Будова і функції зубiв
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ПЛАН: Функції зубів Анатомічна будова зуба Молочні та постійні зуби, формула. Тканини зуба. Будова та хімічний склад емалі. Особливості будови, хімічний склад дентину. Будова, хімічний склад цементу. Пульпа зуба, структура, функції. Періодонт. Одонтогенез.
АНАТОМІЧНА БУДОВА ЗУБА - Коронка - Шийка - Корінь Клінічна висота коронки – від вільного краю ясен до ріжучого краю або жувальної поверхні зуба. Клінічна довжина кореня – починається від клінічної коронки і закінчується на верхівці кореня. Зуби закріплені в зубних альвеолах зубною зв’язкою – періодонтом.
Генерації зубів: молочні (20) – менші від постійних, коронки нижчі і ширші, корені коротші. Формула: 2012/2102 2012/2102 медіальні різці (2) латеральні різці (2) ікла (2) перші і другі кутні (4) Прорізуються від 6 місяців до 2 років Функціонують 12 років. постійні (32) Формула 3212/2123 3212/2123 медіальні різці (2) латеральні різці (2) ікла (2) премоляри (4) моляри(6) Тканини зуба а) тверді: емаль, дентин, цемент б) м’які: пульпа
ЕМАЛЬ Вкриває коронку зуба завтовшки до 2,5 мм (на вістрях жувальних горбиків) Найтвердіша тканина людського організму. Хімічний склад: 1) 96-97 % – неорганічні речовини (кристали гідрооксиапатиту) – фосфорнокислі солі Са, а також карбонат та фторид Са. 2) 3-4 % – органічні речовини (білки,глікопротеїни), утворюють філаментозний матрикс емалі. Структура – це безклітинна тканина, що формується в результаті секреторної активності клітин енамелобластів.
Структурна та функціональна одиниця - емалева призма – веретено у вигляді букви S, що складається з пучка філаментів, звапнованих кристалами гідроксиапатиту Са. Навколо призм – піхви емалевих призм. Емаль прониклива для води, іонів, вітамінів, моносахаридів, амінокислот тощо.
Лінії Гантера-Шрегера – повздовжньо і поперечно зрізані емалеві призми і менш звапнована міжпризматична речовина в емалі сформованого зуба, які на зрізі видно у вигляді світлих і темних ліній. Лінії Ретціуса – тонкі паралельні лінії, що утворюються внаслідок періодичності росту і звапнування емалевих призм.
Емалеві пластини та пучки – ділянки, що містять низький вміст неорганічних речовин (місця проникнення в зуб інфекції). Емалеві веретена – колбоподібні потовщення відростків дентинобластів в ділянках вростання їх в емаль. Кутикула емалі (оболонка Насміта) – тонка щільна оболонка, що вкриває поверхню емалі (стійка до дії кислот). Пелікула емалі – тонкий шар глікопротеїнів слини, що адсорбується на поверхні кутикули після прорізування зубів (протидіє кислотним пошкодженням, впливає на дифузію речовин).
Продуценти емалі – енамелобласти (адамантобласти). Відросток Томса – це специфічний виріст апікальної частини енамелобластів, який забезпечує виділення продуктів синтетичної діяльності клітин. Після прорізування зубів ці клітини руйнуються, тому пошкоджена емаль не відновлюється.
Дентин – це безклітинна тверда тканина, що складає основу коронки, шийки та кореня. Хімічний склад: 72 % – неорганічні речовини ( фосфорнокислі солі Са та Мg, а також СаF); 28 % – органічні речовини, – пучки колагенових волокон Будова: пучки колагенових волокон, між якими залягає основна речовина.
Дентинні трубочки – це канальці, які в радіальному напрямі пронизують дентин і в яких проходять відростки дентинобластів (волокна Томса). Перитубулярний дентин (зубні або Найманівські піхви) – подвійна концентрична манжетка навколо просвіту трубочок (мінералізований сильніше, ніж міжтубулярний).
Розрізняють: плащовий припульпарний предентин Плащовий дентин (поверхневий) – радіальний напрямок колагенових волокон (волокна Корфа) Припульпарний дентин (глибокий) – колагенові волокна мають тангенціальний напрямок (волокна Ебнера) Предентин – незвапнована ділянка колагенових волокон і основної речовини, що локалізовані на межі дентину та пульпи. Інтерглобулярні простори – незвапновані ділянки плащового дентину (найбільше в корені зуба).
Лінії Ебнера та Оуена – лінії дентину, які відповідають певним віковим відрізкам розвитку зуба і організму в цілому (можна встановити вік суб’єкта, тощо). Вторинний (замісний) дентин – утворюється при пошкодженні зуба патологічним процесом. Останній темною лінією відмежований від первинного. Дентикли (каміння пульпи) – невеликі скупчення вторинного дентину в пульпі зуба.
Дентинобласти – клітини, з якими пов’язані гістогенез, функціонування та фізіологічна регенерація дентину.
ЦЕМЕНТ Тверда тканина, що вкриває дентин кореня. Хімічний склад: 1) 65 % – мінеральні речовини (Са(РО3)2, СаСО3); 2) 23 % – органічні речовини (колагенові волокна і основна речовина); 3) 12 % – вода. Колагенові волокна мають повздовжню та радіальну орієнтацію.
Розрізняють два різновиди цементу: безклітинний (первинний) – ближче до шийки, утворений лише колагеновими волокнами і основною речовиною; клітинний – на верхівці кореня, утворений міжклітинною речовиною і цементоцитами (лежать у лакунах, відростки анастомозують між собою).
ПУЛЬПА М’яка тканина, що заповнює порожнину зуба і забезпечує: – трофіку, інервацію, імунний захист, регенерацію його тканин. Будова: пухка сполучна тканина (зірчасті фібробласти, ретикулярні волокна, незрілі колагенові волокна і багато основної міжклітинної речовини). Містить гемокапіляри, нервові сплетення. Поділяється на: коронкову кореневу
Гістологічно розрізняють 3 шари: периферійний – містить незрілі колагенові волокна та тіла дентинобластів; проміжний – міститьтіла предентинобластів та преколагенові волокна; безклітинна зона Вейля – в коронковій пульпі старих зубів, розташована між дентинобластами та предентинобластами. центральний – пухка сполучна тканина з судинами, нервовими сплетеннями. Мертвий зуб – це депульпований зуб.
ПЕРІОДОНТ (зубна зв’язка) Щільна сполучна тканина, що забезпечує: фіксацію зуба в альвеолі щелеп; умови для перебудови кістки в процесі прорізування; функціонування зубів; рецепцію; живлення парадонту.
Будова: товсті пучки S-подібно розташованих колагенових волокон, між якими – прошарки пухкої сполучної тканини з судинами і нервами. Ці структури постійно перебудовуються і це створює умови для постійного ортодонтичного лікування (виправлення аномалій положення). Проривні (Шарпеєві) волокна – колагенові волокна, що мають радіальний напрям у ділянці шийки зуба і формують циркулярну зубну зв’язку. Епітеліальні залишки (острівці) Малассе – залишки епітеліальної піхви Гертвіга емалевого органу. Цементиклі – скупчення цементу в періодонті. Герметизм періодонту забезпечується щільним сполученням багатошарового плоского епітелію дна ясенної щілини з кутикулою емалі шийки зуба (при порушенні – періодонтит, парадонтит).
ОДОНТОГЕНЕЗ ЗУБА Процес утворення зубних тканин і формування зуба як органа. Розвивається зуб із двох зачатків: 1 – епітелію ектодермального походження 2 – мезенхіми Етапи одонтогенезу 1. утворення зубної пластинки і зубних бруньок 2. утворення епітеліальних (емалевих) органів 3. гістогенез тканин і формування зуба, як органа
Прорізування зубів пов’язано із зростанням тиску міжклітинного матриксу пульпи на тканини коронки зуба. Молочні зуби прорізуються з 6 до 30 місяця постнатального розвитку в такій послідовності: медіальні різці – 6-8 місяць латеральні – 8-10 місяць перші кутні – 10-16 місяць ікла – 16-20 місяць другі кутні – 20-30 місяць Функціонують молочні зуби до 12 років.
Схожі презентації
Категорії