X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Практика сімейного лікаря

Завантажити презентацію

Практика сімейного лікаря

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Інструментальні дослідження в практиці сімейного лікаря доц. Боцюк Н.Є. Тернопільський державний медичний університет Ім. І.Я.Горбачевського медичний факультет Кафедра поліклінічної справи та сімейної медицини

Слайд 2

Діагностичні можливості ендоскопії обстеження різних поверхневих змін слизової оболонки, котрі не виявляються рентгенологічно, відсмоктування рідини, введення газу, проведення біопсії, видалення стороннього тіла та ін.

Слайд 3

Фізичні основи отримання зображення в ендоскопії Передача зображення в волоконному гастроскопі зі складною оптико-механічною системою, заснована на роздрібленні обстежуваного об’єкта на багаточисельні світлові пучки, та об’єднання їх в цілісне зображення на проксимальному кінці апарату.

Слайд 4

Підготовка до ендоскопічних досліджень: психологічна підготовка хворого задля попередження негативних емоцій або гальмуванням їх; зниження деяких функцій організму (секреція, тонус м’язів тощо); при необхідності лікування шкіри та слизових оболонок; спорожнення органів та очищення слизових оболонок; забезпечення технічних умов проведення досліджень та їх безпеки; проведення різних способів знеболювання та премедикації.

Слайд 5

Підготовка хворого до ендоскопії при захворюваннях легень Психологічна підготовка, премедикація та анестезія. У день бронхоскопії хворому не слід вживати їжу, а за 4 год до наркозу утриматися від пиття.

Слайд 6

Покази до проведення бронхоскопії: пухлини легень, дисемінуючі процеси, що потребують уточнення діагнозу з допомогою біопсії, кровохаркання, абсцеси легень, аномалії розвитку легеневої системи, що призводять до ускладнень, дрібні сторонні предмети, запальні процеси.

Слайд 7

Абсолютні протипокази до проведення бронхоскопії: профузні легеневі кровотечі, великі сторонні предмети, психічні хвороби, коматозні стани, дихальна недостатність ІІІ ст.

Слайд 8

Відносні загальні протипокази до проведення бронхоскопії: ішемічна хвороба серця, захворювання крові, пов’язані з порушенням системи згортання, епілепсія, бронхіальна астма у стадії загострення.

Слайд 9

Покази до проведення ЕГДС 1. Планова ЕГДС підозра на захворювання верхніх відділів шлунково-кишкового тракту; проведення лікувальних маніпуляцій і хірургічних втручань. 2. Екстренна ЕГДС виявлення джерела кровотечі та її трансендоскопічної зупинки; при підозрі на стороннє тіло та його видалення; з метою диференційної діагностики.

Слайд 10

Протипокази до езофагогастродуоденоскопії хвороби стравоходу, що утруднюють введення ендоскопа у шлунок (опіки, флегмони, дивертикули стравоходу, його рубцеві структури, аневризма аорти, варикозне розширення вен стравоходу, виражені кіфосколіози, остеохондрози, зоб з тяжким тиреотоксикозом, загальний тяжкий стан обстежуваного, пов’язаний з інфарктом міокарда, порушенням мозкового кровообігу, масивні шлункові кровотечі, декомпенсація легенево-серцевих хвороб.

Слайд 11

Підготовка хворого до езофагогастродуоденоскопії Планові ЕГДС проводять вранці натщесерце. Місцева анестезія порожнини рота і глотки (змащування слизової оболонки 3% розчином дикаїну, полоскання рота 0,25% розчином дикаїну або розпиленням з пульверизатора 3% розчину дикаїну з додаванням 2-3 крапель 0,1% розчину адреналіну. При потребі за 15-20 хв до дослідження під шкіру вводять 1 мл 2 % розчину промедолу, 0,5-1 мл 0,1% розчину атропіну сульфату.

Слайд 12

Слизова стравоходу в нормі

Слайд 13

Складки дванадцятипалої кишки (норма)

Слайд 14

Цибулина дванадцятипалої кишки (норма)

Слайд 15

Ерозивний бульбіт

Слайд 16

Основні види хронічного гастриту (ендоскопічно): Поверхневий; Гіпертрофічний; Атрофічний.

Слайд 17

Поверхневий гастрит

Слайд 18

Атрофічний гастрит

Слайд 19

Гіперпластичний гастрит

Слайд 20

Ерозивний гастрит

Слайд 21

ЕГДС - ознаки виразки в активну фазу розвитку дефект слизової оболонки різного розміру, форми і глибини (здебільшого кругла чи овальна, краї її з чіткими межами, гіперемійовані, набряклі, здебільшого край, що звернений до кардіального відділу, дещо підритий, а дистальний – більш пологий, згладжений. кратероподібний вигляд глибоких виразкових дефектів. дно виразки, зазвичай, покрите фібринозними нашаруваннями сірувато-білого і жовтого кольору; наявність темних вкраплень в дні виразки вказує на перенесені кровотечі.

Слайд 22

Виразкова хвороба

Слайд 23

ЕГДС - ознаки виразки в фазі загоєння зменшення гіперемії слизової оболонки зменшення запального валу в периульцирозній ділянці. зменшення глибини дефекту очищення від фібрину (виявляється грануляційна тканина: виразка набуває своєрідного вигляду, який описують як “перець із сіллю” або порівнюють з виглядом ковбаси “салямі”. зміна форми виразки на різних стадіях заживлення (щілиноподібна, лінійна, розподілена на декілька фрагментів).

Слайд 24

Виразка в стадії загострення

Слайд 25

ЕГДС - ознаки післявиразкового рубця у фазі згасаючого загострення Стадія незрілого “червоного” рубця (гіперемійована ділянка слизової оболонки з лінійним або зірчастим втяжінням стінки; в подальшому, розвиток на місці виразки різних змін рель’єфу слизової оболонки: деформації, рубці, звуження; Стадія зрілого рубця (білуватий вигляд, внаслідок заміщення грануляційної тканини волокнистою сполучною тканиною та відсутність активного запалення.

Слайд 26

Виразка в стадії рубцювання

Слайд 27

Фізичні основи ультразвукового обстеження черевної порожнини (УЗД). Пучок ультразвукових коливань з частотою 1,6–2,5 мГц, направлений в середину тканини, по-різному відбивається від структур різної щільності. Аналізуючи відображені сигнали (ехо) можна відтворити картину розташування органів в площині поширення коливань, що нагадують томографічний зріз.

Слайд 28

Підготовка хворого до УЗД За три дні до обстеження застосувати заходи для зменшення утворення газу: Виключити з їжі молоко, чорний хліб, свіжі фрукти і овочі, фруктові соки. Особам, що страждають метеоризмом, призначають обмеження продуктів, що викликають метеоризм на два-три дні вживання поліферментних препаратів (фестал, дігестал, мезим-форте), активованого вугілля, відвару ромашки. Обстеження проводять натще (обов’язково попереднє голодування близько 12 годин) В екстремальних випадках дослідження проводять без підготовки.

Слайд 29

Переваги УЗД жовчевого міхура (ЖМ) і жовчевих протоків. швидкість виконання, можливість одночасного обстеження жовчевих протоків, печінки, жовчевих шляхів і підшлункової залози, результати не залежать від рівня гіпербілірубінемії. можливість оцінювання змін шийкового відділу міхура (потовщення і деформаця стінок, особливості структури тканин в період загострення). діагностична цінність при жовтяниці ( діагностика розширення внутрішньо- і позапечінкових жовчевих протоків, особливо загального жовчевого протоку (діаметр 4-12 мм)

Слайд 30

Діагностична цінність дослідження жовчевого міхура і жовчевих протоків. виявляє саму наявність жовчевого міхура як таку; розміри і форму жовчевого міхура; товщину стінки жовчевого міхура; наявність конкрементів, поліпів; наявність пухлин в жовчному міхурі; стан жовчевих протоків.

Слайд 31

УЗ дослідження жовчевого міхура (ЖМ) і жовчевих протоків (норма). Жовчевий міхур здебільшого визначають по лінії що знаходиться на 5-6 см справа від серединної, форма округла чи довгаста (залежно від зрізу) , стінки ЖМ утворюються оточуючими тканинами чи структурою органу на котрий він проектується (здебільшого печінки). товщина стінки ЖМ не перевищує 3 мм, порожнина ЖМ вільна, середні розміри 5-6 х 2-3 см.

Слайд 32

УЗД жовчевого міхура (норма).

Слайд 33

Оцінювання скоротливої функції жовчевого міхура Типи скоротливості ЖМ (відповідь на приймання двох жовтків): гіперкінетичний (скорочення жовчевого міхура до 34% від об’єму); нормокінетичний тип (34-64%); гіпокінетичний (скорочення від 64% від об’єму).

Слайд 34

Діагностична цінність УЗ-дослідження печінки (основні показники). розмір печінки, контури печінки, стан внутрішньопечінкових жовчевих ходів, наявність вогнищ в печінці, наявність вільної рідини в черевній та плевральній порожнині, стан внутрішньопечінкової венозної сітки.

Слайд 35

УЗ дослідження печінки (норма). розмір правої частки печінки по середньоключичній лінії не перевищує 13 см передньо-задній розмір лівої частки по серединній лінії не перевищує 6 см ехогенність незміненої печінки однорідна, орган чітко відмежований печінкові вени характеризуються слабким ехосигналом стінок, тоді як зображення воротної вени більш чітке.

Слайд 36

УЗД печінки (норма)

Слайд 37

УЗД печінки (хронічний гепатит)

Слайд 38

Ехографічні ознаки гострого катарального холециститу потовщення стінок ( до 0,5-0,7 см); зниження їх ехогенності; втрата чіткості контурів; збільшення розмірів міхура; напруженість ЖМ.

Слайд 39

Ехографічні ознаки деструктивних форм гострого холециститу товщина стінок досягає 1–1,5 см, в товщині стінок лінійні чи стрічкоподібні ехонегативні включення, характерні для особливо виражених запально-інфільтративних процесів. конкременти, та дрібні ехогенні включення в рідкому вмісті ЖМ (при флегмонозному холециститі та емпіємі ЖМ) запальні зміни в паравезикальних тканинах, зміни стінок і розмірів ЖМ (при гангренозно-перфоративному холециститі)

Слайд 40

Ехографічні ознаки хронічного холециститу

Слайд 41

Холелітіаз

Слайд 42

Ехографічні ознаки хронічного гепатиту: зміна розмірів печінки; зміна щільності печінки; можливе розширення ворітної вени.

Слайд 43

Ехографічні ознаки цирозу печінки Діагностична значущість тільки при високоактивних і довготривалих формах. неоднорідне збільшення або зменшення печінки, вузлувата нерівну поверхню, неоднорідна ехоструктура.

Слайд 44

Цироз печінки

Слайд 45

Метастази в печінку

Слайд 46

УЗД підшлункової залози (норма)

Слайд 47

Ехографічні ознаки гострого панкреатиту збільшення залози; зниження ехогенності паренхіми; втрата чіткості контурів залози при поширенні набряку та запалення на оточуючі органи і тканини; стискання сусідніми судинами (нижньою порожнистою веною, селезінковою або верхньою брижовою веною). Злоякісні пухлини підшлункової залози характеризуються локальним збільшенням одного з відділів органу, зміною ехоструктури залози, розширенням панкреатичної протоки.

Слайд 48

Хронічний панкреатит

Слайд 49

Хронічний панкреатит

Слайд 50

Ехографічні ознаки злоякісних пухлин підшлункової залози локальне збільшення одного з відділів органу; зміна ехоструктури залози; розширення панкреатичної протоки.

Слайд 51

Діагностична цінність УЗ-дослідження нирок. оцінювання позиції нирок; рухливість; розміри (візуально або кількісно). Застосовують біполярний розмір, що вимірюється від верхнього до нижнього полюсу. контур; структуру паренхіми, (ниркова кора в нормі меншої ехогенності, ніж паренхіма печінки); центральний ехокомплекс (збиральна система); сусідні структури, включаючи печінкову артерію, вену, навколонирковий простір.

Слайд 52

УЗ-дослідження нирок ( норма).

Слайд 53

Подвоєння нирок

Слайд 54

Діагностичні можливості трансторакальної ехокардіографії визначення форми, розмірів серця та його структур оцінювання особливостей їх руху.

Слайд 55

Трансторакальна ехокардіоскопія

Слайд 56

Показання до проведення трансторакальної ехокардіографії обстеження пацієнтів зі скаргами на болі в грудях; дослідження пацієнтів зі збільшеною тінню серця на рентгенограмах грудної клітки; обстеження пацієнтів зі змінами ЕКГ, не пов'язаними із станом коронарних артерій і патологічними шумами, що вислуховуються при аускультації серця.

Слайд 57

Мета проведення трансторакальної ехокардіографії Діагностика уражень клапанного апарату серця. Визначення розмірів камер серця. Оцінка стану камер і клапанного апарату при вроджених вадах серця. Діагностика гіпертрофічної та інших видів кардіоміопатії. Діагностика пухлин передсердя. Оцінка функції серця і характеру рухів його стінок після інфаркту міокарду. Виявлення рідини в порожнині перикарду. Виявлення пристінкових тромбів.

Слайд 58

Трансторакальна ехокардіоскопія

Слайд 59

Трансторакальна ехокардіоскопія

Слайд 60

Методи дослідження зовнішнього дихання статичнi або анатомiчнi величини-легеневi об'єми; функцiональнi величини (безпосередньо показники легеневої вентиляцiї).

Слайд 61

Первинні легеневi об'єми. дихальний об'єм (глибина дихання резервний об'єм вдиху (додаткове повiтря); резервний об'єм видиху (резервне повiтря); залишковий об'єм (залишкове повiтря) та легеневi ємкостi.

Слайд 62

Легеневi ємкостi життєва ємкiсть легень, котра складається з суми дихального об'єму, резервного об'єму вдиху та видиху; загальна ємкiсть легень, котра складається з життєвої ємкостi легень i залишкового об'єму; функцiональна залишкова ємкiсть, що складається з залишкового об'єму та резервного об'єму видоху; ємкiсть вдиху складається з дихального об'єму та резервного об'єму вдиху.

Слайд 63

Дихальний об’єм (ДО), діагностичне значення ДО - об'єм повiтря, що вдихається або видихається при кожному дихальному циклi. Нормальна величина в середньому 500 мл. 1. Зменшення ДО рестриктивні процеси в легенях (двобічний дифузний пневмосклероз, пневмофiброз, та ін.) тяжка недостатнiсть кровообiгу, виражений застій в легенях гальмування дихального центру, ригiдність грудної клiтки. 2. Збільшення ДО обструктивні ураження легень (хронiчний спастичний бронхiт, обструктивна емфiзема та iн.) куссмаулівське диханнi, пiд впливом рiзних психiчних факторiв

Слайд 64

Життєва ємкість легень (ЖЄЛ) діагностичне значення Патологiчнi вiдхилення ( виражене зниження) при дифузних ураженнях, що супроводжуються зниженням еластичної здатності легень, при пiдвищеннi неластичного опору. прогресування в міру наростання дихальної недостатностi. при захворюваннях серцево-судинної системи (застій в малому колi кровообiгу). при обмеженнi рухливості грудної клiтки, дiафрагми, при обмеженнi розправляння легеневої тканини (пневмоторакс, плеврит і т.д.).

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина