ВИРАЗКА ШЛУНКУ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Основним морфологічним субстратом захворювання є виразка - дефект слизистої оболонки шлунку або дванадцятипалої кишки, поява якого більшість фахівців пов'язують з агресивною дією шлункового соку (перш за все соляної кислоти і пепсину). Більшість виразок по своїх розмірах не часто перевищують 1 див Виразка шлунку є хронічним рецидивуючим захворюванням, що протікає з чергуванням періодів загострення і ремісії, основною ознакою якого є утворення дефекту (виразки) в стінці шлунку і дванадцятипалої кишки. Виразка відрізняється від ерозії шлунку і кишечника тим, що проникає глибше в стінку - в шари під слизистою оболонкою. Поширеність виразковою захворювання серед дорослого населення складає в різних державах від 5 до 15% (приблизно 7-10 %). Виразки дванадцятипалої кишки зустрічаються в 4 рази частіше, ніж виразки шлунку.
Причини утворення виразки шлунку В даний час до основних причин розвитку виразки шлунку і дванадцятипалої кишки фахівці відносять: •бактерію Helicobacter pylori (H. pylori); •регулярний прийом нестероїдних протизапальних продуктів, таких як аспірин, ібупрофен, індометацин, диклофенак; •недоброякісна їжа; •порушення дієти; •прийом алкогольних напоїв; •певну роль грає спадковість.
Симптоми виразковою захворювання Найбільш характерним проявом виразковою захворювання є біль у верхній частині живота («під грудьми»), яка частіше виникає на голодний шлунок, тобто між їдою. Біль може виникати і вночі, примушуючи пацієнта прокидатися і приймати їжу або ліки (які або знищують секрецію соляної кислоти в шлунку, або нейтралізують її - так звані антациди). Біль традиційно стихає в перших 30 мин. після їжі або прийому названих продуктів. Менш специфічними, але такими, що зустрічаються при виразковій захворювання симптомами є нудота, тяжкість надалі їди, відчуття переповнювання шлунку, що рідше приносить полегшення блювота, зниження апетиту, маси тіла, печія.
Серед хворих з дуоденальними виразками чоловіка значно переважають над жінками, тоді як серед хворих з виразками шлунку співвідношення чоловіків і жінок виявляється приблизно однаковим.
Діагностика виразковою захворювання Найбільш точним методом діагностики виразки в шлунку або дванадцятипалій кишці є ендоскопічне дослідження (фіброезофагогастродуоденоськопія). Метод не тільки дозволяє «побачити» виразку, але і, отримавши шматочок слизової оболонки з відділу шлунку (улюбленого місця колонізації H. pylori), що виходить, діагностіровать/ісьключить інфікування цим мікроорганізмом. Крім того, під час проведення ендоскопічного дослідження можна провести місцеве лікування виразки, зокрема зупинку кровотечі.
Як лікувати виразку шлунку? Що стосується режимних заходів, то пацієнтові з виразкою належить уникати продуктів, що викликають або підсилюють больові відчуття (кава, газовані напої, міцна кава, чай, томати, деякі інші продукти). Курцям рекомендують припинити куріння, оскільки фахівцями переконливо доведено, що куріння не тільки утрудняє загоєння (подовжує періоді лікування), але і збільшує ризик рецидиву (повторного виникнення) виразки. Також пацієнтам з виразкою належить уникати прийому аспірину, нестероїдних протизапальних продуктів. Лікарська терапія виразковою захворювання (незалежно від причини - H. Pylori або нестероїдні протизапальні продукти, аспірин) обов'язково включає антисекреторні продукти. Перевага віддається блокаторам протонового насоса. Якщо виразка обумовлена інфікуванням H. рylori - додатково призначаються два антибактеріальні продукти, але не менше, ніж на 7 днів. Вибір конкретного блокатора протонового насоса, як і антибіотика визначається тим, які антибактеріальні продукти приймалися пацієнтом у минулому (вони, як правило, не призначаються, оскільки є вірогідність стійкості до них H. pylori).
Схожі презентації
Категорії