X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
РІЗАНІ РАНИ

Завантажити презентацію

РІЗАНІ РАНИ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

РІЗАНІ РАНИ

Слайд 2

Рана- це відкрите ушкодження тканин з порушенням слизової оболонки чи глибоких тканин, що супроводжується болем та кровотечею і має вигляд зяючого отвору. Різані рани виникають внаслідок впливу гострого ріжучого предмету (скло, ніж, гострі відламки пластика). Така рана має рівні краї, гострі кути, бачимо й, як правило, рясно кровоточить. 

Слайд 3

М'які тканини розсікаються і утворюється різана рана. Вона має лінійну форму, рівні, гладенькі, нездерті, слабосинюшні краї і гострі кінці. Довжина рани, як правило, за розмірами перевищує глибину. При витяганні гострого предмета з рани біля одного з її країв нерідко утворюються подряпини. Краї рани часто розходяться, рана зяє і має ніби веретеноподібний вигляд. Якщо лезо проходить через великі складки шкіри, надрізаючи тільки їх верхівки, то утворюються маленькі лінійні ранки, розділені між собою вузькими місточками неушкодженої шкіри. Характеристика:

Слайд 4

Якщо предмет яким наноситься рана має зазубрини, то на вигляді рани це, як правило, не позначається. Якщо зазубрина зігнута і притуплена, то вздовж в основного рівного і гладкого краю рани може утворитися незначний розрив. Зіяння різаних ран залежить від розміщення сполучнотканинних волокон шкіри і від положення частини тіла, на якій розміщена рана. Якщо різана рана пересікає волокна шкіри перпендикулярно, то зяяння її виражено сильніше, оскільки перерізані волокна скорочуються і тягнуть за собою краї рани. Якщо ж рана розміщена паралельно до волокон, то її зяяння менш виражене.

Слайд 5

Поперечна різана рана в ділянці горла при вертикальному положенні шиї зяє помірно, при закиданні голови зяяння рани виражено різко. Глибина різаної рани залежить від застосованої сили, гостроти леза і щільності тканин у місці поранення. У випадках, коли різана рана має значну глибину, на хрящах,кістках можна виявити надрізи у вигляді тонких смужок. Велика їх кількість свідчить про неодноразовість нанесення ушкоджень.

Слайд 6

Для визначення напряму руху ріжучого предмета беруть до уваги велику глибину рани на її початку і велику кількість надрізів у її кінці. Крім того, на початку і в середині розрізу поперечно розміщене волосся над раною перерізається, тоді як над кінцевою частиною рани воно залишається неперерізаним. Різані рани рясно кровоточать. Потіки крові на одязі й тілі служать показником положення тіла в момент нанесення ушкоджень. При різаних ранах больовий синдром виражений помірно, кровотеча значна, а зяяння залежить від взаємини осі рани і лан-Геровський ліній.

Слайд 7

Різані рани небезпечні ушкодженням судин, нервів, органів. Якщо ж таких порушень не виникає у зв'язку з малим об'ємом ушкодження, рани загоюються без ускладнень, часто — первинним натягом.

Слайд 8

Клінічні прояви і особливості перебігу ранового процесу  Будь-яке пошкодження викликає біль. При пораненнях інтенсивність больового синдрому залежить від характеру рани, предмета, обсягуі області пошкодження, а також від емоційного стану потерпілого. При множинних пораненнях м'яких тканин та несвоєчасного наданої медичної допомоги больовий синдром може стати вираженим і призвести до розвитку шоку. Кровотеча супроводжує будь-яке поранення, але його вираженість різна. Інтенсивність і тривалість кровотечі залежать від величини пошкодженої судини і характеру рани. При різаних ранах воно більш тривалий, при колотих і забитих, як правило, незначне.

Слайд 9

У зонах, багатих кровоносними судинами (кисть, волосиста частина голови), кровотеча, навіть при незначних пошкодженнях може бути дуже інтенсивною, швидко приводячи до гострої крововтрати. Особливо небезпечні в цьому відношенні так звані зяючі рани, завдані поперек апоневротічеськіх волокон. Краї таких ран розходяться, що призводить до інтенсивних кровотеч. Прикладом можуть служити глибокі рани волосистої частини голови. Зупинка кровотечі завжди залишається найголовнішою і першочерговим завданням надання допомоги постраждалим з поранення м'яких тканин. 

Слайд 10

Вважається, що за винятком операційних розрізів, виконаних з дотриманням всіх правил асептики і антисептики, всі рани забруднені мікроорганізмами. Слід розрізняти забруднену мікроорганізмами і інфіковану рани. В рану бактерії потрапили або при пораненні разом з предметом (первинне мікробнезабруднення), або з навколишнього середовища (вторинне мікробне забруднення). Вторинне мікробне забруднення може статися, якщо захисна асептична пов'язка на рану не накладена вчасно, збилася або промокла кров'ю. Мікроби, потрапивши в сприятливе середовище, починають розмножуватися. Профілактика ранової інфекції і боротьба з нею є одними з найбільш актуальних проблем хірургії. 

Слайд 11

Перебіг ранового процесу  Рановий процес - це складний комплекс біологічних реакцій організму на рану, що протікають з певною циклічністю і розділений на періоди і фази. Розрізняють фази первинного очищення, запалення та регенерації. Після поранення виникає спазм оточуючих рану судин з наступним їх розширенням, що призводить до уповільнення кровотоку і лімфостаз.

Слайд 12

Розвивається травматичний набряк, наростає ішемія тканин, накопичуються продукти розпаду. Через збільшення обсягу тканин просвіт ранового каналу звужується, його вміст виходить назовні. Цей процес одержав назву первинного очищення рани. У той же час травматичний набряк може призвести до здавлювання судин, викликати посилення гіпоксії тканин і стати причиною прогресування некротичних процесів. 

Слайд 13

Надання першої допомоги при ранах ♦зупинити кровотечу; ♦рану промити дезінфікуючим розчином або водою; ♦обробити шкіру навколо рани; ♦накласти пов'язку, що давить.

Слайд 14

а). Зупинити кровотечу. Поранення завжди супроводжуються кровотечею. Втрата близько 2 літрів крові призводить до загибелі потерпілого. Час, протягом якого втрачається значна кількість крові, залежить від розміру (діаметра) судини, глибини рани і місця ушкодження (пошкодження шкіри або внутрішніх органів). Чим більше розмір пошкодженої судини (глибока рана, є ушкодження внутрішнього органу - печінка, селезінка, нирки), тим менше проміжок часу, при якому втрачається значна кількість крові.

Слайд 15

б). Рану промити дезінфікуючим розчином або водою. Забруднену рану (землею або будь-якими іншими речовинами) необхідно з великою обережністю очистити за допомогою пінцета або просто пальцями. Після цього рану треба ретельно промити перекисом водню або слабо-рожевим розчином марганцівки (2-3 крупинки на склянку, бажано кип'яченою, води). Якщо рана з'явилася в результаті потрапляння на шкіру кислоти, то її треба промити содовим розчином (1 столова ложка питної соди на склянку, бажано кип'яченою, води); якщо рана сталася в результаті потрапляння на шкіру луги, то її треба промити слабким розчином оцту (1 столова ложка оцту на склянку води). Можна промивати рану і проточною водопровідною водою, але в такому випадку, процедуру необхідно проводити протягом 30 хвилин, не менше.

Слайд 16

в)обробити шкіру навколо рани. Шкіру навколо рани на відстані 1,5-2 см від її країв змазують розчином йоду або зеленки (діамантової зелені). Можна використовувати для цієї мети насичений розчин марганцівки або спиртовмісну рідину (горілка, одеколон). Однак робити це треба дуже акуратно, щоб спирт не потрапив в рану. Це абсолютно неприпустимо! г) накласти пов'язку, що давить. Для зупинки кровотечі, зменшення припухлості (набряку) і створення спокою (наприклад, пошкодженої кінцівки) на область рани накладають здавлюючю пов'язку (бажано стерильну) з бинта,несинтетичної матерії.

Слайд 17

Хірургічна обробка ран  Основою лікування ран є їх хірургічна обробка. У залежності від термінів проведення хірургічна обробка може ранньої (у перші 24 години після поранення), відстроченої (24-48 годин) і пізньої (більше 48 годин). Залежно від показань розрізняють первинну (виконувану з приводу прямих і безпосередніх наслідків ушкоджень) і вторинну хірургічну обробку (виконувану з приводу ускладнень, які є наслідком пошкодження). 

Слайд 18

Первинна хірургічна обробка  (ПХО) є відповідальною операцією, від ретельності її виконання залежить все подальше протягом ранового процесу. Для її належного виконання необхідно повноцінне знеболювання (регіонарна або загальна анестезія; місцева анестезія допустима лише при обробці невеликих поверхневих ран) і участь в операції як мінімум двох лікарів (хірурга і його помічника). ПХО ран поділяють 3 послідовно виконуваних етапи: розсічення, висічення і реконструкція. 

Слайд 19

Розсічення тканин. Як правило, розсічення проводять через стінку рани, починаючи з розсічення шкіри, підшкірної клітковини, щоб оглянути всі сліпі кишені рани. Що виникає по ходу розрізів кровотечу зупиняють накладанням кровоспинних затискачів. У глибині рани розкривають всі сліпі кишені. Рану рясно промивають розчинами антисептиків.  Висічення тканин. Видаляють: шкіру (економно, по можливості до здорових тканин і появи капілярної кровотечі). Винятком є область обличчя і долонна поверхню кисті, де січуть очевидно нежиттєздатні ділянки шкіри. При обробці незабруднених ран з рівними краями, в окремих випадках припустимо відмовитися від висічення шкіри, якщо немає сумнівів у життєздатності її країв; підшкірно-жирову клітковину (широко, не лише в межах видимого забруднення, але і включаючи ділянки крововиливів, відшарування). Це викликано тим, що підшкірна жирова клітковина, найменш стійка до гіпоксії та при пошкодженнях вельми розташована до некротизування; 

Слайд 20

- Фасцію (економно, видаляючи лише разволокнение, забруднені ділянки);  - М'язи. Це один з відповідальних етапів операції, дуже важка і цьому може допомогти тільки досвід хірурга. При ПХО рани на м'язи накладають рідкі шви з метою прикриття кісткових відламків, оголених судин і нервів. 

Слайд 21

Операцію завершують інфільтрацією тканин навколо обробленої рани розчинами антибіотиків і установкою дренажів. Дренування обов'язково при ПХО будь-якої рани. Для дренування використовують одно-і двухпросветнимі трубки від 5 до 10 мм з множинними перфораційними отворами на кінці. Дренажі виводять через спеціально зроблені додаткові отвори (контрапертури). За дренажам в рану починають вводити антибіотики, або що краще антисептики. Якщо рана зашита наглухо, до дренажам приєднують вакуумний аспіратор для видалення ранового і введених розчинів. Якщо герметизація рани не проводиться, підключення аспіратора не досягає мети, в таких випадках раневое відокремлюване саме відходить по дренажам. 

Слайд 22

Після закінчення ПХО завжди доводиться вирішувати питання про те, зашити чи рану наглухо, частково або залишити її відкритою. Накладання на рану при завершенні ПХО швів називається первинним. Такий шов допустимо тоді, коли:  - Обробка виконана в перші 6-8 годин після поранення;  - Повністю видалені чужорідні тіла, нектротізірованние тканини, гематоми і ділянки мікробного забруднення;  - Відсутні пошкодження магістральних судин і нервових стовбурів;  - Краї рани зближуються вільно, без натягу;  - Загальний стан пораненого задовільний;  - Є можливість постійного спостереження за оперованих протягом 4-5 діб.  Ці умови можуть бути тільки при обробці неглибоких шкірно-м'язових ран, чим і обмежується застосування первинних швів. Якщо такої впевненості немає, рану пухко тампонують. 

Слайд 23

Тампонування рани проводиться таким чином, щоб марлевий тампон пухко заповнив всю ранову порожнину.  Тампонування рани переслідує три мети:  - Утримати рану відкритою;  - Забезпечити відтік ранового (гігроскопічний);  - Створити в рані антисептичну середу. 

Слайд 24

Первинний провізорний шов можна накласти тоді, коли при завершенні ПХО відсутня повна впевненість в її радикальності, але характер рани і ступінь її забруднення не вселяють особливих побоювань. У таких випадках шви накладають, не затягуючи ниток. Через 3-4 дні при спокійній рані нитки затягують і зав'язують.  Відстрочений первинний шов накладають у тих випадках, коли на 3-6 добу після ПХО набряк зменшився або спав, колір стінок рани не змінився, стінки активно кровоточать, в рані немає гною і некротичних тканин. Якщо при перев'язці відзначаються запально-некротичні зміни, рану і раніше не можна зашивати. 

Слайд 25

Вторинний ранній шов накладають тоді, коли після нагноєння рани та подальшого очищення від гною її дно і стінки виконуються грануляціями. Це відбувається, як правило, на 10-18 день після поранення. Щоб накласти вторинні пізні шви, необхідно посікти краю і стінки рани, а в ряді випадків ще й мобілізувати тканини в її окружності, якщо неможливо, вдаються до різних видів шкірної пластики. 

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина