Щеплення та імунітет
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Людина не може жити ізольовано, її постійно оточують живі організми, найменші з яких це бактерії та віруси. Деякі з них можуть викликати у людини важкі хвороби.
Віруси – це найменші мікроорганізми, які можуть викликати захворювання у людини та тварин. Особливість їх у тому, що вони можуть існувати лише у середині живої клітини, яку поступову руйнують. Руйнація ядра клітини призводить до зміни генетичного коду людини. Видалити віруси зсередини клітини не зруйнувавши її неможливо. Віруси грипу А,В та С
На відміну від вірусів, бактерїї та мікроби мають набагато більші розміри, тому не можуть проникати всередину клітини – на цьому базується дія деяких ліків, які застосовують для боротьби з інфекціями.
Епідемія натуральної віспи, яка сталася через 15 років після пришестя Кортеса, від 30-мільонної імперії інків залишила менше ніж 3 млн чоловік. Пандемія грипу (так звана «іспанка») в 1918–20 роках забрала життя близько 40 млн чоловік, а кількість захворівших було приблизно 500 млн чоловік. Це більше, ніж втрати на полях бойових дій Першої світової війни, де загибли 8 млн 400 тис. та були поранені 17 млн чоловік.
Інфекційні хвороби були головним ворогом людства за весь час його існування. Історія знає достатньо прикладів спустошуючих наслідків віспи, чуми, холери, тифу, дизентерії, кору, грипу. Достатньо згадати, що занепад Давньої Греції та Риму був пов’язаний не стільки з війнами, які вони вели, скільки с жахливими епідеміями чуми, які згубили більшу частину населення. В XIV в. чума згубила третину населення Європи. Свою роль у розповсюдженні інфекційних хвороб відіграли Хрестові походи.
З давніх часів у Індії та Китаї практикувалася инокуляція — прививання рідиною, яку брали з пухирців хворих на віспу. Недоліком инокуляції було те, що доволі часто траплялися летальні випадки.
У 1768 році російська імператриця Катерина І запросила інокулятора, щоб він зробив вакцинацію їй та її сину, майбутньому імператору Павлу І. Своїм указом вона зробила віспопривиття обов’язковим, але це не найшло послідовників у Росії. Павло І важко переніс вакцинацію (віспа залишила сліди на його обличчі), це стало однією з причин нелюбові до своєї матері.
В Англії існувала прикмета, що доярки, які перехворіли коров’ячою віспою (яка сама по собі не була загрозою для життя людини), ніколи не хворіють натуральною віспою (яка в свій час була загрозою для людства, викликаючі жахливі епідемії).
Англійський аптекар та хірург Едвард Дженнер вирішив перевірити цю прикмету. Він почав спостереження, і прикмета знайшла своє підтвердження. В 1796 р. Дженнер на 75 сторінках викладає свої 25-річні спостереження про те, що имунітет до коров’ячої віспи захищає також і від людської. Ця праця стала відомою, на протязі наступних двох років, а методом Дженнера у Європі були привиті 100000 чоловік. В 1800 р. Дженнер був офіційно представлений англійському королю, а в 1801 була відчеканена медаль на його честь. В 1802 г. Дженнер отримав нагороду від парламенту в розмірі 10 000 фунтів і пізніше ще одну - 20 000 фунтів.
14 травня 1796 р. Дженнер зробив вакцінацію коров’ячою вісою 8-річному Джеймсу Фіпсу, а через півтора місяця —людською віспою— і хлопчик не захворів. Так офіційно була доказана необхідність профілактичних щеплень.
На той час можливості цього методу були обмежені, він опирався на випадковості. Лише сто років потому французському мікробіологу Луї Пастеру вдалося цілеспрямовано послабити дію хвороботворних мікроорганізмів та приготувати з них препарати для щеплень.
У 1881році він створив вакцину проти сибірської виразки, а в 1885 — проти сказу. Луї Пастер вперше запропонував назвати такі препарати на честь їх винахідника Едварда Дженнера – вакцинами, а процедуру їх (від латинського "вакка", что значить "корова")
У 1892 році російський вчений Дмитро Йосипович Івановський вперше виявив вірус, який був збудником мозаїчної хвороби рослин. Івановський прийшов до висновку, що захворювання викликають дуже маленькі істоти. Пізніше їх назвали вірусами, що значить- отрута. Розгледіти їх вдалося лише з винаходом мікроскопа, хоча на той час склад їх був уже відомий
В пошуках засобів проти інфекційних захворювать люди випробували все — від чаклунства та ворожіння до дезинфікуючих засобів та карантину. Але тільки з винахідом вакцин почалася нова ера в боротьбі з інфекційними хворобами.
Проникнення бактерій, вірусів в організм Шкіра, слизові оболонки (сльози, піт, слюна, соляна кислота) + мікроорганізми, бактерії, що живуть на шкірі та слизових оболонках Кров (лейкоцити); лімфа (лімфоцити); клітинна рідина(макрофаги) ХВОРОБА I бар’еєр II барьєр ЗАХИСНІ СИЛИ ОРГАНІЗМУ
ІМУНІТЕТ Імуніте т— це сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, сторонніми тілами тощо. Загалом — здатність організму підтримувати нормальне функціонування під впливом зовнішніх факторів. Імунітет (Immunitas) від лат. - «звільнення від податків». Мікроби потрапляють до організму та потребують «податків». Організм активує захисні сили імунітету для знищення ворога.
імунітет буває: Специфічний діє тільки на окремі види мікроорганізмів Неспецифічний діє на всі види мікроорганізмів
імунітет буває: набутий під час хвороби після щеплення спадковий від матері до дитини під час грудного вигодовування
Негативні наслідки, що можуть виникнути під час вакцинації Зуд Почервоніння шкіри Неприємні відчуття при ковтанні їжі, розмові або диханні Бронхоспазм Анафілактичний шок
Що допомагає людині підтримувати імунітет Загартовування Дотримання режиму дня Раціональне харчування Відмова від шкідливих звичок Своєчасне лікування Ревакцинація
Використані джерела: http://prezentacii.com/biologiya/1501-immunitet.html http://900igr.net/prezentacii-po-obzh.html#Zdorove http://power-point-ppt.narod.ru/zdorovje/slaydi-slajdy-slides-profilaktika-prophylaxis/vakcinaciya-prezentaciya-doklad-vaccination-ppt.htm http://prezentacii.com/ http://www.rusedu.ru/search.php http://prezentacii.com/biologiya/1501-immunitet.html http://prezentacii.com/biologiya/2960-vakcinaciya.html http://ppt-mix.ru/load/prezentacii_po_obzh/9
Схожі презентації
Категорії