Наркоманія – чума ХХ століття!
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
За останні 5 років різко зросла кількість неповнолітніх, особливо підлітків, які вживають дурманні речовини, що викликають хворобливу пристрасть – токсикоманію. Токсикомани домагаються стану сп’яніння, дихаючи аерозолями – отруйними речовинами, що випаровуються. Під час вдихання ці речовини через дихальну систему потрапляють у кров і проникають у головний мозок. Ефірні та ацетонові сполуки змінюють процеси збудження і гальмування в корі головного мозку – виникає ейфорія. Але найстрашнішим є те, що такі сполуки спричинюють складні деструктивні зміни в клітинах печінки і нирок, які виконують функцію очищення (захисту) організму від токсичних речовин і продуктів обміну. Уживання дурманних (нейротропних) токсичних речовин може також спричинити пригнічення дихання, порушення серцевої діяльності, а часом – непритомність і навіть смерть. Виявлено, що вдихання аерозольних речовин призводить до того, що за найменшого фізичного напруження, наприклад, на уроці фізкультури або підчас танців на дискотеці, виникає критична серцева недостатність.
Незалежно від виду наркотичної речовини у поведінці, характері та фізіології підлітків, які їх вживають, настають зміни, при цьому можуть відмічатися такі прояви: · безпідставні зникнення з дому на досить тривалий час; · пропуски занять у школі, зниження успішності у навчанні; · різкі несподівані зміни поведінки (необгрунтована агресивність, злобність, замкнутість, брехливість, відчуженість, неохайність); · поява боргів; зникнення з дому цінних речей і грошей, крадіжки; · втрата інтересу до навчання, праці; перегляду телепередач, улюбленої музики тощо; · байдужість до колишніх захоплень; · зникнення з дому або поява у підлітка таких хімічних речовин як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон, флаконів з невідомими рідинами тощо; · наявність серед речей підлітка шприців, голок, гумових джгутів, таблеток, наркотичних речовин; · поява у лексиконі нових жаргонних слів: “баян, машина” – шприц, “колеса” – таблетки, “драп, план, дур, ширка” – назви наркотичних речовин та ін.; · наявність слідів від ін’єкцій на будь-яких частинах тіла, особливо на передпліччі; · розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон, сон удень, важке пробудження і засинання, тяжкий сон); · розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява надзвичайної спраги); · коливання розміру зіниць (зіниці різко розширені або звужені до розміру булавкової головки) та зміни кольору шкіри (різко бліда, сірувата).
1. Цікавість до наркотиків, до нових відчуттів, до “забороненого плоду”, яка базується на хибній упевненості, що вживання кількох доз ще не призводить до наркоманії. Але є значна кількість людей, особливо підлітків, у яких дуже нестійкі (лабільні) біохімічні процеси, і молекули наркотичної речовини можуть уже після перших спроб вживання “включитися” в обмін речовин і зумовити наркотичну залежність. Особливо ці “розваги” небезпечні для тих, хто вже має залежність від нікотину чи алкоголю. 2. Втрата життєвих орієнтирів, а відтак – поява синдрому “беззмістовного” життя, сильне душевне потрясіння, почуття самотності, відсутність уваги і допомоги з боку батьків, педагогів, психологів, друзів. 3. Невдоволення життям, яке виникає на грунті постійних конфліктів у сім’ї, навчальному закладі, низького матеріального і соціального рівня. 4. вплив оточення, друзів, компанії. Потрапляючи в компанію, де вживають наркотичні речовини, юнак чи дівчина часто починають уживати наркотики, бо не хочуть здаватися “білою вороною”.
5. Простота переходу від сигарет та алкоголю до найнебезпечніших наркотиків. Часом тільки їхня відсутність утримує підлітка від цього кроку. 6. Знання про шкоду наркоманії на рівні загальноприйнятого штампу: “дуже шкідливо” (це стосується і цигарок, і алкоголю), і знання того, до якої міри це шкідливо, а також – коли і як це “шкідливе” проявляється. 7. Недостатній розвиток “забороненого” внутрішнього фактора (в неповних сім’ях, за неправильного виховання). 8. Кримінільна “романтика”. Деяким підліткам подобається спілкування із старшими, які порушили закон, їм це видається “престижним”; загальновідомим є той факт, що найбільше наркоманів – саме серед злочинців або осіб, які відбували покарання у місцях позбавлення волі. 10. Що таке наркоманія та вплив наркотиків на організм людини?
При вживанні наркотиків і звиканні до них організму розвивається наркоманія – захворювання, за якого психічний і фізичний стан людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності наркотику в організмі. За його відсутності розвивається синдром позбавлення (абстиненція) – дуже тяжкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах. Наркотики страшні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму наркотична залежність розвивається у підлітків набагато швидше, ніж у дорослих. Відомі випадки, коли перші ж експерименти підлітка з наркотиками закінчувалися смертю.
Люди, які вживають наркотики, значно більше, ніж інші, ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, тому що цей вірус передається через кров при кількаразовому використанні того самого шприца різними людьми. А саме такий спосіб передачі вірусу імунодефіциту є найбільш поширеним у світі. Людина, котра вживає наркотики, не контролює свою поведінку: наркотики дуже сильно впливають на головний мозок та нервову систему. Під їхньою дією нервові клітини просто “згоряють”. Різко знижуються захисні функції організму. Багаторазове проколювання вен може призвести до утворення у судинах тромбів і рубців. Коли тромби відриваються від стінок судин та починають рухатись у системі кровообігу, потрапляючи до серця і легенів, може настати смерть – тромб перекриваєдоступ крові до життєво важливих органів. Бактерії з нестерильної голки потрапляють до кровообігу й циркулюють по всьому організму. Якщо вони уражають серцеві клапани, виникає серйозне захворювання – ендокардит, його симптоми – гарячка, слабкість, серцева недостатність, яка може призвести до смерті. Мікроби з нестерильної голки, потрапляючи до кровообігу, можуть також призвести до абсцесу мозку (симптоми – сильна гарячка, конвульсії; потім настає кома і – смерть).
У жінок, які вживають наркотики під час вагітності, здебільшого народжуються мертві або дефективні діти. Ось деякі з дефектів розвитку у дітей наркоманів: клишоногість, відсутність кінцівок, розщеплене піднебіння (“заяча губа”), нерозвиненість внутрішніх органів. Уживання дурманних токсичних речовин може спричинити пригнічення функції дихання, порушення серцевої діяльності, як наслідок – непритомність і навіть смерть. При вживанні наркотиків різко порушується здатність логічно мислити, засвоювати нову інформацію та концентрувати увагу; погіршується пам’ять. Глибоко деформується особистість людини, яка вживає наркотики, розвиваються серйозні психічні захворювання. Процес деградації особистості йде дуже швидко. Наркомани у 30-40 років (якщо вони доживають до цього віку) – виглядають і почуваються як 70-80-річні.
Отже, необхідно чітко усвідомити: · наркотики набагато небезпечніші для дітей і підлітків, ніж для дорослих – наркотична залежність у них може виникати вже через кілька тижнів. За незначного передозування наркотичних речовин виникають тяжкі порушення діяльності організму, які можуть закінчитися смертю через зупинку серця або дихання; · між наркоманією і курінням є дуже тісний зв’язок: серед наркоманів 85 % тих, хто курив чи курить; · схильність до наркотичної залежності властива людям різною мірою, однак визначити її заздалегідь практично неможливо, тому єдиною гарантією може бути лише категорична відмова від спроб уживання наркотичних засобів.
Схожі презентації
Категорії