X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Йододефіцитні захворювання

Завантажити презентацію

Йододефіцитні захворювання

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Національна інформаційно-просвітницька кампанія подолання йододефіцитних захворювань у населення України Центр Сучасних інформаційних Технологій та Візуальних мистецтв м. Харків

Слайд 2

Йододефіцитні захворювання – загроза людству! Приблизно 950 мільйонів чоловік на Землі страждають від захворювань, пов'язаних з йододефіцитом організму. 750 мільйонів страждають зобом. Більш ніж 200 мільйонів чоловік страждають на захворювання щитовидної залози. Принаймні 6 мільйонів осіб страждають на кретинізм – крайню форму нестачі йоду в організмі людини. 43 мільйона мають недостатній ступень психічного розвитку. (за даними ВООЗ)

Слайд 3

Йододефіцитні захворювання – загроза людству! Група ризику – 1 мільярд населення Землі З них: Азія – 701 мільйон Африка – 227 мільйонів Латинська Америка – 60 мільйонів Європа – 30 мільйонів

Слайд 4

Йододефіцит – хвороба з тисячолітньою історією Перші спогади: Стародавній Китай (2838 рік до н.е.) Греція Римська імперія Стародавній Єгипет (1500 рік до н.е.)

Слайд 5

Йододефіцит – хвороба з тисячолітньою історією Європа нашої ери: У 1215 році у місті Грац біля Альп знайдені перші наскальні зображення людей із зобом. 13 століття. Греція. Міф о людині-монстрі із величезним зобом.

Слайд 6

Йододефіцит – хвороба з тисячолітньою історією Зоб та культура нашої ери: Живопис альпійських країн. Релігійний живопис. Батальний живопис. Живопис періоду Ренесансу

Слайд 7

Історія лікування йододефіцитних хвороб Перші спроби: 317-419 роки до н.е., китайські лікарі застосовують водорості. 420-501 роки до н.е., китайські лікарі застосовують щитовидну залозу тварин. Греція, 1500 рік до н.е. – перша спроба хірургічного втручання при лікуванні зобу.

Слайд 8

Історія лікування йододефіцитних хвороб Перші наукові дослідження: Гіппократ Парацельс Гален Перші хірургічні втручання: Медична школа Salerno – 1170 рік Медична школа Montpellier – 1240 рік Медична школа Padua – 1252 рік

Слайд 9

Історія лікування йододефіцитних хвороб Зоб – державна проблема: Генріх IV, Франція. Карло Альберто, Сардинія. Чарльз II, Англія. Королева Анна, Англія. Наполеон Бонапарт, Франція.

Слайд 10

Історія лікування йододефіцитних хвороб Наполеон Бонапарт: Першим помічає ще декілька наслідків нестачі йоду в організмі людини – туговухість, швидка втомлюваність.

Слайд 11

Історія лікування йододефіцитних хвороб Комісія короля Карло Альберто, Сардинія, 1848 рік. Висновки комісії (1857 рік): Зоб – більш ніж у 370 403 мешканців. Кретинізм – приблизно у 120 000 мешканців. Кількість населення Франції на той час – 36 мільйонів чоловік.

Слайд 12

Історія лікування йододефіцитних хвороб 1754 рік, інциклопедія Дені Дідро: “Кретин” – ненормальна, глуха людина із зобом, що звисає до талії.

Слайд 13

Йод та його значення для організму людини 1811 рік, Франція – Бернар Куртуа відкриває новий хімічний елемент. 1813 рік, Франція – новий елемент отримує назву “Йод” (фіолетовий). Французький хімік Шотен знаходить йод майже в усьому, що створила природа.

Слайд 14

Йод та його значення для організму людини Вперше на науковому рівні йод використовують для лікування захворювань щитоподібної залози у 1820 році. Швейцарець Коіндет невеликими дозами йоду оказує допомогу 150-ти пацієнтам, що страдають на зоб.

Слайд 15

Йод та його значення для організму людини Причини виникнення зобу та кретинізму: (думки, що діяли до кінця 18-го століття) Якість води Якість продуктів харчування Вологість повітря, його температура та хімічний склад Матеріальний стан людини Санітарні умови життя Кровна спорідненість Насичення організму людини йодом (1896 рік)

Слайд 16

Йод та його значення для організму людини Спроби лікувати зоб чистим йодом: Жан Луі Прево (1790-1850) затверджував, що зоб можливо лікувати чистим йодом. Результат: зміна серцевого ритму, порушення моторики кишечнику та менструального циклу, різкий упадок сил, отруєння.

Слайд 17

Йодування солі Боусінгал, 1833 рік – перша спроба використання йодованої солі природного походження.

Слайд 18

Йодування солі 1915 рік – Ханзігер пропонує використовувати йодовану сіль для масової профілактики захворювань щитоподібної залозі у Швейцарії. 1916-1920 роки – Марине та Кімбол застосовують йодовану сіль для масової профілактики захворювань щитоподібної залозі у м. Аркана (штат Огайо, США)

Слайд 19

Йодування солі Результати досліджень Маріне та Кімбола: Досліджені біля 5 000 дітей у віці від 11 до 18 років. 2 305 дітей не виявили прояв захворювань щитоподібної залози. У контрольній групі дітей (1 282) , що вже страждали на зоб, у 773 він значно зменшився. У контрольній групі дітей (908), що не страждали на зоб та вживали йодовану сіль, з часом зоб проявився лише у двох дітей. У контрольній групі дітей (1 257), що не страждали на зоб та не вживали йодовану сіль, з часом він проявився у 347 чоловік.

Слайд 20

Йодування солі. Масова профілактика. 1924 рік, штат Мічиган (США) - перший масовий медичний огляд школярів та масове застосування йодованої солі у масштабах всього штату. Рівень захворюваності – 38,6%

Слайд 21

Обстеження школярів у штаті Мічиган (США)

Слайд 22

Йодування солі. Масова профілактика. 1922 рік – Швейцарія. 1923 рік – Австрія. 1929 рік – Італія. 1931 рік – Франція. 1937 рік – Німеччина.

Слайд 23

Таким чином, тільки в 20-му столітті людство придбало достатню кількість знань для успішного вирішення стародавнього бича – захворювань, викликаних нестачею йоду в організмі людини.

Слайд 24

Йододефіцит та Україна Вперше на державному рівні проблема профілактики йододефіцитних захворювань була визнана у 40-ві роки ХХ століття. 29 червня 1945 року Наркомздрав СРСР затверджує інструкцію “Про противозобну йодну профілактику” За положеннями цього документу противозобна профілактика мусить проводитися в усіх ендемічних районах Радянського Союзу. В першу чергу профілактика стосується дітей. Проводиться у дитячих закладах та лікарнях двома шляхами: Йодистий калій у таблетках (один раз на тиждень). Шляхом вживання “повноцінної” повареної солі.

Слайд 25

Йододефіцит та Україна 22 лютого 1955 року Міністерство охорони здоров'я затверджує інструкцію “Про йодування повареної солі” 14 лютого 1956 року видається Наказ міністра охорони здоров'я СРСР “Про вдосконалення роботи у боротьбі з ендемічним зобом” 14.02.56 року видається положення “Про республіканський, обласний (крайовий) противозобний комітет”.

Слайд 26

Йододефіцит та Україна Наслідки комплексної йодної профілактики:

Слайд 27

Йододефіцит та Україна Захворювання та фактори, що довгий час не пов'язували з нестачею йоду в організмі людини: кретинізм збільшення мертвонароджених немовлят патології вагітності зниження інтелекту нації зростання серцево-судинних захворювань швидка втома дітей

Слайд 28

Дія йоду на організм людини

Слайд 29

Вплив йодної недостатності на організм людини

Слайд 30

Йододефіцит та Україна Наслідки політичної та економічної криз 80-90-х років: Чи страждає хтось з ваших знайомих ЙДЗ?

Слайд 31

Йододефіцит та Україна Наслідки політичної та економічної криз 80-90-х років: зростання йододефіцитних захворювань на 101%

Слайд 32

Діяльність Дитячого Фонду ООН (UNICEF) у подоланні ЙДЗ “ + ” “ – “ 1990 рік, Нью-Йорк. Голови урядів 70-ти країн світу затвердили заходи з вирішення питання ЙДЗ. Йодування звичайної харчової солі – один з методів профілактики ЙДЗ та боротьби з ними. Підтримка ВООЗ Жодна з країн СРСР не застосувала ніяких заходів для вирішення питання на своїй території

Слайд 33

Діяльність Дитячого Фонду ООН (UNICEF) у подоланні ЙДЗ 10 травня 2002 року спеціальна сесія Генеральної асамблеї ООН прийняла Декларацію та план дій “Світ, сприятливий до життя дітей”, затверджені Резолюцією S-27/2

Слайд 34

Діяльність Дитячого Фонду ООН (UNICEF) у подоланні ЙДЗ Глави “Сприяння здоровому способу життя” та “Забезпечення якісної освіти” зобов'язують Уряди країн-членів ООН прийняти негайні заходи що до профілактики ЙДЗ та вільного доступу населення до інформації про захворювання, що виникають внаслідок нестачі йоду в організмі людини.

Слайд 35

Діяльність Дитячого Фонду ООН (UNICEF) у подоланні ЙДЗ

Слайд 36

Державна програма профілактики йодної недостатності у населення України Мета програми: зменшення кількості захворювань, зумовлених йодною недостатністю, збереження і зміцнення здоров'я населення

Слайд 37

Державна програма профілактики йодної недостатності у населення України Основні завдання програми: вивчення стану фактичного забезпечення населення продуктами харчування, збагаченими йодом, та рівня захворюваності, зумовленої його недостатністю; наукове обґрунтування необхідності загального йодування кухонної солі; створення умов для зниження рівня та ліквідації захворювань, зумовлених йодною недостатністю; розроблення та впровадження нових технологій виробництва продуктів харчування, збагачених йодом; сприяння розвитку вітчизняного виробництва продуктів харчування, збагачених йодом та йодату калію, що використовується у технології виробництва йодованої кухонної солі; удосконалення форм і методів проведення роз'яснювальної роботи з питань профілактики захворювань, зумовлених йодною недостатністю.

Слайд 38

Державна програма профілактики йодної недостатності у населення України До вирішення питань профілактики йододефіцитних захворювань залучені: Національна академія наук, Академія медичних наук України, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство освіти та науки, Держкомстат, Міністерство аграрної політики, Міністерство промислової політики, Міністерство економіки, Міністерство у справах сім'ї та молоді, Рада Міністрів АР Крим, Обласні державні адміністрації.

Слайд 39

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Київ, 2002 рік 2009 респондентів у 127 населених пунктах України

Слайд 40

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Як здоров'я людини залежить від того, наскільки раціонально вона харчується?

Слайд 41

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Зв'язок здоров'я та раціону харчування

Слайд 42

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Оцінка різноманітності раціону харчування

Слайд 43

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Які шляхи насичення вашого організму йодом?

Слайд 44

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” До чого, на Вашу думку, призводить нестача йоду в організмі людини?

Слайд 45

Національне соціологічне дослідження “Подолання ЙДЗ серед населення України” Обізнаність населення України про йодовану сіль

Слайд 46

Деякі висновки досліджень: Респонденти з низьким рівнем життя страждають ЙДЗ частіше, ніж матеріально забезпечені. Таким чином, ЙДЗ мають певний соціальний характер, оскільки бідні люди, не маючи нагоди забезпечити різноманітне і повноцінне по своєму складу харчування, схильні до більшого ризику постраждати від йододефіциту. Наслідки йододефіциту асоціюються в свідомості респондентів перш за все із захворюваннями щитовидної залози, зокрема, ендемічним зобом. Набагато гірше опитані знають про наслідки, що загрожують майбутньому потомству. У масовій свідомості немає чіткої диференціації захворювань щитовидної залози по своєму походженню. Таке захворювання, як рак щитовидної залози (пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС), часто сприймається як захворювання однієї природи (одного походження), що і ендемічний зоб. Серед соціальних груп гірше за все обізнані про наслідки йододефіциту люди з низьким рівнем освіти і доходів, непрацюючі пенсіонери та мешканці сільської місцевості.

Слайд 47

Деякі висновки досліджень: Хоча переважній більшості опитаних відомо про наявність такого харчового продукту, як йодована сіль, тільки небагато більше половини респондентів часто бачили цей продукт, тоді як інші або ніколи його не бачили (28%), або бачили лише одного разу (18%). Гірше за все обізнані про існування йодованої солі респонденти з низьким рівнем освіти і доходів, люди старшого віку (50 років та старше), мешканці села, а також мешканці північних, східних і центральних областей України. До 40% опитаних не знають про профілактичні властивості йодованой солі. Обізнаність вагітних жінок з питань, пов'язаних з профілактикою йододефіциту, практично не відрізняється від загальної обізнаності населення. Про те, що вживання йодованой солі необхідне для нормального розвитку майбутньої дитини, мало кому відомо.

Слайд 48

Національна інформаційно-просвітницька кампанія подолання йододефіцитних захворювань у населення України Центр Сучасних інформаційних Технологій та Візуальних мистецтв м. Харків

Слайд 49

Національна інформаційно-просвітницька кампанія подолання ЙДЗ Мета проекту: Зацікавлення регіонів України та створення в них моделі ефективної комунікації по проблемі ЙДЗ. Створення партнерства медичних, освітянських закладів, громадських організацій, торгівельної мережі та ЗМІ для ефективної комунікації у питаннях ЙДЗ. Підвищення рівня обізнаності населення щодо йододефіцитних захворювань, їх медико-соціальних аспектах, методах профілактики та шляхах подолання проблеми.

Слайд 50

Національна інформаційно-просвітницька кампанія подолання ЙДЗ Проведення освітньої роботи зі спеціалістами, що в рамках своїх професійних обов'язків можуть сприяти розширенню інформованості населення з проблеми ЙДЗ: лікарів, вчителів, працівників ЗМІ, фахівців споживчого ринку і т.д. Розробка інформаційних матеріалів та методичних посібників, що сприяли б розширенню інформованості населення та допомогли фахівцям у різноманітних галузях. Проведення семінарів та тренінгів.

Слайд 51

Спектр наявних проблем:

Слайд 52

Складові частини комплексної Національної інформаційно-просвітницької кампанії подолання ЙДЗ Законодавча та виконавча влада Система охорони здоров’я Освіта Споживчий ринок Засоби масової інформації Успіх кампанії = здоров’я нації Національна ІПК подолання ЙДЗ

Слайд 53

Регіони реалізації проекту: Харківська область, АР Крим, Західна Україна (Львівська, Волинська, Тернопільська, Івано-Франківська, Закарпатська, Рівненська та Чернівецька області) Черкаська, Полтавська, Херсонська, Дніпропетровська, Луганська, Сумська, Хмельницька, Вінницька області.

Слайд 54

Проведені заходи: Охорона здоров'я Розробка та впровадження у регіонах інформаційно-просвітницької мультімедійної бази даних по профілактиці ЙДЗ. Проведено 20 семінарів по проблемі ЙДЗ для медичних працівників, в яких прийняли участь понад 2 000 фахівців.

Слайд 55

Семінари по профілактиці ЙДЗ для працівників системи охорони здоров'я у містах: Черкаси Вінниця Хмельницький Одеса Миколаїв Херсон Донецьк Луганск Львів Рівне Київ Житомир Кіровоград Дніпропетровськ Запоріжжя Суми Полтава Чернігів Харків АР Крим Разом з проблемою ЙДЗ ознайомлено більше 5 000 фахівців системи охорони здоров'я

Слайд 56

Проведені заходи: Освіта Розробка та впровадження у регіонах інформаційно-просвітницької мультімедійної бази даних по профілактиці ЙДЗ для вчителів. Створення у Харкові на базі ССЗОШ № 162, в АР Крим на базі Міністерства освіти та науки, у Львові на базі Львівського інституту післядипломної педагогічної освіти ресурсних центрів для працівників освіти з питань профілактики ЙДЗ. Проведено 7 семінарів по профілактиці ЙДЗ у Харківській області (разом 420 учасників). Тренінг тренерів по проведенню регіональної ІПК по подоланню ЙДЗ в АР Крим (20 учасників). Тренінг тренерів по проведенню регіональної ІПК по подоланню ЙДЗ в Західній Україні (46 учасників).

Слайд 57

Проведені заходи: Освіта Проведені 2 навчальні семінари для освітян у м. Львів (70 учасників) Міністерством освіти та науки АР Крим проведено 10 навчальних семінарів (300 учасників) . Методичні посібники та розробки уроків по профілактиці ЙДЗ застосовуються в усіх областях Західної України, у Харківській, Херсонській, Дніпропетровській областях та АР Крим Разом з проблемою ЙДЗ ознайомлено більше 5 000 фахівців системи освіти України.

Слайд 58

Інформаційні та методичні матеріали:

Слайд 59

Інформаційні та методичні матеріали:

Слайд 60

Інформаційні та методичні матеріали:

Слайд 61

Інформаційні та методичні матеріали: Документальний фільм “Аліна”

Слайд 62

Інформаційні та методичні матеріали: Учбовий фільм “Загадки інтелекту, який зникає”

Слайд 63

Інформаційні та методичні матеріали: Учбовий фільм “Загадки інтелекту, який зникає”

Слайд 64

Учбовий фільм “Загадки інтелекту, який зникає” Кількість телерадіокомпаній – 50 Кількість ефірів - 70

Слайд 65

Поширення інформаційних та методичних матеріалів (замовлення від обласних управлінь освіти та науки; обласних СЕС) АР Крим Харків Запоріжжя Донецьк Херсон Вінниця Черкаси Полтава Львів Тернопіль Луцьк Івано-Франківськ Чернівці Рівне Ужгород

Слайд 66

Поширення інформаційних та методичних матеріалів:

Слайд 67

Проведені заходи: ЗМІ Розробка та впровадження у Харківському регіоні інформаційно-просвітницької мультімедійної бази даних по профілактиці ЙДЗ для представників ЗМІ. Семінар для представників регіональних ЗМІ України по попередженню ЙДЗ (26 учасників). Семінар для представників центральних ЗМІ України по попередженню ЙДЗ (27 учасників).

Слайд 68

Діяльність ЗМІ у вирішенні проблеми: По підсумкам семінарів для ЗМІ по проблемі ЙДЗ у регіонах дії проекту були надруковані та вийшли до теле- та радіоефіру: Друковані матеріали – 148 Телепрограми – 74 Радіопрограми – 51 Загальна аудиторія читачів, телеглядачів та радіослухачів – понад 20 000 000 чоловік.

Слайд 69

Проведені заходи: Споживчий ринок Розробка та впровадження у Харківському регіоні інформаційно-просвітницької мультімедійної бази даних по профілактиці ЙДЗ для представників споживчого ринку. Семінар для представників регіональних підприємств торгівлі та громадського харчування Харківської області по попередженню ЙДЗ (215 учасників). У грудні 2004 року починається пілотний проект по соціальному маркетингу йодованої солі у Львівській області.

Слайд 70

Проведені заходи: Черкаси Вінниця Хмельницький Одеса Миколаїв Херсон Донецьк Луганськ Київ Житомир Кіровоград Дніпропетровськ Запоріжжя Суми Полтава Чернігів Моніторинг семінарів по профілактиці ЙДЗ для працівників системи охорони здоров'я у містах:

Слайд 71

Результати: Налагодження зв'язків (створення моделі ефективної комунікації) між основними модулями у регіонах дії проекту. Впровадження освітніх методик у регіонах дії проекту. Підвищення рівня обізнаності населення у регіонах дії проекту шляхом: Cтворення теле-, радіопрограм та публікаціїяматеріалів у друкованих ЗМІ. Підвищення рівня обізнаності лікарів Підвищення рівня обізнаності працівників споживчого ринку

Слайд 72

Слайд 73

Національна інформаційно-просвітницька кампанія подолання йододефіцитних захворювань у населення України © Центр сучасних інформаційних Технологій та візуальних Мистецтв, м. Харків, 2004 рік

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина