Участь релігійних організацій/конфесій в протидії ВІЛ/СНІДу у світі
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Консультант з проведення дослідження - Галась Марія Дослідження виконано МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” в рамках проекту «Санрайз» за фінансової підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (АМР США/USAID)
Участь релігійних організацій/конфесій в протидії ВІЛ/СНІДу у світі Всесвітня рада церков - 1987рік (Звернення до церков у всьому світі) Карітас Інтернаціоналіз - 1988 рік (Визначила ВІЛ/СНІД, як пріоритетніший напрямок своєї роботи) Всесвітня лютеранська федерація - 1988 рік - (Відповіла доповіддю “Пастирське служіння у відношенні до СНІДу”) «АНТИ-СНІД Мережа» - з 2002 року, об’єднала зусилля Росії, України та Білорусії
Участь релігійних організацій/конфесій в протидії ВІЛ/СНІДу у світі Міжконфесійний комітет по проблемі ВІЛ/СНІДу в Росії, який діє з 2005 року http://icc-aids.ru/ є активними 6 релігійних конфесій: православні, баптисти, п’ятидесятники, лютерані, римо-католики та адвентисти
Державна статистика релігій в Україні (дані Державного комітету/департаменту України у справах релігій) На 1997 рік - 17 610 рел.громад На 1 січня 2007 року - 29913 рел.громад
Початок екуменічного діалогу по проблемі ВІЛ/СНІДу в Україні: 1. 26 серпня 2005 року - Круглий стіл членів ВРЦтаРО з представниками МОЗ України та ВІЛ-сервісними організаціями. Прийнята Декларація “Роль Церков та релігійних організацій у національній відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД” 2. Конференція “Формування міжконфесійних концепції та стратегії досягнення універсального доступу до профілактики ВІЛ/СНІД, лікування, догляду та підтримки до 2010 року в Україні”14 червня 2007 року - прийняття резолюції, проектів стратегії та концепції.
3.Кабінетом міністрів України була затверджена від 11.07.2007: ПОСТАНОВА N 926 "Деякі питання протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу»; ПОЛОЖЕННЯ про Національну раду з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу; СКЛАД Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, в яку увійде представник Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій (за згодою). За даними офіційного сайту МОЗ України - http://www.moz.gov.ua/ua/main/docs/?docID=8398
Україна - місце проведення Європейських конференцій з ВІЛ/СНІДу: 20-25 квітня 2004 року в м.Одеса відбулась зустріч присвячена проблемі ВІЛ/СНІДу представників Європейських церков - членів Всесвітньої Лютеранської Федерації. Результатом стала Європейська консультація по проблемі ВІЛ/СНІДу, що виросла з програми дій ВЛФ “Страждання, Звернення, Піклування: відповідь Церков на пандемію ВІЛ/СНІДу”. 24-26 квітня 2007р. відбулась перша конференція “Карітас Європа” з ВІЛ/СНІДу в Центральній та Східній Європі та Центральній Азії “Осудження чи солідарність”.
Методологія дослідження: Мета: визначити, які послуги надаються релігійними конфесіями та організаціями у сфері ВІЛ/СНІДу в Україні; скласти карти послуг, що надаються релігійними конфесіями на національному та регіональному рівнях. Інструмент дослідження: опитувальник Методи дослідження: напівструктуроване глибинне інтерв’ю з використанням диктофону; аналіз документів. Дослідження виконано в рамках проекту «Санрайз» за фінансової підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (АМР США/USAID)
Учасники дослідження: УПЦ (МП) УГКЦ РКЦ ВСОЄХБ УХВЄП УХЄЦ УУКАСД Посольство Боже Церква Добрих Перемін ВРЦтаРО НБФ «Баварський дім Одеса» ВБО «АСЕТ» 1) 2) 3)
Політика конфесій у сфері ВІЛ/СНІД. Всі респонденти відмітили, що діяльність у сфері профілактики і контролю ВІЛ/СНІДу ведеться більше 5 років. Мотивація діяльності - моральне віровчення, доктрина церкви, занепокоєння загрозою епідемії в країні.
Інстітуалізація діяльності з протидії епідемії. Структури, що опікуються питаннями ВІЛ/СНІДу. УПЦ (МП) - Відділ благодійності та соц.служіння при Священному синоді. УГКЦ - Комісія зі справ здоров’я; Карітас РКЦ - Карітас-Спес, Конференції єпископатів та Комісії ХВЄП - відділи соціального служіння УУКАСД - відділи здоров’я ВСОЄХБ, УХЄЦ - йде робота над створенням відділів соц.служіння Посольство Боже, Церква добрих перемін- соц.відділи
Мережа організацій, що надають допомогу людям з ВІЛ/СНІД та групам ризику у конфесіях. Неприбуткові громадські організації Місцеві церкви
Участь церков в Обласних координаційних радах з питань ВІЛ/СНІДу. Третина респондентів дала позитивну відповідь. (УПЦ(МП), УГКЦ, Посольство Боже) Проте дала низьку оцінку функціонуванню координаційних рад.
Фінансування діяльності у сфері ВІЛ/СНІДу: Добровільні пожертви від приватних осіб; Допомога від єдиновірних з-за кордону; Залучення фінансування міжнародних благодійних фондів; Релігійні організації, конфесії (НБФ «Баварський дім Одеса, ВБО «АСЕТ»).
Взаємодія церков у сфері ВІЛ/СНІД: ВРЦтаРО Союз «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» ВБФ «В.Н.Л.» (4 конфесії співзасновники) Анти-СНІД Мережа (УПЦ (МП), РПЦ, БПЦ) Карітас Європи (РКЦ,УГКЦ) Соціальні служіння (протестантські деномінації)
Послуги у сфері ВІЛ/СНІД. Інформація і освіта Профілактика серед уразливих груп Догляд і підтримка Загальне населення, молодь, вірні церков Наркозалежні, жінки секс-бізнесу, діти вулиці, ув’язнені ЛЖВС, ВІЛ-інфіковані діти .
Специфічна профілактики серед груп ризику Ставлення до програм «Зменшення шкоди» негативне. Пояснення: підрив моральних законів у суспільстві, нерегламентоване впровадження таких програм, невирішення суті проблеми. Альтернатива: інформаційно-просвітницька діяльність - акцент на статевій стриманості, вірності у шлюбі
Переадресація на ДКТ, АРВ-лікування відбувається: В реабілітаційних центрах; В спеціалізованих ресурсних центрах з ВІЛ/СНІДу, що створені при релігійних конфесіях; В індивідуальних випадках священнослужителями, пасторами (особливо тими, що пройшли навчання).
Інші послуги профілактики ВІЛ серед уразливих груп: Групи взаємодопомоги серед груп ризику на ВІЛ-інфекцію (УПЦ(МП), РКЦ, УГКЦ) Надання психологічної та юридичної допомоги людям, що страждають від адикції (в тому числі наркозалежним) (РКЦ)
Реабілітація, ресоціалізація УПЦ(МП) УГКЦ РКЦ ВСОЄХБ ХВЄП УХЄЦ Посольство Боже Церква добрих перемін 7 1 2 20 35 5 20 20 Наркозалежні Наркозалежні Наркозалежні Наркозалежні Наркозалежні, жінки секс-бізнесу Ув’язнені, наркозалежні Наркозалежні Наркозалежні підлітки
Методики реабілітації: 2 складові - духовна та працетерапія індивідуальний підхід (ХВЄУП, ВСОЄХБ) методика «10» кроків (Посольство Боже) робота реабілітаційних центрів ведеться при церквах (ХВЄУП), домах молитви (ВСОЄХБ), монастирях (УПЦ (МП)
Послуги догляду і підтримки ЛЖВС: 1) Пасторальна допомога і підтримка (всі конфесії) 2) Опіка на дому 3) Гуманітарна допомога 4) Допомога ВІЛ-інфікованим дітям 4) Альтернативна медична допомога 5) Паліативна допомога
Послуги догляду і підтримки. Приклади. Робота сестринств милосердя в СНІД-центрах (УПЦ (МП) Звершення молебнів за молитовним чином ЛЖВС (УПЦ(МП) Надання психологічної та юридичної допомоги ЛЖВС (РКЦ) Проекти «Опіка на дому» (УГКЦ) Реалізація проекту «Допомога ВІЛ-інфікованим дітям» (РКЦ)
Інформативно-просвітницька діяльність: Навчання священнослужителів, пасторів з проблеми ВІЛ/СНІДу; Проведення релігійними організаціями лекцій для молоді; Участь в масових акціях проти ВІЛ/СНІДу; Видання матеріалів з ВІЛ/СНІДу; Підготовка навчальних програм та навчально-методичної літератури для студентів семінарій.
Інформативно-просвітницька діяльність. Приклади. Розробка навчальних матеріалів, проведення тренінгів серед семінарістів (УПЦ(МП) Курс подружніх наук (УГКЦ) Проведення лекцій молоді, видання матеріалів «Правда про СНІД, Правда про наркотики” (ВСОЄХБ) Акція «Обридло» (Церква Добрих Перемін) Марш проти СНІДу (Посольство Боже)
Перспективи щодо розвитку послуг у сфері профілактики ВІЛ: Затвердження концепцій; Створення потужних соціальних внутрішньоцерковних відділів; Посилення внутрішньоцерковного потенціалу; Навчання священослужителей, пасторів з проблеми ВІЛ/СНІДу.
Потреба в допомозі: Методична підтримка; Навчання персоналу; 1/3 респондентів зауважила при отриманні допомоги важливість поваги до релігійної доктрини та врахування віровчення.
Висновки: Діяльність у протистоянні епідемії ВІЛ/СНІДу в релігійних конфесіях не є одноманітною. Конфесіям, що мають менш суворо організовану ієрархічну систему адміністрування та більшу автономію церков більш притаманні розвинуті мережі реабілітаційних закладів для груп ризику. (ВСОЄХБ, УХЄВП, УХЄЦ, Посольство Боже, Церква Добрих Перемін). Конфесії, в яких успішно ведеться діяльність НГО, БО приділяють більше уваги інформаційно-просвітницькій діяльності (ВСОЄХБ, УПЦ(МП), Посольство Боже, Церква Добрих Перемін) Пасторальну допомогу і підтримку здійснюють всі конфесії. Окремі проекти догляду і підтримки ЛЖВС реалізуються в РКЦ та УГКЦ.
Рекомендації: З метою структуризації роботи конфесій: Прийняття власних концепцій/стратегій; Створення міжцерковного Альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні; Створення потужних центральних церковних відділів в кожній конфесії, що відповідальні за збір інформації в регіонах по боротьбі з розповсюдженням епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні.
Співпраця можлива лише у межах програм, ідеологічно прийнятних для релігійних конфесій та організацій: зниження стигматизації ВІЛ-інфікованих у суспільстві, профілактика у формі пропаганди моралі, підтримка ЛЖВС та їхніх близьких, піклування про хворих на СНІД, реабілітація наркозалежних, освітні програми з питань ВІЛ/СНІДу.
ДЯКУЮ за УВАГУ! Дослідження виконано МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” в рамках проекту «Санрайз» за фінансової підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (АМР США/USAID)
Схожі презентації
Категорії