, ударником і запобіжником особливу увагу звернути на стан внутрішніх пазів, гнізд і виступів, що не повинні бути забруднені і не повинні мати забоин. Перевірити, чи вільно переміщається ударник у каналі затвора, чи енергійно піджимається викидач до чашечки затвора і чи не зношений зачіп викидача і бойок ударника. При огляді запобіжника перевірити, чи утоплюється фіксатор, чи немає великої зношеності на зачепі для закривання курка, чи не зношена цапфа, чи не зношене ребро запобіжника. При огляді зворотньої пружини перевірити, чи немає на ній зазубрин, іржі, погнутостей, бруду і надломів, чи міцно вона утримується на стволі. При огляді частин ударно-спускового механізму особливу увагу звернути на справність курка, шептала, спускової тяги з важелем взводу. При огляді спускової тяги перевірити, чи немає великого зносу роз'єднувального виступу важеля взводу, важіль взводу повинний без заїдань обертатися на цапфі спускової тяги. Перевірити, чи немає зношення бойового і запобіжного взводу курка, розтягнутості пружини шептала і зносу його носика. Пера бойової пружини не повинні бути поламані.
При огляді рукоятки з гвинтом перевірити,чи немає тріщин і відколів,чи немає зірваної різьби на гвинті, чи не забруднені пази і виїмки і чи немає бруду в металевій втулці для гвинта. При огляді затворної затримки переконатися в її справності. Затворна затримка не повинна бути погнута чи надламана. Перевірити,чи немає зношеності металу на відбивачі. При огляді магазина особливу увагу звернути на справність зуба подавача і виступу для зачіпки магазина; перевірити, чи не погнуті верхні краї корпуса магазина.
Огляд протирки, кобури і пістолетного ремінця При огляді перевірити, чи не погнута протирка,чи немає на ній забоин і подряпин.На лезі не повинно бути зношеності металу. Не допускається погнутості виступу протирки. При огляді кобури перевірити, чи нема розривів і порушення швів, наявність петель, застібки і допоміжного ремінця. Перевірити справність пістолетного ремінця.
Огляд бойових патронів Огляд бойових патронів проводиться з метою виявлення несправностей, що можуть привести до затримок при стрільбі з пістолета.Патрони оглядаються перед стрільбою, при заступанні в наряд і за особливим наказом. При огляді патронів необхідно перевірити: чи немає на гільзах іржі і зеленого нальоту, особливо на капсулі,погнутості, подряпин, що перешкоджають входженню патрона в патронник; чи не витягається куля з гільзи рукою і чи не виступає капсуль вище поверхні дна гільзи; патрони з зазначеними дефектами повинні бути відібрані і здані; чи немає серед бойових патронів навчальних. Якщо патрони запилилися чи забруднилися, покрилися невеликим зеленим нальотом чи іржею, їх необхідно обтерти сухим чистим ганчір’ям.
Підготовка пістолета до стрільби Підготовка пістолета до стрільби проводиться з метою забезпечення безвідмовної роботи пістолета під час стрільби і збереження його нормального бою. Для цього необхідно: оглянути пістолет у розібраному стані згідно ст. 50—57; оглянути пістолет у зібраному стані згідно ст. 49; оглянути патрони, як зазначено в ст. 59 і 60; спорядити магазин патронами, як зазначено в ст. 86; безпосередньо перед стрільбою прочистити і протерти насухо канал ствола.
Збереження пістолета і патронів Пістолет повинен бути завжди в справному стані.Збереження пістолета і приладдя покладається на військовослужбовця, озброєного пістолетом, який зобов'язаний дбайливо поводитись з пістолетом і щодня оглядати його. При казарменому і табірному розташуванні пістолети зберігаються незарядженими і вийнятими з кобури в шафах чи ящиках або в ящиках з гніздами відповідно до Статуту внтрішньої служби. Запасні магазини зберігаються в гніздах поруч з пістолетами. При короткостроковому розташуванні в населеному пункті по квартирах пістолет зберігати при собі. Під час польових занять, при поході, при переїздах по залізниці і на машинах пістолет носити в кобурі на ремені,який повинен бути міцно застебнутий і правильно підігнаний, щоб кобура не вдарялася по твердим предметам.
Для попередження роздуття чи розриву ствола при стрільбі забороняється затикати чи закривати чим-небудь канал ствола. В усіх випадках, не зв'язаних зі стрільбою, прапорець запобіжника повинен бути в положенні «запобігання». При постановці запобіжника в положення «вогонь» чи «запобігання» прапорець запобіжника повинен бути поставлений у крайнє нижнє чи крайнє верхнє положення. Якщо при необхідності пістолет буде вкладений у сиру кобуру, то з першою ж нагодою вийняти пістолет з кобури, обтерти, вичистити, змазати його і просушити кобуру. У жарких районах при наявності в повітрі пилу, а також у прибережних місцевостях при великій вологості повітря пістолет зберігати відповідно до особливих вказівок. Патрони повинні зберігатися в сухому місці і по можливості повинні бути прикриті від сонячних променів, при поводженні з ними не допускати ушкоджень, оберігати їх від ударів, вологи, бруду і т.д.
Загальні положення Всі пістолети повинні бути приведені до нормального бою. Перевірка бою пістолета проводиться при надходженні пістолета в частину; після ремонту чи заміни частин пістолета, що можуть вплинути на його бій; при виявленні під час стрільби нормативних відхилень куль. У бойовій обстановці кожен командир зобов'язаний використовувати всі можливості для періодичної перевірки бою пістолетів.
Перевірка бою і приведення до нормального бою пістолета Перевірка бою пістолетів проводиться офіцерами чи відмінними стрільцями в присутності працівників ОВС, за якими закріплені пістолети. Старші начальники до командира взводу включно зобов'язані стежити за точним дотриманням правил перевірки бою пістолетів і за приведенням їх до нормального бою. Перед перевіркою бою пістолети ретельно оглядаються і виявлені несправності усуваються. При перевірці повинен бути присутнім збройовий технік (майстер) з необхідним інструментом. Перевірка бою проводиться в сприятливих умовах: у ясну безвітрену погоду , чи в закритому тирі, чи на захищеній від вітру ділянці стрільбища.
Перевірка бою пістолета проводиться стрільбою на 25 м патронами однієї партії. Стрільба проводиться по чорному колу діаметром 25 см, закріпленому на щиті висотою 1 м і шириною 0,5 м. Точкою прицілювання служить середина нижнього краю чорного кола чи центр кола. Точка прицілювання повинна знаходитися приблизно на висоті очей стріляючого.По вертикальній лінії над точкою прицілювання відзначається (крейдою, кольоровим олівцем) нормальне положення середньої точки влучення, що повинна бути вище точки прицілювання на 12,5 см чи збігатися з нею, якщо точкою прицілювання буде центр кола. Відмічена точка є контрольною.
Перевірка бою пістолета проводиться з положення стоячи з руки чи з упора (дерен, мішок, набитий стружкою), покладеного на який-небудь предмет чи підставку. При стрільбі з упору кисть руки з пістолетом повинна бути у висячому положенні і не торкатися упору. Для перевірки бою пістолета стрілець робить підряд чотири постріли, ретельно й одноманітно прицілюючись. Після закінчення стрільби оглядається щит і по росташуванню пробоїн визначається кучність бою пістолета і знаходження середньої точки влучення. Кучність бою пістолета визнається нормальною, якщо всі чотири пробоїни (у крайньому випадку три, якщо одна з пробоїн різко відхилилася від інших) вміщаються в коло (габарит) діаметром 15 см.
При задовільній кучності бою командир визначає середню точку влучення і вимірює величину її відхилення від контрольної точки за допомогою сантиметрової лінійки. Для зручності виміру через контрольну точку проводяться (крейдою, кольоровим олівцем) дві лінії — вертикальна і горизонтальна. Для визначення середньої точки влучення по чотирьох пробоїнах треба з'єднати прямою лінією дві які-небудь пробоїни і відстань між ними розділити навпіл; отриману мітку розподілу з'єднати з третьою пробоїною і відстань між ними розділити на три рівні частини; мітку розподілу, найближчу до двох перших пробоїн, з'єднати з четвертою пробоїною і відстань між ними розділити на чотири рівні частини. Мітка, що розташована на третьому розподілі від четвертої пробоїни, і буде середньою точкою влучення (Мал.49).
Мал.49 Визначення середньої точки влучення по чотирьом пробоїнам Мал.50 Визначення середньої точки влучення по чотирьох симетрично розміщеним пробоїнам
При симетричному розташуванні пробоїн середню точку влучення можна визначити в такий спосіб; а) Пробоїни які розташовані поруч з'єднати попарно,середини обох прямих ліній знову з'єднати й отриману лінію розділити навпіл; точка розподілу і буде середньою точкою влучення (Мал.50) ; б) пробоїни з'єднати попарно хрест-на-вхрест прямими лініями; точка перетинання цих ліній і буде середньою точкою влучення (мал51).
Для визначення середньої точки влучення по трьох пробоїнах треба дві пробоїни з'єднати прямою лінією; середину цієї лінії з'єднати з третьою пробоїною; нову лінію розділити на три рівні частини; мітка, найближча до першої лінії, і буде середньою точкою влучення (Мал.52)
Мал.52 Визначення середньої точки влучення по трьом пробоїнам розміщеним пробоїнам Мал.51 Визначення середньої точки влучення по чотирьом симетрично розміщеним пробоїнам
Визначивши середню точку влучення, командир вимірює величину її відхилення від контрольної точки. Середня точка влучення не повинна відхилятися більш ніж на 5 см від контрольної точки в будь-якому напрямку. Якщо середня точка влучення відхилилася від контрольної точки більш ніж на 5 см, то пістолет передається збройовому техніку (майстру) для відповідного пересуваня чи заміни цілика; цілик замінюється більш низьким (високим), якщо середня тока влучення виявилася вище (нижче) контрольної точки; цілик пересувається вліво (вправо),якщо середня точка влучення виявиться правіше (лівіше) контрольної точки
Збільшення (зменшення) висоти цілика чи переміщення його вправо (уліво) на 1 мм змінює положення середньої точки влучення у відповідну сторону на 19 см. Примітка. Мушку пістолета обпилювати забороняється Приведення пістолета до нормального бою вважається закінченим, коли пістолет як у відношенні кучності, так і у відношенні положення середньої точки влучення задовольняє вимоги нормального бою. Після приведення пістолета до нормального бою цілк за допомогою керна закріплюється; стара мітка на цілику зачищається, а замість її набивається нова мітка. Примітка. Зачищати мітки на стінці затвора забороняється.
ПРИЙОМИ СТРІЛЬБИ З ПІСТОЛЕТА Загальні положення Стрільба з пістолета ведеться з положення стоячи, з коліна, лежачи, з руки і з упора чи при русі на машині і т.д. Усі прийоми стрільби стріляючий виконує швидко, не припиняючи спостереження за ціллю. Стрільба з пістолета складається з виконання наступних прийомів: підготовка до стрільби (заряджання пістолета, прийняття положення для стрільби); виконання пострілу (прицілювання, спуск курка); припинення стрільби (припинення натискання на хвіст спускового гачка, включення запобіжника, тобто переведення його в положення «запобігання», розряджання пістолета).
При застосуванні вогнепальної зброї працівник веде вогонь самостійно. З навчальною метою для стрільби в різних положеннях подається команда (приблизно) «По такій-то цілі, лежачи (з коліна, стоячи) — вогонь». По цій команді необхідно прийняти визначене командою положення, виключити запобіжник (опустити прапорець вниз) і, прицілившись, зробити постріл самовзводом. Постріл по цій команді може бути зроблений також з попереднім взведенням курка на бойовий взвод. У цьому випадку після постановки курка на бойовий взвод необхідно прицілитися і натиснути на хвіст спускового гачка.
Для виконання прийомів стрільби, що забезпечують найбільшу влучність і зручність дій стріляючого, кожен співробітник ОВС повинен в залежності від своїх індивідуальних особливостей виробити найбільш вигідне і стійке положення для стрільби, домагаючись при цьому одноманітного положення рукоятки в руці і найбільш зручного положення корпуса, рук і ніг.
Підготовка до стрільби При підготовці до стрільби по команді «Заряджай» стріляючий повинен: вийняти магазин з основи рукоятки, при цому пістолет з кобури не виймати; спорядити магазин патронами, для чого, утримуючи магазин у лівій руці (Мал.53), правою рукою вкладати в магазин один за іншим патрони, надавлюючи при цьому великим пальцем доти, поки патрон не зайде за верхні загнуті краї бічних стінок корпуса магазина, присунути його капсулем впритул до задньої стінки корпуса магазина;
вставити магазин в основу рукоятки; вийняти пістолет з кобури і дослати патрон в патронник ствола, для чого виключити запобіжник (опустити прапорець вниз), відвести лівою рукою затвор у крайнє заднє положення і відпустити його; включити запобіжник (перевести прапорець запобіжника великим пальцем правої руки так, щоб він закрив червоний кружок) і вкласти пістолет в кобуру.
Примітка. У бойовій обстановці пістолет повинен бути заряджений завчасно. Для прийняття положення до стрільби стоячи необхідно: повернутися впівоберта ліворуч і, не приставляючи правої ноги, виставити її вперед у напрямку до цілі на ширину плеч (як зручніше по росту), розподіливши вагу тіла рівномірно на обидві ноги; відстібнути кришку і вийняти пістолет з кобури; тримати пістолет дульною частиною вверх проти правого ока, зберігаючи при цьому положення руки на висоті підборіддя; ліва рука повинна бути вільно опущена вздовж тіла чи закладена за спину; утримуючи пістолет дульною частиною вверх, накласти великий палець правої руки на прапорець запобіжника і опустити його вниз (виключити запобіжник); покласти вказівний палець у спускову скобу, не торкаючись спускового гачка.
Мал.53. Спорядження магазину патронами Примітка: 1. При стрільбі з лівої руки положення корпуса зворотне; правою рукою вийняти пістолет з кобури і перекласти його в ліву руку. 2. Якщо стрільба буде вестися з попереднім взведенням курка, а не самовзводом, то після вимикання запобіжника необхідно натисканням великим пальцем правої руки на голівку курка поставити курок на бойовий взвід.
Для прийняття положення до стрільби з коліна потрібно виставити назад ліву ногу так, щоб носок ступні її був проти каблука правої ноги; швидко опуститися на ліве коліно і присісти на каблук; праву ногу від коліна до ступні тримати по можливості прямо, носок ступні — у напрямку на ціль; вийняти пістолет з кобури, виключити запобіжник (опустити прапорець вниз); поставити курок на бойовий взвод, якщо стрільба буде вестися з попереднім взведенням курка; утримувати пістолет, як зазначено в ст. 87.
Для прийняття положення для стрільби лежачи потрібно зробити повний крок правою ногою вперед і трохи вправо; нахиляючись вперед, опуститися на ліве коліно і поставити ліву руку на землю перед собою пальцями вправо; потім, спираючись послідовно на стегно лівої ноги і передпліччя лівої руки, лягти на лівий бік і швидко повернутися на живіт, розкинувши ноги злегка в сторони носками назовні. Вийняти пістолет з кобури, виключити запобіжник і поставити курок на бойовий взвод, як зазначено в ст. 87; якщо стрільба буде вестися самовзводом, то після вимикання запобіжника покласти вказівний палець правої руки на спускову скобу, не торкаючись спускового гачка.
Виконання пострілу Для виконання пострілу з всіх положень для стрільби необхідно: вибрати точку прицілювання ; не припиняючи спостереження за ціллю, витягнути праву руку з пістолетом у перед , утримуючи пістолет за рукоятку кистю правої руки; покласти вказівний палець цієї руки першою фалангою на хвіст спускового гачка; витягнути по лівій стороні рукоятки великий палець правої руки паралельно напрямку ствола ; витягнуту праву руку тримати вільно, без напруги, кисть цієї руки тримати в площині, що проходить через вісь каналу ствола і лікоть руки ; рукоятку пістолета не стискати і тримати її по можливості одноманітно (Мал.57).
Мал.57. Утримування пістолета при стрільбі Для прицілювання: затримати подих на природному видиху, замружити ліве око, а правим дивитися через проріз цілика на мушку так, щоб мушка знаходилась посередині прорізу, а вершина її нарівні з верхніми краями цілика; у такому положенні підвести пістолет під точку прицілювання (не звалюючи його) і одночасно почати натискання на хвіст спускового гачка.
Примітка. Якщо стріляючому важко закрити окремо ліве око, дозволяється прицілюватися з відкритими обома очима. Для спуска курка необхідно, утримуючи подих, плавно натискати першим суглобом вказівного пальця на хвіст спускового гачка, поки курок непомітно для стріляючого, як би сам собою, не зірветься з бойового взводу, тобто поки не відбудеться пострілу. При взведеному попередньо курку варто мати на увазі, що спусковий гачок має деякий вільний хід, при якому пострілу не відбудеться. При взведеному попередньо курку варто мати на увазі, що спусковий гачок має деякий вільний хід, при якому пострілу не відбудеться.
При натисканні на хвіст спускового гачка тиск пальця робити прямо назад. Стріляючий повинен плавно збільшувати тиск на хвіст спускового гачка протягом того часу, коли вершина рівної мушки співпаде з точкою прицілювання; коли ж мушка відхилиться від точки прицілювання, стріляючий повинен, не збільшуючи,але і не послабляючи тиску, виправити наведення і, як тільки рівна мушка знову співпаде з точкою прицілювання, знову плавно підсилити натиск на хвіст спускового гачка. При спуску курка не слід звертати увагу на незначні коливання мушки в точці прицілювання; прагнення зробити спуск обов'язково в момент найкращого збігу мушки з точкою прицілювання може викликати смикання за спуск, а звідси неточний постріл. Якщо стріляючий, натискаючи на хвіст спускового гачка, відчує, що не може більше не дихати, треба, не послабляючи і не підсилюючи натиску пальця, перевести подих і, знову затримавши його, продовжувати плавно дожимати хвіст спускового гачка.
Припинення стрільби Припинення стрільби може бути тимчасове і повне. Для тимчасового припинення стрільби подається команда «Стій». По цій команді стріляючий повинен припинити натиск на хвіст спускового гачка; утримуючи пістолет у правій руці, великим пальцем цієї руки підняти прапорець запобіжника вверх так, щоб він закрив червоний кружок (включити запобіжник) і, якщо потрібно, перезарядити пістолет.
Для перезарядження пістолета треба: витягти магазин з основи рукоятки пістолета; вставити споряджений магазин в основу рукоятки; якщо має бути стрільба, виключити запобіжник (опустити прапорець вниз) і, якщо стрільба буде вестися з попереднім взведенням курка, поставити курок на бойовий взвод.(Якщо перед перезарядженням були витрачені всі патрони, необхідно відвести затвор назад і відпустити його.)
Для повного припинення стрільби подається команда «Розряджай». По цій команді стріляючий повинен: припинити натиск на хвіст спускового гачка; включити запобіжник; розрядити пістолет.
Для разряджання пістолета потрібно: витягти магазин з основи рукоятки; виключити запобіжник (опустити прапорець вниз); витягти патрон з патронника, для чого, утримуючи пістолет у правій руці за рукоятку, лівою рукою відвести затвор назад і відпустити його; підняти з землі (підлоги) патрон, викинутий затвором з патронника, і обтерти його ветошом; включити запобіжник; покласти пістолет у кобуру; вийняти патрони з магазина: взявши магазин у ліву руку, великим пальцем правої руки зрушити патрони один за іншим вперед по подавачу магазина і підхопити їх долонею тієї ж руки (Мал.59);
вийняти пістолет з кобури; вставити магазин в основу рукоятки; знову вкласти пістолет у кобуру і застебнути кришку кобури. По команді «Зброя — до огляду» стріляючий зобов'язаний: лівою рукою вийняти магазин з основи рукоятки пістолета і вкласти його під великий палець правої руки перед запобіжником так, щоб подавач магазина був на 2—3 см вище затвора (Мал.60); після огляду зброї керівником стрільб взяти магазин у ліву руку;
Мал.59. Діставання патронів з магазину Мал.60. Положення пістолета та магазину в руці по команді „Зброю – до огляду”
великим пальцем правої руки натиснути на кнопку затворної затримки і звільнити затвор; натиснувши на спусковий гачок, зробити контрольний спуск курка; поставити запобіжник у положення «запобігання»; вставити магазин в основу рукоятки; покласти пістолет у кобуру і застебнути кришку кобури
Стрільба з упора і за укриття Упор використовується для підвищення дійсності вогню. У залежності від висоти упору стріляючий повинен прийняти відповідне положення для стрільби. При стрільбі з упору праву руку з пістолетом класти на упор так, щоб кисть її була у висячому положенні, а рукоятка пістолета не торкалась упора. Укриття використовуються для погіршення спостереження противнику і для захисту від його вогню. При стрільбі з руки з укриття варто прийняти відповідне положення для стрільби (стоячи, з коліна, лежачи) і прикласти праву руку до упору так, щоб кисть руки з пістолетом була вільною.
Загальні положення Працівник ОВС, озброєний пістолетом, веде вогонь в бою самостійно, виходячи з обставин, які складаються. Для ведення вогню з пістолета характерні наступні показники. Примітка. Зі знаком «плюс» ( + ) зазначене перевищення траєкторії над лінією прицілювання, зі знаком «мінус» (—) зниження.
Відстань, м. Перевищення (заниження) середньої траєкторії при стрільбі з пістолета , приведеного до нормального бою на 25м , см. Радіус розсіювання, см. з перевищенням середньої точки влучення на 12.5см вище точки прицілювання зі зміщенням середньої точки влучення з точкою прицілювання 100 % куль 50% куль 10 15 20 25 30 40 50 +5,0 +7,8 +10,2 +12,5 +13,9 +16,0 +16,8 0 +0,3 +0,2 0 -0,5 -2,5 -5,7 3,5 5,0 6,5 7,5 9,0 12,0 16,0 2,0 3,0 4,0 4,5 6,0 7,0 8,0
Вибір місця для стрільби Стрільба з пістолета ведеться з будь-якого місця і з будь-якого положення, що забезпечують влучення в ціль у найкоротший час. У бою місце для стрільби з пістолета вибирається співробітником самостійно. При виборі місця для стрільби необхідно враховувати обстановку яка склалася і характер місцевості. Обране місце для стрільби повинне найбільшою мірою забезпечувати зручність дій, найбільшу ефективне ведення вогню із укриття від вогню противника.
Вибір цілі Цілями для стрільби з пістолета в бою є особи відносно яких чинним законодавством дозволяється застосовувати вогнепальну зброю;розташовані відкрито та , що раптово з'являються чи рухаються. При виборі цілі керуватися значимістю цілі, вибираючи найближчу і найбільш уразливу та найнебезпечнішу.
Вибір точки прицілювання Для більш надійного враження цілі враховувати відстань до її і величину перевищення траєкторії, керуючись приведеною вище таблицею. При стрільбі по нерухомим цілям на відствні до 50 м точка прицілювання вибирається щоразу відповідно до розташування цілі і її висоти. Стрільбу по цілям, що рухаються в площині стрільби, вести так само, як і по нерухомим цілям. Для враження цілі, що рухається під кутом до площини стрільби, точку прицілювання виносити по напрямку руху цілі, з огляду на швидкість її руху. Стрільбу по цілі, що з'являється на короткий час чи раптово, вести самовзводом і відкривати вогонь навскидку в момент найвигіднішого положення цілі.
Стрільба в умовах обмеженої видимості При стрільбі вночі при штучному освітленні від стріляючого потрібна велика вправність, щоб зробити постріл у короткий проміжок часу. При освітленні місцевості стріляючий повинний швидко найти ціль і зробити навскидку постріл чи ряд пострілів у залежності від тривалості освітлення. Стрільбу в сумерках і у світлу (місячну) ніч робити по тим же правилам, що і вдень. Уночі, коли немає можливості освітити ціль і прицілитися, вести вогонь навскидку по силуетах чи убік спалахів пострілів і різних звуків, що доносяться з боку противника.
Стрільба в умовах дії отруйних і радіоактивних речовин. Стріьба в умовах дії отруйних і радіоактивних речовин ведеться в засобах індивідуального захисту. Правила стрільби по різним цілям ті ж, що і для стрільби в звичайних умовах.
Забезпечення патронами і витрата їх у бою Запас патронів для пістолета носиться в запасному магазині, у кобурі. Кожен прцівник ОВС, озброєний пістолетом, зобов'язаний піклуватися про поповнення патронів і ощадливо витрачати їх у бою.
Вага пістолета з магазином без патронів – 730 г Вага пістолета з магазином, спорядженим вісьма патронами -810г Довжина пістолета -161 мм Висота пістолета -126,75мм Довжина ствола -93 мм Калібр ствола -9 мм Кількість нарізів – 4 Ємкість магазину – 8 патронів Вага патрона -10г Вага кулі -6,1 г Довжина патрона -25 мм Бойова швидкострільність -30 пос/хв Початкова швидкість польоту кулі - 315 м/с
Схожі презентації
Категорії