X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Радіоактивне випромінювання.Вплив на живі організми. Захист

Завантажити презентацію

Радіоактивне випромінювання.Вплив на живі організми. Захист

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Радіоактивне випромінювання. Вплив на живі організми. Захист Виконав: Студент 2-Б л/с Кравченко Богдан

Слайд 2

Поняття радіоактивності Радіація — виділення елементарних частинок чи електро магнітної енергії атомними ядрами під час їх поділу. Нині широко використовують термін йонізуюче випромінювання, під яким розуміють промені різних типів і походження, які в результаті проходження крізь речовину йонізують атоми і молекули. Так, йонізація може бути спричинена електромагнітними коливаннями (рентгенівським, синхро тронним, гамма-випромінюванням) та частинками (елек тронами, позитронами, протонами, альфа-частинками, π-мезонами, прискореними ядрами, нейтронами). Найважливішим для людини і в той же час небезпечним є α -, β -і γ -випромінювання. α -промені — це потік позитивно заряджених ядер Гелію. Вони мають найкоротший радіус дії (кілька сантиметрів у повітрі і 0,1 мм у живій тканині). Небезпечні тільки під час прямого контакту зі шкірою чи слизовими оболонками, але мають надзвичайну руйнівну силу, спричинюють сильні опіки. β -промені складаються з негативно заряджених електронів, що рухаються з величезною швидкістю. В повітрі вони поширюються на кілька метрів, у живій тканині — на кілька міліметрів. γ -промені мають електромагнітну природу і становлять найнебезпечніше явище. Діють на відстані сотень метрів.

Слайд 3

Джерела радіації Природне випромінювання можна розділити на зовнішнє опромінення і внутрішнє. Зовнішньому радіаційному опроміненню ми піддаємося при перельотах літаком, через дію космічних променів. Наприклад, при походах в гори ви піддаєтеся більш сильному впливу природного радіаційного фону, ніж поблизу рівня моря. Іншими словами, де б ми не знаходилися, ми все одно піддаємося впливу невеликого радіаційного фону (0,08 - 0,3 мкЗв/год). Такий рівень радіації вважається допустимим. На внутрішнє опромінення припадає приблизно 2/3 еквівалентної ефективної дози, яку отримує людина від природних джерел радіації, що надходять в організм з їжею, водою і повітрям. До людського організму радіоактивні речовини потрапляють при диханні, заковтуванні, а також через пошкоджений шкіряний порив. Внутрішнє опромінення набагато небезпечніше, ніж зовнішнє. Із трьох шляхів надходження радіонуклідів до організму людини до найбільш небезпечного відносять вдихання забрудненого повітря. Пилові частинки, потрапляючи через дихальні шляхи, осідають у альвеолах легенів і трахеобронхіальній області (до 90%), а також через рот і носоглотку потрапляють у травний тракт.

Слайд 4

Вплив випромінювання Радіоактивні ізотопи можуть рівномірно розподілятись в організмі людини, накопичуватись у кістках, залишатись у м’язах, накопичуватись у щитовидній залозі, печінці, нирках, тощо. Найбільшого впливу зазнають клітини, які мають високий рівень поділу. Іонізуюча радіація може зашкодити будь-якому типу тканини людського організму, причому в більшості випадків пошкодження від іонізуючого випромінювання не піддаються відновленню. Більше того – будь-яке порушення природного механізму відновлення організму призводить до утворення ракових клітин. У загальному випадку ступінь ушкоджень організму залежить від інтенсивності і тривалості впливу радіації нього. Внаслідок іонізуючого випромінювання виникають: рак, променева хвороба, мутації в ДНК, лейкози, тощо.

Слайд 5

Правила захисту від радіації(в разі радіоактивного забруднення): 1.      Захищатися і митися. При виході на вулицю одягайтеся в максимально світлий одяг, причому такий, котрий при поверненні додому можна буде швидко випрати. Обов'язково носіть будь-який головний убір. Марлева пов'язка або респіратор (а також окуляри) необхідні тільки у разі серйозного радіоактивного забруднення. Після повернення додому негайно відправляйте в прання весь одяг (від куртки до трусів) і ретельно мийтеся в душі. І так після кожного виходу на вулицю. До речі - у подібній ситуації взуття краще залишати за порогом квартири.

Слайд 6

2.      Особливий стиль прибирання. Ніяких віників і пилососів: тільки миття простою чистою водою (у додаванні хлорки чи чогось подібного потреби немає). Для захисту від радіації мити підлогу і всі поверхні в будинку треба часто і досконало - не менше одного вологого прибирання в день. При цьому пам'ятайте:  відчиняти  вікна або вмикати  кондиціонери не можна.

Слайд 7

3.      Меню для захисту від радіації. Відомо, що деякі продукти накопичують радіацію дуже інтенсивно, а деякі - майже немає. Під час радіоактивної загрози потрібно виключити з раціону такі продукти: гриби, м'ясо з кістками (чисте м'ясо можна використовувати), всі види листової капусти, морква, буряки, редиску, ріпу, річкову та ставкову рибу, банани, чорниці. З інших овочів і фруктів необхідно зрізати шкірочку. Обов'язково пийте більше води (виключно артезіанської з джерел, що залягають на глибині понад 180 метрів). Зелений чай добре захищає клітини нашого організму від  впливу радіонуклінів.

Слайд 8

4.      Ліки від радіації.  Загальновідомо, що при загрозі опромінення лікарі призначають препарати йоду. Однак не варто скуповувати в аптеці що потрапило і пити пачками - так можна назавжди зіпсувати власну щитовидну залозу. Хороший варіант: полівітаміни, що містять йод, а також два продукти харчування, багаті цим мікроелементом: морська капуста і варення з волоських горіхів (йод міститься саме в зелених оболонках горіха, в ядрах його майже немає).

Слайд 9

5. Особиста гігієна. Незайвими для захисту від радіації стануть додаткові гігієнічні процедури, які варто проводити два рази на добу: промивання очей і носоглотки. В очи можна просто закапувати зволожуючий розчин, а носоглотку промивати слабким розчином солі або соди.

Слайд 10

Методи захисту від штучного випромінювання: збільшення відстані між оператором і джерелом; скорочення тривалості роботи  в полі випромінювання; екранування джерела випромінювання; дистанційне керування; використання маніпуляторів і роботів; повна автоматизація технологічного процесу; використання засобів індивідуального захисту і попередження знаком радіаційної небезпеки; постійний контроль над рівнем випромінювання та за дозами опромінення персоналу.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)